Hatay, 600´e yakın lezzetin adresi
Arkeolojik bulguların milattan önce 100 bin yıl öncesine dayandığı ve 8.500 yıllık şehir olan Hatay´ı tarih, kültür ve gastronomi turizminin dünyadaki önemli şehirleri arasında olmasının hedeflendiği belirtildi.
Tarih: 19.1.2018 17:26:35

 

Hatay Büyükşehir Belediyesinin EXPO 2021 ve Gastronomi komitelerinde görev alan Antakyalı Yazar Zekiye Yiğitbaşı, gastronomi noktasındaki gelişmeleri sıraladı. Yiitbaşı, "Hatay; Pagan, Hıristiyan, Musevi ve Müslüman gelenekleriyle adeta mozaik oluşturan, asırlardır çok dinli sosyal ve kültürel yapıyı yaşatan bir kenttir. Hatay; kültür mirası olan birliktelik ve hoşgörü kavramlarını lezzetlerinde de harmanlayarak kendisini dünyaya tanıtan kent olmakla birlikte, Ortadoğu mutfağının zenginliklerini de gözler önüne sermiştir. Hatay bölgesi, 600´e yakın lezzeti barındıran mutfağıyla dünyanın en zengin mutfağı olup, yemek kültürüyle ulusal ve uluslararası alanda en ön sıralarda yer alır. Hatay´ın bilinen tarihi 8500 yıl. 23 medeniyetin 13´ü burada yaşamış. Anadolu´daki ilk havra burada açılmış, M.S. 30. yıllarda ilk mağara kilisesi burada yapılmış olup 638 yılında Hatay İslamiyetle tanışmış. Anadolu´daki ilk cami olan Habib-i Neccar Hatay´da yapılmış. Hatay; 3 semavi din ile 6 mezhebin bir arada yaşadığı ve bu zaman içerisinde ne din ne de mezhep kavgası yaşanmayan dünyanın ender şehirlerinden biri. Dünyanın en çok ihtiyacı olan şey Hatay´da mevcut. Burada insanların birbirlerine sevgiyle, barış duygusuyla ve hoşgörü ile bakabiliyor. Anadolu ile Ortadoğu arasında merkez görevi üstlenen bu şehre her gelen yeni bir lezzet getirmiş ve bu da çok zengin bir mutfağın ortaya çıkmasına neden olmuş. Osmanlı, Fransız ve Arap mutfağının da izlerini taşıyan Hatay; tatlısından tuzlusuna 600 çeşit lezzetiyle UNESCO Dünya Gastronomi Şehri adayları arasında yer alıyor. Hatay´ın asırlara dayanan köklü geçmişi ve bu geçmişte yer alan kültürlerin kaynaşmasından doğan lezzetler, Hatay´ın mutfak zenginliğini oluşturuyor.Meze çeşitleriyle, ara sıcaklarıyla, ana yemek menüsüyle, vazgeçilmez geleneksel kahvaltı kültürüyle bir bütün olarak mutfak zenginliğimiz dillere destandır."

Yöre mutfağının öen önemlileri nelerdir?
Yiğitbaşı, yazılı yapılan açıklamasına şöyle devam etti: "Hatay mutfağının en önemlileri; bulgur, et, baharat, nar ekşisi, turşu, domates ve biber salçası ile tuzlu yoğurt´tur. Hatay´da her mevsim bol sebze ve meyve bulunur. Genellikle yaz aylarında domates, patlıcan, biber vb. sebzeler kurutulur. Bulgur, çökelek, peynir çeşitleri, tuzlu yoğurt hazırlanıp kış için saklanır. Özellikle çökeleğin katıklı ekmeği, börekleri ve salatası yapılır. Künefe peyniri ise, Hatay Mutfağı´na has künefe yapımında kullanılan özel bir peynirdir. Kebapların ve sulu yemeklerin önemli bir yer tuttuğu Hatay Mutfağı´ndaki yemeklerin lezzetini; baharat, acı ve ekşi belirler. Dağlarda, kırlarda kendi kendine yetişen; ebe gümeci, nane, maydanoz, zahter gibi şifalı bitkiler sürekli kullanılır. Hatay´da bulgurla yapılan yemekler oldukça fazla ve çeşitlidir. Oruk ile birlikte sunulan ekşi aşı, yoğurt aşı; Hatay Mutfağı´nın ünlü ve emek isteyen özel yemekleridir. Çiğ köfte ise bu yörede kavrulmuş kıyma ile birlikte yenir. Yöredeki soğuk mezelerin de lezzeti ve zenginliği dillere destandır. Hatay Mutfağı´nın en önemli tatlılarının başında künefe gelir. Bayramlarda ve özel günlerde ise kömbe, mamul, kerebiç yapılır. Hatay´da sabah kahvaltısı, insanları zenginliği ve farklılıklarıyla şaşırtır. Kahvaltı sofrasının kralı, zahter salatasıdır. Sıkma peynir, testi (carra)peyniri, sünme peynir, lavaş peynir (toprak-çörek otlu), kaynatılmış peynir, çörek otlu peynir sarması, kuşbaşı peyniri, örgü peyniri, dil peyniri, tuzsuz künefelik peynir, peynir kızartması (toprak kapta sunumu ile), halhalı zeytin, savrani, sarı haşebi, karamani, attun gibi zeytin çeşitleri, zeytin salatası, çökelek salatası, Hatay püren balı, turunç reçeli, ceviz reçeli, kebbet reçeli, yeşil zeytin reçeli, biber reçeli, katıklı ekmek, biberli ekmek, kaytaz böreği, semirsek, külçe, tandır ekmeği, çökelekli saç ekmeği, tuzlu yoğurt, küflü çökelek(sürk) zahterli çökelek, kahvaltılık öğütülmüş zahter-zeytinyağı ile humus, bakla ezmesi, zahter (kekik) salatası, cevizli biber, Antakya sıkma nar suyu, dut şurubu, limon-portakal şurubu yer alır. 15. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri kapsamında, Hatay Büyükşehir Belediyesi adına yarışan aşçı Abdulcelil Erkan,22 ülkeden 2 bin yarışmacının, 70 kategoride yarıştığı yarışmada special kâğıt kebabı ve keşşür pilavı ile Dünya ikincisi olarak gümüş madalya, peynirli irmik helvası ile dünya üçüncüsü olarak bronz madalyayı Hatay´a kazandırdı. Hatay bir lezzet durağıdır."
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da, "Hatay mutfağı, 600´e yakın lezzetiyle Gaziantep mutfağına fark attı.  İnanç turizmini de ön plana çıktığı bir kent. Hatay zenginliğini bilsin ve artık mütevazı olmasın. Hatay´ın artık marka olması lazım" değerlendirmesini yaptı.

Hatay mutfağı Çin´de tanıtıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi de, UNESCO´nun gastronomi dalında Yaratıcı Şehirler Ağı´na giren Çin´in Macao kentinde gerçekleştirilen lansman toplantısına katıldı.
Lansman toplantısına Hatay mutfağıi ve kültür zenginliğini de tanıttı. Çelebi, “Hatay gibi UNESCO tarafından gastronomi şehri seçilen Macao´dayız. Burada Hatay´ın yöresel tatlarını uluslararası arenada tanıttık" değerlendirmesini yer verdi.
Kaynak:

Meclis´e ´Angus´ önergesi
Meclis´e ´Angus´ önergesi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, İskenderun´da LimakPort´a yanaşan gemilerden boşalan ´Angus´ türü canlı ithal hayvanların kentte yaydığı koku ve oluşturduğu çevresel kirlilğin tehlike saçtığını ifade etti.
Karayolları  parkına temel atma töreni
Karayolları parkına temel atma töreni
İskenderun Belediyesi tarafından kentin Fener caddesi üzerinde eski karayolları alanındaku 53 dönümlük alana yapılacak ´kent parkı´nın temeli yarın (22 Eylül 2018 Cumartesi) atılacak.
Okul bahçesine fidan diktiler
Okul bahçesine fidan diktiler
İskenderun´un Denizciler Mahallesindeki Şirinyurt İlkokulu, yeni eğitim yılının ilk haftasında okul bahçesine fidan dikti.
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi tarafından düzenlenen 3. Ulusal/1. Uluslararası Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Gamet Biyolojisi Çalıştayı başladı.
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Ömer Solğun, yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un geçtiğimiz eğitim-öğretim yıllarındaki hataları tekrarlamamasını dileyerek yeni dönemle ilgili, “hem eğitim hayatımız hem de eğitim çalışanları için önemli değişimlerin yaşanacağı, hak kayıplarının olmayacağı, ülkemizin dünya ülkeleri ile yarışmasını sağlayacak dönüşümlerin gerçekleşeceği bir yıl olur” dileğinde bulundu.
Ahilik Haftası kutlanıyor
Ahilik Haftası kutlanıyor
17 Eylül´de başlayan Ahilik Haftası, 23 Eylül tarihine kadar kutlanıyor.
"Devletin imkânları, maddi manevi anlamda yanınızda"
"Devletin imkânları, maddi manevi anlamda yanınızda"
19 Eylül Gaziler Günü kapsamında Antakya Anemon Otel´de yemek verildi.
Polisten operasyon: 2 gözaltı
Polisten operasyon: 2 gözaltı
Suriye´ye geçmek için Hatay´a gelmişler
Pamuk tarlasında 307 bin uyuşturucu hap
Pamuk tarlasında 307 bin uyuşturucu hap
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü narkotip ekiplerinin reyhanlı´da bir spamuk tarlasına düzenlediği operasyonda 4 ayrı poşette 151 adet paketlenmiş halde 307 bin 418 adet uyuşturucu/uyarıcı türü hap ele geçirildiği açıklandı.
Belen´e Dağlık-Karabağ Parkı
Belen´e Dağlık-Karabağ Parkı
Belen Belediyesi, kentte Azerbaycan Caddesi ve Dağlık-Karabağ Parkının açılışını yaptı. Belen´in Fatih Mahallesindeki açılış töreni Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva´nın katılımıyla gerçekleşti.
Takıma moral ziyareti
Takıma moral ziyareti
Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 5. Grubunda mücadele eden İskenderun Belediye Spor, yeni sezon öncesinde çalışmalarını teknik direktör Mehmet Kurt yönetiminde sürdürüyor.
Vali, hükümet konağı çalışmasını inceledi
Vali, hükümet konağı çalışmasını inceledi
Hatay Valisi Erdal Ata, Arsuz Kaymakam Musa Sarı´yı ziyaret etti, yapımı devam eden Hükümet Konağı´nda incelemede bulundu.
HBB personeline ´beden dili´ eğitimi
HBB personeline ´beden dili´ eğitimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı, iş ve özel hayatlarındaki kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla personeline kişisel gelişim eğitimi vermeye başladı.
HBB angus defin işini üslenmeli
HBB angus defin işini üslenmeli
Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Veteriner Şerif Akçalı, şarbon endişesine karşı tüketiciden et alırken hayvanın mezbahanede kesildiğinden ve mühürlü et olduğundan emin olmasını önerdi.
"Kahramanlarımız gurur kaynağımız"
"Kahramanlarımız gurur kaynağımız"
19 Eylül Gaziler Günü kapsamında dün etkinlikler düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi