"Hatay bize Gazi´in emanetidir"
Cumhurbaşkanı Erdoğan Antakya mitinginde kıraathane projesini anlattı, Antakya kent merkezinde kalan eski stadyumun millet bahçesine dönüştürüleceğini bilelirtti, Hatay´a yönelik gerçekleşen yatırımları hatırlattı.
Tarih: 8.6.2018 10:12:42

AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı ve AKP ile MHP´nin 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olan Recep Tayyip Erdoğan, dün Antakya´da düzenlenen miting için Hatay´a geldi. Mitingde konuşan Erdoğan, "Diğer partiler gibi bu şehri kökenlere, meşreplere, siyasi görüşlere göre asla ayırmadık. Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Süryani, Musevi, Protestan, Ortodoks, Katolik... Hatay´da her kim varsa, her kim bu şehirde yaşıyorsa, ayırım yapmaksızın, hepsini bağrımıza bastık. Biz Hatay´a bakınca sadece Türkiye´nin ahengine şahitlik etmiyoruz, aynı zamanda hürriyet ve adalet için verilmiş o destansı mücadeleyi görüyoruz. Biz Hatay´a bakınca hoşgörü ve dayanışmayla beraber, vefayı, cesareti, sadakati ve vatan aşkını da görüyoruz" dedi.
Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde Hatay´a geldiğini, TSK´nın ÖSO ile birlikte Suriye´nin Afrin kentine düzenlenen Zeytin Dalı Operasyonu nedeniyle iki kez Hatay´a geldiğini anımsatan Erdoğan, AKP Hatay milletvekili adaylarıyla el ele birlik mesajı verdiği mitingde geliş nedenini şöyle açıkladı: "Çünkü Afrin´i teröristlerden temizleme mücadelesinde ben, Hataylı kardeşlerimi yalnız bırakamazdım."
Hatay´ın kapısını seçim dönemlerinde çalan, Hataylıları yalnızca oy sandığı ufukta görününce hatırlayanlardan olmadıklarının ifade eden Erdoğan, alt ve üst yapısı, yolları, sokakları, turizmi, tarımı, sanayisiyle 16 yıl öncesiyle kıyaslanmayacak bir Hatay inşa ettiklerini, 16 yılda 27,5 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını ifade ederek, "Biz laf üretmiyoruz, icraat üretiyoruz. Biz bir icraat kadrosuyuz" diye konuştu. Antakya İtfaiye Meydanı´nda düzenlenen mitinginde Hataylılara seslenen Erdoğan, Hatay´ın, Türkiye´nin iftihar tablosu olduğunu ifade ettiği konuşmasında, Hatay´ın, ülkenin Ortadoğu´ya açılan kapısı olduğunu anımsattı.
Hatay´ın ilçelerinden belediye ve partisi AKP işbirliği ile otobüslerle, İskenderun´dan da Atatürk Anıtı ve parti önünden hareket eden araçlarla Antakya´da düzenlenen mitinge katılan kalabalığa seslenen Erdoğan, katılanların 24 Haziran seçimlerine hazır olup, olmadığını da sordu. Erdoğan, "Birilerine o dersi vermeye hazır mıyız? Bugün bizi muhabbetle bağrınıza bastığınız için her birinize teşekkür ediyorum. Rabb´im hepimizi birlik ve beraberlik içinde idrak edeceğimiz daha nice ramazanlara kavuştursun diye dua ediyorum. Rabb´im bu ramazanda yine huzura, barışa ve güvene hasret bir şekilde geçirmek zorunda kalan Filistinli, Suriyeli, Iraklı kardeşlerimize yardım etsin diyorum" dedi.
"Hatay´dan öyle bir ses verelim ki sınırın öte yanında duyulsun" diyen Erdoğan, "Buradan öyle bir haykıralım ki eli kanlı zalimlerin yüreği hoplasın. Şimdi bu meydandan öyle bir seslenelim ki mazlum gönüllere inşirah olsun. Hatay, irade, erdem ve cesaretle Türkiye´yi şahlandırıyor muyuz? 24 Haziran´da güçlü Meclis, hükümet ve Türkiye için cumhurbaşkanlığında şahsımı, Meclis´te AK Parti´yi desteklemeye hazır mıyız?" diye konuştu.
Türkiye´ye 1939 yılında katılan Hatay´ın, işgalin acısı ve bağımsızlığın kıymetini en iyi bilen şehirlerden olduğunu, Hataylıların yıllarca ana vatana bağlanmanın hasretini çektiğini söyleyen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Senelerce özgürlük mücadelesi verdiniz, zorluklar karşısında sabrettiniz, sebat ettiniz, hedefinizden bir milim dahi geri adm atmadınız. İşgalcilerin tehditlerine, şantajlara ve baskılara rağmen bağımsızlık hayalinizden asla vazgeçmediniz. Sonunda her sabreden gibi zafer sancağını, bağımsızlığımızın timsali ay yıldızlı bayrağımızı Hatay semalarında dalgalandırmayı başardınız. Bu yüzden Hatay´a bakınca sadece Türkiye´nin ahengine şahitlik etmiyoruz, aynı zamanda hürriyet ve adalet için verilmiş o destansı mücadeleyi görüyoruz. Hatay´a bakınca hoşgörü ve dayanışmayla beraber, vefayı, cesareti, sadakati ve vatan aşkını da görüyoruz. Hatay, bize üzerinde yaşamış nice nice gönül sultanının emanetidir. Hatay bize Gazi Mustafa Kemal´in emanetidir. Gazi Mustafa Kemal, ´Hatay benim namusumdur, Hatay´ı mutlaka alacağım´ diyerek son nefesine kadar Hatay´ın kurtuluşu, bağımsızlığı için mücadele etti. Her ne kadar Gazi´nin ömrü, o güzel vuslatı görmeye yetmese de Hatay 29 Haziran 1939 tarihinde özgürlüğüne kavuştu. Biz de Gazi gibi, ´Hatay bizim namusumuzdur, muhakkak Hatay´ı ayağa kaldıracağız´ diyoruz."Kaynak:

“Yayladağı kapısı açılmalı”
“Yayladağı kapısı açılmalı”
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Suriye´de süren iç savaşın ve iktidarın izlediği yanlış Suriye politikasının en derinden etkilediği ilin Hatay olduğunu belirtti.
“Yerel seçim dönüm noktası olacak”
“Yerel seçim dönüm noktası olacak”
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında, yeni başkanlık sistemi yürütme şekli ile daha hızlı hizmet üretilen yönetim şeklinde´ gerçekleşecek ilk seçim özelliğiyle Mart 2019´da yapılacak yerel seçimlerin Türkiye için bir dönüm noktası olacağını belirtti.
HKP´den İsrail saldırısına tepki
HKP´den İsrail saldırısına tepki
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Hatay il örgütü, İsrail´in Filistinlilere yönelik saldırısı sonucu 7 Filistinlinin yaşamını yitirmesine ilişkin yazılı değerlendirmede bulundu.
Kaşıkçı: Otoban, ilde ücretsiz olsun
Kaşıkçı: Otoban, ilde ücretsiz olsun
Kaşıkçı, İskenderun-Erzin arasının çevre yolu olmasını istedi
MHP´li kadınlardan seçim toplantısı
MHP´li kadınlardan seçim toplantısı
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay İl Kadın Kolları, 2019´da yapılacak olan yerel seçimlere yönelik istişare toplantısı düzenledi.
CHP´nin seçim çıkışını İskenderun´dan başlattı
CHP´nin seçim çıkışını İskenderun´dan başlattı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay İl yönetimi, Mart 2019´da yapılması beklenen yerel seçimlere yönelik çıkışını İskenderun´dan başlattı.
Kaynak kitapları sordu
Kaynak kitapları sordu
Kaşıkçı´dan önerge
Bozdoğan CHP´den aday adayı
Bozdoğan CHP´den aday adayı
İskenderun´da CHP´nin önde gelen isimlerinden işadamı ve sanayici Bülent Bozdoğan İskenderun Belediye Başkanlığına aday adaylığını ilçe örgütünde gerçekleştirdiği toplantıda açıkladı.
Savaş adaylık için ´davet´ bekleyecek
Savaş adaylık için ´davet´ bekleyecek
HBB Başkanı Savaş, 2019´da yapılacak yerel yönetim seçimleri öncesinde de aday adayı olmayacağı yönünde mesaj verdi
Culha: Yeniden adayım
Culha: Yeniden adayım
“Henüz misyonumu tamamlamadım” diyen Culha, önümüzdeki dönemde Karaağaç´a kültür merkezi ile imar mağduriyetlerinin giderilmesinin ise öncelikleri olacağını söyledi.
Orman yangınları Meclis gündeminde
Orman yangınları Meclis gündeminde
Güzelmansur, "son 5 yılda Hatay´da kaç hektar yandı?" sorusunu yöneltti
Yayman: Parti değil, koşullar değişti
Yayman: Parti değil, koşullar değişti
Hatay Milletvekili ve ve AKP Tanıtım-Medya Başkan Yardımcısı Hüseyin Yayman, partisinin değil, toplumsal ve politik koşullar değiştiğini belirtti.
"Aramızda 30-40 yıllık entelektüel fark var"
"Aramızda 30-40 yıllık entelektüel fark var"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ülkedeki esas problemin cari açık olduğunu savundu.
N.Akkülah CHP´den aday adayı
N.Akkülah CHP´den aday adayı
İskenderun Belediye Başkanı olmayı amaçlıyor
Yabancıya satış, Meclis gündeminde
Yabancıya satış, Meclis gündeminde
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, son 10 yılda Türkiye´den gayrimenkul edinen yabancı sayısını ve edindikleri gayrimenkulün toplam büyüklüğünü verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi