"Hatay bize Gazi´in emanetidir"
Cumhurbaşkanı Erdoğan Antakya mitinginde kıraathane projesini anlattı, Antakya kent merkezinde kalan eski stadyumun millet bahçesine dönüştürüleceğini bilelirtti, Hatay´a yönelik gerçekleşen yatırımları hatırlattı.
Tarih: 8.6.2018 10:12:42

AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı ve AKP ile MHP´nin 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olan Recep Tayyip Erdoğan, dün Antakya´da düzenlenen miting için Hatay´a geldi. Mitingde konuşan Erdoğan, "Diğer partiler gibi bu şehri kökenlere, meşreplere, siyasi görüşlere göre asla ayırmadık. Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Süryani, Musevi, Protestan, Ortodoks, Katolik... Hatay´da her kim varsa, her kim bu şehirde yaşıyorsa, ayırım yapmaksızın, hepsini bağrımıza bastık. Biz Hatay´a bakınca sadece Türkiye´nin ahengine şahitlik etmiyoruz, aynı zamanda hürriyet ve adalet için verilmiş o destansı mücadeleyi görüyoruz. Biz Hatay´a bakınca hoşgörü ve dayanışmayla beraber, vefayı, cesareti, sadakati ve vatan aşkını da görüyoruz" dedi.
Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde Hatay´a geldiğini, TSK´nın ÖSO ile birlikte Suriye´nin Afrin kentine düzenlenen Zeytin Dalı Operasyonu nedeniyle iki kez Hatay´a geldiğini anımsatan Erdoğan, AKP Hatay milletvekili adaylarıyla el ele birlik mesajı verdiği mitingde geliş nedenini şöyle açıkladı: "Çünkü Afrin´i teröristlerden temizleme mücadelesinde ben, Hataylı kardeşlerimi yalnız bırakamazdım."
Hatay´ın kapısını seçim dönemlerinde çalan, Hataylıları yalnızca oy sandığı ufukta görününce hatırlayanlardan olmadıklarının ifade eden Erdoğan, alt ve üst yapısı, yolları, sokakları, turizmi, tarımı, sanayisiyle 16 yıl öncesiyle kıyaslanmayacak bir Hatay inşa ettiklerini, 16 yılda 27,5 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını ifade ederek, "Biz laf üretmiyoruz, icraat üretiyoruz. Biz bir icraat kadrosuyuz" diye konuştu. Antakya İtfaiye Meydanı´nda düzenlenen mitinginde Hataylılara seslenen Erdoğan, Hatay´ın, Türkiye´nin iftihar tablosu olduğunu ifade ettiği konuşmasında, Hatay´ın, ülkenin Ortadoğu´ya açılan kapısı olduğunu anımsattı.
Hatay´ın ilçelerinden belediye ve partisi AKP işbirliği ile otobüslerle, İskenderun´dan da Atatürk Anıtı ve parti önünden hareket eden araçlarla Antakya´da düzenlenen mitinge katılan kalabalığa seslenen Erdoğan, katılanların 24 Haziran seçimlerine hazır olup, olmadığını da sordu. Erdoğan, "Birilerine o dersi vermeye hazır mıyız? Bugün bizi muhabbetle bağrınıza bastığınız için her birinize teşekkür ediyorum. Rabb´im hepimizi birlik ve beraberlik içinde idrak edeceğimiz daha nice ramazanlara kavuştursun diye dua ediyorum. Rabb´im bu ramazanda yine huzura, barışa ve güvene hasret bir şekilde geçirmek zorunda kalan Filistinli, Suriyeli, Iraklı kardeşlerimize yardım etsin diyorum" dedi.
"Hatay´dan öyle bir ses verelim ki sınırın öte yanında duyulsun" diyen Erdoğan, "Buradan öyle bir haykıralım ki eli kanlı zalimlerin yüreği hoplasın. Şimdi bu meydandan öyle bir seslenelim ki mazlum gönüllere inşirah olsun. Hatay, irade, erdem ve cesaretle Türkiye´yi şahlandırıyor muyuz? 24 Haziran´da güçlü Meclis, hükümet ve Türkiye için cumhurbaşkanlığında şahsımı, Meclis´te AK Parti´yi desteklemeye hazır mıyız?" diye konuştu.
Türkiye´ye 1939 yılında katılan Hatay´ın, işgalin acısı ve bağımsızlığın kıymetini en iyi bilen şehirlerden olduğunu, Hataylıların yıllarca ana vatana bağlanmanın hasretini çektiğini söyleyen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Senelerce özgürlük mücadelesi verdiniz, zorluklar karşısında sabrettiniz, sebat ettiniz, hedefinizden bir milim dahi geri adm atmadınız. İşgalcilerin tehditlerine, şantajlara ve baskılara rağmen bağımsızlık hayalinizden asla vazgeçmediniz. Sonunda her sabreden gibi zafer sancağını, bağımsızlığımızın timsali ay yıldızlı bayrağımızı Hatay semalarında dalgalandırmayı başardınız. Bu yüzden Hatay´a bakınca sadece Türkiye´nin ahengine şahitlik etmiyoruz, aynı zamanda hürriyet ve adalet için verilmiş o destansı mücadeleyi görüyoruz. Hatay´a bakınca hoşgörü ve dayanışmayla beraber, vefayı, cesareti, sadakati ve vatan aşkını da görüyoruz. Hatay, bize üzerinde yaşamış nice nice gönül sultanının emanetidir. Hatay bize Gazi Mustafa Kemal´in emanetidir. Gazi Mustafa Kemal, ´Hatay benim namusumdur, Hatay´ı mutlaka alacağım´ diyerek son nefesine kadar Hatay´ın kurtuluşu, bağımsızlığı için mücadele etti. Her ne kadar Gazi´nin ömrü, o güzel vuslatı görmeye yetmese de Hatay 29 Haziran 1939 tarihinde özgürlüğüne kavuştu. Biz de Gazi gibi, ´Hatay bizim namusumuzdur, muhakkak Hatay´ı ayağa kaldıracağız´ diyoruz."Kaynak:

"İlk maddesi OHAL´in kaldırılması"
"İlk maddesi OHAL´in kaldırılması"
Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Hatay mitingindeki konuşmasına başlamadan önce dün Şırnak´ta şehit düşenler arasında bir askerin Hataylı olduğunu bildirerek katılımcıları saygı duruşuna davet etti. İnce, ilk 100 günlük çalışma programını da Hatay mitinginde açıkladı.
"Payas, beni sahiplenmeli, ben Payas´ı"
"Payas, beni sahiplenmeli, ben Payas´ı"
CHP Hatay milletvekili adayı Suzan Şahin, seçim çalışmalarına Payas´ta devam etti.
Dingil: Seçimden zaferle çıkacağız
Dingil: Seçimden zaferle çıkacağız
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, seçim çalışmaları kapsamında Suçıkağı Mahallesi Muhtarı Mehmet Kurtar´ı ziyaret etti ve mahalle halkıyla bir araya geldi.
Hatay projelerini İTSO´da paylaştı
Hatay projelerini İTSO´da paylaştı
AKP Hatay milletvekili adayları Hüseyin Yayman ile Abdulkerim Güven, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) yönetim kunulu ve meclis üyeleriyle biraraya geldi, hatay projelerini paylaştı.
CHP´nin seçim ziyareti
CHP´nin seçim ziyareti
CHP Hatay milletvekili adayları Suzan Şahin, Riyat Kırmızıoğlu ve Dilan Kartal, CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu ve parti yöneticileri ile birlikte kentteki siyasi parti ve meslek odalarını ziyaret etti.
MHP´li Kaşıkçı: İttifakın sürmesini istiyoruz
MHP´li Kaşıkçı: İttifakın sürmesini istiyoruz
MHP Hatay milletvekili adayları Lütfi Kaşıkçı ve Orhan Mursaloğlu, partisinin Antakya İlçe Başkanı Niyazi Öztürk ve MHP Altınözü İlçe Başkanı Adem Türk, ile birlikte, Altınözü´nün Yarseli, Ziyaret, Mayadalı, Keskincik, Kansu, Toprakhisar ve Boynuyoğun mahallelerinde vatandaşla bir araya geldi.
HDP adaylarının esnaf ziyareti
HDP adaylarının esnaf ziyareti
HDP Hatay milletvekili adayları Barış Atay Mengüllüoğlu, Hülya Kavuk, Kerem Nalbant, Nihat Eraslan ve Naim Özbek, partilerinin il ve ilçe yöneticileriyle birlikte Antakya´da esnaf ziyaretinde bulundu.
"Zihniyet devrimi şart"
"Zihniyet devrimi şart"
24 Haziran seçim çalışmalarının temposunu arttırarak sürdüren CHP Hatay milletvekili adayı M. Riyat Kırmızıoğlu, insana dokunmayı sürdürdüğünü söyledi.
M. İnce, bugün Hatay´da
M. İnce, bugün Hatay´da
CHP´nin 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, yapacağı miting için bugün Hatay´a geliyor. Defne´deki miting, saat 14.00´da Şükrü Güçlü Bulvarında, Sevgi parkı önünde yapılacak.
SP´li Çalışkan: Saadet Partisi mutlaka mecliste olmalı
SP´li Çalışkan: Saadet Partisi mutlaka mecliste olmalı
Saadet Partisi Hatay milletvekili adayları Belen ve İskenderun´da esnaf ve ev ziyaretlerinde yöre halkıyla buluştu.
"Hükümet sistemi, rejim değişikliği değil"
"Hükümet sistemi, rejim değişikliği değil"
AKP Hatay milletvekili adayı Abdulkadir Özel, 24 Haziran seçim çalışmaları kapsamında dün gazetecilerle biraraya geldi.
HDP adayları ziyaretlerle destek istiyor
HDP adayları ziyaretlerle destek istiyor
HDP Hatay milletvekili adayları Barış Atay Mengüllüoğlu ve Hülya Kavuk, seçim çalışmaları kapsamında Çekmece Motorlu taşıt kooperatifi ve Nahırlı Derneği ziyaret etti, Aknehir´de halk toplantısı düzenledi
VP adaylarından esnaf ziyareti
VP adaylarından esnaf ziyareti
Vatan Partisi (VP) Hatay milletvekili adayları Gönül Gökkan, Emrah Koçak ve Ali Erdem Köz, seçim çalışmalarını Kırıkhan ve Hassa´da bildiri dağıtıp, esnaf ziyareti ile sürdürdü. VP milletvekili adayı Gökkan, vatandaş ve esnaftan oy istedi ve “Bizi desteklerseniz, esnaf ve üreticimize ilişkin programlarla sorunlarınızı çözeriz” dedi
İYİ Parti adaylarından hastalara ziyaret
İYİ Parti adaylarından hastalara ziyaret
İyi Parti Hatay milletvekili adayları, bayramda İskenderun Devlet Hastanesinde tedavi gören hastaları ziyaret edip, geçmiş olsun dileğini ilettve bayramlarını kutladı.
AKP´li Yayman: Meclis çoğunluğu şart
AKP´li Yayman: Meclis çoğunluğu şart
AKP Hatay milletvekili adayı Hüseyin Yayman, güçlü bir cumhurbaşkanlığı sistemi için meclis çoğunluğunun şart oldugunu söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi