"Hatay bize Gazi´in emanetidir"
Cumhurbaşkanı Erdoğan Antakya mitinginde kıraathane projesini anlattı, Antakya kent merkezinde kalan eski stadyumun millet bahçesine dönüştürüleceğini bilelirtti, Hatay´a yönelik gerçekleşen yatırımları hatırlattı.
Tarih: 8.6.2018 10:12:42

AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı ve AKP ile MHP´nin 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olan Recep Tayyip Erdoğan, dün Antakya´da düzenlenen miting için Hatay´a geldi. Mitingde konuşan Erdoğan, "Diğer partiler gibi bu şehri kökenlere, meşreplere, siyasi görüşlere göre asla ayırmadık. Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Süryani, Musevi, Protestan, Ortodoks, Katolik... Hatay´da her kim varsa, her kim bu şehirde yaşıyorsa, ayırım yapmaksızın, hepsini bağrımıza bastık. Biz Hatay´a bakınca sadece Türkiye´nin ahengine şahitlik etmiyoruz, aynı zamanda hürriyet ve adalet için verilmiş o destansı mücadeleyi görüyoruz. Biz Hatay´a bakınca hoşgörü ve dayanışmayla beraber, vefayı, cesareti, sadakati ve vatan aşkını da görüyoruz" dedi.
Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde Hatay´a geldiğini, TSK´nın ÖSO ile birlikte Suriye´nin Afrin kentine düzenlenen Zeytin Dalı Operasyonu nedeniyle iki kez Hatay´a geldiğini anımsatan Erdoğan, AKP Hatay milletvekili adaylarıyla el ele birlik mesajı verdiği mitingde geliş nedenini şöyle açıkladı: "Çünkü Afrin´i teröristlerden temizleme mücadelesinde ben, Hataylı kardeşlerimi yalnız bırakamazdım."
Hatay´ın kapısını seçim dönemlerinde çalan, Hataylıları yalnızca oy sandığı ufukta görününce hatırlayanlardan olmadıklarının ifade eden Erdoğan, alt ve üst yapısı, yolları, sokakları, turizmi, tarımı, sanayisiyle 16 yıl öncesiyle kıyaslanmayacak bir Hatay inşa ettiklerini, 16 yılda 27,5 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını ifade ederek, "Biz laf üretmiyoruz, icraat üretiyoruz. Biz bir icraat kadrosuyuz" diye konuştu. Antakya İtfaiye Meydanı´nda düzenlenen mitinginde Hataylılara seslenen Erdoğan, Hatay´ın, Türkiye´nin iftihar tablosu olduğunu ifade ettiği konuşmasında, Hatay´ın, ülkenin Ortadoğu´ya açılan kapısı olduğunu anımsattı.
Hatay´ın ilçelerinden belediye ve partisi AKP işbirliği ile otobüslerle, İskenderun´dan da Atatürk Anıtı ve parti önünden hareket eden araçlarla Antakya´da düzenlenen mitinge katılan kalabalığa seslenen Erdoğan, katılanların 24 Haziran seçimlerine hazır olup, olmadığını da sordu. Erdoğan, "Birilerine o dersi vermeye hazır mıyız? Bugün bizi muhabbetle bağrınıza bastığınız için her birinize teşekkür ediyorum. Rabb´im hepimizi birlik ve beraberlik içinde idrak edeceğimiz daha nice ramazanlara kavuştursun diye dua ediyorum. Rabb´im bu ramazanda yine huzura, barışa ve güvene hasret bir şekilde geçirmek zorunda kalan Filistinli, Suriyeli, Iraklı kardeşlerimize yardım etsin diyorum" dedi.
"Hatay´dan öyle bir ses verelim ki sınırın öte yanında duyulsun" diyen Erdoğan, "Buradan öyle bir haykıralım ki eli kanlı zalimlerin yüreği hoplasın. Şimdi bu meydandan öyle bir seslenelim ki mazlum gönüllere inşirah olsun. Hatay, irade, erdem ve cesaretle Türkiye´yi şahlandırıyor muyuz? 24 Haziran´da güçlü Meclis, hükümet ve Türkiye için cumhurbaşkanlığında şahsımı, Meclis´te AK Parti´yi desteklemeye hazır mıyız?" diye konuştu.
Türkiye´ye 1939 yılında katılan Hatay´ın, işgalin acısı ve bağımsızlığın kıymetini en iyi bilen şehirlerden olduğunu, Hataylıların yıllarca ana vatana bağlanmanın hasretini çektiğini söyleyen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Senelerce özgürlük mücadelesi verdiniz, zorluklar karşısında sabrettiniz, sebat ettiniz, hedefinizden bir milim dahi geri adm atmadınız. İşgalcilerin tehditlerine, şantajlara ve baskılara rağmen bağımsızlık hayalinizden asla vazgeçmediniz. Sonunda her sabreden gibi zafer sancağını, bağımsızlığımızın timsali ay yıldızlı bayrağımızı Hatay semalarında dalgalandırmayı başardınız. Bu yüzden Hatay´a bakınca sadece Türkiye´nin ahengine şahitlik etmiyoruz, aynı zamanda hürriyet ve adalet için verilmiş o destansı mücadeleyi görüyoruz. Hatay´a bakınca hoşgörü ve dayanışmayla beraber, vefayı, cesareti, sadakati ve vatan aşkını da görüyoruz. Hatay, bize üzerinde yaşamış nice nice gönül sultanının emanetidir. Hatay bize Gazi Mustafa Kemal´in emanetidir. Gazi Mustafa Kemal, ´Hatay benim namusumdur, Hatay´ı mutlaka alacağım´ diyerek son nefesine kadar Hatay´ın kurtuluşu, bağımsızlığı için mücadele etti. Her ne kadar Gazi´nin ömrü, o güzel vuslatı görmeye yetmese de Hatay 29 Haziran 1939 tarihinde özgürlüğüne kavuştu. Biz de Gazi gibi, ´Hatay bizim namusumuzdur, muhakkak Hatay´ı ayağa kaldıracağız´ diyoruz."Kaynak:

“Siyasi oyunlara izin vermeyeceğiz”
“Siyasi oyunlara izin vermeyeceğiz”
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, son meclis toplantısında bütçede karşılığı olmasına karşın borçlanma talebinin reddedilmesi üzerine ‘ana muhalefet´ olarak adlandırdığı meclisin AKP grubuna yönelik kampanya başlattı.
"İskele, halka kapatılmak isteniyor"
"İskele, halka kapatılmak isteniyor"
HADO, seferlerin iskeleden yapılmasında ısrarcı.
Meclis, borçlanma yetkisini vermedi
Meclis, borçlanma yetkisini vermedi
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, HBB Başkanlığının borçlanma yetkisi istediğini kabul etmedi. HBB Başkanı Lütü Savaş ise sosyal medya üzerinden karara tepki gösterdi.
"Kural ihlali görülen gemiler oldu mu?"
"Kural ihlali görülen gemiler oldu mu?"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, kentte kokusu nedeniyle rahatsızlık yaratan ve gdenizyoluyla gemilerle LimakPort´a getirilen ´Angus´ları soru önergeyle TBMM´ye taşıdı.
"Ekonomik kriz tablosu yok"
"Ekonomik kriz tablosu yok"
24 Haziran seçimlerine yönelik teşekkür ziyaretlerini sürdüren Hatay Milletvekili Hacı Bapram Türkoğlu, partisi AKP´nin Payas ilçe teşkilatı tarafından Karbeyaz mahallesinde düzenlediği kahvaltıda yöre sakinleriyle biraraya geldi.
"6+1 belediye"
"6+1 belediye"
Hatay Milletvekili ve CHP Genel Sekreter Yardımcısı Serkan Topal, yapılacak ilk yerel seçimde 24 Haziran´dan en çok veren Hatay´daki sadece üç ilçeyi değil, en az altı ilçe belediyesi ile Hatay Büyükşehir Belediyesini kazanacaklarını söyledi.
"Eğitim, 2071 hedefine ulaşmanın anahtarı"
"Eğitim, 2071 hedefine ulaşmanın anahtarı"
Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, ülkenin 2053 ve 2071 hedefine alaşmasının ahnahtarının eğitim olduğunu belirtti.
"İşadamları herşeyin farkında"
"İşadamları herşeyin farkında"
Özel´den meslek odası ve STK ziyareti
"Stadlardan Atatürk adı neden silindi?"
"Stadlardan Atatürk adı neden silindi?"
Hatay Milletvekili ve CHP Genel Sekreter Yardımcısı Serkan Topal, stadlardan kaldırılan Atatürk isminin geri verilmesini istedi. Stadyumlardan Atatürk isminin silinmesine tepki gösteren Hatay Milletvekili Serkan Topal “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim” diyerek , sporu ahlaki bir değer olarak topluma sunan Atatürk´ün adının yenilenme bahane edilerek stadyumlardan silinmesinin manidar olduğunu belirterek, konuyu soru önergesiyle TBMM´ye taşıdı.
"CHP bir demokrasi mücadelesi veriyor"
"CHP bir demokrasi mücadelesi veriyor"
CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Hatay´dan seçilen CHP´li dört milletvekili olarak koordineli çalıştıklarını belirterek, "Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetimizin sigortasıdır.
"Çocuklar, çakmak gazı kullanarak ölüyor"
"Çocuklar, çakmak gazı kullanarak ölüyor"
CHP milletvekili Güzelmansur, 09-15 yaş arasında yaygınlaştığını belirtti
"80 bin oyu HDP ve İyi Parti´ye kaydı"
"80 bin oyu HDP ve İyi Parti´ye kaydı"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, Hatay´da CHP tabanından yaklaşık 80 bin oyun HDP ve İYİ Parti´ye kaydığını belirtti.
Çolak´tan aday adaylık çıkışı
Çolak´tan aday adaylık çıkışı
Payas´ta 1989 ve 1994´te iki dönem belediye başkanlığı yapan Öztürk Çolak, İskenderun Belediye Başkanlığına CHP´den aday adayı olduğunu belirtti, İskenderun´a ilişkin önceliklerini ve siyaset tarzını gazetecilerle düzenlediği toplantıda ele aldı.
AKP´den ´oy teşekkürü´ ziyareti
AKP´den ´oy teşekkürü´ ziyareti
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 24 Haziran´da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM 27. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde yöre halkının verdiği desteğe, yaptığı ziyaretlerle teşekkür etmeyi sürdürüyor.
CHP´de ´danışma kurulu´ toplantısı
CHP´de ´danışma kurulu´ toplantısı
CHP İskenderun ilçe örgütü, parti binasında ´danışma kurulu toplantısı´ düzenledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi