"Hatay bize Gazi´in emanetidir"
Cumhurbaşkanı Erdoğan Antakya mitinginde kıraathane projesini anlattı, Antakya kent merkezinde kalan eski stadyumun millet bahçesine dönüştürüleceğini bilelirtti, Hatay´a yönelik gerçekleşen yatırımları hatırlattı.
Tarih: 8.6.2018 10:12:42

AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı ve AKP ile MHP´nin 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olan Recep Tayyip Erdoğan, dün Antakya´da düzenlenen miting için Hatay´a geldi. Mitingde konuşan Erdoğan, "Diğer partiler gibi bu şehri kökenlere, meşreplere, siyasi görüşlere göre asla ayırmadık. Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Süryani, Musevi, Protestan, Ortodoks, Katolik... Hatay´da her kim varsa, her kim bu şehirde yaşıyorsa, ayırım yapmaksızın, hepsini bağrımıza bastık. Biz Hatay´a bakınca sadece Türkiye´nin ahengine şahitlik etmiyoruz, aynı zamanda hürriyet ve adalet için verilmiş o destansı mücadeleyi görüyoruz. Biz Hatay´a bakınca hoşgörü ve dayanışmayla beraber, vefayı, cesareti, sadakati ve vatan aşkını da görüyoruz" dedi.
Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde Hatay´a geldiğini, TSK´nın ÖSO ile birlikte Suriye´nin Afrin kentine düzenlenen Zeytin Dalı Operasyonu nedeniyle iki kez Hatay´a geldiğini anımsatan Erdoğan, AKP Hatay milletvekili adaylarıyla el ele birlik mesajı verdiği mitingde geliş nedenini şöyle açıkladı: "Çünkü Afrin´i teröristlerden temizleme mücadelesinde ben, Hataylı kardeşlerimi yalnız bırakamazdım."
Hatay´ın kapısını seçim dönemlerinde çalan, Hataylıları yalnızca oy sandığı ufukta görününce hatırlayanlardan olmadıklarının ifade eden Erdoğan, alt ve üst yapısı, yolları, sokakları, turizmi, tarımı, sanayisiyle 16 yıl öncesiyle kıyaslanmayacak bir Hatay inşa ettiklerini, 16 yılda 27,5 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını ifade ederek, "Biz laf üretmiyoruz, icraat üretiyoruz. Biz bir icraat kadrosuyuz" diye konuştu. Antakya İtfaiye Meydanı´nda düzenlenen mitinginde Hataylılara seslenen Erdoğan, Hatay´ın, Türkiye´nin iftihar tablosu olduğunu ifade ettiği konuşmasında, Hatay´ın, ülkenin Ortadoğu´ya açılan kapısı olduğunu anımsattı.
Hatay´ın ilçelerinden belediye ve partisi AKP işbirliği ile otobüslerle, İskenderun´dan da Atatürk Anıtı ve parti önünden hareket eden araçlarla Antakya´da düzenlenen mitinge katılan kalabalığa seslenen Erdoğan, katılanların 24 Haziran seçimlerine hazır olup, olmadığını da sordu. Erdoğan, "Birilerine o dersi vermeye hazır mıyız? Bugün bizi muhabbetle bağrınıza bastığınız için her birinize teşekkür ediyorum. Rabb´im hepimizi birlik ve beraberlik içinde idrak edeceğimiz daha nice ramazanlara kavuştursun diye dua ediyorum. Rabb´im bu ramazanda yine huzura, barışa ve güvene hasret bir şekilde geçirmek zorunda kalan Filistinli, Suriyeli, Iraklı kardeşlerimize yardım etsin diyorum" dedi.
"Hatay´dan öyle bir ses verelim ki sınırın öte yanında duyulsun" diyen Erdoğan, "Buradan öyle bir haykıralım ki eli kanlı zalimlerin yüreği hoplasın. Şimdi bu meydandan öyle bir seslenelim ki mazlum gönüllere inşirah olsun. Hatay, irade, erdem ve cesaretle Türkiye´yi şahlandırıyor muyuz? 24 Haziran´da güçlü Meclis, hükümet ve Türkiye için cumhurbaşkanlığında şahsımı, Meclis´te AK Parti´yi desteklemeye hazır mıyız?" diye konuştu.
Türkiye´ye 1939 yılında katılan Hatay´ın, işgalin acısı ve bağımsızlığın kıymetini en iyi bilen şehirlerden olduğunu, Hataylıların yıllarca ana vatana bağlanmanın hasretini çektiğini söyleyen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Senelerce özgürlük mücadelesi verdiniz, zorluklar karşısında sabrettiniz, sebat ettiniz, hedefinizden bir milim dahi geri adm atmadınız. İşgalcilerin tehditlerine, şantajlara ve baskılara rağmen bağımsızlık hayalinizden asla vazgeçmediniz. Sonunda her sabreden gibi zafer sancağını, bağımsızlığımızın timsali ay yıldızlı bayrağımızı Hatay semalarında dalgalandırmayı başardınız. Bu yüzden Hatay´a bakınca sadece Türkiye´nin ahengine şahitlik etmiyoruz, aynı zamanda hürriyet ve adalet için verilmiş o destansı mücadeleyi görüyoruz. Hatay´a bakınca hoşgörü ve dayanışmayla beraber, vefayı, cesareti, sadakati ve vatan aşkını da görüyoruz. Hatay, bize üzerinde yaşamış nice nice gönül sultanının emanetidir. Hatay bize Gazi Mustafa Kemal´in emanetidir. Gazi Mustafa Kemal, ´Hatay benim namusumdur, Hatay´ı mutlaka alacağım´ diyerek son nefesine kadar Hatay´ın kurtuluşu, bağımsızlığı için mücadele etti. Her ne kadar Gazi´nin ömrü, o güzel vuslatı görmeye yetmese de Hatay 29 Haziran 1939 tarihinde özgürlüğüne kavuştu. Biz de Gazi gibi, ´Hatay bizim namusumuzdur, muhakkak Hatay´ı ayağa kaldıracağız´ diyoruz."Kaynak:

CHP aday açıklamasını ´erteledi´
CHP aday açıklamasını ´erteledi´
CHP, 31 Mart yerel seçimlerine katılacak Hatay´ın 12 ilçesindeki adayını açıklamayı sekiz gün erteledi. CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parti Meclisinin (PM), 12 ilçedeki adayı 24 Ocak Perşembe günü açıklaması bekleniyor.
Listeler askıdan iniyor
Listeler askıdan iniyor
Yerel seçimlerde oy kullanacaklar seçmen isimini yazdırabilecek
"Boş araziye 380 seçmen"
"Boş araziye 380 seçmen"
31 Mart Pazar günü yapılacak ve ´ittifaklarla´ gidilecek yerel seçimlere ilişkin değerlendirmede bulunan Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, "Hem millet ittifakının hem de cumhur ittifakının olduğu çok önemli bir seçime giriyoruz.
"Krizin çaresi üretim"
"Krizin çaresi üretim"
CHP ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcılığının Türkiye´de yaşanan ekonomik krizin etkilerinin illere yansımalarını belirlemek amacıyla oluşturduğu ‘Ekonomi Masası´ çalışmaları doğrultusunda, Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Isparta´da görüşmelerde bulundu.
´Sınır kapısı açılsın´
´Sınır kapısı açılsın´
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TSK ve ÖSO güçlerinin işbirliğiyle Suriye´nin Afrin bölgesine düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin bölgesinde Zeytin Dalı Sınır Kapısı´nın oluşturulmasını ve buranın ticarete açılmasını istedi.
"21. yüzyılda Hatay´da elektrik kesiliyor"
"21. yüzyılda Hatay´da elektrik kesiliyor"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay´ın sorunlarını parlamento gündemine taşımayı sürdürüyor.
"Ayrıştıran siyasete karşıyız"
"Ayrıştıran siyasete karşıyız"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, çok renkli bir coğrafyada yaşadıımızı ifade ederek, "Bulunduğumuz coğrafya birçok güzelliğe gebe.
Bir hanede 388 seçmen
Bir hanede 388 seçmen
31 Mart´ta yapılacak yerel seçimler
MHP´den, engelliye sandalye
MHP´den, engelliye sandalye
MHP Defne İlçe Başkanı Ferit Kaplan ve yönetimi, kentte oturan ve iki yıldır engelli arabası olmadığı için dışarı çıkamadığı belirtilen Servet Ocak adlı yurttaşa tekerlekli sandalye hediye etti.
CHP´li gençlerden aday adayına destek
CHP´li gençlerden aday adayına destek
CHP Hatay İl Gençlik Kolları Başkanı Ali Kemal Kazar, partisinin Defne Gençlik Kolları Başkanı Doğan Kara ve yönetim kurulları ile Antakya Defne Taraftarlar Derneği Üyeleri, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman´ı makamında ziyaret etti.
2000 öncesi esnafa erken emeklilik
2000 öncesi esnafa erken emeklilik
Hatay Milletvekili Güzelmansur, kanun teklifi verdi
İskenderun´da ittifak ziyareti
İskenderun´da ittifak ziyareti
CHP ile İYİ Parti arasında tavanda başlatılan ittifak çalışmaları tabanda da ziyaretlerle destekleniyor.
CHP´den ´poşet protestosu´
CHP´den ´poşet protestosu´
Samsun Milletvekili Zeybek, İskenderun´da görüşme yaptı
Başkan Yardımcısı Yavuz, görevinden ayrıldı
Başkan Yardımcısı Yavuz, görevinden ayrıldı
Yavuz: Bu karar, tamamen kendi özgür iradem ile benim tarafımdan alınmış tek taraflı bir karardır
Hatay´dan 12 ilçede adaylar görüşülmedi
Hatay´dan 12 ilçede adaylar görüşülmedi
CHP´nin, İskenderun, Arsuz, Defne, Samandağ, Erzin, Kumlu, Dörtyol, Belen, Hassa, Altınözü, Kırıkhan, Altınözü ve Yayladağı´nda adayları 15 Ocak´ta belirlemesi bekleniyor
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi