"Hatay ekonomisi yüzde 7 küçüldü"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 2019´de ülkenin yüzde 0.9 oranında büyürken, Hatay´ın yüzde 7 oranında küçüldüğünü savundu.
Tarih: 3.2.2021 17:34:52

İskenderun/SES

 Hatay Milletekili Güzelmansur, "2019´da Türkiye yüzde 0.9 büyürken, Hatay yüzde 7 küçüldü. Hatay 2018 GSYH verilerine göre büyüme hızında 20´nci sıradaydı. 2019´da sondan 3´e düştü. Her bir Hataylının GSYH´si 969 $ azaldı. Türkiye´de kişi başına GSYH yüzde 6 düşerken, Hatay´da düşüş yüzde15. Hatay, Türkiye´de kişi başına GSYH´si en çok düşen sekizinci il oldu" açıklamasını yaptı.
Türkiye İstatistik Kurumu´nun (TÜİK) açıkladığı Gayrisafi Yurtiçi Hâsıla (GSYH) verileri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan milletvekili Güzelmansur, yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: "TÜİK´in açıkladığı 2019 büyüme verileri, Hatay ekonomisindeki çöküşü gösteriyor. Bu çöküşün ana nedeni de yanlış ve kavgacı dış politikadır. Yanlış Suriye politikası, Arap ülkeleriyle siyasi gerilimler, AB ile kavga tarım, ihracat, nakliye başta olmak üzere tüm sektörlerimizi negatif etkiliyor. Hatay ekonomisini çökertiyor. Hatay´ın GSYH büyüme hızı yüzdesel olarak en düşük üçüncü il oldu. 2019´da Türkiye yüzde 0.9 büyürken, Hatay yüzde 7 küçüldü. Hatay´da sanayi 2018 yılına göre yüzde 26,7, imalat sanayi yüzde 28,6 küçülmüş. Tarımdaki hacim 2004 yılının da gerisinde. İnşaat sektöründe küçülme var, gayrimenkul faaliyetlerinde küçülme var. Tüm sektörler alarm veriyor. Hatay geçen yıl açıklanan 2018 GSYH verilerine göre büyüme hızında 20´nci sıradaydı. 2019´da ekonomisi daraldı, sondan 3´e düştü. 2019´de Hatay´da kişi başına düşen GSYH´ni, bir önceki yıla göre 969 dolar azaldı. 018´de Hatay´da kişi başına düşen GSYH 6.580 dolar iken, 2019´da bu rakam 5.617 dolara düştü. Her bir Hataylının GSYH´si 969 $ azaldı. Türkiye´de kişi başına GSYH yüzde 6 düşerken, Hatay´da kişi başına GSYH´deki düşüş yüzde 15 civarında. Hatay, Türkiye´de kişi başına GSYH´si en çok düşen 8. il oldu. 2018´de kişi başına düşen GSYH açısından 45. sırada olan Hatay, 2019´da 55. sıraya geriledi. Hatay´daki ekonomik çöküş, öngörülemez nedenlerden kaynaklanmadı. Hatay´daki ekonomik çöküşün nedeni, iktidarın maceracı dış politikası, yanlış Suriye politikası, aymaz göç politikası ve adaletsiz teşvik uygulamasıdır. Dış politikada acilen Cumhuriyet fabrika ayarlarına geri dönülmeli. Maceracı dış politika yerine, realist dış politika benimsenmeli. Hatay´ın toparlanma dönemine geçmesi için sınır kapıları açılmalı, Hatay bir an önce 5. teşvik bölgesine alınmalıdır.”

 
Kaynak:

Hatay´da rafineri bilgilendirmesi
Hatay´da rafineri bilgilendirmesi
Hatay´da planlanan Rafineri ve Petrokimya yatırımları ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Yardım paraları icralık oldu
Yardım paraları icralık oldu
Pandemi sosyal destek paketi kapsamında verilen bin liralık yardım paralarına bankaların icrayla el koymasını eleştiren CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, pandemi süresince kredi ve kredi kartı borcu bulunan esnaf ve vatandaşa yapılan yardımlara haciz uygulanmamasını istedi.
Ekinciler´de toplu sözleşme
Ekinciler´de toplu sözleşme
Özçelik-İş Sendikası, İskenderun´da faaliyet gösteren Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Fabrikalarında çalışanlar için toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmanın sağlandığını ve sözleşmenin imzalandığını açıkladı.
SP´li gençlerden bütçeye ´kırmızı kart´
SP´li gençlerden bütçeye ´kırmızı kart´
Saadet Partisi (SP) Hatay İl Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Savran, mecliste kabul edilen 2021 bütçesini eleştirdi.
"Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz"
"Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz"
Tüm Emekli Sen Samandağ Yürütme Kurulu, emekli maaşlarına yapılan zam oranına tepki gösterdi.
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
Esnaf Ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, esnafa ‘acil destek´ çağrısında bulundu.
Üreticilere 5 bin ıhlamur fidesi dağıtıldı
Üreticilere 5 bin ıhlamur fidesi dağıtıldı
Hatay İl Tarım ve Orman müdürlüğü tarafından orman köylülerine 5 bin adet ıhlamur fidanı dağıtıldı.
Sendikadan ‘asgari ücret´ açıklaması
Sendikadan ‘asgari ücret´ açıklaması
3 işçi konfederasyonunun ortak açıklamasını paylaşan Hak-İş Konfederasyonu Hatay İl Başkanı ve Özçelik-İş sendikası İskenderun şube başkanı Mehmet Güngör, “İnsan onuruna yakışır asgari ücret bekliyoruz” dedi.
“2020 koronavirüs gölgesinde geçti”
“2020 koronavirüs gölgesinde geçti”
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) meclisi, yılın son toplantısını koronavirüs önlemleri kapsamında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.
HBB asgari ücreti 3 bin 100 lira uygulayacak
HBB asgari ücreti 3 bin 100 lira uygulayacak
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 2021 yılında belediye bünyesinde uygulanacak asgari ücretin 3 bin 100 lira olacağını açıkladı.
En Dijital Bakkal´a sertifika
En Dijital Bakkal´a sertifika
Ticaret Bakanlığı´nın ‘Bakkalımla El Ele´ projesi ile 81 ildeki bakkal esnafına e-ticaretten, müşteri ilişkisine, dijital pazarlamadan, reklam ve sosyal medya kadar kadar eğitim verilecek.
Altın kampanyalarına dikkat
Altın kampanyalarına dikkat
Antakya Kuyumcular Odası Başkanı Nebil Hurigil, altın kampanyalarına dikkat edilmesini istedi.
İşletmeler için ‘finansman´ projesi
İşletmeler için ‘finansman´ projesi
İTSO Meclisi ile Meslek Komite Üyeleri Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi ile ilgili bilgilendirildi
Atakaş´tan ‘rekor yükleme´
Atakaş´tan ‘rekor yükleme´
İskenderun Atakaş Limanında dünyanın en büyük kuru yük taşıma kapasiteli gemilerinden biri olan Hamingway isimli gemiye 202.000 ton ihracat yüklemesi ile rekor kırıldığı belirtildi.
Filyos´un Tosyalı´ya verilmesi tartışması
Filyos´un Tosyalı´ya verilmesi tartışması
‘İkinci Abdülhamit´in rüya projesi´ olarak duyurulan Filyos Vadi Projesi ile ilgili tartışma TBMM´ye taşındı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi