´Hatay, güneşten az yararlanıyor´
İskenderun Enerji Forumu, Arsuz´da yapıldı.
Tarih: 14.10.2017 10:39:43

Arsuz Belediyesi, Elektik Mühendisleri Odası ve İskenderun Çevre Koruma Derneği işbirliğiyle düzenlenen ve bölgenin enerji politikasına yön vermesi istenilen foruma Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, EMO İskenderun Temsilcisi Bülent Bozdoğan, EMO Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, EMO Enerji Daimi Komisyonu Başkanı Bülent Damar, İTSO Başkanı Levent Yılmaz, İskenderun ÇKD Başkanı Nermin Yıldırım Kara ile akademisyenler ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

16 lisanslı, altısı lisanssız olmak üzere toplam 21 adet elektrik enerji santrali bulunan Hatay´daki elektrik santrallerinin yıllık 12 bin 905 GWH elektrik üretimi yaptığı belirtilirken forumda, Hatay´da rüzgar enerjisi kullanımında ciddi bir atılım olduğu, güneş enerjisinden ise çok az yararlanıldığı ifade edildi.

Forumda, ´Yerel yönetim gözüyle enerji yatırımları´ üzerine konuşan Arsuz Belediye Başkanı Culha, enerjinin kaliteli ve sürekli olmadığını, sıkça yaşanan kesintilerin sıkıntı yarattığını ifade etti. Kentin Gözcüler, Hüyük, Hacıahmetli, Çetillik, Akçalı, Üçgüllük, Madenli gibi birçok mahallesinde sorunlar yaşandığını anlatan Culha, "Bu mahallelerimizin yatırım kapsamına alınıp, şebekelerinin revize edilerek, trafo ilaveleri yapılması gerekmektedir. Bütün mahallelerde sokak aydınlatmalarında sorun yaşanmakta. Kentte kaçak inşaat ve abone sorunu da var. İlçede hazine arazileri, yabancı uyrukluların mülkiyetleri, özel mülkiyet olup da uzun süre bölünemeyen arazilerle ilgili ciddi anlamda bir mülkiyet sorunu bulunuyor. Bu sorunlar geçmişte kaçak inşaat artışına neden olmuş ve halen de yapılmaya çalışılmakta. Bu konuda ciddi bir mücadele vermekteyiz. Çünkü, bu yapılar ken- tin hatta bütün ilin ve ülkenin gerçeği. Bu yapılar enerji talebinde bulunduklarında ciddi sorunlar yaşamakta. Binaların elektrik aboneliği için ENERJİ- SA´ya gidildiğinde vatandaşa ´Belediyeden yazı getirin sizi abone yapalım´ denilmekte. Ancak, belediye olarak bizim böyle yapılara yazı vermemiz yasal anlamda mümkün görülmemekte. Vatandaş da ya komşudan elektrik alıyor ya da kaçak elektrik kullanıyor. Bu sorunun Enerjisa-devlet-belediye işbirliğiyle çözülmesi gerekiyor. Bu konuda üstümüze düşeni yapmaya hazırız" dedi.

´Enerji, ekonomi ve çevre´yi dengede tutmaya çalıştıklarını belirten İskenderun ÇKD Başkanı Kara da, şunları söyledi: "Çevreyi katlederek enerjiyi üretirsek, yaşam imkanlarımız elimizden gittiğinde çevreyi ne yapacağız? Ekonomiyi enerjiyle beslemediğimiz takdirde insanların karnını nasıl doyuracağız? Bu üçlüyü en rasyonel şekilde dengede tutmaktan bahsetmeliyiz. Ülkeyi yönetenler ekonominin ihtiyacı olan enerjiyi temin ederken, ekosistemin gelecek nesillerin de hak sahibi olduğu bilinci içinde özenle, sorumlulukla gözetmek ve korumakla yükümlüdür. Enerji politikalarının sosyal yönü önemli. ´Ben yaptım oldu´ mantığı ile yapılmamalı. Hukuka uygun davranılmasını sağlamak zorundayız. Plansız, çevre ve top- lumla uyumsuz yatırım yapılan bölgeye yerleşik yaşamdaki halkın istemediği projelerden vazgeçilmeli. Verimli tarımsal arazilere, ormanlık alanlara, balık üreme havzalarına, sit alanlarına santral kurulmamalı. Ekosistemi geri dönülmez biçimde tahrip etme riski olan, yöre insanını yerinden yurdundan eden hukuksuz uygulamalara karşı alınan mahkeme kararları uygulanmamakta torba kanunların satır aralarına sıkıştırılan maddelerle, ÇED uygulamaları rant uğruna devre dışı bırakılmaktadır. Birçok mevzuatla gereksiz kılınan ÇED raporlarının her türlü enerji yatırımı için istisnasız gerekli olması yasal zorunluluk haline getirilmesi, uluslararası standartlara uygun ve eksiksiz olarak hazırlanması ve denetime tabi tutulması zorunlu olmalıdır. Günümüzde mevcut siyasi irade, doğal kaynakları yok edecek ormanları rant yaratmak adına ortadan kaldıracak, kıyıların yağmalanmasını hızlandıracak, kirlilik üretecek teknolojileri, termik ve nükleer santralleri ülkemize getirecek yasal düzenlemeler ve yatırımlara hiçbir çevre kaygısı gütmeden hız vermektedir. Fosil yakıt kullanımı yüzünden bölgede yaşanan en önemli çevre sorunu İskenderun Körfezi´ne yapılması planlanan Termik santrallerdir."
Kaynak:

Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Tarım öğretiminin 172. yılı Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
Hatay Valisi Erdal Ata, Belen´de çeşitli ziyaretlerde bulundu. Vali Ata, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ve Belen Ziraat Odası Başkanı Selahattin Yalman´ı ziyaret etti.
Aymen, sektörün sorunlarını anlattı
Aymen, sektörün sorunlarını anlattı
Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği´nin (AKAMİB) ihracatı aralık ayında yüzde 24,3 oranında artış gösterdi ve 60 milyon 53 bin dolar olarak gerçekleşti..
Toplu sözleşme İsdemir´de kutlandı
Toplu sözleşme İsdemir´de kutlandı
İsdemir´de 3 bin 107 işçiyi kapsayan ve ilk 6 ay yüzde 8´lik ücret artışı ile 26. dönem toplu iş sözleşmenin uzlaşmayla sonuçlanmasının ardından İsdemir´de kutlama töreni düzenledi.
“Uyumla hizmet ürettik”
“Uyumla hizmet ürettik”
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, göreve geldikleri günden bu yana İskenderun´a ve Odaya yakışır hizmet vermenin gayreti içerisinde olduklarını belirterek, “Mevzuat çerçevesinde tüm yönetim ve meclis üyesi arkadaşlarımız ile birlikte uyum içerisinde çalışmanın ve yaşadığımız şehre hizmet etmenin gayreti içerisinde olduk” dedi.
Arsuz Harlısu´ya 8 bin zeytin fidanı
Arsuz Harlısu´ya 8 bin zeytin fidanı
Arsuz´a bağlı Harlısu Mahallesi´nde, çiftçilere ve ülke ekonomisine gelir getirme amacı ile orman vasfını yitirmiş boş arazilere 8 bin adet zeytin fidanı dikildi.
Ziraatçılarda yeniden Sever dönemi
Ziraatçılarda yeniden Sever dönemi
Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi Olağan Genel Kurulu´nda 27 yıldır başkanlık görevini sürdüren Ahmet Sever, yeniden seçilerek güven tazeledi.
Ekinci: Türk çelik ürünlerine talep artıyor
Ekinci: Türk çelik ürünlerine talep artıyor
Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, özellikle Çinli çelik üreticilerinin kendi iç piyasasındaki talep nedeniyle ihracata sunacağı ürünlerin azalmasının, Türk çelik sektörünün ihracatını olumlu yönde etkilemeyi sürdürmesinin beklendiğini belirtti.
İSDEMİR´de uzlaşma
İSDEMİR´de uzlaşma
İskenderun Demir Çelik A.Ş. ile Hak-İş Konfederasyonu arasında, Ağustos ayında başlayan toplu iş sözleşme görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. İşçi sendikası ve işveren arasında 3 bin 107 işçiyi kapsayan 26´ncı dönem toplu iş sözleşmesi Ankara´da imzalandı.
HATBORU ‘en dinamik´ listesinde
HATBORU ‘en dinamik´ listesinde
TÜRKONFED ve Londra Borsası işbirliği ile yapılan araştırmaya göre "Türkiye´nin Yükselen Liderleri" olarak adlandırılan en dinamik 100 şirket arasında Hatay´dan HATBORU da yer aldı.
´Maaş artış yöntemi değiştirilmeli´
´Maaş artış yöntemi değiştirilmeli´
Tüm Emekliler Sendikası, emekli çalıştayı düzenledi.
Destekler ve düzenlemeler değerlendirildi
Destekler ve düzenlemeler değerlendirildi
Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdür Yardımcısı Arzu Yılmaz, İskenderun´un sanayi ve liman şehri kimliğine dikkat çekerek, kentin önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.
Odadan şirketlere ziyaret
Odadan şirketlere ziyaret
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi, Atakaş Şirketler Gurubu yönetim kurulu üyesi Mustafa Atakaş ve Bozatlı Metalat Şirketler Grubuna nezaket ziyaretinde bulundu.
Kaymakam Soytürk, ziyaretlerini sürdürüyor
Kaymakam Soytürk, ziyaretlerini sürdürüyor
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetimini ziyaret etti.
´Lojistik köy´ ziyareti
´Lojistik köy´ ziyareti
Limakport İskenderun Müdürü Gündüz Arısoy, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´na nezaket ziyaretinde bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi