´Hatay, güneşten az yararlanıyor´
İskenderun Enerji Forumu, Arsuz´da yapıldı.
Tarih: 14.10.2017 10:39:43

Arsuz Belediyesi, Elektik Mühendisleri Odası ve İskenderun Çevre Koruma Derneği işbirliğiyle düzenlenen ve bölgenin enerji politikasına yön vermesi istenilen foruma Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, EMO İskenderun Temsilcisi Bülent Bozdoğan, EMO Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, EMO Enerji Daimi Komisyonu Başkanı Bülent Damar, İTSO Başkanı Levent Yılmaz, İskenderun ÇKD Başkanı Nermin Yıldırım Kara ile akademisyenler ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

16 lisanslı, altısı lisanssız olmak üzere toplam 21 adet elektrik enerji santrali bulunan Hatay´daki elektrik santrallerinin yıllık 12 bin 905 GWH elektrik üretimi yaptığı belirtilirken forumda, Hatay´da rüzgar enerjisi kullanımında ciddi bir atılım olduğu, güneş enerjisinden ise çok az yararlanıldığı ifade edildi.

Forumda, ´Yerel yönetim gözüyle enerji yatırımları´ üzerine konuşan Arsuz Belediye Başkanı Culha, enerjinin kaliteli ve sürekli olmadığını, sıkça yaşanan kesintilerin sıkıntı yarattığını ifade etti. Kentin Gözcüler, Hüyük, Hacıahmetli, Çetillik, Akçalı, Üçgüllük, Madenli gibi birçok mahallesinde sorunlar yaşandığını anlatan Culha, "Bu mahallelerimizin yatırım kapsamına alınıp, şebekelerinin revize edilerek, trafo ilaveleri yapılması gerekmektedir. Bütün mahallelerde sokak aydınlatmalarında sorun yaşanmakta. Kentte kaçak inşaat ve abone sorunu da var. İlçede hazine arazileri, yabancı uyrukluların mülkiyetleri, özel mülkiyet olup da uzun süre bölünemeyen arazilerle ilgili ciddi anlamda bir mülkiyet sorunu bulunuyor. Bu sorunlar geçmişte kaçak inşaat artışına neden olmuş ve halen de yapılmaya çalışılmakta. Bu konuda ciddi bir mücadele vermekteyiz. Çünkü, bu yapılar ken- tin hatta bütün ilin ve ülkenin gerçeği. Bu yapılar enerji talebinde bulunduklarında ciddi sorunlar yaşamakta. Binaların elektrik aboneliği için ENERJİ- SA´ya gidildiğinde vatandaşa ´Belediyeden yazı getirin sizi abone yapalım´ denilmekte. Ancak, belediye olarak bizim böyle yapılara yazı vermemiz yasal anlamda mümkün görülmemekte. Vatandaş da ya komşudan elektrik alıyor ya da kaçak elektrik kullanıyor. Bu sorunun Enerjisa-devlet-belediye işbirliğiyle çözülmesi gerekiyor. Bu konuda üstümüze düşeni yapmaya hazırız" dedi.

´Enerji, ekonomi ve çevre´yi dengede tutmaya çalıştıklarını belirten İskenderun ÇKD Başkanı Kara da, şunları söyledi: "Çevreyi katlederek enerjiyi üretirsek, yaşam imkanlarımız elimizden gittiğinde çevreyi ne yapacağız? Ekonomiyi enerjiyle beslemediğimiz takdirde insanların karnını nasıl doyuracağız? Bu üçlüyü en rasyonel şekilde dengede tutmaktan bahsetmeliyiz. Ülkeyi yönetenler ekonominin ihtiyacı olan enerjiyi temin ederken, ekosistemin gelecek nesillerin de hak sahibi olduğu bilinci içinde özenle, sorumlulukla gözetmek ve korumakla yükümlüdür. Enerji politikalarının sosyal yönü önemli. ´Ben yaptım oldu´ mantığı ile yapılmamalı. Hukuka uygun davranılmasını sağlamak zorundayız. Plansız, çevre ve top- lumla uyumsuz yatırım yapılan bölgeye yerleşik yaşamdaki halkın istemediği projelerden vazgeçilmeli. Verimli tarımsal arazilere, ormanlık alanlara, balık üreme havzalarına, sit alanlarına santral kurulmamalı. Ekosistemi geri dönülmez biçimde tahrip etme riski olan, yöre insanını yerinden yurdundan eden hukuksuz uygulamalara karşı alınan mahkeme kararları uygulanmamakta torba kanunların satır aralarına sıkıştırılan maddelerle, ÇED uygulamaları rant uğruna devre dışı bırakılmaktadır. Birçok mevzuatla gereksiz kılınan ÇED raporlarının her türlü enerji yatırımı için istisnasız gerekli olması yasal zorunluluk haline getirilmesi, uluslararası standartlara uygun ve eksiksiz olarak hazırlanması ve denetime tabi tutulması zorunlu olmalıdır. Günümüzde mevcut siyasi irade, doğal kaynakları yok edecek ormanları rant yaratmak adına ortadan kaldıracak, kıyıların yağmalanmasını hızlandıracak, kirlilik üretecek teknolojileri, termik ve nükleer santralleri ülkemize getirecek yasal düzenlemeler ve yatırımlara hiçbir çevre kaygısı gütmeden hız vermektedir. Fosil yakıt kullanımı yüzünden bölgede yaşanan en önemli çevre sorunu İskenderun Körfezi´ne yapılması planlanan Termik santrallerdir."
Kaynak:

KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB Hatay Müdürlüğü ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında KOSGEB Temsilcilik Ofisinin işletilmesi ve yetkilerinin genişletilmesi ile ilgili protokol imzalandı.
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, Ağustos ayı enflasyon rakamlarını yorumladı
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu, Avm´lerde tatil uygulamasına İskenderun´un da katılmasını önerdi
Türk lirasına platform desteği
Türk lirasına platform desteği
Ülke ekonomisine destek kampanyaları Hatay´da da devam ediyor
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD), Türk Lirasının döviz karşısındaki değer kaybını yazılı açıklamayla değerlendirdi.
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Eğitim Bir Sen Hatay Şubesi, ekonomide yaşanan dalgalanmalar, döviz ve altındaki aşırı yükselişe ve emperyalizme karşı 15 Temmuz ruhu ile direnileceğini belirtti.
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
Hatay İli 2018 yılı Ekonomik Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
KOSGEB, desteklerini anlattı
KOSGEB, desteklerini anlattı
Başurular geçen yıllara göre azaldı...
UMAT depoları projesi görüşüldü
UMAT depoları projesi görüşüldü
İskenderun Limanı´nın D kapısının karşısında kalan ve Umumi Mağazalar Türk Anonim Şirketi UMAT´a ait atıl durumdaki depoların yenilenerek işletilmesi ile ilgili ön proje çalışması, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) değerlendirildi.
Sigortacılık Haftası
Sigortacılık Haftası
Hatay Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Emire Oflazoğlu ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (İsdemir), halka açıklık oranını yüzde 5,13´e yükselterek dün itibariyle Borsa İstanbul Yıldız Pazar´da işlem görmeye başladı.
İTSO yönetimini belirledi
İTSO yönetimini belirledi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO)´nda 54 üye ve 22 Meslek Grubundan oluşan Meclis üyelerinin seçilmesinin ardından, ilk toplantısını yapan Meclis, yeni Başkan ve yönetimini de belirledi.
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko ve sendika yöneticileri Arsuz ve Defne belediyelerini ziyaret ederek belediye başkanlarıyla taşerona kadro verilmesi, bundan sonraki süreci ve sendikal haklar hakkında görüştü.
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Oda başkanlarıyla ‘birlik yemeğinde´ buluşan Teksöz, 2 Mayıs´taki genel kurulda yeniden aday.
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, taşerondan kadroya geçen işçileriyle toplu sözleşme imzalayan Akdeniz bölgesindeki ilk belediye olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi