´Hatay, güneşten az yararlanıyor´
İskenderun Enerji Forumu, Arsuz´da yapıldı.
Tarih: 14.10.2017 10:39:43

Arsuz Belediyesi, Elektik Mühendisleri Odası ve İskenderun Çevre Koruma Derneği işbirliğiyle düzenlenen ve bölgenin enerji politikasına yön vermesi istenilen foruma Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, EMO İskenderun Temsilcisi Bülent Bozdoğan, EMO Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, EMO Enerji Daimi Komisyonu Başkanı Bülent Damar, İTSO Başkanı Levent Yılmaz, İskenderun ÇKD Başkanı Nermin Yıldırım Kara ile akademisyenler ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

16 lisanslı, altısı lisanssız olmak üzere toplam 21 adet elektrik enerji santrali bulunan Hatay´daki elektrik santrallerinin yıllık 12 bin 905 GWH elektrik üretimi yaptığı belirtilirken forumda, Hatay´da rüzgar enerjisi kullanımında ciddi bir atılım olduğu, güneş enerjisinden ise çok az yararlanıldığı ifade edildi.

Forumda, ´Yerel yönetim gözüyle enerji yatırımları´ üzerine konuşan Arsuz Belediye Başkanı Culha, enerjinin kaliteli ve sürekli olmadığını, sıkça yaşanan kesintilerin sıkıntı yarattığını ifade etti. Kentin Gözcüler, Hüyük, Hacıahmetli, Çetillik, Akçalı, Üçgüllük, Madenli gibi birçok mahallesinde sorunlar yaşandığını anlatan Culha, "Bu mahallelerimizin yatırım kapsamına alınıp, şebekelerinin revize edilerek, trafo ilaveleri yapılması gerekmektedir. Bütün mahallelerde sokak aydınlatmalarında sorun yaşanmakta. Kentte kaçak inşaat ve abone sorunu da var. İlçede hazine arazileri, yabancı uyrukluların mülkiyetleri, özel mülkiyet olup da uzun süre bölünemeyen arazilerle ilgili ciddi anlamda bir mülkiyet sorunu bulunuyor. Bu sorunlar geçmişte kaçak inşaat artışına neden olmuş ve halen de yapılmaya çalışılmakta. Bu konuda ciddi bir mücadele vermekteyiz. Çünkü, bu yapılar ken- tin hatta bütün ilin ve ülkenin gerçeği. Bu yapılar enerji talebinde bulunduklarında ciddi sorunlar yaşamakta. Binaların elektrik aboneliği için ENERJİ- SA´ya gidildiğinde vatandaşa ´Belediyeden yazı getirin sizi abone yapalım´ denilmekte. Ancak, belediye olarak bizim böyle yapılara yazı vermemiz yasal anlamda mümkün görülmemekte. Vatandaş da ya komşudan elektrik alıyor ya da kaçak elektrik kullanıyor. Bu sorunun Enerjisa-devlet-belediye işbirliğiyle çözülmesi gerekiyor. Bu konuda üstümüze düşeni yapmaya hazırız" dedi.

´Enerji, ekonomi ve çevre´yi dengede tutmaya çalıştıklarını belirten İskenderun ÇKD Başkanı Kara da, şunları söyledi: "Çevreyi katlederek enerjiyi üretirsek, yaşam imkanlarımız elimizden gittiğinde çevreyi ne yapacağız? Ekonomiyi enerjiyle beslemediğimiz takdirde insanların karnını nasıl doyuracağız? Bu üçlüyü en rasyonel şekilde dengede tutmaktan bahsetmeliyiz. Ülkeyi yönetenler ekonominin ihtiyacı olan enerjiyi temin ederken, ekosistemin gelecek nesillerin de hak sahibi olduğu bilinci içinde özenle, sorumlulukla gözetmek ve korumakla yükümlüdür. Enerji politikalarının sosyal yönü önemli. ´Ben yaptım oldu´ mantığı ile yapılmamalı. Hukuka uygun davranılmasını sağlamak zorundayız. Plansız, çevre ve top- lumla uyumsuz yatırım yapılan bölgeye yerleşik yaşamdaki halkın istemediği projelerden vazgeçilmeli. Verimli tarımsal arazilere, ormanlık alanlara, balık üreme havzalarına, sit alanlarına santral kurulmamalı. Ekosistemi geri dönülmez biçimde tahrip etme riski olan, yöre insanını yerinden yurdundan eden hukuksuz uygulamalara karşı alınan mahkeme kararları uygulanmamakta torba kanunların satır aralarına sıkıştırılan maddelerle, ÇED uygulamaları rant uğruna devre dışı bırakılmaktadır. Birçok mevzuatla gereksiz kılınan ÇED raporlarının her türlü enerji yatırımı için istisnasız gerekli olması yasal zorunluluk haline getirilmesi, uluslararası standartlara uygun ve eksiksiz olarak hazırlanması ve denetime tabi tutulması zorunlu olmalıdır. Günümüzde mevcut siyasi irade, doğal kaynakları yok edecek ormanları rant yaratmak adına ortadan kaldıracak, kıyıların yağmalanmasını hızlandıracak, kirlilik üretecek teknolojileri, termik ve nükleer santralleri ülkemize getirecek yasal düzenlemeler ve yatırımlara hiçbir çevre kaygısı gütmeden hız vermektedir. Fosil yakıt kullanımı yüzünden bölgede yaşanan en önemli çevre sorunu İskenderun Körfezi´ne yapılması planlanan Termik santrallerdir."
Kaynak:

DOĞAKA toplantısı
DOĞAKA toplantısı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı´nın (DOĞAKA) 81. Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı. DOĞAKA YK Başkanı ve Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun başkanlığındaki toplantı Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Hatay Valisi Erdal Ata, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız da katıldı.
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Genel-İş sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, merkezi idarede kadro verilirken belediyelerde çalışan taşeron işçilerine belediyelere değil, belediye şirketlerine geçiş yaptırılacağını belirtti.
´Şeker fabrikaları satılamaz´
´Şeker fabrikaları satılamaz´
HDP Hatay İl Eşbaşkanları Sultan Başaran ve Kerem Nalbant, şeker fabrikalarının satılmaması gerektiğini belirtti.
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, hafta sonu Antakya´nın Narlıca Mahallesinde inşaatı süren Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesinde incelemede bulundu.
Mozambik´e iş gezisi
Mozambik´e iş gezisi
Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası, Ekonomi Bakanlığı´nın UR-GE projesi kapsamında Mozambik ve Güney Afrika Cumhuriyeti´ne iş gezisi düzenledi.
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Hatay Arıcılar Birliği tarafından yöredeki arı üreticilerine yönelik, ´modern arıcılık teknikleri´ konulu seminer verdi.
Belen´e sanayi sitesi istendi
Belen´e sanayi sitesi istendi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın´ı makamında ziyaret etti.
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, demir çelik sektörünün yaşadığı sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması önergesi hakkında partisi MHP Grubu adına konuştu.
Dörtyol BOTAŞ´a yüzer depolama tesisi
Dörtyol BOTAŞ´a yüzer depolama tesisi
Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Berat Albayrak, Dörtyol BOTAŞ Yüzer Depolama (Yüzer LNG Terminali/ Floating Storage and Regasification) Tesisini hizmete aldı.
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
İMEAK Deniz Ticaret Odaları Başkanı Metin Kalkavan ve yönetim kurulu üyeleri İskenderun´da denizcilerle bir araya gelip, Türkiye ve bölgedeki sektörün durumunu görüştü.
Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
İş-Kur Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak ve İşkur Hatay il Müdürü Ziya Yüksel´den Ziyaretler.
MHP´den tünele isim önerisi
MHP´den tünele isim önerisi
MHP Hatay İl başkanı Lütfi Kaşıkçı, Amanos Tünelinin 19. kilometrelik bölümüne isim önerisinde bulundu.
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş İskenderun´da esnaf ve vatandaşla bir araya gelip, sorunlarını dinledi ve HBB´nin İskenderun´a yaptığı hizmetler hakkında da bilgi verdi.
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Tarım öğretiminin 172. yılı Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
Hatay Valisi Erdal Ata, Belen´de çeşitli ziyaretlerde bulundu. Vali Ata, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ve Belen Ziraat Odası Başkanı Selahattin Yalman´ı ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi