‘Hatay Günleri´ artık valiliğin
Hatay Günleri, Hatay Gastronomi Günleri ve benzer isimlerle Hatay Valiliğinin izni dışında artık etkinlik düzenlenemeyecek.
Tarih: 20.9.2019 10:00:37

Antakya/SES

 Tanıtım çalışmalarının daha etkin ve profesyonelce yürütülmesi için öncelikle Hatay Günleri, Hatay Gastronomi Günleri gibi benzer isimler altındaki tüm faaliyetlerin Patent Enstitüsü´nden tescilini yaptırdıklarını belirten Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Hatay Valiliğinden izin almadan bu ve benzeri isimler altında bir etkinlik düzenleme şansına sahip değil. Bunun önünü kapatmış olduk” dedi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan´ın katılımıyla, 26 Eylül´de Maltepe´de başlayacak “İstanbul´da Hatay Tanıtım ve Gastronomi Günleri” etkinliğinin tanıtım ve start programı gerçekleştirildi. Vali Doğan, programın valiliğin koordinasyonuyla hayata geçirildiğini hatırlatarak, alanda turizm ve gastronomi olarak 2 çatır oluşturulacağını, Hataylı olmayan hiçbir firmaya yer verilmeyeceğini söyledi. Doğan, “Evet bu firma Hatay´ı temsil edebilir.´ dediğimiz firmaları götürüyoruz. Belki bundan dolayı eleştiri alabiliriz. Bazıları ticaret yapmak istiyor olabilir ama biz Hatay´ı tanıtmak istiyoruz” dedi.

İsim hakkı artık valiliğin
Çalışmaların yaklaşık 5 aydan bu güne sürdürüldüğünü, Hatay Günleri, Hatay Gastronomi Günleri gibi benzer isimler altındaki tüm faaliyetlerin Patent Enstitüsü´nden tescilini yaptırdıklarını, bundan sonra Hatay Valiliği´nin izni dışında bu isimle etkinlik düzenlenemeyeceğini de söyleyen Vali Doğan, bunun “Hatay markasını´ taşıma sorumluluğunu da yüklediğine dikkat çekti. Doğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tabii bunun sonucunda üzerimize bir yükümlülük, bir sorumluluk almış olduk. Bu vesileyle odalarımızla, belediyelerimizle, kaymakamlıklarla, diğer STK´larımızla bir araya gelerek Hatay markasını iyi temsil edebilmek anlamında İstanbul´da böyle bir etkinlik gerçekleştirmeyi ve bunun organizesini de fiilen Ticaret Odası, Esnaf Odası, Belediyeler ve Valilik ile birlikte yapmayı taahhüt ettik. Dört beş aylık uzun bir çalışma ve hazırlık döneminden sonra bugün heyeti yolcu edeceğiz ve 26 Eylül´de de İstanbul Maltepe´de etkinliğimizi gerçekleştireceğiz. Hatay yüksek marka değeriyle insanların ilgisini çeken bir şehir, ancak insanların beklentilerini karşılayabilmek de çok önemli. İnsanların şehrimizden hüsranla ayrılmamaları için sorumluluk makamında olan tüm yetkililerin bunu iyi bilmesi lazım ki insanlar yeniden gelme isteğiyle şehrimizden ayrılsınlar. Bunu çok önemsiyoruz.”

Vali Doğan, odalar, belediyeler, kaymakamlıklar ve STK´ların desteğiyle gerçekleştirilecek ‘İstanbul´da Hatay Günleri programına katılacak firmaların seçiminde titiz yaklaşılacağını da belirtti. Bu konuda eleştiri yapılabileceğini ancak hedeflerinin tanıtım olduğunu kaydeden Vali Doğan, “Bu program tamamen Valiliğimizin koordinesinde, sorumluluğunda diğer kurumlarla birlikte koordineli bir şekilde organize edilmiştir. Ben çok başarılı olacağını düşünüyorum. Çok ciddi bir çalışma oldu. İki çadır oluşturuldu. Bu çadırlardan bir tanesi turizm ve tanıtma çadırı diğeri ise gastronomi çadırı oldu. İkisini birbirinden ayırmış olduk. Dolayısıyla Hatay´ın en iyi firmalarını götürmeye çalışıyoruz. Orada Hataylı olmayan hiçbir firmaya, hiçbir şekilde yer vermedik. Oraya giden firmaların tamamı esnaf odaları, ticaret odaları, belediye ve kaymakamlık tarafından onaylanmıştır. ‘Evet bu firma Hatay´ı temsil edebilir.´ dediğimiz firmaları götürüyoruz. Belki bundan dolayı eleştiri alabiliriz. Bazıları ticaret yapmak istiyor olabilir ama biz Hatay´ı tanıtmak istiyoruz. Hatay´ı tanıttığımız takdirde ticaretimizin de daha iyi olacağını düşünüyoruz. Bu amaçla yola çıktık” diye konuştu.

“Güvenlik sorunu aşıldı”
Hatay´ın artık güvenlik sorunu yaşamadığını da sözlerine ekleyen Vali Doğan, kültür ve turizm faaliyetlerine yönelik gerçekleşmeleri paylaştı. Vali Doğan, şunları kaydetti: “Önemli bir sorun olan güvenlik sorunu ki Hatay bugün itibarıyla bu sorunu aşmıştır. Hatay´a gelen insanların artık Hatay´ın sokaklarında, caddelerinde gezerken bir güvenlik sorunu yaşamadıkları aşikârdır. Bu güvenlik sorununun ortadan kalkmasıyla birlikte de insanlar, özellikle de hafta sonları akın akın Hatay´a gelmektedir. Katkı olması için her hafta Hatay Valiliği olarak Medeniyetler Korosu konserlerini Kültür Müdürlüğünde başlattık. Medeniyetler Korosu´nun Hatay´ı, Hatay´ın kültürünü, tarihini ve sosyolojik yapısını yansıtma anlamında çok ciddi bir katkısı var. Dolayısıyla bu koronun devamından yanayız. Yine turizm faaliyetlerini canlandırma anlamında yapılması gereken faaliyetler neyse onları da yapıyoruz.”

Kamulaştırılan eski Meclis Binası´nın kültür sanat merkezi olarak faaliyete geçirileceğini, Adalı Konağının Gastronomi Mutfak Sanatları Merkezi olarak düzenlenerek hizmete sunulacağını hatırlatan Vali Doğan, turizmden ciddi pay alma iddiasını vurguladı. Hatay Günlerine katılacak firmaların seçiminde de bu yönden gösterilen titizliğe işaret eden Doğan, şöyle konuştu: “Birlikte gideceğiz, orada tarihimizi, kültürümüzü, turizmimizi tanıtacağız ve Hatay´a daha çok insanı davet edeceğiz. Hatay´da daha çok insanı misafir etmek için çaba sarf edeceğiz. Bu niyetle yola çıktık.”
Kaynak:

HADO Protokolü imzalandı
HADO Protokolü imzalandı
Hatay Valiliği ile Hatay Büyükşehir Belediyesi arasında Arsuz Madenli Balıkçı Barınağı rıhtımının HADO işletmesi olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin kullanımı ile ilgili protokol imzalandı.
Belediyeden ‘alternatif yol´
Belediyeden ‘alternatif yol´
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, kent genelinde trafik yükünü hafifletme adına alternatif yol çalışmaları planladıklarını belirtti.
"Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz"
"Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz"
DİSK´e bağlı Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara´da yaşanan ve ülke tarihinin en kanlı terör saldırısı olarak bilinen Gar katliamının yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor.
Arsuz´da bir festival daha
Arsuz´da bir festival daha
Arsuz´da 2020 turizm yaz sezonunda düzenlenen festivallere ek olarak Color Life festivalinin de düzenlenmesi ile ilgili görüşme yapıldı.
"Her insanın bir değer olduğuna inanıyoruz"
"Her insanın bir değer olduğuna inanıyoruz"
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, belediyeyi ziyaret eden kentte faaliyet gösteren AKAD Başkanı Nihat Yenmiş ve yönetimini kabul etti, İskenderun MHP ile İskenderun Ülkü Ocakları Başkanı Bünyamin Saraçoğlu´nu ziyaret etti.
MMK´ya tesis onayı
MMK´ya tesis onayı
Dörtyol´da faaliyet gösteren MMK Metalurji San Tic ve Liman İşletmeciliği A.Ş.´nin yapılmasını planladığı Kömür Tahliye ve Depolama Tesisi projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´na başvurusu kabul edildi.
Çöplükte kapasite arttırılacak
Çöplükte kapasite arttırılacak
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Antakya´da yapılması planlanan Hatay Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisinin kapasitesi arttırılacak.
Yağmur suyu mazgallarına revize
Yağmur suyu mazgallarına revize
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), ilde oluşan altyapı problemlerini çözüme kavuşturmak için müdahalelerin sürdüğünü bildirdi.
İskenderun İHD:Faillerini gizleyenler, suçun ortağıdır
İskenderun İHD:Faillerini gizleyenler, suçun ortağıdır
Gar saldırısında ölenler anıldı.
Barış Pınarı Harekatı başladı
Barış Pınarı Harekatı başladı
Fırat Nehri´nin doğusuna yapılıyor
Asayiş toplantısında ´harekat´ da görüşüldü
Asayiş toplantısında ´harekat´ da görüşüldü
Hatay il asayiş geniş katılımlı toplantısı, Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında yapıldı.
İSTE´ye ´atama ziyareti´
İSTE´ye ´atama ziyareti´
Vali Doğan, rektör Dereli´yi kutladı
Kültürel miras sempozyumu
Kültürel miras sempozyumu
Korumada görev alanlar bilgilendirildi
11 ilçede elektrik kesintisi
11 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Arsuz, Payas, Dörtyol, Antakya, Defne, Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Yayladağı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uyulanacak.
Saha, amatör kulüplere açılacak
Saha, amatör kulüplere açılacak
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yardımcıları ile birlikte belediyenin Sakarya Spor Tesislerindeki futbol sahasında incelemede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi