Hatay Günleri sona erdi
Hatay Valiliği ve Hatay Birlik Vakfı işbirliğiyle Ankara´da düzenlenen 7. Hatay Günleri önceki gün sona erdi. Birçok belediye ve kuruluş Ankara Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte stand açtı.
Tarih: 6.11.2018 10:40:45

Nesrin Geyik/İskenderun

İskenderun Belediyesi standının etkinliğe katılan protokol ve vatandaşlar tarafından ilgi gördüğünü ifade eden İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Hatay Günlerinde kentin tanıtımının en iyi şekilde yapıldığını belirtti. Hatay bölgesinin zenginliklerinin Ankara´da tanıtıldığını anlatan Dingil, "İskenderun´un tanıtımına büyük önem veriyoruz. Kentin güzelliklerini sergilemek için ve şehrimizi daha iyi tanıtalım düşüncesiyle böyle bir organizasyonda yer aldık. Hatay Günlerine yerli yabancı birçok ziyaretçi geliyor. Etkinliğe gelen vatandaşlar İskenderun´u merak ediyor. Bizler de gelen konukları kente davet ederek misafirlerimize içerisinde tanıtım CD, broşür, kitapçık, belediyenin faaliyetlerini anlatan dergi ve çeşitli hediyeler bulunan çantamızı hediye ediyoruz.” dedi. Dingil,” Hatay´daki en zor şartlarda dahi birbirini sevme, birbirini anlama kültürünü Ankaralılarla tanıştırdık. Hatay´da bunun altyapısı çok. Hatay´da bütün dinlere mensup insanlar huzur ve barış içerisinde yaşamaktadır ve yaşamaya da devam edecek. Bizler de Hatay´ın barışına, hoşgörüsüne, sevgisine ve muhabbetine katkı sunmaya birlikte devam edeceğiz. İskenderun´daki bu kardeşlik ortamının tüm dünyaya örnek olmasını temenni ediyoruz. Şuan Dünyanın en büyük ihtiyaç duyduğu barış ve huzur ortamı İskenderun´da var. Gelsinler kentimizi görsünler. En büyük zenginliğimiz işte budur. Sanayi, turizm, deniz doğal güzellikler bunlarda ayrı bir güzellik. Bütün bunları birleştirdiğimizde insanları buralara çekebilirsek inanılmazları gerçekleştirebiliriz. Tek amacımız bu" açıklamasında bulundu.
Başkent´te Hatay Günleri etkinliğinde stand açan Arsuz Belediyesi de yörenin tarihi ve kültürel güzelliklerini,e Meryem Ana´nın Efes´e giderken yıkandığı yer olarak rivayet edilen, Meryem Ana Havuzu olarak da bilinen “Seydi”yi standına taşıdı.
Samandağlı sanatçı Semir Yalçın da Arapça ve Türkçe seslendirdiği şarkılarla etkinlikte yer aldı. Yerel sanatçılar, Kumlulu Apo, Asım Kuzuluk ile birlikte sahne alan Semir Yalçın, Hatayın renklerinin müzik alanında yansıtılmasının evrensel değerlere, barış, kardeşlik, huzur ortamına katkı verdiğini ifade etti. Başkent´te Hatay Günleri etkinliği kapsamında Antakya Medeniyetler Korosu da bir konser verdi. Ankara MEB Şura Salonu´nda düzenlenen konsere Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı da katıldı.
Samandağ Belediyesi standında, SODEM tarafından ödüle layık görülen Kozanın İpeğe Heyecanlı Yolculuğu Projesini tanıtmak amacıyla kurulan ipek dokuma tezgahı da yer aldı.

"Hatay´ı yaşattık"
31 Ekim -04 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Hatay Günleri´ni değerlendiren Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Ankaralı vatandaşlarımıza ve Hatay´a hasret kalan hemşerilerimize bir nebze de olsa Hatay´ı yaşatmak adına elimizden geleni yapıyoruz” değerlendirmesini yaptı. Belen Belediye Başkanı Vurucu, “Belen Belediyesi olarak ilçenin öne çıkması, kültürünün ve Belen´e has lezzetlerin tanıtımı için, iyi bir çalışma yaptığımıza inanıyorum. Stant çalışması, misafirler için hazırladığımız ikramlar ve ilçenin hizmet kartelâsı adına Belen nasıl bir yer, sorusuna en net cevabı verebileceğimiz çalışmalar yaptık. Dört gün boyunca burada da Ankaralılarla buluşmak bizim içinde heyecan vericiydi” açıklamasını yaptı.
Hatay Büyükşehir Belediyesi de Hatay´ın yöresel ürünlerinin, lezzetlerinin ve değerlerinin tanıtıldığı etkinliğe katıldı. HBB yetkilileri, etkinlikte künefe, tepsi kebabı, kuzu çevirme, içli köfte (oruk) gibi yemekler ve zeytinyağı, nar ekşisi, peynir, salça gibi Hatay´a özgü yöresel ürünlerin tanıtıldığı ifade etti. Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), alanında kurduğu stantlarla kent ve ilde yapılan hizmetlerin tanıtımının yapıldığını belirtti.








Kaynak:

Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, ücretli öğretmenlerin kadro sorununu bir kez daha parlamento gündemine taşıdı ve ücretli öğretmenlere Şubat´ta 1.200 kadro verilmesini istedi.
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) ekipleri, bölgede süren şiddetli yağmurları ile tıkanan kanalları açma ve su birikintilerini hızlı deşarj etme çalışmasını sürdürdü.
Fırtına ve yağış uyarısı
Fırtına ve yağış uyarısı
Metoroloji müdürlüğü, bölgenin yağışlı olacağı okonusunda uyarıda bulundu. Hatay Valiliği yöre halkını şiddetli yağış, Samandağ Belediyesi de fırtına beklendiğini bildirdi.
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Üçgüllük Mahallesindeki Ada bölgesinde vatandaşın talebi doğrultusunda dere yatağında incelemede bulundu.
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Yargıtay´ın 150. yıl dönümünde, Yargıtay Başkanlar Kurulu Toplantısı için Hatay´da bulunan Yargıtay başkanları için akşam yemeği düzenlendi.
Nezaket ziyareti sürüyor
Nezaket ziyareti sürüyor
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin birçok noktasında yeni park yaptıklarını ifade etti.
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Kampanyaya destek veren Arsuz Belediyesi de "Arsuz, hastanesine bir an önce kavuşmak istiyor" açıklaması yaptı.
Hatay yemekleri, festivalde tanıtılacak
Hatay yemekleri, festivalde tanıtılacak
International Gastronomi Macao 2019, Çin´de düzenlenecek
Adaylar bu hafta açıklanacak
Adaylar bu hafta açıklanacak
Türkiye çok partili sisteme yarım asrı aşkın süre önce girse de 31 Mart seçimleri ´iki partili´ seçim havasında esecek. ´Cumhur ittifakı´ ile ´Mullet ittifakı´ kapsamında CHP ve AKP rozeti altında seçime katılacak Hatay adaylarının belirlenme süreci bu hafta belli olacak.
Sınıra sevkiyat sürüyor
Sınıra sevkiyat sürüyor
Suriye´nin İdlip bölgesinde geçen hafta yaşanan El Nusra ve ÖSO arasındaki silahlı çatışma, uzlaşmayla sonuçlanmasına karşın, Hatay´ın sınır komşusu İdlip sınırına yönelik askeri sevkiyat sürüyor.
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Harbiye Turizm ve Gastronomi Derneği, birinci yıl dönümünü düzenlediği dayanışma yemeği ile kutladı. Harbiye Kule Restaurant´taki dayanışma yemeğine, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, muhtarlar ve sivil toplum kurulularnın temsilcileri de katıldı.
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
Eğitimci Kimyonok, Gelsenkirchen ve İskenderun´n ortaklıkları ve farklılıklarını inceledi…
Memura da sabit vergi istemi
Memura da sabit vergi istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, 2019 yılı için uygulanacak gelir vergisi dilimlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Altınözü´nde muhtarlar ile buluşma toplantısı düzenledi.
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
Defne´de Ras-El Seni kutlaması
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi