Hatay Günleri sona erdi
Hatay Valiliği ve Hatay Birlik Vakfı işbirliğiyle Ankara´da düzenlenen 7. Hatay Günleri önceki gün sona erdi. Birçok belediye ve kuruluş Ankara Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte stand açtı.
Tarih: 6.11.2018 10:40:45

Nesrin Geyik/İskenderun

İskenderun Belediyesi standının etkinliğe katılan protokol ve vatandaşlar tarafından ilgi gördüğünü ifade eden İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Hatay Günlerinde kentin tanıtımının en iyi şekilde yapıldığını belirtti. Hatay bölgesinin zenginliklerinin Ankara´da tanıtıldığını anlatan Dingil, "İskenderun´un tanıtımına büyük önem veriyoruz. Kentin güzelliklerini sergilemek için ve şehrimizi daha iyi tanıtalım düşüncesiyle böyle bir organizasyonda yer aldık. Hatay Günlerine yerli yabancı birçok ziyaretçi geliyor. Etkinliğe gelen vatandaşlar İskenderun´u merak ediyor. Bizler de gelen konukları kente davet ederek misafirlerimize içerisinde tanıtım CD, broşür, kitapçık, belediyenin faaliyetlerini anlatan dergi ve çeşitli hediyeler bulunan çantamızı hediye ediyoruz.” dedi. Dingil,” Hatay´daki en zor şartlarda dahi birbirini sevme, birbirini anlama kültürünü Ankaralılarla tanıştırdık. Hatay´da bunun altyapısı çok. Hatay´da bütün dinlere mensup insanlar huzur ve barış içerisinde yaşamaktadır ve yaşamaya da devam edecek. Bizler de Hatay´ın barışına, hoşgörüsüne, sevgisine ve muhabbetine katkı sunmaya birlikte devam edeceğiz. İskenderun´daki bu kardeşlik ortamının tüm dünyaya örnek olmasını temenni ediyoruz. Şuan Dünyanın en büyük ihtiyaç duyduğu barış ve huzur ortamı İskenderun´da var. Gelsinler kentimizi görsünler. En büyük zenginliğimiz işte budur. Sanayi, turizm, deniz doğal güzellikler bunlarda ayrı bir güzellik. Bütün bunları birleştirdiğimizde insanları buralara çekebilirsek inanılmazları gerçekleştirebiliriz. Tek amacımız bu" açıklamasında bulundu.
Başkent´te Hatay Günleri etkinliğinde stand açan Arsuz Belediyesi de yörenin tarihi ve kültürel güzelliklerini,e Meryem Ana´nın Efes´e giderken yıkandığı yer olarak rivayet edilen, Meryem Ana Havuzu olarak da bilinen “Seydi”yi standına taşıdı.
Samandağlı sanatçı Semir Yalçın da Arapça ve Türkçe seslendirdiği şarkılarla etkinlikte yer aldı. Yerel sanatçılar, Kumlulu Apo, Asım Kuzuluk ile birlikte sahne alan Semir Yalçın, Hatayın renklerinin müzik alanında yansıtılmasının evrensel değerlere, barış, kardeşlik, huzur ortamına katkı verdiğini ifade etti. Başkent´te Hatay Günleri etkinliği kapsamında Antakya Medeniyetler Korosu da bir konser verdi. Ankara MEB Şura Salonu´nda düzenlenen konsere Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı da katıldı.
Samandağ Belediyesi standında, SODEM tarafından ödüle layık görülen Kozanın İpeğe Heyecanlı Yolculuğu Projesini tanıtmak amacıyla kurulan ipek dokuma tezgahı da yer aldı.

"Hatay´ı yaşattık"
31 Ekim -04 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Hatay Günleri´ni değerlendiren Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Ankaralı vatandaşlarımıza ve Hatay´a hasret kalan hemşerilerimize bir nebze de olsa Hatay´ı yaşatmak adına elimizden geleni yapıyoruz” değerlendirmesini yaptı. Belen Belediye Başkanı Vurucu, “Belen Belediyesi olarak ilçenin öne çıkması, kültürünün ve Belen´e has lezzetlerin tanıtımı için, iyi bir çalışma yaptığımıza inanıyorum. Stant çalışması, misafirler için hazırladığımız ikramlar ve ilçenin hizmet kartelâsı adına Belen nasıl bir yer, sorusuna en net cevabı verebileceğimiz çalışmalar yaptık. Dört gün boyunca burada da Ankaralılarla buluşmak bizim içinde heyecan vericiydi” açıklamasını yaptı.
Hatay Büyükşehir Belediyesi de Hatay´ın yöresel ürünlerinin, lezzetlerinin ve değerlerinin tanıtıldığı etkinliğe katıldı. HBB yetkilileri, etkinlikte künefe, tepsi kebabı, kuzu çevirme, içli köfte (oruk) gibi yemekler ve zeytinyağı, nar ekşisi, peynir, salça gibi Hatay´a özgü yöresel ürünlerin tanıtıldığı ifade etti. Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), alanında kurduğu stantlarla kent ve ilde yapılan hizmetlerin tanıtımının yapıldığını belirtti.
Kaynak:

AKP, muhtarlarla buluştu
AKP, muhtarlarla buluştu
Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ve AKP İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven, kentteki muhtarlarla bir araya geldi.
"Açık bir siyasi darbedir"
"Açık bir siyasi darbedir"
Bakanlığın üç belediye başkanını görevden alması.
Meryem Ana Bayramı kutlandı
Meryem Ana Bayramı kutlandı
Farklı dil, din ve kültürlerin bir arada yaşadığı Hatay´da, 15 Ağustos Meryem Ana Bayramı (Yortusu) farklı tarihlerde İskenderun, Arsuz, Antakya ve Samandağ´da kutlandı.
Yavru geyik, koruma altında
Yavru geyik, koruma altında
Amanos Dağında, dağın İskenderun eteklerinde yaşayan bazı yırtıcı hayvanlardan kaçan ve yayla sakinleri tarafından yakalanan yavru geyik, önce yöre sakinleri tarafından koruma altına alındı, ardandan da belediye görevlilerine teslim edildi.
6 hektar alan yandı
6 hektar alan yandı
Antakya´da iki orman yangını
Görüşmede son gün
Görüşmede son gün
Hükümetle kamu çalışanları arasında toplu sözleşme müzakeresi
"Tavrımız önceki tutumumuzdan farksızdır"
"Tavrımız önceki tutumumuzdan farksızdır"
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, yeni ´adli yıl´ nedeniyle Yargıtay tarafından Beştepe´deki Cumhurbaşkanlığı külliyesinde düzenlenecek törene baro olarak katılmayacaklarını belirtti.
Hepimiz bir arada güzeliz
Hepimiz bir arada güzeliz
Ğadir-i Hum Bayramı kutlandı
´Cumhuriyet tır´ı Defne´de
´Cumhuriyet tır´ı Defne´de
Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun´a çıkışının 100. yılı nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Merkezi tarafından hazırlanan bir projeyle illeri dolaşan ´Cumhuriyet tır´ı, Hatay Büyükşehir Belediyesinin katkısıyla Antakya´nın ardından Defne´de de yurttaşların gösterimine açıldı.
Yollara ´iyileştirme çalışması´
Yollara ´iyileştirme çalışması´
Antakya Belediyesi ekiplerinin kentin Derince Mahallesinde sathi kaplama öncesi malzeme serme çalışması, Alazi Mahallesinde de yol iyileştirme çalışması yaptığı bildirildi.
Sanayinin kaldırılması toplantısı
Sanayinin kaldırılması toplantısı
İskenderun Belediyesi brifing salonunda düzenlenen ve İskenderun Küçük Sanayi Sitesi esnafının sorunlarının görüşüldüğü toplantı düzenlendi.
CHP, binaya koruma istedi
CHP, binaya koruma istedi
AKP´li yönetim, ´metruk bina´, ´yıkım kararı önümüze geldi´ demişti
Burası çok önemli bir bölge
Burası çok önemli bir bölge
Makedonya Kralı Büyük İskender´in kariyerinin, Anadolu ve Hatay coğrafyasında başladığını ifade eden tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, İskender´in yavaş yavaş Karadeniz´e yayılıp, Helen bölgesine hakim olduğunu, Antakya bölgesinden sonra İran´a geçtiğini belirtti.
Gadir-Hum Bayramı kutlandı
Gadir-Hum Bayramı kutlandı
Bayram kapsamında Hatay´ın birçok ilçe ve mahallesinde kazanlar kaynatılıp, yöresel yemek olan ziyaretlerde adaklar kesildi, Hirisi pişirildi ve konuklara ikram edildi.
Mezara saldırıya 6 gözaltı
Mezara saldırıya 6 gözaltı
Reyhanlı Asri Mezarlığına kimliği belirsiz kişi veya kişilerce yapılan saldırıya tepkiler sürerken, Hatay Valiliği, mezar taşlarının kırılması olayıyla ilgili olarak 6 kişinin gözaltına alındığını ve soruşturmanın devam ettiğini ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi