Hatay Günleri sona erdi
Hatay Valiliği ve Hatay Birlik Vakfı işbirliğiyle Ankara´da düzenlenen 7. Hatay Günleri önceki gün sona erdi. Birçok belediye ve kuruluş Ankara Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte stand açtı.
Tarih: 6.11.2018 10:40:45

Nesrin Geyik/İskenderun

İskenderun Belediyesi standının etkinliğe katılan protokol ve vatandaşlar tarafından ilgi gördüğünü ifade eden İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Hatay Günlerinde kentin tanıtımının en iyi şekilde yapıldığını belirtti. Hatay bölgesinin zenginliklerinin Ankara´da tanıtıldığını anlatan Dingil, "İskenderun´un tanıtımına büyük önem veriyoruz. Kentin güzelliklerini sergilemek için ve şehrimizi daha iyi tanıtalım düşüncesiyle böyle bir organizasyonda yer aldık. Hatay Günlerine yerli yabancı birçok ziyaretçi geliyor. Etkinliğe gelen vatandaşlar İskenderun´u merak ediyor. Bizler de gelen konukları kente davet ederek misafirlerimize içerisinde tanıtım CD, broşür, kitapçık, belediyenin faaliyetlerini anlatan dergi ve çeşitli hediyeler bulunan çantamızı hediye ediyoruz.” dedi. Dingil,” Hatay´daki en zor şartlarda dahi birbirini sevme, birbirini anlama kültürünü Ankaralılarla tanıştırdık. Hatay´da bunun altyapısı çok. Hatay´da bütün dinlere mensup insanlar huzur ve barış içerisinde yaşamaktadır ve yaşamaya da devam edecek. Bizler de Hatay´ın barışına, hoşgörüsüne, sevgisine ve muhabbetine katkı sunmaya birlikte devam edeceğiz. İskenderun´daki bu kardeşlik ortamının tüm dünyaya örnek olmasını temenni ediyoruz. Şuan Dünyanın en büyük ihtiyaç duyduğu barış ve huzur ortamı İskenderun´da var. Gelsinler kentimizi görsünler. En büyük zenginliğimiz işte budur. Sanayi, turizm, deniz doğal güzellikler bunlarda ayrı bir güzellik. Bütün bunları birleştirdiğimizde insanları buralara çekebilirsek inanılmazları gerçekleştirebiliriz. Tek amacımız bu" açıklamasında bulundu.
Başkent´te Hatay Günleri etkinliğinde stand açan Arsuz Belediyesi de yörenin tarihi ve kültürel güzelliklerini,e Meryem Ana´nın Efes´e giderken yıkandığı yer olarak rivayet edilen, Meryem Ana Havuzu olarak da bilinen “Seydi”yi standına taşıdı.
Samandağlı sanatçı Semir Yalçın da Arapça ve Türkçe seslendirdiği şarkılarla etkinlikte yer aldı. Yerel sanatçılar, Kumlulu Apo, Asım Kuzuluk ile birlikte sahne alan Semir Yalçın, Hatayın renklerinin müzik alanında yansıtılmasının evrensel değerlere, barış, kardeşlik, huzur ortamına katkı verdiğini ifade etti. Başkent´te Hatay Günleri etkinliği kapsamında Antakya Medeniyetler Korosu da bir konser verdi. Ankara MEB Şura Salonu´nda düzenlenen konsere Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı da katıldı.
Samandağ Belediyesi standında, SODEM tarafından ödüle layık görülen Kozanın İpeğe Heyecanlı Yolculuğu Projesini tanıtmak amacıyla kurulan ipek dokuma tezgahı da yer aldı.

"Hatay´ı yaşattık"
31 Ekim -04 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Hatay Günleri´ni değerlendiren Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Ankaralı vatandaşlarımıza ve Hatay´a hasret kalan hemşerilerimize bir nebze de olsa Hatay´ı yaşatmak adına elimizden geleni yapıyoruz” değerlendirmesini yaptı. Belen Belediye Başkanı Vurucu, “Belen Belediyesi olarak ilçenin öne çıkması, kültürünün ve Belen´e has lezzetlerin tanıtımı için, iyi bir çalışma yaptığımıza inanıyorum. Stant çalışması, misafirler için hazırladığımız ikramlar ve ilçenin hizmet kartelâsı adına Belen nasıl bir yer, sorusuna en net cevabı verebileceğimiz çalışmalar yaptık. Dört gün boyunca burada da Ankaralılarla buluşmak bizim içinde heyecan vericiydi” açıklamasını yaptı.
Hatay Büyükşehir Belediyesi de Hatay´ın yöresel ürünlerinin, lezzetlerinin ve değerlerinin tanıtıldığı etkinliğe katıldı. HBB yetkilileri, etkinlikte künefe, tepsi kebabı, kuzu çevirme, içli köfte (oruk) gibi yemekler ve zeytinyağı, nar ekşisi, peynir, salça gibi Hatay´a özgü yöresel ürünlerin tanıtıldığı ifade etti. Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), alanında kurduğu stantlarla kent ve ilde yapılan hizmetlerin tanıtımının yapıldığını belirtti.
Kaynak:

Karayollarına park açıldı
Karayollarına park açıldı
55 dönümlük park törenle hizmete açıldı
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Cumhur İttifakı´nın AKP´den İskenderun Belediye Başkan adayı Fatih Tosyalı, “31 Mart´tan sonra partimin rozetini çıkarıp tüm İskenderun´un başkanı olacağım” dedi.
“Kazananın arkasında durmalıyız"
“Kazananın arkasında durmalıyız"
Şahutoğlu ve Aslan buluştu
Akçalı´ya taziye evi
Akçalı´ya taziye evi
Arsuz Belediyesi ve iş insanı Edip Büyüktepe işbirliğiyle Akçalı mahallesinde yapımı tamamlanan “Akçalı Cavide Büyüktepe Taziye Evi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Üniversitede kök hücre bağışı
Üniversitede kök hücre bağışı
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Genç Sağlık LiderleriTtopluluğu ve Antakya Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle "Kök bağışı ile yaşam bağışla" konulu adlı panel düzenlendi.
"Gelenekler pek değişmiyor"
"Gelenekler pek değişmiyor"
Kültürel miras haberciliğinin önemli olduğunu belirten ve bu tür habercilikte dikket edilmesi gerekenleri yöredeki gazetecilere anlatan Agos gazetesi çalışanı Uygar Gültekin, her bölgedeki birçok şeyin kültürel miras olduğunu anımsattı.
Destan, 104 yıl önce yazıldı
Destan, 104 yıl önce yazıldı
İskenderun kaymakamı İskender Yönden, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında şehitlikte düzenlenen etkinliğe, gazilerle birlikte otobüsle birlikte gitti.
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
İskenderun Kadın Platformu, kadının toplumsal cinsiyet eşitliliğinde hak ettiği noktaya ulaşması için erkek adalet değil gerçek adaletin gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Arsuz Belediyesi, Nardüzü Kadın Kültür ve Gençlik Merkezinde açılan kurslara katılanlar sertifikalarını törenle aldı.
Bildirgeyle adaylara seslendiler
Bildirgeyle adaylara seslendiler
Acıklamayı, TMMOB İskenderun Koordinasyon Kurulu sekreteri Durukan yaptı.
"Vatanı ileriye götürme azmindeyiz"
"Vatanı ileriye götürme azmindeyiz"
Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü dün kutlandı, şehitler de törenle anıldı.
Barodan, ´Hayvan Hakları Komisyonu´
Barodan, ´Hayvan Hakları Komisyonu´
Hatay Barosu Hayvan Hakları Komisyonunu oluşturdu. Komisyon, tüm hayvanların haklarının savunucusu ve her hayvan hakkı ihlalinin karşısında olduklarını belirtti.
Halepçe anması açıklaması
Halepçe anması açıklaması
Halepçe ve 16 Mart´ta İstanbul Üniversitesi önündeki katliamlarının yıldönümünde Halkların Demokratik Partisi HDP İskenderun ilçe örgütü adına eşbaşkan Ahmet Çahan, “Geçmişiyle hesaplaşamayan toplumların demokrasiyi inşa edemeyeceklerini bilerek, tarihin karanlık sayfalarının aydınlatılması mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.
Bakanlık, yat limanı istemiyor
Bakanlık, yat limanı istemiyor
Arsuz´da Muhtarlarla Buluşma Toplantısı, düzenlendi.
´İş Kulüpleri´ projesi tanıtıldı
´İş Kulüpleri´ projesi tanıtıldı
İSTE-İŞKUR işbirliği ile yürütülen İş Kulüpleri projesinin tanıtımı yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi