“Hatay halkı Lütfü Savaş´tan hakkını istiyor”
Hatay´da AKP dışındaki çevrelerin büyük oranda desteğini alarak sürdürülen ‘Hatay Hakkını İstiyor´ imza kampanyasıyla başlayan atışma, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci´nin, yeniden ‘siyasi kampanyadır´ değerlendirmesiyle devam etti.
Tarih: 21.8.2017 12:14:24

 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın imzasıyla 23 Temmuz´da başlatılan ‘Hatay Halkı Hakkını İstiyor´ kampanyasının siyasi bir kampanya olduğunu belirterek eleştirilerde bulunan Kimyeci, 3,5 yıllık dönemde Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin, Antakyalıların ve Hataylıların hizmet beklentilerine cevap veremediğini savundu, “Asıl, Hatay halkı Lütfü Savaş´tan hakkını istiyor” dedi.
Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin bu süreçte rutin hizmetlerinin dışında ‘elle tutulur, gözle görülür, vizyonu olan, doğru düzgün hiçbir hizmet ve projeyi´ gerçekleştiremediğini, buna mukabil 1 katrilyonluk bütçesi olan Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin kaynaklarını heba ettiğini, bütçe ve kaynakların har vurup harman savrulduğunu, Antakya ve Hatay halkına hizmet olarak dönmediğini öne süren Kimyeci´ye göre “Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin yaptığı projeler batıyor, bir türlü çıkamıyor.”
Antakya Belediyesi´nden gönderilen yazılı açıklamada, sadece Antakya Belediyesi´nin 3,5 yıllık dönemde yasal kesinti ve paylardan Hatay Büyükşehir Belediyesi´ne yaklaşık 141 trilyon para aktardığı ifadesine de yerilen yazılı açıklama Başkan Kimyeci, “Büyükşehir Antakya´ya hangi hizmeti yaptı? Milletimiz adına bu kaynakların Antakya´ya hizmet olarak dönmesini talep ediyoruz” ifadesini belirtti.
Lütfü Savaş´ın teşvik ve yatırımda Hatay´ın 5.bölgeye alınmasına yönelik başlattığı kampanyayı da eleştiren Kimyeci, şunları paylaştı: “Yatırım teşvik programıyla ilgili yalan yanlış şeylerle algı oluşturmaya çalışılıyor. Teşvik yasası ve kriterler zaten belirli. Kriterlerin başında da o İlin vergi gelirleri ve fert başına düşen Gayri safi milli hasılası geliyor. Gerçek şu ki, eğer yapılan yatırım öncelikli bir yatırım ise bölgeler arasında farklılık göstermez. Eğer yapılan yatırım ilgili ilin Organize Sanayi Bölgesi sınırları dâhilinde yapılıyorsa, bir alt bölgenin imkânlarından zaten yararlanılabilir. Örneğin Hatay 4.bölgede, ancak eğer yatırım Hatay Organize Sanayi bölgesinde yapılacak olursa, zaten 5.bölgenin teşvik ve yatırımlarından yararlandırılır. Vergi muafiyeti % 35 değil, % 40 olarak yatırımcıya fayda sağlar. Piyasanın ihtiyacı olan ürünü yaptığınızda, OSB´lerde yatırımcı şu anda Hatay´da teşvikten zaten en üst seviyede yararlanıyor. Hal böyle iken Büyükşehir Başkanı çıkıyor, kendi beceriksizliklerini, hizmet ve yatırım yapmadaki eksikliklerini, Hatay halkının gerçek gündemini, hizmet beklentilerini bir tarafa bırakıyor, ‘Hatay Halkı Hakkını İstiyor´ kampanyası başlatıyor. Asıl olan ‘Hatay Halkı Lütfü Savaş´tan kaynakları akılcı kullanmasını, iflasın eşiğinde olan Büyükşehir Belediyesi´ni akılcı idare etmesini, delik deşik tozdan topraktan geçilmeyen yolunun asfaltlanmasını, çeşmeden suyunu akıtmasını, memlekete devasa parklar, yeşil alanlar kazandırmasını, metrobüsler, tranmaylar yapmasını bekliyor.”
Kaynak:

Antakya´da ‘yerinde dönüşüm´ düzenlemesi
Antakya´da ‘yerinde dönüşüm´ düzenlemesi
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Emek ve Aksaray Mahallelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi´nde tüm hak sahiplerinin gönül rızasının alınacağı ve projenin en yakın zamanda gerçekleştirileceğini belirtti.
Lütfü Savaş: Borular yurt dışından değil, Samsun´dan
Lütfü Savaş: Borular yurt dışından değil, Samsun´dan
HATSU´nun hayata geçirdiği içmesuyu projelerinde kullandığı boruların yurt dışından alındığı iddialarına yanıt veren Başkan Savaş, “Altyapı ve içmesuyu hizmetlerimizde yerli ve milli malzeme kullanıyoruz. Borularını aldığımız Samsun Makine Sanayi, Endonezya ve Çin´de olacak değil” dedi.
Başkanlara ‘proje ödülü´
Başkanlara ‘proje ödülü´
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ile Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ile Payas Belediye Başkanı Bekir Altan da Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi´nin düzenlediği ‘Yılın Yerel Yöneticisi´ ödülünü aldı.
Hanımlar Lokali ´ilgi görüyor´
Hanımlar Lokali ´ilgi görüyor´
Antakya Belediyesi´nin kurduğu Hanımlar Lokalinde ücretsiz spor kursu, diyetisyen, oyun parkı, toplantı salonu, mescit ve oyun parkı yer alıyor ve lokale gidenler keyifli vakit geçirirken, talepleri de etkinlik olarak dikkate alınıyor.
FETÖ´den 1.292 kişi tutuklu
FETÖ´den 1.292 kişi tutuklu
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.292 olduğu açıklandı.
Kimyeci: HATSU kaynağını sağlıklı kullanmıyor
Kimyeci: HATSU kaynağını sağlıklı kullanmıyor
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Büyükşehir Belediyesi´ne gereksiz yatırım yapmak yerine, esnafı teşvik etmesi konusunda öneride bulunduklarını ifade etti.
Savaş: Sizden sadece biraz sabır bekliyoruz
Savaş: Sizden sadece biraz sabır bekliyoruz
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Karaağaç Mahalle sakinleriyle bir araya geldi. Savaş´a toplantıda Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha da eşlik etti.
Vurucu: Peşkeş çekecek zihniyette olmadık
Vurucu: Peşkeş çekecek zihniyette olmadık
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Belen Şehitler Abidesi Sosyal Tesisinde, Belediye Meclis Üyeleri ve AKP Belen İlçe YK üyeleriyle düzenlenen kahvaltılı istişare toplantısında bir araya geldi. Birlik ve beraberlik mesajı verilen toplantıda konuşan AKP Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder, güzel bir toplantı ortamı hazırladığı için Belen Belediye Başkanı Vurucu´ya teşekkür etti.
Toplu taşımaya BB plakası
Toplu taşımaya BB plakası
Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) komisyonu aylık kurul toplantısı yaptı.
Kaldırım işgallerine ´engellileri engellemeyin´ uyarısı
Kaldırım işgallerine ´engellileri engellemeyin´ uyarısı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), engelli vatandaşların kent içindeki günlük yaşamlarını zorlaştıran unsurların önüne geçmek için çalımalarını sürdürdüğü bildirildi.
Sendikacıların vali ziyareti
Sendikacıların vali ziyareti
Türk Büro Sen Hatay Şube Başkanı Uğur Muratoğlu ve YK üyeleri, Hatay Valisi Erdal Ata´ya nezaket ziyaretinde bulundu.
Vurucu, ´yılın yerel yöneticisi´
Vurucu, ´yılın yerel yöneticisi´
Belediye Başkanımız Adnan Vurucu, Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi tarafından “Yılın Yerel Yöneticisi” olarak belirlendi.
Bölge komutanı Hatay´da
Bölge komutanı Hatay´da
Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti. Valilik makamında gerçekleşen ziyarete Hatay İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Uğur Ertekin de eşlik etti.
Vali Ata Basatemir´i kabul etti
Vali Ata Basatemir´i kabul etti
Süryani Katolik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Basatemir, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
Kanalizasyon mu çöplük mü?
Kanalizasyon mu çöplük mü?
Yağmursuyu ve kanalizasyon hattında atık, taş ve kum nedeniyle tıkanmalara dikkat çeken Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel müdürlüğü (HATSU), yağmursuyu ve kanalizasyon hatlarında oluşan tıkanıklıkların hatalı kullanım sonucunda oluştuğunu ve hatlardan çıkan katı atıkların ekipleri şaşırttığını bildirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi