Hatay iş çevrelerinden zam tepkisi
Hatay´da faaliyet gösteren ticaret, esnaf ve ziraat odaları, ticaret borsaları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri, zamların geri çekilmesi çağrısı yaptı, işletmelerin darboğazına dikkat çekti, ´işten çıkartmalar başlayabilir´ uyarısı yaptı.
Tarih: 6.1.2022 10:07:10

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası´nın (ATSO) evsahipliğinde gerçekleştirilen ortak basın toplantısında zamlar ve yüksek enflasyon baskısına dikkat çekildi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin karşı karşıya bulunduğu darboğaza yönelik destek istendi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, ATSO Meclis Başkanı Selehattin Eskiocak, Antakya Ticaret Borsası Başkanı Ali Celal Mursaloğlu, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan Yıldırım, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Eşref Taner Özkaya, Defne Ziraat Odası Başkanı Sedat Duran, Antakya Ziraat Odası Başkanı Cem Ergönül, Hatay KAGİT Başkanı Ferda Esin Demirok, HASİAD Başkanı Murat Hayzaran, HAGİAD Başkanı Serhat Rende ve İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez´in katıldığı toplantıda ortak açıklamayı ATSO Başkanı Hikmet Çinçin yaptı.

TÜİK tarafından açıklanan enflasyonun 19 yılın zirvesine çıktığını belirten ATSO Başkanı Çinçin, 2021 yılının sonlarına doğru yaşanan döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle, temel gıda ürünlerinden tekstile, araç fiyatlarından hizmet sektörüne kadar birçok alanda, fahiş artışlar yaşandığını, üst üste gelen zamların yeni yılda da devam ettiğini kaydetti.

İşten çıkartmalar başlayabilir

“2022´ye rekor zamlarla girdik” diyen Çinçin, ürün imalatındaki girdi maliyetlerine de dikkat çekti. Çinçin, “Döviz yüzde 30-40 artarken bir ürünün bir yıl geçmeden 4-5 kat artması örneğinde olduğu gibi bizler enflasyonu unutarak, ürün imalatındaki hammadde, enerji vb. artışını sorgulamadan artan ürün fiyatına odaklanıyoruz” dedi.

Yüksek enflasyon nedeniyle, artan girdi maliyetleri ve daralan pazar nedeniyle özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ‘işten çıkartma” gibi olumsuz adımlarla ilerlemek durumunda kalabileceğinin uyarısı yapan Çinçin, şunları ifade etti: “Bu nedenle işten çıkarmaların önüne geçmek için Küçük ve Orta Ölçekli işletmelere önceki dönemde sağlanan sosyal güvenlik desteği, istihdam desteği ve kredi desteklerinin ihtiyaç doğrultusunda revize edilmesi gerekmektedir.”

“Zamlar mutlaka geri çekilmelidir”

ATSO Başkanı Çinçin, ortak basın toplantısında şu değerlendirmeyi yaptı: “2022´ye rekor zamlarla girdik. Pandemi dönemi ile başlayan ekonomik darboğaz, 2022´nin ilk saatlerinde zam haberleriyle daha da büyümüştür. Aralık ayı için beklenen yıllık enflasyon % 29,59 iken, Aralık ayında gerçekleşen yıllık enflasyon % 36,08 oldu. Bu oran, Eylül 2002´den bu yana görülen en yüksek enflasyon olarak gerçekleşmiştir. Bugün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon, 19 yılın zirvesine çıkmıştır. 2021 yılının sonlarına doğru yaşanan döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle, temel gıda ürünlerinden tekstile, araç fiyatlarından hizmet sektörüne kadar birçok alanda, fahiş artışlar yaşanmıştı. İğneden ipliğe, her şeye üst üste gelen zamlar, yeni yılda da devam etmektedir. Bu yıl da geçtiğimiz senelerde olduğu gibi 2022´ye, TL´de yaşanan değer kaybı ve yüksek oranlarda açıklanan zamlarla girdik. Ekonomide yapılması gereken, uzun vadeli reformlardır. Kısa süreli aksiyonlar yurttaşın kesesine katkı sağlamamakta, bu büyük zam oranları hane halkını ezen üretimi de engelleyici boyuttadır. Bu zamlar geri çekilmelidir.”

 
Kaynak:

Türkiye´ye İskenderun´dan mesaj
Türkiye´ye İskenderun´dan mesaj
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı İbrahim Kaynar, 5.Olağan Genel Kurulun ardından yaptığı değerlendirmede, “Meslektaşlarımıza karşı olan sorumluluğumuz daha da arttırmış bulunmaktadır” dedi.
İbrahim Kaynar İSMMO´nun yeni dönem başkanı
İbrahim Kaynar İSMMO´nun yeni dönem başkanı
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası´nın yeni dönem başkanlığına İbrahim Kaynar getirildi.
´Bayram ikramiyesi asgari ücret olsun´ teklifi
´Bayram ikramiyesi asgari ücret olsun´ teklifi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin 1.100 TL´den asgari ücret tutarı olan 4250 TL´ye artırılması için kanun teklifi verdi.
Çiftçiye ÖTV ve TDV´´siz mazot teklifi
Çiftçiye ÖTV ve TDV´´siz mazot teklifi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, çiftçinin ve tarım ürünü taşıyan araçların kullandığı motorinde ÖTV ve KDV´nin sıfırlanması için kanun teklifi verdi.
İskenderun Körfez güvenliği için toplantılar
İskenderun Körfez güvenliği için toplantılar
İMEAK Deniz Ticaret Odası Şubesi´nin ev sahipliğinde Kaymakam İskender Yönden´in başkanlığında ilgili birimlerin temsilcilerinin katılımıyla ‘İskenderun Körfezi Güvenlik´ toplantısı gerçekleştirildi.
Şanverdi, Irak´la ticarette kolaylık istedi
Şanverdi, Irak´la ticarette kolaylık istedi
Türkiye Irak Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi Irak´ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nazdar İhsan Şırzad´ı Türkiye Büyük Meclisi´nde konuk etti.
Milletvekilleri balıkçıların sorunlarını dinledi
Milletvekilleri balıkçıların sorunlarını dinledi
CHP heyeti Samandağ, Arsuz, İskenderun ve Payas´ta sektörün sorunlarına çözüm için balıkçılarla görüştü.
AKP heyetinden Tahtaköprü Barajına inceleme
AKP heyetinden Tahtaköprü Barajına inceleme
AKP Hatay İl Başkanı Av. Adem Yeşildal, AKP Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Abdulkadir Özel Sabahat Özgürsoy Çelik, İlçe Belediye Başkanları, İl ve İlçe Yöneticilerinden oluşan AkP Heyeti, Tahta köprü Barajı´nda incelemelerde bulundu.
Antakya´da hurdacılara denetim
Antakya´da hurdacılara denetim
Antakya Belediyesi, kentteki hurdacıların denetlendiği açıkladı.
“Yüksek Orandaki Enerji Maliyetleri Düşürülmeli”
“Yüksek Orandaki Enerji Maliyetleri Düşürülmeli”
Son aylarda özellik enerji maliyetlerindeki artışlara dikkat çeken İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “Ülke olarak enerji maliyetlerinin yüksek oranda arttığı ve bu durumla ilgili ciddi sıkıntıların yaşandığı günlerden geçiyoruz” dedi.
Körfez´e ´yapay resif´
Körfez´e ´yapay resif´
İskenderun Teknik Üniversitesi´nin (İSTE), yeni projesi ile İskenderun Körfezi´ne biyoaktif yapay resif yapacak.
Ulusal Pamuk Zirvesi Antakya´da yapıldı
Ulusal Pamuk Zirvesi Antakya´da yapıldı
Ulusal Pamuk Konseyi tarafından düzenlenen 6. Ulusal Pamuk Zirvesi, dün Antakya´da yapıldı.
Esnafın gündemi, ´elektrik faturası´
Esnafın gündemi, ´elektrik faturası´
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ekonomik krizin olumsuz etkilediği esnafın elektrik fiyatlarının artmasınıdan olumsuz etkilendiğini, elektriğe yüzde 125 zam yapılsa da bunun yansımasının yüzde 3004e ulaştığının belirtildiğini ifade etti.
CHP: Zamlar çileden çıkardı
CHP: Zamlar çileden çıkardı
CHP Hatay İl Başkanı Ramiz Parlar, yapılan zamları eleştirdi ve iktidarın üzerinde milyonlarca insanın ahının olduğunu savundu.
İTSO Başkanı Yılmaz: İşdünyasında tedirginlik sürüyor
İTSO Başkanı Yılmaz: İşdünyasında tedirginlik sürüyor
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent H. Yılmaz, 2021 yılının ülkemiz ve iş dünyası açısından zorlu bir yıl olduğunu, işdünyasındaki tedirginliğin ise devam ettiğini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi