“Hatay mutfağı bir gelenektir”
İskenderunlu aşçıdan Nusr-et´e Hatay daveti
Tarih: 7.11.2018 10:48:06

Sadet Berkyürek/İskenderun

Sökmen, Hatay mutfağının bir gelenek olduğunu ve kullanılan malzemeden yapım süreçlerine kadar her aşamanın yemeklerin lezzetini etkilediğini söyleyen İskenderunlu aşçı ve işletmeci Melis Sökmen, ‘annesinin mutfağı´nı lokantasında sürdürüyor. Hatay mutfağını bir gelenek olarak adlandıran Sökmen, adıyla markalaşan et lokantalarının sahibi ve şefi Nusret Gökçe´nin ününü etin iyisini alması, iyi pişirmesi ve sunmasından aldığını, ününe karşın Hatay mutfağında varlık göstermesinin kolay olamayacağını savundu.

Sökmen, “Gelsin Hatay mutfağına girip içli köfte yapsın, aşur pişirsin bakalım” dedi.
İskenderun´da Hatay mutfağından yemekleriyle bilinen Homecake´nin kurucusu Melis sökmen, yöresel ve geleneksel mutfağın yemeklerin öğretilerek yaşatılabileceğini belirtti. Sökmen, Evimiz İskenderun Süpürge ile Ayna İskenderun Kültür Sanat derneklerinin ortak geleneksel etkinliği Çarşamba Sohbetleri´nde Hatay mutfağı ve beslenme alışkanlıkları üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Dernek üyelerinden Saadet Bilgin´in güne özel hazırladığı etli kuru fasulye ve pilavdan oluşan menünün de tadına bakan Sökmen, Hatay yemeklerinin kargo ile ülkenin bir çok kentine gönderildiğini, mutfağın yaşatılmasının ardında tanıtımın önem taşıdığını söyledi.

“Yemek yapmak sosyalleştirir”
Hatay´ın ağır yemeklerinin oruk, maklube, mumbar, firik pilavı da dahil bir çok yemeğin geniş aile içinde yardımlaşarak yapılabildiğini, birlikte yemek yapmanın sosyalleşme sürecini de içerdiğini aktaran Sökmen, “Bir içli köfteyi tek başına yapmak isterden 24 saatini ayırman lazım. Bu işi bilen kardeş, yeğen, gelin birarada çalışır genelde. Senelik peynir, tereyağı, zeytin hazırlığı da birarada yapılır, birarada tüketilirdi” diye konuştu.
20 yıl önce girdiği sektörde kökleşmeyi yaptığı işi sevmekle, müşterinin lokantadan güler yüzle ayrılmasını sağlamakla açıklayan Sökmen, artısının ise atılamayan kilo olduğunu söyledi. Müşteriye servise kadar tüm süreçlerde yer aldığını da kaydeden Sökmen, “Gelenleri evime misafir gelmiş olarak kabul ederim. Misafirlerimi ağırlamak için garsonluk da yaparım, aşçılık da yaparım yeterki misafirlerimiz güler yüzle ayrılsın. Elimden geldiği kadar evime gelmişler gibi kapıdan karşılar, kapıdan yolcu ederim” dedi.

“Bu lezzetler unutulmamalı”
UNESCO tarafından gastronomi alanında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilen Hatay´ın Medeniyetler Bahçesi temasıyla gerçekleşecek EXPO 2021 ile mutfak konusunda da ciddi kazanımlar sağlayacağına inandığını, EXPO 2021 için ikinci önemli girişimin İskenderun ve Arsuz´u içine alan düzenlemeyle kente de katkı vereceğini sözlerine ekleyen Sökmen, şunları ifade etti: “Ispanya´da michlein´in 3 yıldızlı 50 aşçıya yemek sunumu yapacağız. Maklube, içli köfte, kağıt kebabı, humus, kısır, künefe, taş kadayıfı, kabak tatlısı yapıp tattıracağız. Oraya gidip hatay´ın yemeklerini tanıtmak benim için çok keyfli bir şey olacak. Elimden geldiği kadar maddi manevi, Hatay için her şeyi yapmaya hazırım. Hakikaten bu yemeklerin, lezzetlerin unutulmamalı.”
Gastronomi toplantılarının tanıtım mekanizmalarını hızlandırdığını sözlerine ekleyen Sökmen, bu hafta içinde İspanya´da katılacağı festivalde Hatay yemekleri yapacaklarını söyleyen Sökmen, Hatay yemeklerinin tanıtımın da ayrı bir keyf duyduklarını belirtti.

“Şansım ailem ve ekibim”
En büyük şansını oluşturduğu imalat ekibi olduğunu, pastayla başladıklarını ancak işyerinin ihtiyacı için yapılan yemeğin zaman içinde menüde de yer alarak öne geçtiğini, Hatay mutfağından yemeklerin yanı sıra pasta işinin sürdüğünü anlatan Sökmen, aile işletmesi olarak sürdüğünü işini ‘çok zevkli´ olarak nitelendirdi. Sökmen, “O maklubeyi her çevirdiğimde çok heyecanlanırım. Severek yapıldığı zaman zor, ağır gelmiyor, sıkmıyor. Hen gün çıkarttıklarımın yanı sıra sipariş üzerine farklı yemek ve mezeler de hazırlayabiliyoruz. Bu da işin monoton olmasını önlüyor.”
Kaynak:

Olcayto: Yayın yasakları basın özgürlüğünü geliştirmiyor
Olcayto: Yayın yasakları basın özgürlüğünü geliştirmiyor
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, ülkede yaşanan olaylar karşısında uygulanan yayın yasaklarının basın, düşünce ve ifade özgürlüğünü geliştirmeyip, aksine engellediğini ve o zaman da çok daha tehlikeli olan ´fısıltı haberciliğin´ ortaya çıktığını söyledi.
7 ilçede elektrik kesintisi
7 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Dörtyol, Antakya, Samandağ ve Reyhanlı ilçelerinin bazı bölgelerindeki elektrik hatlarında yapılacka bakım-onarım çalışmaları nedeniyle bugün ve yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
Validen yargıya veda
Validen yargıya veda
İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliğine atanan Hatay Valisi Erdal Ata, ildeki adli erkana veda ziyaretinde bulundu.
85 yıllık Atatürk sevgisi
85 yıllık Atatürk sevgisi
Atatürk, 80. ölüm yıl dönümünde İskenderun ve Antakya´da da törenle anıldı.
Akdeniz´de ‘kültür ve sanat´ buluşması
Akdeniz´de ‘kültür ve sanat´ buluşması
Edebiyata ihtiyaç var mı? Edebiyatla başka bir gerçeklik mi dayatılıyor? Söz, tüketim kültürünün yaratılmasının aracı mı? Ortak, yeni bir dili inşa etmek mümkün mü? 3.Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması İskenderun Etkinlikleri kapsamında yazar ve şairler Recep Yıldırım, Faris Kuseyri ile Mahir Ergun´un edebiyatın işlevi ve dili üzerine katıldığı söyleşide kollektif çabanın ürünü olarak edebiyatta dilin yeniden inşa edilmesi gerektiği belirtildi.
TGC´den vali ziyareti
TGC´den vali ziyareti
İskenderun ve Antakya´da gazetecilerle buluşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto ve yönetim kurulu, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
HATSU denetçileri seçildi
HATSU denetçileri seçildi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) Genel Kurulu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Ömer Dolar başkanlığındati Kasım ayı olağan toplantısında 2 denetçi seçimini gerçekleştirdi.
HBB yerli tohum üretecek
HBB yerli tohum üretecek
Hatay´da Doğal Yaşam ve Üretim Çiftlikleri projesi
Ölümsüzlüğün 80. yılı
Ölümsüzlüğün 80. yılı
Mustafa Kemal Atatürk, bugüna törenlerle anılacak
"110 bin sığınmacı hamile"
"110 bin sığınmacı hamile"
Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye İletişim Uzmanı Çelik Özüduru, 110 bin Suriyeli sığınmacının hamile olduğunu açıkladı.
"Sokağımız gar sabunu kokuyor" etkinliği
"Sokağımız gar sabunu kokuyor" etkinliği
3. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür Sanat Buluşması
"En önemli sorunlardan biri, işsizlik"
"En önemli sorunlardan biri, işsizlik"
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi iş birliğinde, Hatay Valiliği himayesinde düzenlenen 11. Hatay İnsan Kaynakları ve İl İstihdam Fuarı (HİKAF) yapıldı. Etkinlikte, MKÜ tarafından iş insanı Recep Atakaş´a ´fahri doktora´ da verildi.
Mülkiyelilerin doğa gezisi
Mülkiyelilerin doğa gezisi
Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, Mülkiyeliler grubunun Kırıkha´da doğa gezisi yaptığını bildirdi.
Belen´den Litvanya´daki çalıştaya
Belen´den Litvanya´daki çalıştaya
Erasmus+ Gençlik Projesi
Komşu kentin takımları karşılaşacak
Komşu kentin takımları karşılaşacak
Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 5. Grubunda mücadele eden Karaağaç Spor´un yönetimu, takımın teknik direktörlüğüne Hıdır Özdemir´i (44) getirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi