“Hatay mutfağı bir gelenektir”
İskenderunlu aşçıdan Nusr-et´e Hatay daveti
Tarih: 7.11.2018 10:48:06

Sadet Berkyürek/İskenderun

Sökmen, Hatay mutfağının bir gelenek olduğunu ve kullanılan malzemeden yapım süreçlerine kadar her aşamanın yemeklerin lezzetini etkilediğini söyleyen İskenderunlu aşçı ve işletmeci Melis Sökmen, ‘annesinin mutfağı´nı lokantasında sürdürüyor. Hatay mutfağını bir gelenek olarak adlandıran Sökmen, adıyla markalaşan et lokantalarının sahibi ve şefi Nusret Gökçe´nin ününü etin iyisini alması, iyi pişirmesi ve sunmasından aldığını, ününe karşın Hatay mutfağında varlık göstermesinin kolay olamayacağını savundu.

Sökmen, “Gelsin Hatay mutfağına girip içli köfte yapsın, aşur pişirsin bakalım” dedi.
İskenderun´da Hatay mutfağından yemekleriyle bilinen Homecake´nin kurucusu Melis sökmen, yöresel ve geleneksel mutfağın yemeklerin öğretilerek yaşatılabileceğini belirtti. Sökmen, Evimiz İskenderun Süpürge ile Ayna İskenderun Kültür Sanat derneklerinin ortak geleneksel etkinliği Çarşamba Sohbetleri´nde Hatay mutfağı ve beslenme alışkanlıkları üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Dernek üyelerinden Saadet Bilgin´in güne özel hazırladığı etli kuru fasulye ve pilavdan oluşan menünün de tadına bakan Sökmen, Hatay yemeklerinin kargo ile ülkenin bir çok kentine gönderildiğini, mutfağın yaşatılmasının ardında tanıtımın önem taşıdığını söyledi.

“Yemek yapmak sosyalleştirir”
Hatay´ın ağır yemeklerinin oruk, maklube, mumbar, firik pilavı da dahil bir çok yemeğin geniş aile içinde yardımlaşarak yapılabildiğini, birlikte yemek yapmanın sosyalleşme sürecini de içerdiğini aktaran Sökmen, “Bir içli köfteyi tek başına yapmak isterden 24 saatini ayırman lazım. Bu işi bilen kardeş, yeğen, gelin birarada çalışır genelde. Senelik peynir, tereyağı, zeytin hazırlığı da birarada yapılır, birarada tüketilirdi” diye konuştu.
20 yıl önce girdiği sektörde kökleşmeyi yaptığı işi sevmekle, müşterinin lokantadan güler yüzle ayrılmasını sağlamakla açıklayan Sökmen, artısının ise atılamayan kilo olduğunu söyledi. Müşteriye servise kadar tüm süreçlerde yer aldığını da kaydeden Sökmen, “Gelenleri evime misafir gelmiş olarak kabul ederim. Misafirlerimi ağırlamak için garsonluk da yaparım, aşçılık da yaparım yeterki misafirlerimiz güler yüzle ayrılsın. Elimden geldiği kadar evime gelmişler gibi kapıdan karşılar, kapıdan yolcu ederim” dedi.

“Bu lezzetler unutulmamalı”
UNESCO tarafından gastronomi alanında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilen Hatay´ın Medeniyetler Bahçesi temasıyla gerçekleşecek EXPO 2021 ile mutfak konusunda da ciddi kazanımlar sağlayacağına inandığını, EXPO 2021 için ikinci önemli girişimin İskenderun ve Arsuz´u içine alan düzenlemeyle kente de katkı vereceğini sözlerine ekleyen Sökmen, şunları ifade etti: “Ispanya´da michlein´in 3 yıldızlı 50 aşçıya yemek sunumu yapacağız. Maklube, içli köfte, kağıt kebabı, humus, kısır, künefe, taş kadayıfı, kabak tatlısı yapıp tattıracağız. Oraya gidip hatay´ın yemeklerini tanıtmak benim için çok keyfli bir şey olacak. Elimden geldiği kadar maddi manevi, Hatay için her şeyi yapmaya hazırım. Hakikaten bu yemeklerin, lezzetlerin unutulmamalı.”
Gastronomi toplantılarının tanıtım mekanizmalarını hızlandırdığını sözlerine ekleyen Sökmen, bu hafta içinde İspanya´da katılacağı festivalde Hatay yemekleri yapacaklarını söyleyen Sökmen, Hatay yemeklerinin tanıtımın da ayrı bir keyf duyduklarını belirtti.

“Şansım ailem ve ekibim”
En büyük şansını oluşturduğu imalat ekibi olduğunu, pastayla başladıklarını ancak işyerinin ihtiyacı için yapılan yemeğin zaman içinde menüde de yer alarak öne geçtiğini, Hatay mutfağından yemeklerin yanı sıra pasta işinin sürdüğünü anlatan Sökmen, aile işletmesi olarak sürdüğünü işini ‘çok zevkli´ olarak nitelendirdi. Sökmen, “O maklubeyi her çevirdiğimde çok heyecanlanırım. Severek yapıldığı zaman zor, ağır gelmiyor, sıkmıyor. Hen gün çıkarttıklarımın yanı sıra sipariş üzerine farklı yemek ve mezeler de hazırlayabiliyoruz. Bu da işin monoton olmasını önlüyor.”
Kaynak:

Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, ücretli öğretmenlerin kadro sorununu bir kez daha parlamento gündemine taşıdı ve ücretli öğretmenlere Şubat´ta 1.200 kadro verilmesini istedi.
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) ekipleri, bölgede süren şiddetli yağmurları ile tıkanan kanalları açma ve su birikintilerini hızlı deşarj etme çalışmasını sürdürdü.
Fırtına ve yağış uyarısı
Fırtına ve yağış uyarısı
Metoroloji müdürlüğü, bölgenin yağışlı olacağı okonusunda uyarıda bulundu. Hatay Valiliği yöre halkını şiddetli yağış, Samandağ Belediyesi de fırtına beklendiğini bildirdi.
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Üçgüllük Mahallesindeki Ada bölgesinde vatandaşın talebi doğrultusunda dere yatağında incelemede bulundu.
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Yargıtay´ın 150. yıl dönümünde, Yargıtay Başkanlar Kurulu Toplantısı için Hatay´da bulunan Yargıtay başkanları için akşam yemeği düzenlendi.
Nezaket ziyareti sürüyor
Nezaket ziyareti sürüyor
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin birçok noktasında yeni park yaptıklarını ifade etti.
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Kampanyaya destek veren Arsuz Belediyesi de "Arsuz, hastanesine bir an önce kavuşmak istiyor" açıklaması yaptı.
Hatay yemekleri, festivalde tanıtılacak
Hatay yemekleri, festivalde tanıtılacak
International Gastronomi Macao 2019, Çin´de düzenlenecek
Adaylar bu hafta açıklanacak
Adaylar bu hafta açıklanacak
Türkiye çok partili sisteme yarım asrı aşkın süre önce girse de 31 Mart seçimleri ´iki partili´ seçim havasında esecek. ´Cumhur ittifakı´ ile ´Mullet ittifakı´ kapsamında CHP ve AKP rozeti altında seçime katılacak Hatay adaylarının belirlenme süreci bu hafta belli olacak.
Sınıra sevkiyat sürüyor
Sınıra sevkiyat sürüyor
Suriye´nin İdlip bölgesinde geçen hafta yaşanan El Nusra ve ÖSO arasındaki silahlı çatışma, uzlaşmayla sonuçlanmasına karşın, Hatay´ın sınır komşusu İdlip sınırına yönelik askeri sevkiyat sürüyor.
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Harbiye Turizm ve Gastronomi Derneği, birinci yıl dönümünü düzenlediği dayanışma yemeği ile kutladı. Harbiye Kule Restaurant´taki dayanışma yemeğine, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, muhtarlar ve sivil toplum kurulularnın temsilcileri de katıldı.
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
Eğitimci Kimyonok, Gelsenkirchen ve İskenderun´n ortaklıkları ve farklılıklarını inceledi…
Memura da sabit vergi istemi
Memura da sabit vergi istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, 2019 yılı için uygulanacak gelir vergisi dilimlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Altınözü´nde muhtarlar ile buluşma toplantısı düzenledi.
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
Defne´de Ras-El Seni kutlaması
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi