“Hatay mutfağı bir gelenektir”
İskenderunlu aşçıdan Nusr-et´e Hatay daveti
Tarih: 7.11.2018 10:48:06

Sadet Berkyürek/İskenderun

Sökmen, Hatay mutfağının bir gelenek olduğunu ve kullanılan malzemeden yapım süreçlerine kadar her aşamanın yemeklerin lezzetini etkilediğini söyleyen İskenderunlu aşçı ve işletmeci Melis Sökmen, ‘annesinin mutfağı´nı lokantasında sürdürüyor. Hatay mutfağını bir gelenek olarak adlandıran Sökmen, adıyla markalaşan et lokantalarının sahibi ve şefi Nusret Gökçe´nin ününü etin iyisini alması, iyi pişirmesi ve sunmasından aldığını, ününe karşın Hatay mutfağında varlık göstermesinin kolay olamayacağını savundu.

Sökmen, “Gelsin Hatay mutfağına girip içli köfte yapsın, aşur pişirsin bakalım” dedi.
İskenderun´da Hatay mutfağından yemekleriyle bilinen Homecake´nin kurucusu Melis sökmen, yöresel ve geleneksel mutfağın yemeklerin öğretilerek yaşatılabileceğini belirtti. Sökmen, Evimiz İskenderun Süpürge ile Ayna İskenderun Kültür Sanat derneklerinin ortak geleneksel etkinliği Çarşamba Sohbetleri´nde Hatay mutfağı ve beslenme alışkanlıkları üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Dernek üyelerinden Saadet Bilgin´in güne özel hazırladığı etli kuru fasulye ve pilavdan oluşan menünün de tadına bakan Sökmen, Hatay yemeklerinin kargo ile ülkenin bir çok kentine gönderildiğini, mutfağın yaşatılmasının ardında tanıtımın önem taşıdığını söyledi.

“Yemek yapmak sosyalleştirir”
Hatay´ın ağır yemeklerinin oruk, maklube, mumbar, firik pilavı da dahil bir çok yemeğin geniş aile içinde yardımlaşarak yapılabildiğini, birlikte yemek yapmanın sosyalleşme sürecini de içerdiğini aktaran Sökmen, “Bir içli köfteyi tek başına yapmak isterden 24 saatini ayırman lazım. Bu işi bilen kardeş, yeğen, gelin birarada çalışır genelde. Senelik peynir, tereyağı, zeytin hazırlığı da birarada yapılır, birarada tüketilirdi” diye konuştu.
20 yıl önce girdiği sektörde kökleşmeyi yaptığı işi sevmekle, müşterinin lokantadan güler yüzle ayrılmasını sağlamakla açıklayan Sökmen, artısının ise atılamayan kilo olduğunu söyledi. Müşteriye servise kadar tüm süreçlerde yer aldığını da kaydeden Sökmen, “Gelenleri evime misafir gelmiş olarak kabul ederim. Misafirlerimi ağırlamak için garsonluk da yaparım, aşçılık da yaparım yeterki misafirlerimiz güler yüzle ayrılsın. Elimden geldiği kadar evime gelmişler gibi kapıdan karşılar, kapıdan yolcu ederim” dedi.

“Bu lezzetler unutulmamalı”
UNESCO tarafından gastronomi alanında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilen Hatay´ın Medeniyetler Bahçesi temasıyla gerçekleşecek EXPO 2021 ile mutfak konusunda da ciddi kazanımlar sağlayacağına inandığını, EXPO 2021 için ikinci önemli girişimin İskenderun ve Arsuz´u içine alan düzenlemeyle kente de katkı vereceğini sözlerine ekleyen Sökmen, şunları ifade etti: “Ispanya´da michlein´in 3 yıldızlı 50 aşçıya yemek sunumu yapacağız. Maklube, içli köfte, kağıt kebabı, humus, kısır, künefe, taş kadayıfı, kabak tatlısı yapıp tattıracağız. Oraya gidip hatay´ın yemeklerini tanıtmak benim için çok keyfli bir şey olacak. Elimden geldiği kadar maddi manevi, Hatay için her şeyi yapmaya hazırım. Hakikaten bu yemeklerin, lezzetlerin unutulmamalı.”
Gastronomi toplantılarının tanıtım mekanizmalarını hızlandırdığını sözlerine ekleyen Sökmen, bu hafta içinde İspanya´da katılacağı festivalde Hatay yemekleri yapacaklarını söyleyen Sökmen, Hatay yemeklerinin tanıtımın da ayrı bir keyf duyduklarını belirtti.

“Şansım ailem ve ekibim”
En büyük şansını oluşturduğu imalat ekibi olduğunu, pastayla başladıklarını ancak işyerinin ihtiyacı için yapılan yemeğin zaman içinde menüde de yer alarak öne geçtiğini, Hatay mutfağından yemeklerin yanı sıra pasta işinin sürdüğünü anlatan Sökmen, aile işletmesi olarak sürdüğünü işini ‘çok zevkli´ olarak nitelendirdi. Sökmen, “O maklubeyi her çevirdiğimde çok heyecanlanırım. Severek yapıldığı zaman zor, ağır gelmiyor, sıkmıyor. Hen gün çıkarttıklarımın yanı sıra sipariş üzerine farklı yemek ve mezeler de hazırlayabiliyoruz. Bu da işin monoton olmasını önlüyor.”
Kaynak:

Karayollarına park açıldı
Karayollarına park açıldı
55 dönümlük park törenle hizmete açıldı
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Cumhur İttifakı´nın AKP´den İskenderun Belediye Başkan adayı Fatih Tosyalı, “31 Mart´tan sonra partimin rozetini çıkarıp tüm İskenderun´un başkanı olacağım” dedi.
“Kazananın arkasında durmalıyız"
“Kazananın arkasında durmalıyız"
Şahutoğlu ve Aslan buluştu
Akçalı´ya taziye evi
Akçalı´ya taziye evi
Arsuz Belediyesi ve iş insanı Edip Büyüktepe işbirliğiyle Akçalı mahallesinde yapımı tamamlanan “Akçalı Cavide Büyüktepe Taziye Evi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Üniversitede kök hücre bağışı
Üniversitede kök hücre bağışı
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Genç Sağlık LiderleriTtopluluğu ve Antakya Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle "Kök bağışı ile yaşam bağışla" konulu adlı panel düzenlendi.
"Gelenekler pek değişmiyor"
"Gelenekler pek değişmiyor"
Kültürel miras haberciliğinin önemli olduğunu belirten ve bu tür habercilikte dikket edilmesi gerekenleri yöredeki gazetecilere anlatan Agos gazetesi çalışanı Uygar Gültekin, her bölgedeki birçok şeyin kültürel miras olduğunu anımsattı.
Destan, 104 yıl önce yazıldı
Destan, 104 yıl önce yazıldı
İskenderun kaymakamı İskender Yönden, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında şehitlikte düzenlenen etkinliğe, gazilerle birlikte otobüsle birlikte gitti.
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
İskenderun Kadın Platformu, kadının toplumsal cinsiyet eşitliliğinde hak ettiği noktaya ulaşması için erkek adalet değil gerçek adaletin gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Arsuz Belediyesi, Nardüzü Kadın Kültür ve Gençlik Merkezinde açılan kurslara katılanlar sertifikalarını törenle aldı.
Bildirgeyle adaylara seslendiler
Bildirgeyle adaylara seslendiler
Acıklamayı, TMMOB İskenderun Koordinasyon Kurulu sekreteri Durukan yaptı.
"Vatanı ileriye götürme azmindeyiz"
"Vatanı ileriye götürme azmindeyiz"
Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü dün kutlandı, şehitler de törenle anıldı.
Barodan, ´Hayvan Hakları Komisyonu´
Barodan, ´Hayvan Hakları Komisyonu´
Hatay Barosu Hayvan Hakları Komisyonunu oluşturdu. Komisyon, tüm hayvanların haklarının savunucusu ve her hayvan hakkı ihlalinin karşısında olduklarını belirtti.
Halepçe anması açıklaması
Halepçe anması açıklaması
Halepçe ve 16 Mart´ta İstanbul Üniversitesi önündeki katliamlarının yıldönümünde Halkların Demokratik Partisi HDP İskenderun ilçe örgütü adına eşbaşkan Ahmet Çahan, “Geçmişiyle hesaplaşamayan toplumların demokrasiyi inşa edemeyeceklerini bilerek, tarihin karanlık sayfalarının aydınlatılması mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.
Bakanlık, yat limanı istemiyor
Bakanlık, yat limanı istemiyor
Arsuz´da Muhtarlarla Buluşma Toplantısı, düzenlendi.
´İş Kulüpleri´ projesi tanıtıldı
´İş Kulüpleri´ projesi tanıtıldı
İSTE-İŞKUR işbirliği ile yürütülen İş Kulüpleri projesinin tanıtımı yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi