“Hatay tartışmalı hale gelebilir” uyarısı
CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan toprak, Reyhanlı´nın sınır komşusu İdlip´in, El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam´ın kontrolüne girmesi sonrasında hükümetin sınır güvenliğini en üst düzeye çıkartması gerektiğini belirterek, “Türkiye İdlib tuzağından uzak durmalı, basiretsiz dış politika ile Hatay tartışma gündemine çekilebilir” uyarısı yaptı.
Tarih: 10.8.2017 11:25:33

 

CHP lideri Kılıçdaroğlu´nun danışmanı Toprak yaptığı ve değişik yayın organlarında yer alan açıklamasında, Hatay´ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı´nın Suriye tarafının bulunduğu İdlib´in El Kaide bağlantılı Heyet tahrir Şam´ın kontrolüne girmesi ile birlikte Türkiye´nin, sonuçları ağır olabilecek bir İdlib bataklığına çekilmeye çalışıldığını vurgulayarak, “IŞD ve diğer cihatçı gruplar, mevzi kaybettikçe militanlarını İdlib´e yığmaya başladı. Hükümet, Halep´in boşaltılması sırasında El Nusra ve diğer cihatçıları otobüslerle bizzat İdlib´e taşıyarak bu yolu ilk kendisi açtı” dedi.
Son birkaç haftada İdlib´deki cihatçı gruplar arasında güç ve iktidar savaşlarının arttığını dile getiren Toprak, “İdlib´e yığılan cihatçı gruplar üzerinden Türkiye´yi Suriye´ye müdahaleye zorlayacak bir tuzak kuruluyor. Türkiye İdlib bataklığına sürükleniyor. Bu senaryonun diğer hedefi, ABD-YPG müdahalesiyle İdlib´i cihatçılardan temizleyerek, PYD-YPG´yi dünyaya kahraman gösterip PYD´nin Akdeniz´e çıkış yollarını açmaktır. Bu süreç Hatay´ın statüsünü de tartışmaya açar” dedi.
Toprak, ÖSO, Ahrar ya da benzeri cihatçı örgütlere destek verilmemesini istedi.
Toprak´ın açıklaması şöyle:Suriye´deki iç savaş, ABD ve Rusya liderlerinin Hamburg zirvesinde vardıkları mutabakat ile yeni bir aşamaya geçmiş bulunuyor. IŞİD ve diğer cihatçı gruplar, mevzi kaybettikçe, militanlarını İdlib´e yığmaya başladılar. Hükümet, Halep´in boşaltılması sırasında, El Nusra ve diğer cihatçıları otobüslerle bizzat İdlib´e taşıyarak, bu yolu ilk kendisi açtı. Son birkaç haftadan bu yana, İdlib´deki cihatçı gruplar arasında, iktidar ve güç savaşları şiddetlendi. El Kaide´nin Suriye kolu El Nusra, ismini değiştirerek Heyet-ül Tahrir Şam adını (HTŞ) aldıktan sonra, İdlib´de büyük güç haline geldi. Katar ve Türkiye´nin desteklediği diğer cihatçı grup Ahrar-üş Şam ile hükümetin eğitip desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), HTŞ´ye karşı mücadeleyi kaybetti. Ahrar ve ÖSO, İdlib´in yönetimini El Kaide bağlantılı HTŞ´ye bırakarak geri çekilmek zorunda kaldı. Şu anda Hatay´ın Reyhanlı ilçesine komşu, Cilvegözü sınır kapısının karşısındaki İdlib ve Suriye tarafındaki sınır kapısı Bab el Havva, El Kaide kontrolünde. Suriye ve Lübnan´daki cihatçılar, İdlib´e akın etmeye başladı. Tam bu aşamada ABD Başkanı Donald Trump´ın Suriye´deki ılımlı muhaliflere destek amaçlı CIA operasyonlarını sonlandırma kararı, dikkat çekici. ABD´nin IŞİD´le mücadele temsilcisi Brett McGurk´un açıklamalarına bakılırsa, İdlib, 11 Eylül saldırılarından bu yana El Kaide´nin en geniş barınma alanı haline dönüşmüş durumda. McGurk´un, El Kaide liderlerinin, cihatçıların, silah ve teçhizatla İdlib´e geçtiğini öne sürerek, Türkiye´yi buna göz yummakla suçlaması, kabul edilemez. Hükümet, bu açıklamaları protesto ettiğini bildirdi ancak ithamlar çok ciddi. İdlib´e yığılan cihatçı gruplar üzerinden, Türkiye´yi Suriye´ye müdahale etmeye zorlayacak bir tuzak kuruluyor. Türkiye İdlib bataklığına sürükleniyor. Bu senaryonun diğer hedefi, ABD-YPG müdahalesiyle, İdlib´i cihatçılardan temizleyerek, PYD-YPG´yi dünyaya kahraman gösterip, PYD´nin Akdeniz´e çıkış yollarını açmaktır. Bu süreç, Hatay´ın statüsünü tartışmaya açmaya varacak şekilde dizayn ediliyor. Dışişleri, demeç siyasetiyle günü kurtarıyor."
Kaynak:

Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, doğru bilgilendirmenin her konuda ´kent efsaneleri´ni azaltacağını söyledi.
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD Hatay: Kamuoyuna “Sağlıkta Şiddet Yasası” diye sunulan ve iktidar vekilleri tarafından meclise sunulan teklif, çok daha ağır bir ihlal içermektedir
Işığın peşinden geldik
Işığın peşinden geldik
Suriyeli gazeteci Hakkı:
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İskenderun KESK, ihraç edilen emekçileri olarak ıslak imzalı dilekçeleri kamu denetçiliği kurumu başkanlığına gönderdiğini açıkladı.
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
Ankara Gar´ıa düzenlenen IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler Antakya´da yapılan açıklamayla da anıldı.
Batman saldırısına kınama
Batman saldırısına kınama
“Karanlık oyunlar sahnede”
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ekonomik krizin HBB´ye yansımasını değerlendirdi.
Akar bir kez daha sınırda
Akar bir kez daha sınırda
Genelkurmay Başkanı Akar, karakollarda incelemede bulundu
Reyhanlı şehitleri anıldı
Reyhanlı şehitleri anıldı
11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı´da bombalı araçla düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitirenler, anıldı.
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
Hatay Valisi Erdal Ata, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Diyarbakır´da düzenlenen ve 16 ilin valisinin katıldığı Bölge Güvenlik Toplantısı´na katıldı.
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Uyuşturucuya Meclis araştırması isteyen CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, tedavi merkezlerine başvuru yapan bağımlıların yüzde 10´unun Hatay´da yaşadığını ve uyuşturucu kullanım yaşının Hatay´da 12 yaşa kadar düştüğünü savundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi