Hatay Veteriner Hekimler Odasından ´kutlamıyoruz´ açıklaması

24 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü Kutlandı.
SAĞLIK 25.04.2021 09:55:29 0

Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, Dünya Veteriner Hekimler Gününün, Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü´nün (OIE) girişimleri sonucunda her yıl nisan ayının son cumartesi günü, o yıl için belirlenen bir tema çerçevesinde kutlandığını belirtti.

21. kez kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Gününün, veteriner hekimler için onur, gurur ve mutluluk kaynağı olduğunu ifade eden Hamurcu, kutlamanın 2021 yılının teması 'Veteriner hekimlerin covid-19´a yanıtı' olarak belirlendiğini ifade etti.

Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hamurcu, yaptığı açıklamada şu değerlendirmelere yer verdi: 'Belirlenen tema ile veteriner hekimlerin bu alanlardaki çalışmalarına kamuoyunun dikkatinin çekilmesi amaçlanmaktadır. Çünkü dünyada esas olan tek sağlıktır. Halk sağlığı temelinde; laboratuvar çalışmaları, koruyucu hekimlik hizmetleri, hayvan ve insan sağlığına yönelik uygulamalar ayrım yapılmaksızın koordineli ve tek sağlık mantığı üzerine kurulu bir sistemle ilerler. Ülkemizde ise yıllardır anlatmaya çalıştığımız tek sağlık uygulamaları, ne yazık ki bilim adına multidisipliner çalışmaları bir türlü içselleştirememiş kesimler tarafından hep geri planda tutuluyor. Oysa yıllardır hayvan haklarına dair başta hayvanların sağlığının korunması faaliyetleri olmak üzere her çalışmamız insanlığa hizmettir diyoruz. Covid-19 pandemisi ile de bu konudaki haklılığımız açık ve net bir şekilde ortadadır. Ancak halen ne mesleğimiz kamuoyunda hak ettiği saygınlığa ulaşabildi ne de özlük haklarımızı alabiliyoruz. Biz, Covid -19 pandemisinden bile ders çıkarılmayan ülkemizde, kutlamayı fazlasıyla hak ettiğimiz meslek günümüzü kutlayamıyoruz. Hekimiz ama sağlık çalışanı sınıfında yokuz. Sağlıkta Şiddet Yasası´nda yokuz. Tek Sağlık Yaklaşımı´nda yokuz. Sağlık çalışanı olarak özlük haklarımız yok. Tehlikeli meslek sınıfındayız ama fiili hizmet hakkımız yok. Aşıyı geliştiriyoruz aşılamada önceliğimiz yok. Merkezi ve taşra teşkilatlarımız yok. Uygulanamaz mevzuatlar nedeniyle çalışacak şartlarımız yok. Ancak, yetkililerin ve kamuoyunun bilmesini isteriz ki; yok olan veteriner hekimlik değil, hayvan, insan ve çevre sağlığıdır. Pandemiye neden olan zoonozlarla mücadele gücüdür, toplumun yeterli ve güvenilir gıda hakkıdır, tarım ve hayvancılığımızdır. 179 yıldır emek verdiğimiz değerlerde yaşanan kayıplar nedeniyle, Dünya Veteriner Hekimler Günü´nü kutlamıyoruz.'


Erdoğan yeniden cumhurbaşkanı

Seçmen yeniden sandık başında

İskenderun ve Belen’de DEAŞ operasyonu

TİP Milletvekili Atalay’dan Kılıçdaroğlu’na destek

Kurtbağı’nda yangın kontrol altına alındı

CHP’li kadınlardan 81 ilde seçim çağrısı

15 bin 482 konutun yıkım işlemlerine başlandı

Milletvekili Çalışkan: Ülkenin iki problemi ekonomi ve mülteciler

Milletvekili Mullaoğlu: Aynı adreste 300 seçmen tespit ettik

Milletvekili Atalay'ın tahliyesi için başvurulacak

İTSO Başkanı Yılmaz: Ekonomide normalleşme sürecine doğru gidiyoruz

Arsuz’da tüm birimler hizmete girdi

Gezici tiyatro İsdemir'de çocuklarla buluştu

UKOME’den servis araçlarına ‘deprem’ düzenlemesi

Çalışkan: Seçimden öte referanduma gidiyoruz

 • BIST 100

  4768,56%4,10
 • DOLAR

  20,0998% 0,65
 • EURO

  21,6067% 0,93
 • GRAM ALTIN

  1.257,62% 0,62
 • Ç. ALTIN

  2.214,09% -2,34