Hatay Veteriner Hekimler Odasından ´kutlamıyoruz´ açıklaması
24 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günü Kutlandı.
Tarih: 25.4.2021 09:55:29

Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, Dünya Veteriner Hekimler Gününün, Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü´nün (OIE) girişimleri sonucunda her yıl nisan ayının son cumartesi günü, o yıl için belirlenen bir tema çerçevesinde kutlandığını belirtti.

21. kez kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Gününün, veteriner hekimler için onur, gurur ve mutluluk kaynağı olduğunu ifade eden Hamurcu, kutlamanın 2021 yılının teması "Veteriner hekimlerin covid-19´a yanıtı" olarak belirlendiğini ifade etti.

Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hamurcu, yaptığı açıklamada şu değerlendirmelere yer verdi: "Belirlenen tema ile veteriner hekimlerin bu alanlardaki çalışmalarına kamuoyunun dikkatinin çekilmesi amaçlanmaktadır. Çünkü dünyada esas olan tek sağlıktır. Halk sağlığı temelinde; laboratuvar çalışmaları, koruyucu hekimlik hizmetleri, hayvan ve insan sağlığına yönelik uygulamalar ayrım yapılmaksızın koordineli ve tek sağlık mantığı üzerine kurulu bir sistemle ilerler. Ülkemizde ise yıllardır anlatmaya çalıştığımız tek sağlık uygulamaları, ne yazık ki bilim adına multidisipliner çalışmaları bir türlü içselleştirememiş kesimler tarafından hep geri planda tutuluyor. Oysa yıllardır hayvan haklarına dair başta hayvanların sağlığının korunması faaliyetleri olmak üzere her çalışmamız insanlığa hizmettir diyoruz. Covid-19 pandemisi ile de bu konudaki haklılığımız açık ve net bir şekilde ortadadır. Ancak halen ne mesleğimiz kamuoyunda hak ettiği saygınlığa ulaşabildi ne de özlük haklarımızı alabiliyoruz. Biz, Covid -19 pandemisinden bile ders çıkarılmayan ülkemizde, kutlamayı fazlasıyla hak ettiğimiz meslek günümüzü kutlayamıyoruz. Hekimiz ama sağlık çalışanı sınıfında yokuz. Sağlıkta Şiddet Yasası´nda yokuz. Tek Sağlık Yaklaşımı´nda yokuz. Sağlık çalışanı olarak özlük haklarımız yok. Tehlikeli meslek sınıfındayız ama fiili hizmet hakkımız yok. Aşıyı geliştiriyoruz aşılamada önceliğimiz yok. Merkezi ve taşra teşkilatlarımız yok. Uygulanamaz mevzuatlar nedeniyle çalışacak şartlarımız yok. Ancak, yetkililerin ve kamuoyunun bilmesini isteriz ki; yok olan veteriner hekimlik değil, hayvan, insan ve çevre sağlığıdır. Pandemiye neden olan zoonozlarla mücadele gücüdür, toplumun yeterli ve güvenilir gıda hakkıdır, tarım ve hayvancılığımızdır. 179 yıldır emek verdiğimiz değerlerde yaşanan kayıplar nedeniyle, Dünya Veteriner Hekimler Günü´nü kutlamıyoruz."
Kaynak:

‘Yeniden canlandırma´ sempozyumu Hatay´da
‘Yeniden canlandırma´ sempozyumu Hatay´da
8. Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Resüsitasyon (Canlandırma) Sempozyumu RESÜSİST 2022 Hatay´da gerçekleştirilecek.
Kemik erimesi bilgisi
Kemik erimesi bilgisi
İskenderun Gelişim Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nilay Kılıç Çınar, osteoporoz yani kemik erimesinin belirtileri, tanı ve tedavisi hakkında açıklamada bulundu.
Sağlık için hareket et
Sağlık için hareket et
10 Mayıs, Sağlık İçin Hareket Et Günü. Dünya Sağlık Örgütü, günü, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için kabul etti.
Ambulans uçakla Arabistan´dan getirildi
Ambulans uçakla Arabistan´dan getirildi
Y.R. adlı yurttaş İskenderun´da tedaviye alındı
Ülkeye giriş yapacak ´araçlara dezenfeksiyon kaldırıldı´
Ülkeye giriş yapacak ´araçlara dezenfeksiyon kaldırıldı´
Koronavirüs (Covid19) salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ilişkin usul ve esaslar, salgının genel seyri ve Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda belirlendiğini anımsatan Hatay İl Hıfzısıhha Kurulu, bakanlığın kararı kapsamında daha önce alınan bazı koronavirüs tedbir kararlarını kaldırdı.
Ramazan´da nasıl beslenilmeli?
Ramazan´da nasıl beslenilmeli?
Antakya yöresinde özel sağlık hizmeti veren Defne Hastanesinin diyetisyeni Gizem Ayabaktı, Ramazan´da olması gereken beslenme hakkında bilgi verdi.
"Sağlıkta şiddet yasası Meclis´e gelmeli"
"Sağlıkta şiddet yasası Meclis´e gelmeli"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, sağlıkta etkin şiddet yasasının bir an önce parlamentoya getirilmesini istedi.
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası farkındalık amacıyla kutlanıyor. Hafta, Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında 14-20 Mart 2022 tarihleri olarak belirlendi.
Her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası
Her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası
Dünya Böbrek Günü
Akdeniz diyeti obeziteden koruyor
Akdeniz diyeti obeziteden koruyor
Akdeniz ülkelerindeki geleneksel beslenme alışkanlıklarını yansıtan; meyve, sebze, tam tahıl ve kuru baklagillerden oluşan bir beslenme tarzı (Akdeniz Diyeti) hakkında bilgi veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Ecem Kın, bu beslenme tipinin uzun ve kaliteli bir yaşamın temel anahtarı olduğunu ifade etti.
´Tıp Bayramı´ önergesi
´Tıp Bayramı´ önergesi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, sağlık çalışanlarının sorunlarını önergeyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´ya sordu.
Kadınların yüzde 20,9´u, erkeklerin 13,7´si obez
Kadınların yüzde 20,9´u, erkeklerin 13,7´si obez
4 Mart Dünya Obezite Günü´nde, farkındalık oluşturma açıklaması yapıldı.
"Meslek hastanesi kurulması çalışması var mı?"
"Meslek hastanesi kurulması çalışması var mı?"
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, sanayi ağırlığı bulunan Hatay´da yanıt ünitesi sorununu önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Sayısı 12 bini geçti
Sayısı 12 bini geçti
Hatay, koronada en çok artan 8. il
´Covid´e karşı yeni yaklaşımda ´İskenderunlu imzası´
´Covid´e karşı yeni yaklaşımda ´İskenderunlu imzası´
Dr. Ahmet Can Berkyürek, İngiltere´deki çalışmasını sürdürüyor
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi