Hatay´a 6.966 öğrenci
YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayınladı
Tarih: 3.8.2018 11:48:21

Akın Bodur/İskenderun

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre üniversiteli olmak isteyen gençlerin tercih başvcuruları başlıyor. ÖSYM, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayınladı. Üniversiteli olmak isteyenler, tercihlerini 07-14 Ağustos tarihleri arasında yapacak. Adaylar, kluvuzda yayınlanan Tablo-3´ten ön lisans, Tablo-4´ten de lisans programlarını tercih edebilecek. ÖSYM´nin yayınladığı kılavuza göre Hatay´da eğitim veren İskenderun Teknik Üniversitesi lisansta 1.195, önlisansta 915; MKÜ de lisansta 2.240, önlisansta ise 2.626 öğrenciye eğitim verecek. Hatay´daki iki üniversite bu yıl 6.966 öğrenciye kapılarını açabilecek.

Fakültelerde İSTE 1.195, MKÜ 2.240 öğrenci alacak
2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunua göre, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 5 fakülte ve 2 yüksekokulundaki 22 bölümüne 1.195 öğrenci alacak. 2018 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunua göre, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) de 10 fakülmte ve 2 yüksekokulundaki 40 bölümüne 2.240 öğrenciye eğitim imkanı verebilecek.

İSTE´de bölümlerin kontenjanı kaç?
İSTE, Barbaros Hayrettkin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesinin Deniz Ulaştırma vİşletme Mühendisliği bölümüne 40; Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesinin Su Ürünleri Mühehdisliği bölümüne 10; İşletletme Yönetim Bilimleri Fakültesinin Ekonomi bölümüne 60; Mimarlık Fükültesinin Peyzaj Mimarlığı bölümüne 40, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin Bilgisayar Mühendisliği bölümüne 70, Bilgisayar Mühendisliği (İ.Ö.) bölümüne 70, Biyomedikal Mühendisliği bölümüne 60, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne 70, Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İ.Ö.) bölümüne 70, Endüstri Mühendisliği bölümüne 60, İnşaat Mühendisliği bölümüne 90, İnşaat Mühendisliği (İ.Ö.) bölümüne 90, Makina Mühendisliği bölümüne 90, Makina Mühendisliği (İ.Ö.) bölümüne 90, Mekatronik Mühendisliği bölümüne 40, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümüne 15, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümüne 20; Sivil Havacılık Yüksekokulunun Havacılık Yönetimi Bölümüne 60, Havacılık Yönetimi (İ.Ö.) bölümüne 60; Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik yüksekokulunun Seyahat İşletmeciliği ve Turizm rehberliği bölümüne 60, Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümüne 80, Turiz ve Otel İşletmeciliği (i.Ö.) bölümüne de 40 öğrenci alacak.

İSTE´de yüksekokullara 915 öğrenci
İSTE, önlisan eğitim kapsamında Denizcilik Meslek Yüksekokulunun 4 bölümüne 150; Dörtyol Meslek Yüksekokulunun 5 bölümüne 135; İskenderun meslek Yüksekokulunun 16 bömümüne 630 öğrenci alacak. Buna göre İskenderun Teknik Üniversitesi önlisan eğitimi kapsamında bu yıl 915 öğrenciye eğitim verebilecek.

MKÜ hangi bölümlere kaç öğrenci alacak?
Kılavuzun kontenjanlarına göre MKÜ de Diş Hekimliği Fakültesine 80; Eğitim Fakültesinin Fen bilgisi Öğretmenliği bölümüne 60, İngilizce Öğretmenliği bölümüne 70, Özel Eğitim Öğretmenliği bölümüne 40, Rehberlik ve Psikolojeik Danışmanlık bölümüne 60, Sınıf Öğretmenliği bölümüne 80, Türkçe öğretmenliği bölümüne 70; Fen Edebilat Fakültesi Antrepoloji bölümüne 60, Arkeoloji bölümüne 60, Biyoloji bölümüne 15, Coğrafya bölümüne 60, İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce) bölümüne 60, Kimya bölümüne 15, Matematik bölümüne 50, Sanat tarihi bölümüne 60, Tarih bölümüne 85, Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne 60; Fizik Tedavi ve rehabilitasyon Yüksekokulunun Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümüne 75; Hatay Sağlık Yüksekokulu Acil yardım ve Afet Yönetimi bölümüne 50, Hemşirelik bölümüne 90; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümüne 90, İktisat (İ.Ö.) bölümüne 40, İşletme bölümüne 90, İşletme (İ.Ö.) bölümüne 40, Maliye bölümüne 50, Siyabset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümüne 90, Siyaset Bilimi ve Kamü Yönetimi (İ.Ö.) bölümüne 60; İlahiyat Fakültesinin İlahiyat bölümüne 60,; İletişim Fakültesinin Radyo, televizyon ve Sinema bölümüne 60; Mimarlık Fakültesinin mimarlık bölümüne 70, Peyzaj mimarlığı bölümüne 60; Tayfur Ata Sökmen tıp Fakültesinne 175; Veteriner Fakültesine 60; Ziraat Fakültesinin Bahçe bitkileri bölümüne 20, Bitki Koruma bölümüne 35, Biyosistem Mühendisliği bölümüne 20,Gıda Mühendisliği bölümüne 20, Tarım Ekonomisi bölümüne 40, Tarla Bitkileri bölümüne 30 ve Zootekni bölümüne de 15 öğrenci alacak.

MKÜ´de 2.616 öğrenciye önlisans imkanı
MKÜ, önlisans eğitimi kapsamında Altınözü Tarım Bilimleri Meslek yüksekokulunun iki bölümüne 35; Antakya Meslek Yüksekokulunun 27 bölümüne 1.325; Hassa Meslek Yüksekokulunun 2 bölümüne 75; Hatay Sağlık hizmetleri Meslek Yüksekokulunun 6 bölümüne 340; Kırıkhan Meslek Yüksekokulunun 6 bölümüne 235; Reyhanlı Sosyal Bilimler meslek Yüksekokulunun 5 bölümüne 225; Samandağ Meslek Yüksekokulunun 2 bölümüne 60; Sanat ve Tasarım Meslek Yüksekokulunun 5 bölümüne 180; Yayladağı Sosyal Bilimler yüksekokulunun 5 bölümüne 195 öğrenci alacak. Buna göre MKÜ, bu yıl önlisan kapsamında 2.616 öğrenciye eğitim verecek.

İSTE, yeni bölümler açtı
İSTE, fakültelerde açtığı yeni bölümlere yeni eğitim yılınrda öğrenci alacak. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi´nin yeni bölümlerinden olan Endüstri Mühendisliği Bölümü´ne bu yıl ilk kez öğrenci alınacak. İSTE Endüstri Mühendisliği Bölümü, 2018 YKS´ye girip tercih yapacak olan üniversite adayları, sayısal puanla 60 öğrenci alacak. İSTE Endüstri Mühendisliği Bölümünde, her sektörde çıkabilecek problemleri analitik düşünce yaklaşımıyla ele alabilen, çözüm yaklaşımı üretirken disiplinler arası sınırları ortadan kaldırıp, disiplinleri sentezleyebilen; ulusal ve uluslararası ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde çözüm önerileri üretebilen; bakış açısı, bilgi, çalışma alanı, teknoloji açısından kendisini sınırlandırmayan, sınırları her alanda her şekilde ortadan kaldırabilen endüstri mühendisleri yetiştirilmesinin amaçladığı belirtildi.

Rektör bölümde ders verecek
İSTE Rektörü Türkay Dereli, şu açıklamayı yaptı: “Endüstri Mühendisliği Bölümümünde, öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz ve potansiyel mezunlarımızın sinerjileriyle, İskenderun gibi sanayisi gelişmiş bir lokasyonda çok başarılı projeler ve daha nitelikli işbirlikleri geliştirilmesini sağlayacağına yürekten inanıyorum. Endüstri mühendislerinin daha iyi bir İskenderun, Türkiye ve dünya için çalışacaklarına, üreteceklerine ve dünyayı değiştirebileceklerine, Türkiye´nin 2023 ve 2053 ve 2071 vizyonuna büyük katkı yapacaklarına inanıyorum. Ben de bu bölümde ders vermeyi planlıyorum. İSTE Endüstri Mühendisliği Bölümü, güncel konulara hâkim, teknolojiyi yöneten, araştırmacı ve girişimci endüstri mühendisleri yetiştiren ve tüm paydaşlar ile sürekli iletişim ve işbirliği içerisinde, mesleğin gereği olan teorik bilgilerin yanı sıra verilen eğitimin sanayiye uygulanmasını da göz ardı etmeyen, üniversite-iş dünyası işbirliğini yaşayan, yenilikleri çevik düşünce ile ele alan bir bölüm olacaktır” dedi.
İSTE Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Yunus Eroğlu da "İnsan, makine ve malzemeden oluşan bütünleşik sistemlerin süreçlerinin tasarlanması, iyileştirilmesi, geliştirilmesi ve yönetilmesi ile ilgilenen endüstri mühendisleri, bu tür sistemlerden elde edilecek sonuçların belirlenmesi, kestirilmesi ve değerlendirilmesinde; matematik ve fizik ile birlikte sosyal bilimlerdeki özel bilgi ve beceriyi mühendislik çözümleme ve tasarımının ilke ve yöntemleriyle birleştirerek kullanırlar" değerlendirmesini yaptı.
Dr. Eroğlu, tercih yapacak adaylara şöyle seslendi: "İnsan odaklı olması ve bütünsel bakış açısıyla olaylara yaklaşması Endüstri Mühendisliği´ni diğer mühendislerden farklı kılan en önemli niteliklerin başında gelmektedir. Endüstri Mühendisleri, her düzeydeki yöneticinin karar verme aşamasında karşılaşabileceği sorunları çözebilecek geniş bir bakış açısına ve bilgi birikimine sahip olabilecek şekilde yetişir. Bu nedenle üretim, sağlık, ulaşım, çevre ve bilgi-işlem gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşlarda çalışabilir. Endüstri mühendisliği öğrencileri; takım çalışmasına yatkın bir şekilde, yeniliği sadece takip etmekle yetinmeyip yeniliği yöneten, mühendislik ve yönetim problemlerine sistematik bir çözüm yaklaşımı bulabilme yetenek ve donanımlar ile mezun olduklarında her sektörde rahatlıkla iş bulabilmekte, ama daha da önemlisi kendi işlerini kurup yönetebilen girişimciler olabilmektedir."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MKÜ İSTE
6 okulun ortak projesine hibe desteği
6 okulun ortak projesine hibe desteği
Arsuz´da eğitim veren Konacık İlkokulu, Uluçınar Ortaokulu, Hüyük Ortaokulu, Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulunun dahil olduğu Arsuz Milli eğitim Müdürlüğü adına Arsuz Kaymakamlığı/ Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesi, Ulusal Ajans tarafından hibelendirme desteği aldı.
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
Belen´de 4 öğretmen, Romanya´nın Yaş şehrinde yapılan gençliği şekillendirmek için drama teknikleri konulu proje eğitimini tamamladı.
Erasmus projesiyle meslek kursu
Erasmus projesiyle meslek kursu
Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında finans edilen ve Arsuz Kaymakamlığına bağlı olarak faaliyet gösteren "Genç çok, iş yok" adlı projesinin kapanış toplantısı yapıldı.
Okula gidemeyene evde eğitim
Okula gidemeyene evde eğitim
Engelsiz Arsuz Derneği ve bazı özel okulların katkısıyla Dünya Engelliler Günü kapsamında etkinlik düzenlendi.
Okul kütüphanesine boyama kitabı
Okul kütüphanesine boyama kitabı
Antakya Belediyesinin "Kardeşinle sevgiyle paylaş" projesi kapsamında yürütülen "Kardeş Okul" kapsamında bağışlanan 220 adet kitap, Kisecik Ortaokuluna teslim edildi; iletilen diğer yardımlar da mobil araçla ulaştırılması sürdü.
İlkokul öğrencileri kolejin konuğu
İlkokul öğrencileri kolejin konuğu
İskenderun yöresinde özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Satranç ile Mutfak Akademi kulüpleri, çocuklar arasında kaynaşma, dayanışmaı, kardeşlik duygusunu yaşatıp, pekiştirmek amacıyla Arsuz´un Pirinçlik mahallesindeki Mustafa Kemal İlköğretim Okulunu konuk etti.
Kurtbağı okuluna kütüphane
Kurtbağı okuluna kütüphane
Ünlü ailesi tarafından yaptırılan kütüphane hizmete açıldı
Değişim öğrencilerinin ziyareti
Değişim öğrencilerinin ziyareti
Erasmus- Gençlik projeleri kapsamında Hatay´da bulunan öğrenciler, İskenderun ve Arsuz´u ziyaret etti.
Üniversiteliye ´iklim değişikliği´ bilgilendirmesi
Üniversiteliye ´iklim değişikliği´ bilgilendirmesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Avrupa Birliği ile projesi olan "İklim değişikliği alanında kapasitenin geliştirilmesi programı" kapsamında eğitim düzenledi.
TÜBİTAK, araştırma proje desteğini arttırdı
TÜBİTAK, araştırma proje desteğini arttırdı
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi´nin (İSTE-TTO), TÜBİTAK´ın Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen projelere yönelik modülünün sorumluluğu yürüten İSTE Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hakan Eryüzlü, ilgili proje desteklerindeki güncek gelişmeler ve değişiklikler hakkında bilgi verdi.
"Teşvik edici ve yönlendirici olunmalı"
"Teşvik edici ve yönlendirici olunmalı"
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, güçlü Türkiye hedefine ulaşmak için, yeni bir idarecilik, yeni bir eğitimcilik ve optimum bakış açısı geliştirerek, ülke, ilçe ve ilin gelişmesi, kalkınması ve daha ileri hedeflere doğru yürümesi için teşvik edici ve yönlendirici bir faktör olunması gerekitğini söyledi.
"Hedef, Hatay´ın patent sayısını artırmak"
"Hedef, Hatay´ın patent sayısını artırmak"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO), ASAŞ Filtre firmasının Ar-Ge Departmanı çalışanlarına yönelik "Sınai mülkiyet temel eğitimi” verdi.
Tadilatı BM üstlendi
Tadilatı BM üstlendi
Modernevler İlkokuluna ´açılış´
MKÜ´de rektör değişmedi
MKÜ´de rektör değişmedi
Hasan Kaya yeniden atandı
‘e-uygulama´ semineri
‘e-uygulama´ semineri
İskenderun´da Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası İskenderun Şubesi tarafından üyelerine yönelik ‘e-uygulamalar´ konulu eğitim semineri düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi