Hatay´da kardeşlik dili ağır basıyor
HDP Hatay milletvekili adayı Hülya Kavuk, iktidarın ´ötekileştirme dili´nin, her yere yansıdığını, bunun kullanılan dilde de görüldüğünü söyledi.
Tarih: 14.6.2018 11:39:14

Akın Bodur

Hatay´daki siyasetçilerin kullandığı dil ve üslubun daha iyi olsa da diğer illerde bunun aynı olmadığını ifade eden Kavuk, "Hatay´da kardeşlik dili ağır basıyor. Zaten bunun aksi de kentin huzurunun bozulmasını getirir ki, devletin de buna izin vermemesi gerekiyor. Biz de HDP olarak kullandığımız dil ve üsluba dikkat ediyoruz. İktidar da seçim sonrası bu toplumun birlikteliğini düşünmeli ve ona görü dil ve üslup kullanmalıdır" dedi. Hükümet yaklaşımı, iktidar ve güç hırsının da bunda etkili olduğunu ifade eden Kavuk, "Kullanılan dil ve üslup partimize bakışı etkiliyor. Partimizin milletvekillerini, cumhurbaşkanı adayını ´terörist´ diye ilan edebiliyor, yöneticiler. Biz de bunun böyle olmadığını, kapı kapı dolaşarak anlatıyor, bu algıyı kırmaya çalışıyoruz. Sadece kendimizi, çalışmalarımızı değil, onların yarattığı algıyı da kırmaya çalışıyoruz. Kendimizi bunu yapmaya sorumlu tutuyoruz" diye konuştu.
Partisinin İskenderun yöneticileri ve milletvekili adayı Naim Özbek ile birlikte gazetemizi ziyaret eden HDP Hatay milletvekili ikinci sıra adayı Hülya Kavuk, 24 Haziran seçimlerine yönelik partisine ilişkin bazı saldırılar olduğunu, Antakya´nın kırsalındaki Doğanköy mahallesi ve İskenderun seçim bürosunda da bunu yaşadıklarını anlattı. Kavuk, "Doğanköy saldırısına ilişkin valiliğe bilgi verdik ve görüşme talebinde bulunduk, ama randevu bile alamadık" dedi.
1997´den beri sosyalist mücadelenin içerisinde olduğunu, HDP´nin Hatay il eşbaşkanlığı görevinde bulunduğunu, Defne Belediye Meclisi Üyesi adayı olduğunu da anlatan Hülya Kavuk, seçim çalışmalarını daha çok Samandağ, Defne, Antakya yöresinde yürüttüğünü belirterek, partisine yönelik ilginin o bölgede yoğun olduğunu söyledi. "Halk bizi gül, çiçek, kolonya ve pirinç dökerek karşılıyor. O bölgede artık öyle karşılanıyoruz" diyen HDP Hatay milletvekili adayı Kavuk, partisinin halkın yüreğinde büyük yeri olduğunu düşündüğünü ve Hatay açısından artık bunun değişmez olduğunu ifade etti.

´Eşit şartlarda seçim olmuyor´
24 Haziran seçimlerinde partilerin eşit çalışma koşullarının bulunmadığını da belirten Kavuk, şöyle konuştu: "Seçim güvenliğine ilişkin Hatay Valiliğinde yapılan toplantıya partimizin çağrılmaması, davet edilmemesi de seçim koşullarının eşil olmadığını gösteriyor. HDP, bugün Meclis´in üçüncü büyük partisi, ama seçim güvenliği toplantısına çağrılmıyor. Bence bu durum seçimin eşit koşullarda olmadığını gösteriyor. Basında da yer bulamıyoruz. Birkaç gazete hariç, yaygın medya partimize yer vermiyor. Ancak yerel basında bu böyle değil. Hatay´da yerel basın bize ve partimize mümkün olduğu kadar yer vermeye çalışıyor, ama biliyoruz ki onların da sıkıntısı var. Yerel basında yer alıyoruz ama yine de az..."

Kavuk: Halk Meclis´te olmamızı istiyor
Partisi HDP´nin Hatay´daki konumunun ili olduğunu, 7 Haziran seçimlerinin de ötesinde ilginin bulunduğunu ifade eden Hülya Kavuk, "Halk bizim Meclis´te olmamızı istiyor. Umutsuzluğu kırmanın yolunun ´tek adamlığı´ sona erdirmekten geçtiğini biliyor. 7 Haziran sonrası oylarımıza göz diken iktidar, oylarımızı aldı. 7 Haziran, bu topluma umut oldu. Bugün de aynı şekilde ´tamam´ kampanyası halkta umut yarattı. Bu umut, ülkenin geleceğine dair bir umut, tek adamlıktan kurtulmanın umudu. HDP´nin Meclis´te olması, AKP´nin üstün olmamasını da getiriyor. HDP son dönemde Türkiye solunun da umudu haline geldi, gelmeyi sürdürüyor. Ve bunu da Meclis üzerinden oluşturması çok anlamlı. Bu kadar zengin bir aday çeşitliliği diğer partilerde yok. Partimiz kadın, genç, engellilerden adaylık parası almadı, parası olan erkeklerden de 2.500 lira aldı, olmayanlardan ise bir şekilde kampanya yapılarak bu toplandı" diye konuştu.

´Yeni jenerasyon bize daha yakın´
Partisi HDP´nin mücadelede olan, her zaman sokakta bulunan bir parti olduğunu belirten Hatay milletvekili adayı Hülya Kavuk, "HDP´de bu durumun geriye düşme durumu yok" dedi. Hatay´da en az iki milletvekili çıkaracaklarına inandığını ifade eden Kavuk, CHP ve sol kesimden kendilerine yönelik bir ilginin bulunduğunu, bunun kullandıkları dil, sergiledikleri tavır, siyasi duruşlarından kaynaklandığını kaydetti. Hatay´ın her bölgesinden destek aldıklarını anlatan Kavuk, "Hatay kardeşlik kenti. Halk da yerelde emeği bulunanların isimlerini milletvekili aday listelerinde görmek istiyor. Yeni jenerasyon (gençler) da bize yakın. Çünkü bugün seçmen olan gençler tek bir partinin iktidarında büyüdü ve başka bir iktidar görmedi. 24 Haziran seçimleri ülkenin geleceğinin seçimi olacak. HDP´ye verilecek oylar ve umut da sadece barajı aşsın diye verilmiyor. Bize göre 7 Haziran´a göre çok daha fazla umut var. Bu da muhalefetin kendisinden kaynaklanıyor. Sokaktaki muhalefet de bizi örnek görüyor" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: hülya kavuk HDP
Milletvekilinin belediye ziyareti
Milletvekilinin belediye ziyareti
Hatay Milletvekili Barış Atay, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir´e nezaket ziyaretinde bulundu.
Milletvekili Şahin, kötü kokuyu TBMM gündemine taşıdı;
Milletvekili Şahin, kötü kokuyu TBMM gündemine taşıdı;
"Angus ithalatı İskenderun´u mağdur etti"
“Siyasi oyunlara izin vermeyeceğiz”
“Siyasi oyunlara izin vermeyeceğiz”
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, son meclis toplantısında bütçede karşılığı olmasına karşın borçlanma talebinin reddedilmesi üzerine ‘ana muhalefet´ olarak adlandırdığı meclisin AKP grubuna yönelik kampanya başlattı.
"İskele, halka kapatılmak isteniyor"
"İskele, halka kapatılmak isteniyor"
HADO, seferlerin iskeleden yapılmasında ısrarcı.
Meclis, borçlanma yetkisini vermedi
Meclis, borçlanma yetkisini vermedi
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, HBB Başkanlığının borçlanma yetkisi istediğini kabul etmedi. HBB Başkanı Lütü Savaş ise sosyal medya üzerinden karara tepki gösterdi.
"Kural ihlali görülen gemiler oldu mu?"
"Kural ihlali görülen gemiler oldu mu?"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, kentte kokusu nedeniyle rahatsızlık yaratan ve gdenizyoluyla gemilerle LimakPort´a getirilen ´Angus´ları soru önergeyle TBMM´ye taşıdı.
"Ekonomik kriz tablosu yok"
"Ekonomik kriz tablosu yok"
24 Haziran seçimlerine yönelik teşekkür ziyaretlerini sürdüren Hatay Milletvekili Hacı Bapram Türkoğlu, partisi AKP´nin Payas ilçe teşkilatı tarafından Karbeyaz mahallesinde düzenlediği kahvaltıda yöre sakinleriyle biraraya geldi.
"6+1 belediye"
"6+1 belediye"
Hatay Milletvekili ve CHP Genel Sekreter Yardımcısı Serkan Topal, yapılacak ilk yerel seçimde 24 Haziran´dan en çok veren Hatay´daki sadece üç ilçeyi değil, en az altı ilçe belediyesi ile Hatay Büyükşehir Belediyesini kazanacaklarını söyledi.
"Eğitim, 2071 hedefine ulaşmanın anahtarı"
"Eğitim, 2071 hedefine ulaşmanın anahtarı"
Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, ülkenin 2053 ve 2071 hedefine alaşmasının ahnahtarının eğitim olduğunu belirtti.
"İşadamları herşeyin farkında"
"İşadamları herşeyin farkında"
Özel´den meslek odası ve STK ziyareti
"Stadlardan Atatürk adı neden silindi?"
"Stadlardan Atatürk adı neden silindi?"
Hatay Milletvekili ve CHP Genel Sekreter Yardımcısı Serkan Topal, stadlardan kaldırılan Atatürk isminin geri verilmesini istedi. Stadyumlardan Atatürk isminin silinmesine tepki gösteren Hatay Milletvekili Serkan Topal “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim” diyerek , sporu ahlaki bir değer olarak topluma sunan Atatürk´ün adının yenilenme bahane edilerek stadyumlardan silinmesinin manidar olduğunu belirterek, konuyu soru önergesiyle TBMM´ye taşıdı.
"CHP bir demokrasi mücadelesi veriyor"
"CHP bir demokrasi mücadelesi veriyor"
CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Hatay´dan seçilen CHP´li dört milletvekili olarak koordineli çalıştıklarını belirterek, "Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetimizin sigortasıdır.
"Çocuklar, çakmak gazı kullanarak ölüyor"
"Çocuklar, çakmak gazı kullanarak ölüyor"
CHP milletvekili Güzelmansur, 09-15 yaş arasında yaygınlaştığını belirtti
"80 bin oyu HDP ve İyi Parti´ye kaydı"
"80 bin oyu HDP ve İyi Parti´ye kaydı"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, Hatay´da CHP tabanından yaklaşık 80 bin oyun HDP ve İYİ Parti´ye kaydığını belirtti.
Çolak´tan aday adaylık çıkışı
Çolak´tan aday adaylık çıkışı
Payas´ta 1989 ve 1994´te iki dönem belediye başkanlığı yapan Öztürk Çolak, İskenderun Belediye Başkanlığına CHP´den aday adayı olduğunu belirtti, İskenderun´a ilişkin önceliklerini ve siyaset tarzını gazetecilerle düzenlediği toplantıda ele aldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi