Hatay´da kardeşlik dili ağır basıyor
HDP Hatay milletvekili adayı Hülya Kavuk, iktidarın ´ötekileştirme dili´nin, her yere yansıdığını, bunun kullanılan dilde de görüldüğünü söyledi.
Tarih: 14.6.2018 11:39:14

Akın Bodur

Hatay´daki siyasetçilerin kullandığı dil ve üslubun daha iyi olsa da diğer illerde bunun aynı olmadığını ifade eden Kavuk, "Hatay´da kardeşlik dili ağır basıyor. Zaten bunun aksi de kentin huzurunun bozulmasını getirir ki, devletin de buna izin vermemesi gerekiyor. Biz de HDP olarak kullandığımız dil ve üsluba dikkat ediyoruz. İktidar da seçim sonrası bu toplumun birlikteliğini düşünmeli ve ona görü dil ve üslup kullanmalıdır" dedi. Hükümet yaklaşımı, iktidar ve güç hırsının da bunda etkili olduğunu ifade eden Kavuk, "Kullanılan dil ve üslup partimize bakışı etkiliyor. Partimizin milletvekillerini, cumhurbaşkanı adayını ´terörist´ diye ilan edebiliyor, yöneticiler. Biz de bunun böyle olmadığını, kapı kapı dolaşarak anlatıyor, bu algıyı kırmaya çalışıyoruz. Sadece kendimizi, çalışmalarımızı değil, onların yarattığı algıyı da kırmaya çalışıyoruz. Kendimizi bunu yapmaya sorumlu tutuyoruz" diye konuştu.
Partisinin İskenderun yöneticileri ve milletvekili adayı Naim Özbek ile birlikte gazetemizi ziyaret eden HDP Hatay milletvekili ikinci sıra adayı Hülya Kavuk, 24 Haziran seçimlerine yönelik partisine ilişkin bazı saldırılar olduğunu, Antakya´nın kırsalındaki Doğanköy mahallesi ve İskenderun seçim bürosunda da bunu yaşadıklarını anlattı. Kavuk, "Doğanköy saldırısına ilişkin valiliğe bilgi verdik ve görüşme talebinde bulunduk, ama randevu bile alamadık" dedi.
1997´den beri sosyalist mücadelenin içerisinde olduğunu, HDP´nin Hatay il eşbaşkanlığı görevinde bulunduğunu, Defne Belediye Meclisi Üyesi adayı olduğunu da anlatan Hülya Kavuk, seçim çalışmalarını daha çok Samandağ, Defne, Antakya yöresinde yürüttüğünü belirterek, partisine yönelik ilginin o bölgede yoğun olduğunu söyledi. "Halk bizi gül, çiçek, kolonya ve pirinç dökerek karşılıyor. O bölgede artık öyle karşılanıyoruz" diyen HDP Hatay milletvekili adayı Kavuk, partisinin halkın yüreğinde büyük yeri olduğunu düşündüğünü ve Hatay açısından artık bunun değişmez olduğunu ifade etti.

´Eşit şartlarda seçim olmuyor´
24 Haziran seçimlerinde partilerin eşit çalışma koşullarının bulunmadığını da belirten Kavuk, şöyle konuştu: "Seçim güvenliğine ilişkin Hatay Valiliğinde yapılan toplantıya partimizin çağrılmaması, davet edilmemesi de seçim koşullarının eşil olmadığını gösteriyor. HDP, bugün Meclis´in üçüncü büyük partisi, ama seçim güvenliği toplantısına çağrılmıyor. Bence bu durum seçimin eşit koşullarda olmadığını gösteriyor. Basında da yer bulamıyoruz. Birkaç gazete hariç, yaygın medya partimize yer vermiyor. Ancak yerel basında bu böyle değil. Hatay´da yerel basın bize ve partimize mümkün olduğu kadar yer vermeye çalışıyor, ama biliyoruz ki onların da sıkıntısı var. Yerel basında yer alıyoruz ama yine de az..."

Kavuk: Halk Meclis´te olmamızı istiyor
Partisi HDP´nin Hatay´daki konumunun ili olduğunu, 7 Haziran seçimlerinin de ötesinde ilginin bulunduğunu ifade eden Hülya Kavuk, "Halk bizim Meclis´te olmamızı istiyor. Umutsuzluğu kırmanın yolunun ´tek adamlığı´ sona erdirmekten geçtiğini biliyor. 7 Haziran sonrası oylarımıza göz diken iktidar, oylarımızı aldı. 7 Haziran, bu topluma umut oldu. Bugün de aynı şekilde ´tamam´ kampanyası halkta umut yarattı. Bu umut, ülkenin geleceğine dair bir umut, tek adamlıktan kurtulmanın umudu. HDP´nin Meclis´te olması, AKP´nin üstün olmamasını da getiriyor. HDP son dönemde Türkiye solunun da umudu haline geldi, gelmeyi sürdürüyor. Ve bunu da Meclis üzerinden oluşturması çok anlamlı. Bu kadar zengin bir aday çeşitliliği diğer partilerde yok. Partimiz kadın, genç, engellilerden adaylık parası almadı, parası olan erkeklerden de 2.500 lira aldı, olmayanlardan ise bir şekilde kampanya yapılarak bu toplandı" diye konuştu.

´Yeni jenerasyon bize daha yakın´
Partisi HDP´nin mücadelede olan, her zaman sokakta bulunan bir parti olduğunu belirten Hatay milletvekili adayı Hülya Kavuk, "HDP´de bu durumun geriye düşme durumu yok" dedi. Hatay´da en az iki milletvekili çıkaracaklarına inandığını ifade eden Kavuk, CHP ve sol kesimden kendilerine yönelik bir ilginin bulunduğunu, bunun kullandıkları dil, sergiledikleri tavır, siyasi duruşlarından kaynaklandığını kaydetti. Hatay´ın her bölgesinden destek aldıklarını anlatan Kavuk, "Hatay kardeşlik kenti. Halk da yerelde emeği bulunanların isimlerini milletvekili aday listelerinde görmek istiyor. Yeni jenerasyon (gençler) da bize yakın. Çünkü bugün seçmen olan gençler tek bir partinin iktidarında büyüdü ve başka bir iktidar görmedi. 24 Haziran seçimleri ülkenin geleceğinin seçimi olacak. HDP´ye verilecek oylar ve umut da sadece barajı aşsın diye verilmiyor. Bize göre 7 Haziran´a göre çok daha fazla umut var. Bu da muhalefetin kendisinden kaynaklanıyor. Sokaktaki muhalefet de bizi örnek görüyor" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: hülya kavuk HDP
SP´nin Payas adayı Baysal
SP´nin Payas adayı Baysal
Aday adaylığı dosyasını verdi ama aday işlemi gördü
"Mühendis atamaları ne oldu?"
"Mühendis atamaları ne oldu?"
Hatay Milletvzekili Mehmet Güzelmansur, Dünya Mühendisler Günü´nde, Meclis´te yaptığı konuşmada Türkiye´de mühendislerin yaşadığı sorunların çığ gibi büyüdüğünü ve işsizlik ordusunun büyük bir kısmının atama bekleyen mühendislerden oluştuğunu da söyledi.
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Kenan Ak ve üyeleri, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i makamında ziyaret ederek kutladı.
´Belirlenen isim´ açıklandı
´Belirlenen isim´ açıklandı
CHP´nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Dörtyol´da "milli ekonomi modeli´ konulu seminer düzenledi.
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP Hatay il Kadın Kolları ve Defne İlçe Kadın Kolları, 05 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 84. yıl dönümünde Defne´nin Armutlu Mahallesinde kadınlarla buluştu.
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay Milletvekili Şahin, önerge verdi
Temelli: yok hükmündedir
Temelli: yok hükmündedir
Demirtaş ve Önder hakkındaki istinad mahkemesi kararı
Kurtul, aday adaylarının dosyalarını aldı
Kurtul, aday adaylarının dosyalarını aldı
AKP´de İskenderun Belediye Meclisi üyeliği başvurusu 34 oldu
"Milli gelir 2 bin dolar düştü"
"Milli gelir 2 bin dolar düştü"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, komşu ülke Suriye´de yaşanan olayların Hatay´ı olumsuz etkilediğini belirtti.
AKP´de adaylık istifası
AKP´de adaylık istifası
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak partinin il başkanı İbrahim Güler´i belirleyen AKP, ilçelerde aday belirleme çalışmalarını sürdürüyor.
Ümit Günay CHP´den aday adayı
Ümit Günay CHP´den aday adayı
YSK´nın seçim takvimi başladı, İSTE´den istifa etti
Baysal, Payas SP´nin aday adayı
Baysal, Payas SP´nin aday adayı
Tosçelik Fen Lisesi´nde görev yapan Fatih Baysal, seçim takviminin başlaması üzerine kamudaki görevinden ayrıldı ve Saadet Partisi Payas Belediye Başkan adaylığını açıkladı.
CHP´den ´kardeşlik yemeği´
CHP´den ´kardeşlik yemeği´
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun ilçe örgütü, partisinin yerel seçimlere katılacak adaylarını sürdüğü bir süreçte "Barış, kardeşlik ve dayanışma" yemeği düzenledi.
Kamu çalışanlarının istifa süreci başladı
Kamu çalışanlarının istifa süreci başladı
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlere aday olan katılacak kamu çalışanları için istifa süreci bugün başlıyor. Kamu çalışanları, 15 Aralık tarihine kadar istifa edip, aday olmaları halinde aday gösterilmez ya da seçilemezse görevlerine geri dönebiliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi