Hatay´da kardeşlik dili ağır basıyor
HDP Hatay milletvekili adayı Hülya Kavuk, iktidarın ´ötekileştirme dili´nin, her yere yansıdığını, bunun kullanılan dilde de görüldüğünü söyledi.
Tarih: 14.6.2018 11:39:14

Akın Bodur

Hatay´daki siyasetçilerin kullandığı dil ve üslubun daha iyi olsa da diğer illerde bunun aynı olmadığını ifade eden Kavuk, "Hatay´da kardeşlik dili ağır basıyor. Zaten bunun aksi de kentin huzurunun bozulmasını getirir ki, devletin de buna izin vermemesi gerekiyor. Biz de HDP olarak kullandığımız dil ve üsluba dikkat ediyoruz. İktidar da seçim sonrası bu toplumun birlikteliğini düşünmeli ve ona görü dil ve üslup kullanmalıdır" dedi. Hükümet yaklaşımı, iktidar ve güç hırsının da bunda etkili olduğunu ifade eden Kavuk, "Kullanılan dil ve üslup partimize bakışı etkiliyor. Partimizin milletvekillerini, cumhurbaşkanı adayını ´terörist´ diye ilan edebiliyor, yöneticiler. Biz de bunun böyle olmadığını, kapı kapı dolaşarak anlatıyor, bu algıyı kırmaya çalışıyoruz. Sadece kendimizi, çalışmalarımızı değil, onların yarattığı algıyı da kırmaya çalışıyoruz. Kendimizi bunu yapmaya sorumlu tutuyoruz" diye konuştu.
Partisinin İskenderun yöneticileri ve milletvekili adayı Naim Özbek ile birlikte gazetemizi ziyaret eden HDP Hatay milletvekili ikinci sıra adayı Hülya Kavuk, 24 Haziran seçimlerine yönelik partisine ilişkin bazı saldırılar olduğunu, Antakya´nın kırsalındaki Doğanköy mahallesi ve İskenderun seçim bürosunda da bunu yaşadıklarını anlattı. Kavuk, "Doğanköy saldırısına ilişkin valiliğe bilgi verdik ve görüşme talebinde bulunduk, ama randevu bile alamadık" dedi.
1997´den beri sosyalist mücadelenin içerisinde olduğunu, HDP´nin Hatay il eşbaşkanlığı görevinde bulunduğunu, Defne Belediye Meclisi Üyesi adayı olduğunu da anlatan Hülya Kavuk, seçim çalışmalarını daha çok Samandağ, Defne, Antakya yöresinde yürüttüğünü belirterek, partisine yönelik ilginin o bölgede yoğun olduğunu söyledi. "Halk bizi gül, çiçek, kolonya ve pirinç dökerek karşılıyor. O bölgede artık öyle karşılanıyoruz" diyen HDP Hatay milletvekili adayı Kavuk, partisinin halkın yüreğinde büyük yeri olduğunu düşündüğünü ve Hatay açısından artık bunun değişmez olduğunu ifade etti.

´Eşit şartlarda seçim olmuyor´
24 Haziran seçimlerinde partilerin eşit çalışma koşullarının bulunmadığını da belirten Kavuk, şöyle konuştu: "Seçim güvenliğine ilişkin Hatay Valiliğinde yapılan toplantıya partimizin çağrılmaması, davet edilmemesi de seçim koşullarının eşil olmadığını gösteriyor. HDP, bugün Meclis´in üçüncü büyük partisi, ama seçim güvenliği toplantısına çağrılmıyor. Bence bu durum seçimin eşit koşullarda olmadığını gösteriyor. Basında da yer bulamıyoruz. Birkaç gazete hariç, yaygın medya partimize yer vermiyor. Ancak yerel basında bu böyle değil. Hatay´da yerel basın bize ve partimize mümkün olduğu kadar yer vermeye çalışıyor, ama biliyoruz ki onların da sıkıntısı var. Yerel basında yer alıyoruz ama yine de az..."

Kavuk: Halk Meclis´te olmamızı istiyor
Partisi HDP´nin Hatay´daki konumunun ili olduğunu, 7 Haziran seçimlerinin de ötesinde ilginin bulunduğunu ifade eden Hülya Kavuk, "Halk bizim Meclis´te olmamızı istiyor. Umutsuzluğu kırmanın yolunun ´tek adamlığı´ sona erdirmekten geçtiğini biliyor. 7 Haziran sonrası oylarımıza göz diken iktidar, oylarımızı aldı. 7 Haziran, bu topluma umut oldu. Bugün de aynı şekilde ´tamam´ kampanyası halkta umut yarattı. Bu umut, ülkenin geleceğine dair bir umut, tek adamlıktan kurtulmanın umudu. HDP´nin Meclis´te olması, AKP´nin üstün olmamasını da getiriyor. HDP son dönemde Türkiye solunun da umudu haline geldi, gelmeyi sürdürüyor. Ve bunu da Meclis üzerinden oluşturması çok anlamlı. Bu kadar zengin bir aday çeşitliliği diğer partilerde yok. Partimiz kadın, genç, engellilerden adaylık parası almadı, parası olan erkeklerden de 2.500 lira aldı, olmayanlardan ise bir şekilde kampanya yapılarak bu toplandı" diye konuştu.

´Yeni jenerasyon bize daha yakın´
Partisi HDP´nin mücadelede olan, her zaman sokakta bulunan bir parti olduğunu belirten Hatay milletvekili adayı Hülya Kavuk, "HDP´de bu durumun geriye düşme durumu yok" dedi. Hatay´da en az iki milletvekili çıkaracaklarına inandığını ifade eden Kavuk, CHP ve sol kesimden kendilerine yönelik bir ilginin bulunduğunu, bunun kullandıkları dil, sergiledikleri tavır, siyasi duruşlarından kaynaklandığını kaydetti. Hatay´ın her bölgesinden destek aldıklarını anlatan Kavuk, "Hatay kardeşlik kenti. Halk da yerelde emeği bulunanların isimlerini milletvekili aday listelerinde görmek istiyor. Yeni jenerasyon (gençler) da bize yakın. Çünkü bugün seçmen olan gençler tek bir partinin iktidarında büyüdü ve başka bir iktidar görmedi. 24 Haziran seçimleri ülkenin geleceğinin seçimi olacak. HDP´ye verilecek oylar ve umut da sadece barajı aşsın diye verilmiyor. Bize göre 7 Haziran´a göre çok daha fazla umut var. Bu da muhalefetin kendisinden kaynaklanıyor. Sokaktaki muhalefet de bizi örnek görüyor" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: hülya kavuk HDP
HKP´den İsrail saldırısına tepki
HKP´den İsrail saldırısına tepki
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Hatay il örgütü, İsrail´in Filistinlilere yönelik saldırısı sonucu 7 Filistinlinin yaşamını yitirmesine ilişkin yazılı değerlendirmede bulundu.
Kaşıkçı: Otoban, ilde ücretsiz olsun
Kaşıkçı: Otoban, ilde ücretsiz olsun
Kaşıkçı, İskenderun-Erzin arasının çevre yolu olmasını istedi
MHP´li kadınlardan seçim toplantısı
MHP´li kadınlardan seçim toplantısı
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay İl Kadın Kolları, 2019´da yapılacak olan yerel seçimlere yönelik istişare toplantısı düzenledi.
CHP´nin seçim çıkışını İskenderun´dan başlattı
CHP´nin seçim çıkışını İskenderun´dan başlattı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay İl yönetimi, Mart 2019´da yapılması beklenen yerel seçimlere yönelik çıkışını İskenderun´dan başlattı.
Kaynak kitapları sordu
Kaynak kitapları sordu
Kaşıkçı´dan önerge
Bozdoğan CHP´den aday adayı
Bozdoğan CHP´den aday adayı
İskenderun´da CHP´nin önde gelen isimlerinden işadamı ve sanayici Bülent Bozdoğan İskenderun Belediye Başkanlığına aday adaylığını ilçe örgütünde gerçekleştirdiği toplantıda açıkladı.
Savaş adaylık için ´davet´ bekleyecek
Savaş adaylık için ´davet´ bekleyecek
HBB Başkanı Savaş, 2019´da yapılacak yerel yönetim seçimleri öncesinde de aday adayı olmayacağı yönünde mesaj verdi
Culha: Yeniden adayım
Culha: Yeniden adayım
“Henüz misyonumu tamamlamadım” diyen Culha, önümüzdeki dönemde Karaağaç´a kültür merkezi ile imar mağduriyetlerinin giderilmesinin ise öncelikleri olacağını söyledi.
Orman yangınları Meclis gündeminde
Orman yangınları Meclis gündeminde
Güzelmansur, "son 5 yılda Hatay´da kaç hektar yandı?" sorusunu yöneltti
Yayman: Parti değil, koşullar değişti
Yayman: Parti değil, koşullar değişti
Hatay Milletvekili ve ve AKP Tanıtım-Medya Başkan Yardımcısı Hüseyin Yayman, partisinin değil, toplumsal ve politik koşullar değiştiğini belirtti.
"Aramızda 30-40 yıllık entelektüel fark var"
"Aramızda 30-40 yıllık entelektüel fark var"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ülkedeki esas problemin cari açık olduğunu savundu.
N.Akkülah CHP´den aday adayı
N.Akkülah CHP´den aday adayı
İskenderun Belediye Başkanı olmayı amaçlıyor
Yabancıya satış, Meclis gündeminde
Yabancıya satış, Meclis gündeminde
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, son 10 yılda Türkiye´den gayrimenkul edinen yabancı sayısını ve edindikleri gayrimenkulün toplam büyüklüğünü verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
İdlip gelişmelerini yorumladı
İdlip gelişmelerini yorumladı
Türkiye-Suriye Dostluk Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yuva, İskenderun´da, Soçi Zirvesi, İdlib ve daha sonraki adım olan Fırat´ın Doğusu konusunda gelişen ve gelişecek olası gelişmeleri değerlendirdi.
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Cemevlerinin hukuki durumunu önergeyle TBMM´ye taşıdı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi