Hatay´da kardeşlik dili ağır basıyor
HDP Hatay milletvekili adayı Hülya Kavuk, iktidarın ´ötekileştirme dili´nin, her yere yansıdığını, bunun kullanılan dilde de görüldüğünü söyledi.
Tarih: 14.6.2018 11:39:14

Akın Bodur

Hatay´daki siyasetçilerin kullandığı dil ve üslubun daha iyi olsa da diğer illerde bunun aynı olmadığını ifade eden Kavuk, "Hatay´da kardeşlik dili ağır basıyor. Zaten bunun aksi de kentin huzurunun bozulmasını getirir ki, devletin de buna izin vermemesi gerekiyor. Biz de HDP olarak kullandığımız dil ve üsluba dikkat ediyoruz. İktidar da seçim sonrası bu toplumun birlikteliğini düşünmeli ve ona görü dil ve üslup kullanmalıdır" dedi. Hükümet yaklaşımı, iktidar ve güç hırsının da bunda etkili olduğunu ifade eden Kavuk, "Kullanılan dil ve üslup partimize bakışı etkiliyor. Partimizin milletvekillerini, cumhurbaşkanı adayını ´terörist´ diye ilan edebiliyor, yöneticiler. Biz de bunun böyle olmadığını, kapı kapı dolaşarak anlatıyor, bu algıyı kırmaya çalışıyoruz. Sadece kendimizi, çalışmalarımızı değil, onların yarattığı algıyı da kırmaya çalışıyoruz. Kendimizi bunu yapmaya sorumlu tutuyoruz" diye konuştu.
Partisinin İskenderun yöneticileri ve milletvekili adayı Naim Özbek ile birlikte gazetemizi ziyaret eden HDP Hatay milletvekili ikinci sıra adayı Hülya Kavuk, 24 Haziran seçimlerine yönelik partisine ilişkin bazı saldırılar olduğunu, Antakya´nın kırsalındaki Doğanköy mahallesi ve İskenderun seçim bürosunda da bunu yaşadıklarını anlattı. Kavuk, "Doğanköy saldırısına ilişkin valiliğe bilgi verdik ve görüşme talebinde bulunduk, ama randevu bile alamadık" dedi.
1997´den beri sosyalist mücadelenin içerisinde olduğunu, HDP´nin Hatay il eşbaşkanlığı görevinde bulunduğunu, Defne Belediye Meclisi Üyesi adayı olduğunu da anlatan Hülya Kavuk, seçim çalışmalarını daha çok Samandağ, Defne, Antakya yöresinde yürüttüğünü belirterek, partisine yönelik ilginin o bölgede yoğun olduğunu söyledi. "Halk bizi gül, çiçek, kolonya ve pirinç dökerek karşılıyor. O bölgede artık öyle karşılanıyoruz" diyen HDP Hatay milletvekili adayı Kavuk, partisinin halkın yüreğinde büyük yeri olduğunu düşündüğünü ve Hatay açısından artık bunun değişmez olduğunu ifade etti.

´Eşit şartlarda seçim olmuyor´
24 Haziran seçimlerinde partilerin eşit çalışma koşullarının bulunmadığını da belirten Kavuk, şöyle konuştu: "Seçim güvenliğine ilişkin Hatay Valiliğinde yapılan toplantıya partimizin çağrılmaması, davet edilmemesi de seçim koşullarının eşil olmadığını gösteriyor. HDP, bugün Meclis´in üçüncü büyük partisi, ama seçim güvenliği toplantısına çağrılmıyor. Bence bu durum seçimin eşit koşullarda olmadığını gösteriyor. Basında da yer bulamıyoruz. Birkaç gazete hariç, yaygın medya partimize yer vermiyor. Ancak yerel basında bu böyle değil. Hatay´da yerel basın bize ve partimize mümkün olduğu kadar yer vermeye çalışıyor, ama biliyoruz ki onların da sıkıntısı var. Yerel basında yer alıyoruz ama yine de az..."

Kavuk: Halk Meclis´te olmamızı istiyor
Partisi HDP´nin Hatay´daki konumunun ili olduğunu, 7 Haziran seçimlerinin de ötesinde ilginin bulunduğunu ifade eden Hülya Kavuk, "Halk bizim Meclis´te olmamızı istiyor. Umutsuzluğu kırmanın yolunun ´tek adamlığı´ sona erdirmekten geçtiğini biliyor. 7 Haziran sonrası oylarımıza göz diken iktidar, oylarımızı aldı. 7 Haziran, bu topluma umut oldu. Bugün de aynı şekilde ´tamam´ kampanyası halkta umut yarattı. Bu umut, ülkenin geleceğine dair bir umut, tek adamlıktan kurtulmanın umudu. HDP´nin Meclis´te olması, AKP´nin üstün olmamasını da getiriyor. HDP son dönemde Türkiye solunun da umudu haline geldi, gelmeyi sürdürüyor. Ve bunu da Meclis üzerinden oluşturması çok anlamlı. Bu kadar zengin bir aday çeşitliliği diğer partilerde yok. Partimiz kadın, genç, engellilerden adaylık parası almadı, parası olan erkeklerden de 2.500 lira aldı, olmayanlardan ise bir şekilde kampanya yapılarak bu toplandı" diye konuştu.

´Yeni jenerasyon bize daha yakın´
Partisi HDP´nin mücadelede olan, her zaman sokakta bulunan bir parti olduğunu belirten Hatay milletvekili adayı Hülya Kavuk, "HDP´de bu durumun geriye düşme durumu yok" dedi. Hatay´da en az iki milletvekili çıkaracaklarına inandığını ifade eden Kavuk, CHP ve sol kesimden kendilerine yönelik bir ilginin bulunduğunu, bunun kullandıkları dil, sergiledikleri tavır, siyasi duruşlarından kaynaklandığını kaydetti. Hatay´ın her bölgesinden destek aldıklarını anlatan Kavuk, "Hatay kardeşlik kenti. Halk da yerelde emeği bulunanların isimlerini milletvekili aday listelerinde görmek istiyor. Yeni jenerasyon (gençler) da bize yakın. Çünkü bugün seçmen olan gençler tek bir partinin iktidarında büyüdü ve başka bir iktidar görmedi. 24 Haziran seçimleri ülkenin geleceğinin seçimi olacak. HDP´ye verilecek oylar ve umut da sadece barajı aşsın diye verilmiyor. Bize göre 7 Haziran´a göre çok daha fazla umut var. Bu da muhalefetin kendisinden kaynaklanıyor. Sokaktaki muhalefet de bizi örnek görüyor" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: hülya kavuk HDP
Tosyalı´dan demiryolu ziyareti
Tosyalı´dan demiryolu ziyareti
´Cumhur İttifakı´nın İskenderun Belediye Başkan adayı AKP´li Fatih Tosyalı, İskenderun Devlet Demir Yoları depo şefi Mehmet Fatih Akdoğan, Lojistik Müdürü Şemsi Turan ve TCDD personelini ziyaret etti.
"Hatay, 5 yıl daha kaybedemez"
"Hatay, 5 yıl daha kaybedemez"
´Cumhur İttifakı´nın Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı AKP´li İbrahim Güler, seçim çalışmaları kapsamında Serinyol Kooperatifi Başkanı Nurettin Koyun ile Esnaf Sanatkârlar Odasını ziyaret etti, seçilmesi halinde yapacağı projeleri anlattı.
"Hizmeti engellediler"
"Hizmeti engellediler"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Lütfü Savaş, Dörtyol´da ´Millet İttifakı´nın seçim ofisini açtı.
Adaylar seçim kurulunda
Adaylar seçim kurulunda
Siyasi partiler 31 Mart yerel seçimlerine yönelik meclis listelerini kesinleştirerek dün seçim kurullarına teslim etti.
CHP´li Güven´den kurumlara ziyaret
CHP´li Güven´den kurumlara ziyaret
CHP Arsuz Belediye Başkan adayı Asaf Güven, CHP Arsuz İlçe Başkan Yardımcısı Nejdet Kıyılı ve beraberindeki heyetle Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ile bazı kurumları ziyaret etti ve projelerini anlattı.
Çelik, SP´nin İskenderun adayı
Çelik, SP´nin İskenderun adayı
Saadet Partisi (SP), 31 Mart yerel seçimleri için aday listelerinin seçim kuruluna teslim edilmesine kısa bir süre kala İskenderun ve Antakya adaylarını da belirleyerek açıkladı.
DP adayının kaymakam ziyareti
DP adayının kaymakam ziyareti
Demokrat Parti (DP) İskenderun Belediye Başkan adayı Mete Aslan ve beraberindeki heyet, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´e nezaket ziyaretinde bulundu.
Bir ilçe önergesi daha
Bir ilçe önergesi daha
10 mahallenin birleştirilip, Denizciler´in ilçe yapılması istendi
"Kentin, HBB ile buluşması lazım"
"Kentin, HBB ile buluşması lazım"
´Millet ittifakı´nın İskenderun Belediye Başkan adayı olan CHP´li Yılmaz Şahutoğlu, kentin Karayılan mahallesinde ev ziyareti yaptı, Buluttepe mahallesinde yurttaşlarla görüştü ve muhtararla kahvaltıda buluştu.
"Adayların projeleri yok"
"Adayların projeleri yok"
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Necmettin Çalışkan, Hükümetin yerel seçimleri devletin beka meselesi olarak nitelemesini eleştirdi.
´İttifak´, eksen mi değiştiriyor?
´İttifak´, eksen mi değiştiriyor?
İskenderun Belediye Meclisi MHP´li üyesi Osman Çolak, ´cumhur ittifakı´ndan meclise yeniden üyelik başvurusu yapmadığını belirtti; AKP´den İskenderun Belediye Başkan aday adayı olan Nevzat Barak da, seçimde DP adayına destek vereceğini açıkladı.
Gül, destek istedi
Gül, destek istedi
´Cumhur İttifakı´nın Belen Belediye Başkan adayı MHP´li İbrahim Gül, mahalle ziyaretlerini sürdürüyor.
´Sorunlar, işbirliğiyle çözülecek"
´Sorunlar, işbirliğiyle çözülecek"
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, bölgesel sorunlara ilişkin partisinin çözüm önerilerinin Türkiye´nin ekonomik ve terör konusundaki çözümü olduğunu savundu.
Ölüm aylığı primini azaltacak önerge
Ölüm aylığı primini azaltacak önerge
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yaşamını yitiren esnaf ve memurların ailelerine ölüm aylığı bağlanması için gerekli olan 1.800 gün (5 yıl) prim gün şartını 1.080 güne (3 yıl) indirmesi için TBBB Başkanlığına kanun teklifi verdi.
"Sporun tabana yayılması projelerimiz var"
"Sporun tabana yayılması projelerimiz var"
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve beraberindeki heyet, inceleme ve görüşmeler yapmak üzere cuma günü Hatay´a geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi