Hatay´da korona oranı 3 kat arttı
Sağlık Bakanlığı, illere göre haftalık korona haritasını yayınlandı.
Tarih: 11.8.2021 13:11:36

Akın Bodur/İskenderun

 Bu verilere göre, Hatay´da korona vakası bir haftada üç katına yükseldi. 24-30 Temmuz tarihleri arasında Hatay´da her 100 bin kişide 76,12´ye yükseldi. Bu oran bir hafta öncesinde 27 olarak açıklanmıştı.

Hastanelerde korona servisleri doldu
Hatay´da koronavirüsün arttığı resmi rakamlarla da açıklanırken, artışın en çok yaşandığı ilçeler arasında İskenderun ve Arsuz yöresinin bulunduğu da belirtiliyor. İskenderun´daki hastanelere giden koronavirüs hasta sayısında artış yaşandı. İskenderun Devlet Hastanesinde korona servisinin dolması üzerine ikinci bir servis açıldı. Hastanede yatan hasta sayısı bir ay önce 2 kişi olurken, bugün bu sayının yüzlerle ifade ediliyor. Kentte özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin Covid-19 servisinin tamamen dolduğu öğrenildi.

İskenderun´da aşılama toplantısı
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´in başkanlığında "aşı olmayan kalmasın" konulu istişare ve koordinasyon toplantısı düzenlendi. Covid-19 ile mücadele kapsamındaki tedbir ve uygulamaların değerlendirildiği, aşı uygulamalarına ilişkin konuların ele alındığı toplantıda, aşı olmanın kişisel ve toplumsal sorumluluk olduğunu belirten kaymakam Yönden, aşı uygulamalarının ülke genelinde olduğu gibi ilçede de devam ettiğini, uygulamada yaygınlık ve kolaylık sağlamak üzere de 30 kişi ve üzerinde grup oluşturulması ve İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü ile irtibata geçilmesi halinde aşı ekibinin mahallinde aşı uygulaması yapılabileceğini belirtti. Bazı kurumların yöneticileri, oda temsilcileri ve muhtarların da katıldığı toplantıda konuşan kaymakam Yönden, "Haftalık açıklanan vaka haritasında mavi kategoride yer almayı hedef olarak esas alıyoruz. Bu yönde hep birlikte azami gayret göstermeliyiz" dedi.

İskenderun´da ´maske, mesaje, hijyen´ denetimi
İskenderun Belediyesi, zabıta ekiplerinin kentte denetimlerine devam ettiğini bildirdi. Belediyeden yapılan açıklamada, "İlçe genelinde iş yerlerinde maske, mesafe, hijyen ve ayrıca fiyat listesi denetimi yapan ekipler, gıda üretimi ve satışı yapan iş yerlerine yönelik denetim faaliyetlerine de düzenli olarak devam ediyor. Zabıta müdürlüğü ekipleri kent genelinde farklı noktalarda faaliyet ve denetimlerini sürdürüyor. Vatandaşların sağlığı ve huzurunun korunması için zabıta ekiplerimizin rutin kontrolleri devam edecek" ifadesine yer verildi.

Korona olanların evlerine belediyeden ilaçlama
İskenderun Belediyesi, koronavirüse karşı etkili bir şekilde sürdürdüğünü belirtti. İlçede koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaşların evleri, resmi kurumlar ve toplu kullanım alanlarında dezenfekte çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade eden belediye başkanı Fatih Tosyalı, “Belediye temizlik işleri müdürlüğü tarafından oluşturulan dezenfekte ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Tedbiri elden bırakmayalım. Kent genelinde dezenfeksiyon ve ilaçlama çalışmaları farklı bölgelerde titizlikle devam ediyor. Halkın sağlıklı bir ortamda hayatına devam edebilmesi için dezenfekte işlemlerimizi sürdüreceğiz" açıklamasını yaptı.

Şoförlere randevusuz aşılama
İskenderun´da şoförler odasının başvurusu üzerine şoför esnafına randevusuz koronavirüs aşılaması yapılacak. Oda başkanı Erol Akın, odanın başvurusu üzerine kaymakamlık ve ilçe sağlık müdürlüğünün onayı ile aşı hakkı olup, aşısını yaptırmayan; birinci, ikinci veya üçüncü doz aşı sırası gelen esnafın minibüs garajında sağlık ekipleri tarafıdan bugün saat 10.00-12.00 arasında aşılarını yaptırabileceği belirtti.
Kaynak:

KYK yurtları karantina merkezi mi yapılıyor?
KYK yurtları karantina merkezi mi yapılıyor?
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, on binlerce öğrencinin yurt ve barınma sorununun devam ettiğini söyleyerek KYK yurtlarında korona virüse yakalanan öğrencilerin boş yurtlara yerleştirilmesini eleştirdi.
Hastane ortamına ‘korona düzeni´ talebi
Hastane ortamına ‘korona düzeni´ talebi
Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK Hatay İl Başkanı Abdullah Gül, Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi´nde uygulamadan kaynaklanan bulaş riskine dikkat çekerek Hatay Valiliği ile İl Sağlık Müdürlüğü´nün önlem almasını istedi.
Okullara korona önlemi istemi
Okullara korona önlemi istemi
Koronavirüs salgını yayılmaya ve yayıldıkça can almaya devam ediyor.
Korona salgını artıyor
Korona salgını artıyor
Covid-19 (koronavirüs) yayılmaya ve can almayı sürdürüyor.
Ağrı kesiciler ülsere neden olur mu?
Ağrı kesiciler ülsere neden olur mu?
Karın üst-orta bölgesinde kemirici ağrının nedeni ülser mi? Ülsere neden olan en sık etkenlerin başında ağrı kesici kullanımı mı geliyor?
Halk Sağlığı Haftası
Halk Sağlığı Haftası
Halk Sağlığı Haftası, 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanıyor.
8 bin nüfuslu mahalleye sağlık merkezi
8 bin nüfuslu mahalleye sağlık merkezi
Emre Asım Özyurt Aile Sağlığı Merkezi, Gültepe´de hizmet veriyor
Koronavirüs bulaşmayı sürdürüyor
Koronavirüs bulaşmayı sürdürüyor
Sağlık Bakanlığı 14-20 Ağustos 2021 illere göre haftalık vaka sayısını yayınladı.
Sağlıksız beslenme gelişme geriliğine getiriyor
Sağlıksız beslenme gelişme geriliğine getiriyor
Okul çağındaki çocukların sağlıkları için yeterli ve dengeli beslenmesinin önemli olduğu anımsatıldı.
Aşı olmayanca haftada 2 kez PCR testi
Aşı olmayanca haftada 2 kez PCR testi
Hatay´da, koronavirüs (Covid­19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riskin asgari seviyeye düşürülmesi için salgınla mücadele kapsamında, temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra aşılama faaliyetleri sürüyor.
Aşı olmayana ´haftada 2 gün PCR testi´
Aşı olmayana ´haftada 2 gün PCR testi´
Sağlık Bakanlığı, 7-13 Ağustos arasında illere göre haftalık risk haritasını yayımladı.
HPV aşılamaması olmamasına önerge
HPV aşılamaması olmamasına önerge
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, dünyada en sık görülen cinsel yolla bulaşıcı hastalıklardan biri olan Human Papilloma Virüsünün (HPV) yaklaşık 200 farklı çeşidi bulunduğunu anımsattı ve buna karşı aşılama olmamasını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Koronavirüs Hatay´da da yayılıyor
Koronavirüs Hatay´da da yayılıyor
Ülke genelinde olduğu gibi Hatay´da koronavirüs oranı altıyor. Artışın nedeni mutasyona uğrayan virüs olarak nitelendiriliyor.
Milyonfest´e korona ertelemesi
Milyonfest´e korona ertelemesi
Arsuz İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüste yaşanan artış nedeniyle 05 Ağustos Perşembe başlaması gereken ´Milyonfest´ festivalini ileriki bir tarihe erteledi.
Yöre halkı aşıya nasıl bakıyor?
Yöre halkı aşıya nasıl bakıyor?
Hatay´da vaka oranı azaldı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi