9´u Hatay´da 766 maden sahasıyla ilgili mahkeme kararı bozuldu
Maden sahalarıyla ilgili yargılama yolu yeniden açıldı. Danıştay, aralarında Hatay´da 9 alandan 2´si Arsuz´daki maden sahasını da içeren 766 maden sahası ile ilgili davanın incelenmeksizin reddine karar veren Ankara 4. İdare Mahkemesi´nin kararını bozdu
Tarih: 19.2.2021 05:48:43

Danıştay´ın ‘kararı bozma´ ilişkin yaptığı açıklamada Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Platformu DAÇE´nin gönüllü avukatı Av. İsmail Hakkı Atal, “İklim krizi ve Corona virusler çağında , "766 madenin topluca ihalesinin ilanına " karşı açtığımız iptal davasına Ankara 4. İdare Mahkemesinin verdiği red kararı Danıştay 13. Daire tarafından bozulmuştur” dedi.

Aralarında Antakya, İskenderun çevre koruma dernekleri, Erzin Ziraat Odası, Erzin Yeşilkent Sulama Kooperatifi, Erzin Turunçgil Üreticileri Birliği´nin de yeraldığı 34 kuruluş ve kişi adına, ‘Ankara 4. İdare Mahkemesi´nin 06/10/2020 tarih ve E:2020/1643, K:2020/1369 sayılı kararının temyizen incelenerek bozulması´ talebinde bulunmuştu.

Danıştay 13. Daire´sinin hukuki değerlendirme başlıklı bölümünde, ‘davanın incelenmeksizin reddi yolundaki Mahkeme kararında usûl kurallarına uygunluk´ bulunmadığı kaydedildi. Hatırlanacağı gibi tepkiyle karşılanan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü´nün (MAPEG)Türkiye genelinde 766 adet maden sahasını aynı anda ihaleye çıkarılmasına yönelik ilk kitlesel basın açıklaması Türkiye Çevre Platformu tarafından Arsuz´da gerçekleştirilmişti.

Temyiz davasının vekili ve DAÇE görüllü avukatı İsmail Hakkı Atal, Danıştay´ın kararının ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Anayasanın 166 maddesiyle devlet görevlilerine yüklenen planlama görevi , corona virusler -iklim krizi küresel destabilizasyon -istikrarsızlık çağında yaşamsal öneme haiz olmuştur. İdareci bürokratlar topluca maden ihalelerini terkederek bilimsel esaslara dayalı olarak çalışmalarını bir an önce düzenlemeli, bizleri sürekli dava açmak zorunda bırakmamalıdırlar” ifadesini belirtti.

Atal, şu değerlendirmeyi yaptı: “Hiçbir hesap -kitap yapılmadan , herhangi bir strateji olmaksızın, toplumsal maliyet analizi yapılmadan, kümülatif etki çalışması yapılmadan, tüm maden projelerini kabala-toptan ihaleye çıkaran Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü´nün yaptığı bu işlemler halkımızın hayatını tehdit etmektedir. Biliminsanları, yaygın ormansızlaşma, tarımın kontrolsüz genişlemesi, yoğun çiftçilik, madencilik ve altyapı gelişiminin corona virus salgınlarına yol açtığını belirlemişlerdir. ( Bkz. https://ipbes.net/covid19stimulus) Madenciliğin yok ettiği orman alanları ve diğer doğal ekosistemlerde, Covid 19 virusunun 2.5 kat arttığı ve viruslerin insanlara bulaşma riskinin de %70 arttığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. ( https://www.nature.com/articles/s41586-020-2562-8). Biliminsanları, doğal ekosistemlerdeki insan kaynaklı yıkım faaliyetleri devam ettiği takdirde, Covid -19´un yalnızca bir başlangıç olabileceğini, memelilerde ve su kuşlarında insanları hasta edebilecek henüz tanımlanmamış, 1.700.000 kadar virus olduğunu ve bunlardan herhangi birisinin gelecekteki X hastalığı olarak Covid 19´dan daha yıkıcı ve öldürücü olabileceğini ve gelecekteki salgın olasılıklarının çok daha fazla olduğunu da belirlemişlerdir.”

“Aynı ekosistem içinde bulunan tüm maden projelerinin kümülatif etkisi hesaplandıktan sonra , o havzanın kaldırabileceği yük kadar maden ruhsatı verilmesi İDDK kararları gereği zorunludur” diyen Av. Atal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Oysa ki; MAPEG bunun tam tersini yapmakta ve dava konusu 766 maden ihalesinin ilanı örneğinde olduğu gibi her havzada 10-20-30 madeni birden kabala -toptan ihaleye çıkarmaktadır. Diğer yandan özel teşebbüs madenciliği için -maden alanlarının şirketlere devredilmesi de anayasaya aykırıdır. Anayasanın 168. maddesine göre -“doğal kaynaklar” tabii servetler ve kaynaklar devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Bu durumda madencilik faaliyetlerinin sebep olduğu covid -19 v.d. salgın hastalıklar çağında, devlet için zorunluluklar dışında madencilik yasaklanmalı, özel teşebbüs madenciliği tamamen sonlandırılmalı madencilik ve enerji sektörü gibi alanları planlaması gereken MAPEG VE EPDK gibi kurumların başına planlama ve analiz yapabilecek donanıma sahip bürokratlar getirilmelidir.”

/resimler/2021-2/19/0830126436515.jpg
Kaynak:

Parlar: Nutuk´u sakıncalı bulan anlayış, sakıncalıdır
Parlar: Nutuk´u sakıncalı bulan anlayış, sakıncalıdır
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Başkanı Dr. Hasan Ramiz Parlar, Mustafa Kemal Atatürk´ün ´Nutuk´ eserinin öğrencilere dağıtılmasını ´uygun´ bulmayan ilçe milli eğitim müdürünün, Türkiye Cumhuriyeti için sakıncalı olduğunu vurguladı.
Afrin´de bomba operasyonu
Afrin´de bomba operasyonu
Hatay Valiliği, terör örgütü tarafından Afrin´de yapılacak eylemlerde kullanılmak üzere hazırlanan bomba düzeneğinin ele geçirildiğini açıkladı.
Suriye Görev Gücü ´değerlendirdi´
Suriye Görev Gücü ´değerlendirdi´
Suriye Görev Gücü Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısı, İskenderun´da yapıldı.
Suriye Görev Gücü toplantısı
Suriye Görev Gücü toplantısı
Suriye Görev Gücü Koordinasyon Toplantısı, Kilis´te yapıldı.
Suriye Görev Gücü değerlendirme toplantısı yapıldı
Suriye Görev Gücü değerlendirme toplantısı yapıldı
Hatay Valisi Rahmi Doğan´ın da katıldığı Suriye Görev Gücü Değerlendirme Toplantısı Gaziantep´te gerçekleştirildi.
DNA testi ´kırmızı kategoride olduğunu´ gösterdi
DNA testi ´kırmızı kategoride olduğunu´ gösterdi
İçişleri Bakanlığı, iç güvenlik operasyonları kapsamında, Amanos dağında eylem hazırlığında olan teröristlere yönelik düzenlenen operasyonda öldürülenlerden birinin, ´kırmızı kategoride aranan´ sözde Amanos Saha Sorumlusu Bedrettin-Bedirhan kod adlı İbrahim Şengül olduğunu bildirdi.
Sınır ötesine ziyaret
Sınır ötesine ziyaret
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve Hatay Valisi Rahmi Doğan´ın da arasında bulunduğu heyet, Suriye´nin İdlip kenti yöresinde kurulan briket evlerde oturan aileleri ziyaret etti.
“En önemli gündem maddesi yoksulluk”
“En önemli gündem maddesi yoksulluk”
CHP´li 11 büyükşehir belediye başkanı güçlerini yoksullukla mücadelede birleştirecek
Cinderes´te patlama 10 yaralı
Cinderes´te patlama 10 yaralı
Hatay Valiliği, Vali yardımcısı Şenol Bozacıoğlu´nun genel koordinatörlüğünü yürüttüğü Zeytindalı Harekatı Bölgesi´nde bugün meydana gelen patlamada 3´ü ağır, 10 kişi yaralandığını açıkladı.
11 başkandan ortak açıklama: “2021 yaraları sarma ve atılım senesi olacak”
11 başkandan ortak açıklama: “2021 yaraları sarma ve atılım senesi olacak”
CHP´li 11 büyükşehir belediye başkanı, çevirim içi olarak yaptıkları toplantıda bir araya geldi ve 2020 yılını değerlendirdi.
“Demografik yapıyla da oynandı”
“Demografik yapıyla da oynandı”
İHD İskenderun Şube Başkanı Selçuk, 26 Aralık 1978´de biten Maraş Katliamının ardından Alevilerin Maraş´tan göç etmeye başladığını ve böylece demografik yapı ile oynandığını belirtti.
İttifaktan ‘Azerbaycan´a tam destek´ açıklaması
İttifaktan ‘Azerbaycan´a tam destek´ açıklaması
İskenderun´da 2019 Mart seçimlerine yönelik öne çıkan ve eski belediye başkanlarından Mete Aslan´ın sözcülüğünü yaptığı İskenderun İttifakı Platformu, Ermenistan´ın Karabağ´a yönelik silahlı saldırısı karşısında Azerbaycan´a tam destek verildiğini açıkladı.
“Virüs toplantı mı seçiyor”
“Virüs toplantı mı seçiyor”
76 baro, İçişleri Bakanlığı´nın ´tavsiye”´ genelgesi ve İl Hıfzıssıhha Kurulları´nın ‘kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin´ genel kurullarının 01.12.2020 tarihine kadar ertelenmesi kararına ortak tepki gösterdi.
Baro´dan genel kurulu ertelemeye durdurma talebi
Baro´dan genel kurulu ertelemeye durdurma talebi
Hatay Barosu Başkanlığı tarafından yürütmenin durdurulması talebiyle açılan davada Hatay Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu´nun 2020/94 sayılı kararıyla kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin genel kurullarının 01.12.2020 tarihine kadar ertelenmesi uygulamasının iptalini de istedi.
Kadınlar Şentop´a çağrıda bulundu
Kadınlar Şentop´a çağrıda bulundu
İstanbul Sözleşmesinin uygulanması için yeni yasama yılında TBMM´yi ve TBMM Başkanlığı´nı göreve çağıran kadınlar, TBMM´nin kadına karşı şiddetle mücadele konusunda eşitliğin sağlanması ve ayrımcılıkla mücadele yönünden örnek olacak bir çalışma yürütmesi gerektiği hatırlatıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi