Hatay´da ‘pazartesi´ endişesi
Koronavirüs şüphesi ile test başvurusu yapanların PCR Test sonuçlarının hala açıklanmamış olması ve yarın başlayacak yeni işgünü Hatay´da ‘Pazartesi´ endişesi oluşturdu.
Tarih: 6.12.2020 22:45:07

2 gün uygulanan dışarı çıkma yasağının sona ereceği yarın, test sonuçlarını bekleyenler,  işbaşı yapmak zorunda kalacaklarını, Hatay´da katlanan vaka sayısının açıklanması beklenen sonuçlardan dolayı yeni temaslara neden olabileceği korkusu yaşadıklarını belirtti. Konu, sosyal medya hesaplarında da yüksek paylaşım oranına ulaştı, Hatay için ´daha fazla destek ve önlem´ ihtiyacına dikkat çekildi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, twitter hesabından yaptığı açıklamada Hataylılardan maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını, ‘eş dost, akraba, aile ve ev ziyaretlerini askıya almalarını istedi. CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, “Toplum sağlığı için tek çözüm vatandaşa gelir ve geçim desteği ile tam kapanma” çağrısı yaparken AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´ya dayandırararak Hatay´da yoğun bakım kapasitesinin arttırılacağını bildirdi.

Vali Doğan: Kurallara uymazsak canımız yanar

Hatay Valisi Rahmi Doğan, akşam saatlerinde Kamuoyuna başlığıyla sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamasında kurallara sıkı sıkıya uyulması çağrısı yaptı. Kentte vaka sayılarının arttığı şu günlerde toplumun önünde olan kişilere ve kanaat önderlerine de sorumluluklar düştüğünü vurgulayan Vali Doğan, “Salgınla mücadelemizde bizlere destek olmaları, kurallara uyarak topluma örnek olmaları, davranışları ile yol göstermeleri ve bunu gerek tavırlarıyla gerekse sosyal medya yoluyla ortaya koymaları onlardan beklentimizdir” dedi.
Vali Doğan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Virüsten kendimizi nasıl koruyacağımız belli. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına şahsım da dahil olmak üzere hep birlikte uyacağız ve kalabalık ortamlarda bulunmayacağız. Eş dost, akraba, aile ve ev ziyaretlerini bir süreliğine askıya alacağız. Dostlarımızın, yakınlarımızın düğün, cenaze gibi özel günlerinde eskisi gibi bir araya gelmeyeceğiz. Bir süre tebriklerimizi de taziye dileklerimizi de telefonla ileteceğiz. Zor da olsa bu fedakârlığı göstereceğiz. Herkes birbirine aynı tavsiyelerde bulunurken, tavsiye sahiplerinin bu tavsiyelere başta kendilerinin uymadığı, uyarıların lafta kaldığı da ne yazık ki aşikârdır. Geldiğimiz nokta itibarıyla pandemi kurallarına sıkı sıkıya uymadığımız takdirde canımızın yanacağını ve bu süreci toplum olarak çok zor atlatacağımızı üzülerek ifade etmek durumundayım. Biz Valilik olarak alınması gereken tüm tedbirleri kademeli olarak almaya devam edeceğiz. Unutmayalım ki bu tedbirlere uyacak olan bizleriz. Bu tedbirler, hâlihazırda bizi hastalıktan koruyacak yegâne yöntemdir. Her bir vatandaşımızın başına polis veya sağlık çalışanı görevlendirme imkânının olmadığını bilerek herkesi; daha dikkatli olmaya, kurallara bizzat uymaya, uymayanlara ise mesafe koyarak tavır alıp onları ikaz etmeye, sağlık camiamıza, güvenlik güçlerimize ve bu süreçte görev alan tüm personelimize yani bizlere yardımcı olmaya, bu konuda sorumluluk almaya davet ediyorum.”

Şanverdi: Hatay´da yoğun bakım kapasitesi arttırılacak

AKParti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi son günlerde Hatay´da Covid-19 vaka sayısının artması üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile telefon görüşmesini paylaşarak Hatay için önlemlerin arttırıldığını, ilave hekim ve sağlık personeli görevlendirildiğini, Kırıkhan ve Reyhanlı´ya ilave laboratuvar kurulacağını bildirdi.
Hatay için önümüzdeki 2 haftanın kritik olacağını ve Hataylıları maske, mesafe ve hijyene uymaya davet eden Şanverdi, yazılı açıklamasında, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu görüşmede sağlık hizmetinin sekteye uğramaması için İl Sağlık Müdürü ile koordineli olarak her türlü tedbiri aldıklarını ve Hatay´ın durumunu yakından takip ettiklerini belirtti. Bu tedbirler kapsamında personel bakımından sıkıntı yaşanmaması için ilave doktor ve sağlık personelini görevlendirildiğini, filyasyon ekibinin arttırıldığını, yoğun bakım kapasitesinin arttırılacağını, daha fazla test yapmak ve filyasyonu hızlandırmak için Kırıkhan veya Reyhanlıya ilave laboratuvar kurulacağını belirtti. Sağlık Bakanı Koca, alınan tüm bu tedbirlere rağmen aslında alınacak en büyük tedbirin vatandaşların virüse karşı alacakları tedbirler olacağını belirtti. Aksi takdirde Hatay´da durumun daha da kritik hale geleceğini dile getirdi. Bu illeti yenebilmek için Hatay olarak gayret göstermemiz gerektiğini dile getirirken bu hastalığa yakalananlara da acil şifalar dilediğini belirtti.

Şahin´den ‘kapanma´ çağrısı

Millevekili Şahin, Hatay´da koronavirüsle mücadelede ´destekli tam kapanma ve özel önlem´ istedi.
Son bir haftada Hatay´da Covid-19 vakalarında yüzde 125, yoğun bakım doluluk oranının yüzde 86 artışı üzerine açıklama yapan CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ‘tam kapanma´ ile sonuç alınabileceğini belirtti. Şahin, “Hatay´da sağlık sistemi artık bu artışı kaldıramıyor, sağlıkçılar tükeniyoruz diye haykırıyor. Pandemi ile mücadelenin yolu basitçe yasaklar olamaz. Hatay ilimiz için özel önlemler alınması zaruridir. Toplum sağlığı için tek çözüm vatandaşa gelir ve geçim desteği ile tam kapanma.”

Yayman´dan 4 öneri

AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman da twitterden yaptığı paylaşımda Hataş´ın da zor bir dönemden geçtiğini belirterek, 4 önemli ricada bulundu, “Gerçekten çok zor bir dönemden geçiyoruz. İnşallah bu zorlukları geçmişte olduğu gibi milletçe birlik beraberlik içerisinde atlatacağız. Sizinle iyi günde olduğu gibi bir ve beraberiz. Sizden birkaç ricam olacak. Lütfen zaruri bir işiniz yoksa evden çıkmayın. Maskemizi takalım, hijyen-temizlik kurallarına lütfen uyalım. Sosyal mesafemizi mutlaka ayarlayalım. İnşallah bu tedbirlere uygumuzda koranayı çok rahat atlatacağız. Şunu biliyorsunuz, korona bizim alacağımız tedbirlerden asla güçlü değildir” dedi.

Tokdemir: Kapanan hastanenin yoğun bakımı kullanılsın

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir de, kentteki gelişmelerin endişelendirdiğini belirtti, kapanan 2 özel hastanenin yoğun bakım ünitelerinin devreye alınması için yetkililerle görüşmelerinin devam ettiğini bildirdi. İki günlük kısıtlamanın yeterli olmadığını, en az iki-üç hafta kapanmanın doğru olduğuna inandıklarını kaydeden Tokdemir “Eğer; yetkililer kapanmayı yapamıyorsa bizler kendi izolasyonumuzu, kendi kısıtlamamızı kendimiz yapmalıyız. Özellikle yarından itibaren bir mecburiyet, bir zaruriye hasıl olmadığı müddetçe evde kalıp kendi izolasyonumuzu, kedi kısıtlamamızı kendimiz yapalım. Çünkü sosyal devlet gereği ihtiyacı olan, muhtaç olan kişilerin bütün ihtiyaçlarını devletimizin yetkili kurulları karşılamak durumundadır. Bizler de bu bölgede seçilmiş vekiller olarak üzerimize düşen her konuda, her an bir telefonun uçundaki kadar size yakınız. Bizler bu kapanma sürecinde hem sevdiklerimizi, hem ailemizi, hem dostlarımızı, hem hemşehrilerimizi bu illetten, en azından bu bulaş riskini azaltmak noktasında çok duyarlı davranmalarını istiyorum” diye konuştu.

CHP´li Parlar´dan ‘kepenk açmamaya´ destek

Oda ve borsaların yarından itibaren işyerlerini 7 açmama yönündeki tavsiye kararına CHP Hatay İl Başkanı Ramiz Parlar destek açıklaması yaptı. Parlar, “Hatay ilinde COVİD-19 hastalığı ve hastalığa bağlı ölümler çok ileri düzeyde artış göstermiştir. Halkın yaşamından ve sağlığından sorumlu yönetenlerin yapamadığını Hatay Esnaf Odaları Birliği, Hatay Ticaret Odaları ve Ticaret Borsaları yapmış ve gıda satışı yapan işyerleri dışındaki tüm işyerlerinin 7 Aralık 2020 Pazartesi´den itibaren Hatay´da bir hafta kapatılması konusunda tavsiye kararı almıştır. Bu çok doğru bulduğumuz kararı desteklediğimizi ve duyarlılıklarından dolayı ilgili karara imza atan tüm oda ve borsa yöneticilerimizi kutladığımızı kamuoyu önünde ilan ediyorum” dedi.

TİP Hatay: İktidar tam kapanma kararı almalı

Türkiye İşçi Partisi Hatay İl Başkanlığı adına yapılan yazılı açıklamada da önlemlerin ‘halkın sağlığı yerine piyasacı kararlarlarla´ sürdürüldüğü eleştirisi yapıldı, pandeminin ülke çapında pik yaptığı bu dönemde iktidarın tamamen kapanma kararı alması istendi. Hatay´daki esnaf odaları, ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsaları tarafından yapılan ‘kepenk kapatma´ çağrısının da değerlendirildiği aynı açıklamada, bu kurumların, pandemiyle mücadele kapsamında 156 ülkeye ve 9 uluslararası kuruluşa yardım sağladığını, salgın nedeniyle ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kalan bazı ülkelere bütçe desteği verdiğini açıklayan iktidara ‘halkına. esnafına destek ver´ çağrısı yapamamasını ‘samimiyetsizlik´ olarak nitelendirildi.
TİP İl örgütü açıklamasında şunlar kaydedildi: “Pandeminin ülke çapında pik yaptığı bu dönemde iktidar tamamen kapanma kararı almalı. Bu süre zarfında halkın, esnafın, emekçilerin tüm ihtiyaçlarını karşılanmalı, sağlık emekçilerinin daha fazla yıpranmasını engelleyecek önlemler bir an önce hayata geçirilmeli ve sağlık sektöründe yeni istihdamlar sağlanmalı.”

EMEP´ten 7 maddelik ´önlem´ talebi

Emek Partisi (EMEP) Hatay İl Başkanı Mevlut Bulgur da Hatay´da ambulans, test kitleri ve tomografi sistemlerinin yetersizliği nedeniyle hastane önlerinde yığılmalara dikkat çekti, bu yığılmalara bağlı olarak test sonuçlarının alınmasında ve buna bağlı tedavi süreçlerinde geciklemeler yaşandığını belirtti. Bulgur, özel hastanelerin de kamusal hizmete açılmasını da içeren 7 maddelik talepte bulundu: “Özel hastanelerin COVID 19 hastalarına kamusal hizmet vermesi sağlanmalıdır. COVİD 19 test kiti yeterli sayıda bulundurulmalı, test ve tomografi hizmetini ildeki tüm sağlık kuruluşlarının vermesi sağlanmalıdır. 21 günlük tam kapanma sağlanmalıdır. İşçilere ücretli izin verilmesi sağlanmalıdır. Ücretsiz test ve tedavi imkanları sağlanmalıdır. Küçük esnafa dönük vergi/ sigorta, kredi borcu erteleme koşulları sağlanmalıdır. Evde eğitim gören öğrencilere dönük ücretsiz internet ve tablet sağlanmalıdır.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hatay pazartesi endişesi
Koronada artış sürüyor
Koronada artış sürüyor
Salgında bulaş oranı en yüksek seviyede
Gözlerde bahar alerjisi
Gözlerde bahar alerjisi
Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Merih Gül, göz hastalıklarından alerjik konjiktivit için alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.
HTO, Sağlıkta Şiddet Yasası istedi
HTO, Sağlıkta Şiddet Yasası istedi
Hatay Tabip Odası (HTO) yönetimi, sağlıkta şiddetin sona ermesi için ilgili ve yetkililerin bu konda çalışma yapmasını istedi.
HTO´dan Osmaniye açıklaması
HTO´dan Osmaniye açıklaması
Hatay Tabip Odası (HTO) yönetimi, Osmaniye Devlet Hastanesinde meslektaşları bir hekime karşı sözel ve psikolojik saldırı yapıldığını savundu ve bunu kınadığını açıkladı.
3 çocuktan 2´sinde virüs görülüyor
3 çocuktan 2´sinde virüs görülüyor
Koronavirüs, İskenderun ve Hatay´da yayılmasını sürdürüyor.
Ulusal Kanser Haftası
Ulusal Kanser Haftası
1-7 Nisan tarihleri arası Ulusal Kanser Haftası kapsamında farkındalık açıklamaları yapıldı.
Pazar günü sokak yasağı var
Pazar günü sokak yasağı var
Hatay´da günlük vaka sayısı 243
"Vaka sayısında Suriyeliler yok"
"Vaka sayısında Suriyeliler yok"
Koronavirüsle mücadele ve hastalığın yayılmasına karşı denetimler sürerken, ilde her 100 binde koronavirüslü sayısının 81,77 olduğu açıklandı.
Dünya Tüberküloz Günü
Dünya Tüberküloz Günü
Halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz hastalığına, günde 30 bin kişinin yakalandığına ve 4.500 kişinin de hayatını kaybettiğini belirten Dr. Çiğdem Zuhur, 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü´nde hala verem hastalığının tehdit oluşturmaya devam ettiğini ifade etti.
Gelişim´den ‘hastaneler zinciri´
Gelişim´den ‘hastaneler zinciri´
İskenderun Gelişim ve Palmiye Hastanesi Genel Koordinatörü H. Ozan Yaşar, “Uluslararası standartlarda hastaneler zinciri oluşturuyoruz” dedi.
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
14-20 Mart, Pulmoner Rehabilitasyon Haftasında farkındalık çalışması yapılıyor. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, "Nefes al, hareket et, yaşadığını fark et" yaklaşım ile yöre halkını hastalığa karşı farkındalığa çağırdı.
Defne´ye sağlık merkezi
Defne´ye sağlık merkezi
Hatay İl ve Defne İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan, Defne Belediyesinin tadilat desteği verdiği Defne Sağlık merkezi düzenlenen törenle halkın hizmetine sunuldu.
“Yitirdiklerimiz gönlümüzde, taleplerimiz dilimizde”
“Yitirdiklerimiz gönlümüzde, taleplerimiz dilimizde”
Hatay Tabip Odası, Hatay Dişhekimleri Odası, Sağlık Emekçileri Sendikası ile Hatay Psikologlar Derneği adına ortak açıklamada, “Kovid-19 meslek hastalığıdır, önerdiğimiz yasa tasarısı kabul edilsin” talebinde bulundu.
Hukukçulara öncelikli aşı istedi
Hukukçulara öncelikli aşı istedi
Hatay Milletvekili avukat Suzan Şahin, Covid-19 pandemisi sürecinde adliyelerde halk ile yakın temasta bulunarak görev yapan hakim, savcı ve avukatların aşı uygulanacak grup sıralamasında öncelikli olmasını istedi.
Hatay´da ‘denetimli´ normalleşme
Hatay´da ‘denetimli´ normalleşme
Hatay Valisi Doğan ve İskenderun Kaymakamı Yönden ilk ‘dinamik denetimlerini gerçekleştirdi. Arsuz Kaymakamı Sarı, sürecin startını ekip liderleri toplantısında verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi