Hatay´da turizmde doluluk yaşanıyor
Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu, ülkeye büyük döviz girdisi sağlayan turizmin, Hatay turizm sektörü temsilcilerinin yüzünü güldürdüğünü ifade etti.
Tarih: 14.9.2018 10:12:03

Antakya/SES

Bu yılın ikinci döneminde doluluklar oranının yaşandığını belirten Nacioğlu, "Hatay ve esnafz açısından mutluluk verici. Özellikle Türkiye´nin değişik illerinden gelen yerli turistler ilin sokaklarını bahara çevirdi. Otellere yüksek talepler göndermekle beraber bazı seyahat acentelerinin yer bulamaması ilin ne kadar önem arz ettiğinin göstergesi. Bu yıl sadece yerli turistleri ağırlamıyoruz, yabancı turistler de ilimize gelmeye başladı. Brezilyan, İtalya, Almanya, Kore´den ve daha değişik ülkelerden gelen misafirler şehrimizde bulunan tarihi mekânları, otelleri ve Hatay yemeklerini beğendi. Turistlerin ili tercih etmesinin en büyük etkenlerden birisi birçok ilde olmayan turizm çeşidi ilimizde bulunması" dedi.
Hatay´ın inanç, kültür, deniz, yayla, dağ, sağlık ve gastronomi turuzmi açısından önemli olduğunu belirten Hatay Turizm Derneği Başkanı Nacioğlu, yazılı açıklamasında şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye´nin en önemli ve en zengin mutfağına sahip bir il olmamız bizleri her zaman gururlandırmaktadır. Özellikle yerli ve yabancı turistlerin damaklarına hitap edecek şekilde hazırlanan yemekleri sunmamız konukları mutlu etmektedir. İlimize özellikle gurme turları düzenlenmekle beraber gelen misafirler mutfağımızın lezzetinden zevk almaktadırlar. Mezelerimizin çeşidinin bol olması, ara sıcaklardaki yöremize ait olan İçli köfteyi, Semirseği, Kaytaz böreğini ve yöreğimize ait Çiğ köfte, Sarma içi gibi lezzetler muhteşemdir. Hatay´a her gelen misafirin tepsi kebabının, Kâğıt Keban´ının odun fırınında pişmesi ayrı bir lezzet vermektedir. Yöremize ait bir değişik yemek ise buğdaydan ve kara etten yapılan Aşür (Keşkek) buda sofralarımızın vazgeçilmez yemeğidir. Tabi bunları anlatırken ağzınızın sulandığını ve bir an önce Hatay ilini ziyaret etmeyi arzuluyorsunuz. Bizler de sizleri misafir etmekten son derece mutlu oluruz. Ya Ekşi aşını, Kabak Boraniyi, Şıh´ıl Mıhşıyı, doğal olarak toplanan asma yaprağından yapılan sarmalarımızı da unutur muyuz? Tüm bu yemeklerin ardından tatlı yiyelim tatlı konuşalım sözünü herkes bilir, işte bu söz çok güzeldir. Ağzımızı tatlandıracak künefemizi közde pişirilerek peynirinin güzelce sünmesini sağlıyoruz, sonra künefenin üstüne dökülen şerbetin çıkardığı ses insanların bir an önce midelerine indirmelerine etkendir. Yöremize ait bir diğer tatlı Kabak tatlısı bizde kabağı kirece yatırılır daha sonra pişirilir, kabak tatlısını yerken lezzetine lezzet katmak isterseniz üzerine tahin ve ceviz koyarak yemenizi tavsiye ederiz. Peki İrmik helvasını hiç yediniz mi? Hatay ilimizde iki çeşit yapılır bir unla yapılan birde sadece sünme peynirle yapılan helva evlerde hanımlarımız peynirle yapmaktadırlar. Helvanın özelliği çok güzel sünmesidir, şayet sünmüyorsa kıvama gelmemiştir. UNESCO boşu boşuna Hatay ilimize Gastronomi unvanı vermedi. Bu ilin daha iyilere taşınması için her hem şehrimize görev düşmektedir. Halk olarak birbirimizle ve beraberce hareket ederek ilimizi daha iyi tanıtmalıyız. Bu konularda yiyecek içecek sektörlerine, konaklama tesislerine, esnafa büyük işler düşüyor. Eğer gelen konukları iyi şekilde misafirperverlik göstereceksek sunduğumuz yemeklerin lezzetli olmasına, servislerin intizamlı ve hijyene önem vermeliyiz. Bunun yanında şehrimizin yolları, kaldırımları, sokakları, tarihi mekânları, Park sorunlarını, ulaşım sorunlarını ve en önemlisi tüm bireyler olarak el birliğiyle sorunları çözmeliyiz. Bu sorunlarımız çözülmesi durumunda Hatay ilimiz gerek turizm konusunda gerek diğer konularda gıptayla bakılan bir şehir konumuna gelir. 2019 yılının şimdiden hedeflenerek daha fazla turist gelmesi için girişimlerimizi yapmalıyız."
Kaynak:

Mobil Paylaşım´dan kışlık giyim
Mobil Paylaşım´dan kışlık giyim
Antakya Belediyesi Sosyal Belediyecilik çalışmaları kapsamında hizmete sunduğu mobil paylaşım aracı, Avsuyu Mahallesi´nde engelli ve yaşlı bir ailenin ev eşyası ve kışlık giyim ihtiyacını karşıladı.
Cadde trafiğinde ´sosyal deney´
Cadde trafiğinde ´sosyal deney´
İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından projelendirilen ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi Kurulu (UKOME) kararıyla gündeme alınan Antakya Atatürk Caddesi´nin çift yönlü ulaşım çalışması sürüyor.
"Depreme karşı bina tasarımı" konfransı
"Depreme karşı bina tasarımı" konfransı
İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilciliği tarafından "Türkiye deprem yönetmeliği ve deprem etkisi altındaki binaların tasarımı´ konulu konferans düzenledi.
Reyhanlı´da yağışlar sele yol açtı
Reyhanlı´da yağışlar sele yol açtı
Dokuz mahalle olumsuz etkilendi
"Ayrım yapan ülkeye zarar verir"
"Ayrım yapan ülkeye zarar verir"
İçişleri Bakanlığına Mülkiye Başmüfettişi olarak atanan Hatay Valisi Erdal Ata, bölgeye hizmet veren kurumların bölge ve il müdürleri ile vedalaşma toplantısı düzenledi.
Muhasebecilere ´e defter´ semineri
Muhasebecilere ´e defter´ semineri
İskenderun´da, muhasebeci ve mali müşavirlere yönelik "e-fatura, e-defter, e-arşiv, e-imza, e-bordro, e-mutabakat ve e-yedekleme" konulu eğitim semineri düzenlendi.
7 ilçede elektrik kesintisi
7 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Arsuz, Belen, Payas, Dörtyol, Antakya, Defne ve Kumlu ilçelerinin bazı bölgelerinde elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım çalışması nedeniyle yarın elektrik verilmeyecek.
Öğrenme güçlüğüne dikkat çektiler
Öğrenme güçlüğüne dikkat çektiler
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), okuma yazma matematik gibi akademik becerilerde görülen gelişimsel bir özel öğrenme güçlüğü olarak bilinen disleksi için farkındalık yaratmak üzere önemli bir etkinliğe imza attı.
"Kimse bize birilerini işaret etmesin"
"Kimse bize birilerini işaret etmesin"
CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde kente belediye başkanlığı için sağ partilerden CHP´ye aday öneren ya da aday transfer etmek isteyenleri eleştirdi.
"Ek zam" mektubu
"Ek zam" mektubu
İskenderun´da faaliyet gösteren Türkiye Kamu Sen´e bağlı sendikalar, "ek zam" talebni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Eroğana mektup göndererek, iletti.
"Fotoğrafın anlamı olması gerekli"
"Fotoğrafın anlamı olması gerekli"
Fotoğraf sanatçısı Meriç Aktar, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Meslek Yüksekokulu öğrencilerine verdiği söyleşide fotoğraf ve fotoğrafçılığı anlattı.
Özel güvenlik bölgesi uzatıldı
Özel güvenlik bölgesi uzatıldı
Hatay´ın Suriye sınırındaki ilçelerin, sınıra yakın yerleşim alanlarındaki özel güvenlik bölgesi uygulaması, Hatay Valiliği kararıyla 15 gün süreyle uzatıldı.
Baronun sahil güvenlik ziyareti
Baronun sahil güvenlik ziyareti
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez ve yönetim kurulu üyeleri Sevinç Çakıcı, Mehmet Bilgili ve Hüseyin Derin, İskenderun Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay Çağın Taşkın´ı ziyaret etti.
CHP´li gençlerin Ankara ziyareti
CHP´li gençlerin Ankara ziyareti
CHP İskenderun Gençlik Kolları, Anıtkabir´e gitti ve Atatürk´ün manevi huzuruna çıktı.
Organ bağışı bilgilendirmesi
Organ bağışı bilgilendirmesi
İskenderun Toplum Sağlığı Merkezi, Sağlık Bakanlığı´nın düzenlediği Organ ve Doku Bağışı Haftası kapsamında İskenderun Belediyesi çalışanlarına organ bağışı konusunda bilgilendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi