Hatay´da turizmde doluluk yaşanıyor
Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu, ülkeye büyük döviz girdisi sağlayan turizmin, Hatay turizm sektörü temsilcilerinin yüzünü güldürdüğünü ifade etti.
Tarih: 14.9.2018 10:12:03

Antakya/SES

Bu yılın ikinci döneminde doluluklar oranının yaşandığını belirten Nacioğlu, "Hatay ve esnafz açısından mutluluk verici. Özellikle Türkiye´nin değişik illerinden gelen yerli turistler ilin sokaklarını bahara çevirdi. Otellere yüksek talepler göndermekle beraber bazı seyahat acentelerinin yer bulamaması ilin ne kadar önem arz ettiğinin göstergesi. Bu yıl sadece yerli turistleri ağırlamıyoruz, yabancı turistler de ilimize gelmeye başladı. Brezilyan, İtalya, Almanya, Kore´den ve daha değişik ülkelerden gelen misafirler şehrimizde bulunan tarihi mekânları, otelleri ve Hatay yemeklerini beğendi. Turistlerin ili tercih etmesinin en büyük etkenlerden birisi birçok ilde olmayan turizm çeşidi ilimizde bulunması" dedi.
Hatay´ın inanç, kültür, deniz, yayla, dağ, sağlık ve gastronomi turuzmi açısından önemli olduğunu belirten Hatay Turizm Derneği Başkanı Nacioğlu, yazılı açıklamasında şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye´nin en önemli ve en zengin mutfağına sahip bir il olmamız bizleri her zaman gururlandırmaktadır. Özellikle yerli ve yabancı turistlerin damaklarına hitap edecek şekilde hazırlanan yemekleri sunmamız konukları mutlu etmektedir. İlimize özellikle gurme turları düzenlenmekle beraber gelen misafirler mutfağımızın lezzetinden zevk almaktadırlar. Mezelerimizin çeşidinin bol olması, ara sıcaklardaki yöremize ait olan İçli köfteyi, Semirseği, Kaytaz böreğini ve yöreğimize ait Çiğ köfte, Sarma içi gibi lezzetler muhteşemdir. Hatay´a her gelen misafirin tepsi kebabının, Kâğıt Keban´ının odun fırınında pişmesi ayrı bir lezzet vermektedir. Yöremize ait bir değişik yemek ise buğdaydan ve kara etten yapılan Aşür (Keşkek) buda sofralarımızın vazgeçilmez yemeğidir. Tabi bunları anlatırken ağzınızın sulandığını ve bir an önce Hatay ilini ziyaret etmeyi arzuluyorsunuz. Bizler de sizleri misafir etmekten son derece mutlu oluruz. Ya Ekşi aşını, Kabak Boraniyi, Şıh´ıl Mıhşıyı, doğal olarak toplanan asma yaprağından yapılan sarmalarımızı da unutur muyuz? Tüm bu yemeklerin ardından tatlı yiyelim tatlı konuşalım sözünü herkes bilir, işte bu söz çok güzeldir. Ağzımızı tatlandıracak künefemizi közde pişirilerek peynirinin güzelce sünmesini sağlıyoruz, sonra künefenin üstüne dökülen şerbetin çıkardığı ses insanların bir an önce midelerine indirmelerine etkendir. Yöremize ait bir diğer tatlı Kabak tatlısı bizde kabağı kirece yatırılır daha sonra pişirilir, kabak tatlısını yerken lezzetine lezzet katmak isterseniz üzerine tahin ve ceviz koyarak yemenizi tavsiye ederiz. Peki İrmik helvasını hiç yediniz mi? Hatay ilimizde iki çeşit yapılır bir unla yapılan birde sadece sünme peynirle yapılan helva evlerde hanımlarımız peynirle yapmaktadırlar. Helvanın özelliği çok güzel sünmesidir, şayet sünmüyorsa kıvama gelmemiştir. UNESCO boşu boşuna Hatay ilimize Gastronomi unvanı vermedi. Bu ilin daha iyilere taşınması için her hem şehrimize görev düşmektedir. Halk olarak birbirimizle ve beraberce hareket ederek ilimizi daha iyi tanıtmalıyız. Bu konularda yiyecek içecek sektörlerine, konaklama tesislerine, esnafa büyük işler düşüyor. Eğer gelen konukları iyi şekilde misafirperverlik göstereceksek sunduğumuz yemeklerin lezzetli olmasına, servislerin intizamlı ve hijyene önem vermeliyiz. Bunun yanında şehrimizin yolları, kaldırımları, sokakları, tarihi mekânları, Park sorunlarını, ulaşım sorunlarını ve en önemlisi tüm bireyler olarak el birliğiyle sorunları çözmeliyiz. Bu sorunlarımız çözülmesi durumunda Hatay ilimiz gerek turizm konusunda gerek diğer konularda gıptayla bakılan bir şehir konumuna gelir. 2019 yılının şimdiden hedeflenerek daha fazla turist gelmesi için girişimlerimizi yapmalıyız."
Kaynak:

Karayollarına park, başladı
Karayollarına park, başladı
Kent parkı´nın temeli önceki gün atıldı
Gemide ölen hayvanlar ne oluyor?
Gemide ölen hayvanlar ne oluyor?
Telef olanlar gemide kıyıyıp, dışkıylarıyla birlikte uluslararası sulara atılıyormuş
TKDK´dan salça üreticileriyle toplantı
TKDK´dan salça üreticileriyle toplantı
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü´nce düzenlenen kurumun destek verdiği sektörlerin temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantıları sürüyor.
Hatay mutfağı, Gastronomi Festivalinde
Hatay mutfağı, Gastronomi Festivalinde
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 20-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ‘Uluslararası Gastronomi Festivali´ne katıldı.
Belen´de ´ulaşımda dönüşüm´
Belen´de ´ulaşımda dönüşüm´
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Belen bölgesinde toplu taşıma alanında faaliyet gösteren Belen ve Cırtıman kooperatiflerinin yüzde 100 dönüşüme katılarak yeni araçlarla vatandaşa hizmet vermeye başladığını bildirdi.
Hatay´ın tüm renkleri ele alınmalı
Hatay´ın tüm renkleri ele alınmalı
Belediye, Hatay Günlerinden çekildi
Cırtıman´ın ´eğitim´ sorunu
Cırtıman´ın ´eğitim´ sorunu
Mahalleye taşımalı eğitim servisi bu yıl verilmedi. 120 öğrenci okulsuz
´Döner´e coğrafi işaretleme çabası
´Döner´e coğrafi işaretleme çabası
DOĞAKA ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında "İskenderun dönerinin coğrafi işaretler" tescilinin alınması ve çalışmalar yapılması ile ilgili protokol imzalandı.
"Aile mutlu olursa, birey dışarıda mutluluğu aramaz"
"Aile mutlu olursa, birey dışarıda mutluluğu aramaz"
Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şubesi, “Bilinçli aile, başarılı gençlik” konulu seminer düzenledi.
Meclis´e ´Angus´ önergesi
Meclis´e ´Angus´ önergesi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, İskenderun´da LimakPort´a yanaşan gemilerden boşalan ´Angus´ türü canlı ithal hayvanların kentte yaydığı koku ve oluşturduğu çevresel kirlilğin tehlike saçtığını ifade etti.
Karayolları  parkına temel atma töreni
Karayolları parkına temel atma töreni
İskenderun Belediyesi tarafından kentin Fener caddesi üzerinde eski karayolları alanındaku 53 dönümlük alana yapılacak ´kent parkı´nın temeli yarın (22 Eylül 2018 Cumartesi) atılacak.
Okul bahçesine fidan diktiler
Okul bahçesine fidan diktiler
İskenderun´un Denizciler Mahallesindeki Şirinyurt İlkokulu, yeni eğitim yılının ilk haftasında okul bahçesine fidan dikti.
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi tarafından düzenlenen 3. Ulusal/1. Uluslararası Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Gamet Biyolojisi Çalıştayı başladı.
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Ömer Solğun, yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un geçtiğimiz eğitim-öğretim yıllarındaki hataları tekrarlamamasını dileyerek yeni dönemle ilgili, “hem eğitim hayatımız hem de eğitim çalışanları için önemli değişimlerin yaşanacağı, hak kayıplarının olmayacağı, ülkemizin dünya ülkeleri ile yarışmasını sağlayacak dönüşümlerin gerçekleşeceği bir yıl olur” dileğinde bulundu.
Ahilik Haftası kutlanıyor
Ahilik Haftası kutlanıyor
17 Eylül´de başlayan Ahilik Haftası, 23 Eylül tarihine kadar kutlanıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi