Hatay´da turizmde doluluk yaşanıyor
Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu, ülkeye büyük döviz girdisi sağlayan turizmin, Hatay turizm sektörü temsilcilerinin yüzünü güldürdüğünü ifade etti.
Tarih: 14.9.2018 10:12:03

Antakya/SES

Bu yılın ikinci döneminde doluluklar oranının yaşandığını belirten Nacioğlu, "Hatay ve esnafz açısından mutluluk verici. Özellikle Türkiye´nin değişik illerinden gelen yerli turistler ilin sokaklarını bahara çevirdi. Otellere yüksek talepler göndermekle beraber bazı seyahat acentelerinin yer bulamaması ilin ne kadar önem arz ettiğinin göstergesi. Bu yıl sadece yerli turistleri ağırlamıyoruz, yabancı turistler de ilimize gelmeye başladı. Brezilyan, İtalya, Almanya, Kore´den ve daha değişik ülkelerden gelen misafirler şehrimizde bulunan tarihi mekânları, otelleri ve Hatay yemeklerini beğendi. Turistlerin ili tercih etmesinin en büyük etkenlerden birisi birçok ilde olmayan turizm çeşidi ilimizde bulunması" dedi.
Hatay´ın inanç, kültür, deniz, yayla, dağ, sağlık ve gastronomi turuzmi açısından önemli olduğunu belirten Hatay Turizm Derneği Başkanı Nacioğlu, yazılı açıklamasında şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye´nin en önemli ve en zengin mutfağına sahip bir il olmamız bizleri her zaman gururlandırmaktadır. Özellikle yerli ve yabancı turistlerin damaklarına hitap edecek şekilde hazırlanan yemekleri sunmamız konukları mutlu etmektedir. İlimize özellikle gurme turları düzenlenmekle beraber gelen misafirler mutfağımızın lezzetinden zevk almaktadırlar. Mezelerimizin çeşidinin bol olması, ara sıcaklardaki yöremize ait olan İçli köfteyi, Semirseği, Kaytaz böreğini ve yöreğimize ait Çiğ köfte, Sarma içi gibi lezzetler muhteşemdir. Hatay´a her gelen misafirin tepsi kebabının, Kâğıt Keban´ının odun fırınında pişmesi ayrı bir lezzet vermektedir. Yöremize ait bir değişik yemek ise buğdaydan ve kara etten yapılan Aşür (Keşkek) buda sofralarımızın vazgeçilmez yemeğidir. Tabi bunları anlatırken ağzınızın sulandığını ve bir an önce Hatay ilini ziyaret etmeyi arzuluyorsunuz. Bizler de sizleri misafir etmekten son derece mutlu oluruz. Ya Ekşi aşını, Kabak Boraniyi, Şıh´ıl Mıhşıyı, doğal olarak toplanan asma yaprağından yapılan sarmalarımızı da unutur muyuz? Tüm bu yemeklerin ardından tatlı yiyelim tatlı konuşalım sözünü herkes bilir, işte bu söz çok güzeldir. Ağzımızı tatlandıracak künefemizi közde pişirilerek peynirinin güzelce sünmesini sağlıyoruz, sonra künefenin üstüne dökülen şerbetin çıkardığı ses insanların bir an önce midelerine indirmelerine etkendir. Yöremize ait bir diğer tatlı Kabak tatlısı bizde kabağı kirece yatırılır daha sonra pişirilir, kabak tatlısını yerken lezzetine lezzet katmak isterseniz üzerine tahin ve ceviz koyarak yemenizi tavsiye ederiz. Peki İrmik helvasını hiç yediniz mi? Hatay ilimizde iki çeşit yapılır bir unla yapılan birde sadece sünme peynirle yapılan helva evlerde hanımlarımız peynirle yapmaktadırlar. Helvanın özelliği çok güzel sünmesidir, şayet sünmüyorsa kıvama gelmemiştir. UNESCO boşu boşuna Hatay ilimize Gastronomi unvanı vermedi. Bu ilin daha iyilere taşınması için her hem şehrimize görev düşmektedir. Halk olarak birbirimizle ve beraberce hareket ederek ilimizi daha iyi tanıtmalıyız. Bu konularda yiyecek içecek sektörlerine, konaklama tesislerine, esnafa büyük işler düşüyor. Eğer gelen konukları iyi şekilde misafirperverlik göstereceksek sunduğumuz yemeklerin lezzetli olmasına, servislerin intizamlı ve hijyene önem vermeliyiz. Bunun yanında şehrimizin yolları, kaldırımları, sokakları, tarihi mekânları, Park sorunlarını, ulaşım sorunlarını ve en önemlisi tüm bireyler olarak el birliğiyle sorunları çözmeliyiz. Bu sorunlarımız çözülmesi durumunda Hatay ilimiz gerek turizm konusunda gerek diğer konularda gıptayla bakılan bir şehir konumuna gelir. 2019 yılının şimdiden hedeflenerek daha fazla turist gelmesi için girişimlerimizi yapmalıyız."
Kaynak:

"120 bin dönüm ekili alan su altında"
"120 bin dönüm ekili alan su altında"
Milletvekilleri ´sel´i meclise yansıttı; Kızılay bölgede yardım dağıttı
Gençlik merkezinden okulda etkinlik
Gençlik merkezinden okulda etkinlik
İskenderun Gençlik Merkezi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı İskenderun Çocuk Hakları Topluluğu, Arsuz´un Avcılarsuyu mahallesindeki ilkokulunda etkinlik yaptı.
İçin ailesinin acısı
İçin ailesinin acısı
Genç hemşire Elvan, yaşamını yitirdi
"Bu herkesin acısıdır"
"Bu herkesin acısıdır"
Ukrayna´da öldürülen tıp öğrencisi iki genç kız olayı.
Dernekten kongre sonrası ´gala´
Dernekten kongre sonrası ´gala´
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Hatay Şubesi genel kurulunu, yaptı ve ´gala´ düzenledi.
Muhtarlarla buluşmayı südürdüler
Muhtarlarla buluşmayı südürdüler
Kaymakam Yönden ve eşi 12 muhtarı daha yemekte ağırladı
Sel, havaalanı yolunu değiştirdi
Sel, havaalanı yolunu değiştirdi
Hatay´yı etkileşen şidetli yağış, Tahtaköprü Barajı ve Afrin 18 Mart Barajı kapaklarının ´kontrollü bir şekilde açılması´ üzerine en az 80 bin dekar tarım arazisinin su altında kalması, birçok itiraza karşın Amik Gölü havzası üzerine kurulan Hatay Havaalanına giden güzergahı da değiştirdi.
´Sanayi sicil belgesi´ uyarısı
´Sanayi sicil belgesi´ uyarısı
Hatay Sanayi ve Teknoloji Hatay İl Müdürlüğü, Sanayi Sicil Kanunu´na göre, Sanayi Sicil Belgesi alan kuruluşların, her yıl nisan ayı sonuna kadar Yıllık İşletme Cetveli verme zorunluluğu bulunduğunu ve buna uymayanlara idari para cezası verileceğini anımsattı
15 tatil başladı
15 tatil başladı
2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk yarısı dün alınan karnelerle başladı. Okullarda dün çalan zil, yarı yıl tatilini ifade etti.
"Şimdi hasat zamanı"
"Şimdi hasat zamanı"
31 Mart seçimlerine ilişkin değerlerlendirdi
AKP HBB adayı Güler´den ´down´ ziyareti
AKP HBB adayı Güler´den ´down´ ziyareti
AKP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler, İskenderun´da Down Cafe´yi ziyaret edip, down sendromlu çocuklarla bir araya geldi.
Validen yargıya ´iade,i ziyaret´
Validen yargıya ´iade,i ziyaret´
Hatay Valisi Rahmi Doğan, iade-i ziyaretler kapsamında Antakya´da Hatay Adliye Sarayına giderek başsavcı Ahmet Ataman, Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Turan Oral ve Hatay İdare Mahkemesi Başkanı Songül Meydan Özdoğan´a iade-i ziyarette bulundu.
Zabıtadan ´dilenci operasyonu´
Zabıtadan ´dilenci operasyonu´
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kentte dilencilere yönelik denetimlerini sürdürüyor.
Valiye ´gastronomi ziyareti´
Valiye ´gastronomi ziyareti´
Gastronomi Derneği Başkanı İbrahim Ünal Kahraman ve yönetimi ile Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (Başkanı Faruk Ekinci ve beraberindeki heyet, ayrı ayrı Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti. Vali Doğan, konuklarını makamında kabul etti.
Zil, karne için çalacak
Zil, karne için çalacak
İskenderun´da 56.530 öğrenci ve 3.451 öğretmen tatile çıkıyor
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi