"Hatay´ın güzelliklerini herkes görsün"
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Suriye´de yaptığı harekatlar sonrakı kentteki Suriyeli nüfusun belli bir bölümünün komşu ülkede oluşan ´güvenli bölge´ye yeniden döndüğünü belirtti.
Tarih: 10.3.2018 10:37:13

 

Kimyeci, A Haber Televizyonunun canlı yayınında şu değerlendirmede bulundu: "Antakya, bir medeniyet, tarih, kültür şehri. Dünya genelinde tarih boyunca baktığımızda iki milyon nüfusu ile dünyanın en büyük ikinci şehriydi. Milattan önceden itibaren 15 farklı kavim aynı coğrafyada birlik beraberlik içerisinde yaşamış. Atalarımız da bu kardeşliği, farklı yaşam şekillerini, farklı inançları bir arada yaşamayı sürdürmüşler. Bizler de bizden sonraki nesillere Antakya´nın bu güzelliğini, gerek yaşam, inanç, gerekse yemek kültürüne varıncaya kadar hoşgörü iklimini aktarmanın gayreti içerisindeyiz. Şu anda Dünya´nın dört bir yanında gözyaşlarının aktığı bir iklimde, tüm bu farklılıklarımızın ayrışma noktası değil, bir birleşme noktası olduğunun en güzel örneğidir. Bunun püf noktası hoşgörü ve insan sevgisidir. Bizim bir kul olarak dünyada varlık sebebimiz budur. Hatay 15 ilçeden oluşan 1 milyon 600 bin nüfusu var. Her alanda ilkleri, enleri barındırıyor. Hiçbir insanımızın çekinmeden buraya gezmeye gelmesini önemsiyoruz. Burası bir medeniyet, kardeşlik şehri, şehrimizde bu güzellikleri görmek için yerli ve yabancı tüm misafirlerimizi bekliyoruz."

“Sayı 102 bine düştü”
Suriye´den gelenlerin bir an önce güvenli bölge oluşturulan topraklarına dönmeyi beklediklerini ifade eden Kimyeci, "Hatay´da 500 binin üzerinde Suriye´den gelen misafirlerimize ev sahipliği yaptık. Başlangıçta sadece Antakya´da 150 bin Suriyeli misafirimiz vardı. Bu operasyon kapsamında başta ülkemizin sınırları olmak üzere, güvenli bir bölge oluşunca, kendi vatanlarına dönmeyi umutla bekliyorlar. Nasıl ki daha önce Fırat kalkanı operasyonuna müteakip, ülkemizde bulunan misafirler döndüyse, şu anda da şehrimizde bunun yansımalarını gördük. Özellikle Antakya´da 150 bine yakın Suriyeli varken, an itibariyle bu sayı 102 bine düştü. Diğerleri barış bölgesine gitti. Bu kendi topraklarımızda sağladığımız birlik, beraberlik ve bütünlüğün yanı sıra komşu ülkelerimizin de toprak bütünlüğünü, yeraltı ve yer üstü kaynaklarının o ülkenin halkına ait olduğunu düşünerek hareket etmek ve buranın onbinlerce kilometre uzaklıktan gelenlerin yönettiği değil, bir barış adası şeklinde olsun istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan burada bir barış ortamı sağlamak için milletimizin desteğiyle, duasıyla her türlü fedakarlığı yapıyor. Biz milletçe Cumhurbaşkanımızın yanındayız, arkasındayız. Komşumuzda bir ateş olduğunda nasıl ki evimizde rahat yatamazsak, başta komşularımız olmak üzere, buranın tekrar bir barış, huzur ikliminde olmasını çok önemsiyoruz. Şu anda mehmetçiğimiz, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu barış ve huzur ikliminin oluşmasında büyük bir fedakarlıkla mücadele ediyor. Suriyeli misafirlerimiz kendi ülkelerine dönmenin heyecanı içinde" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Eşini, üniforması ve asker selamıyla uğurladı
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), İskenderun´un çeşitli noktalarında devam eden yağmur suyu ızgaralarının çalınma olaylarının sürdüğünü ifade edip, uyarı ve sağduyu çağrısı yaptı.
İnanç önderleriyle buluştu
İnanç önderleriyle buluştu
Hatay il protokolü ve kanaat önderleri, Vali Erdal Ata´nın ev sahipliğinde düzenlenen iftar sofrasında bir araya geldi.
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kırıkhan´da arıtmanın 2. kademesi başladı
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, avukatlara yapılan saldırıları, ‘hukuka ağır bir saldırı ve ülkemizdeki en önemli ayıplardan biri´ olarak değerlendirerek kınadı.
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
2017 yılı iç ve dış hat yolcu sayısı 1.280.164 olarak gerçekleşti
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Hatay Büyükşehir Belediyesi temiz ve sağlıklı kent yaratma amacıyla haşere, larva ve uçkunla mücadelenin sürdüğünü belirtti
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.347 olduğu açıklandı.
HBB´den Payas´ta altyapı çalışması
HBB´den Payas´ta altyapı çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), yeni işyerleri ve meskenlerin altyapı ihtiyaçlarını gidermek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.
Belen´de Kadın Toplum Merkezi-2 projesi
Belen´de Kadın Toplum Merkezi-2 projesi
Proje uygulaması SODES adına incelenerek denetlendi
Avlar´ın mozaik büstü parkta
Avlar´ın mozaik büstü parkta
Reyhanlı´ya atılan roketlerin sonucunda hayatını kaybedip Şehit olan Fatma Avlar´ın büstü parka koyuldu
Filistin´e yardım kampanyası
Filistin´e yardım kampanyası
İsrail´in Filistin´e yönelik baskı ve şiddet uygulamasına yönelik tepki olarak yardım kampanyası da başlatıldı.
Yağmur, İskenderun´u etkiledi
Yağmur, İskenderun´u etkiledi
İskenderun ve yöresinde hafta sonu etkili olan şiddetli yağış, birçok ev ve işylerinin su altında kalmasını getirdi.
HBB Başkanı Savaş: Daralmayı projelerle aşacağız
HBB Başkanı Savaş: Daralmayı projelerle aşacağız
Hatay´da yaşanan daralmayı destek ve projelerle aşmak istediklerini söyleyen Başkan Savaş, Hatay´ı Ortadoğu´da ve Akdeniz havzasında ticaret ve turizm merkezi yapmak istediklerini ifade etti.
´Muhtarlarla Buluşma Toplantısı´
´Muhtarlarla Buluşma Toplantısı´
Cumhurbaşkanının muhtarlara yönelik yaptığı rutin toplantılar ve İçişleri Bakanlığının talimatları doğrultusunda ilçelerde düzenlenen ´Muhtarlarla Buluşma Toplantısı´nın biri daha İskenderun´da yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi