"Hatay´ın güzelliklerini herkes görsün"
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Suriye´de yaptığı harekatlar sonrakı kentteki Suriyeli nüfusun belli bir bölümünün komşu ülkede oluşan ´güvenli bölge´ye yeniden döndüğünü belirtti.
Tarih: 10.3.2018 10:37:13

 

Kimyeci, A Haber Televizyonunun canlı yayınında şu değerlendirmede bulundu: "Antakya, bir medeniyet, tarih, kültür şehri. Dünya genelinde tarih boyunca baktığımızda iki milyon nüfusu ile dünyanın en büyük ikinci şehriydi. Milattan önceden itibaren 15 farklı kavim aynı coğrafyada birlik beraberlik içerisinde yaşamış. Atalarımız da bu kardeşliği, farklı yaşam şekillerini, farklı inançları bir arada yaşamayı sürdürmüşler. Bizler de bizden sonraki nesillere Antakya´nın bu güzelliğini, gerek yaşam, inanç, gerekse yemek kültürüne varıncaya kadar hoşgörü iklimini aktarmanın gayreti içerisindeyiz. Şu anda Dünya´nın dört bir yanında gözyaşlarının aktığı bir iklimde, tüm bu farklılıklarımızın ayrışma noktası değil, bir birleşme noktası olduğunun en güzel örneğidir. Bunun püf noktası hoşgörü ve insan sevgisidir. Bizim bir kul olarak dünyada varlık sebebimiz budur. Hatay 15 ilçeden oluşan 1 milyon 600 bin nüfusu var. Her alanda ilkleri, enleri barındırıyor. Hiçbir insanımızın çekinmeden buraya gezmeye gelmesini önemsiyoruz. Burası bir medeniyet, kardeşlik şehri, şehrimizde bu güzellikleri görmek için yerli ve yabancı tüm misafirlerimizi bekliyoruz."

“Sayı 102 bine düştü”
Suriye´den gelenlerin bir an önce güvenli bölge oluşturulan topraklarına dönmeyi beklediklerini ifade eden Kimyeci, "Hatay´da 500 binin üzerinde Suriye´den gelen misafirlerimize ev sahipliği yaptık. Başlangıçta sadece Antakya´da 150 bin Suriyeli misafirimiz vardı. Bu operasyon kapsamında başta ülkemizin sınırları olmak üzere, güvenli bir bölge oluşunca, kendi vatanlarına dönmeyi umutla bekliyorlar. Nasıl ki daha önce Fırat kalkanı operasyonuna müteakip, ülkemizde bulunan misafirler döndüyse, şu anda da şehrimizde bunun yansımalarını gördük. Özellikle Antakya´da 150 bine yakın Suriyeli varken, an itibariyle bu sayı 102 bine düştü. Diğerleri barış bölgesine gitti. Bu kendi topraklarımızda sağladığımız birlik, beraberlik ve bütünlüğün yanı sıra komşu ülkelerimizin de toprak bütünlüğünü, yeraltı ve yer üstü kaynaklarının o ülkenin halkına ait olduğunu düşünerek hareket etmek ve buranın onbinlerce kilometre uzaklıktan gelenlerin yönettiği değil, bir barış adası şeklinde olsun istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan burada bir barış ortamı sağlamak için milletimizin desteğiyle, duasıyla her türlü fedakarlığı yapıyor. Biz milletçe Cumhurbaşkanımızın yanındayız, arkasındayız. Komşumuzda bir ateş olduğunda nasıl ki evimizde rahat yatamazsak, başta komşularımız olmak üzere, buranın tekrar bir barış, huzur ikliminde olmasını çok önemsiyoruz. Şu anda mehmetçiğimiz, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu barış ve huzur ikliminin oluşmasında büyük bir fedakarlıkla mücadele ediyor. Suriyeli misafirlerimiz kendi ülkelerine dönmenin heyecanı içinde" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Vali Ata´dan, Oğurol ailesine taziye ziyareti
Vali Ata´dan, Oğurol ailesine taziye ziyareti
Hali Ata taziye ziyaretinde bulundu, CHP Milletvekili Dudu da TBMM´ye yazılı önerge verdi: Dur ihtarı nasıl yapıldı.
Elektrikli bisiklete ´tescil kaydı´
Elektrikli bisiklete ´tescil kaydı´
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) komisyonu aylık kurul toplantısının Mart ayı oturumunu yaptı.
FETÖ tutuklusu 1.322
FETÖ tutuklusu 1.322
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.322 olduğu açıklandı.
´Zeytin Dalı´na destek sürüyor
´Zeytin Dalı´na destek sürüyor
TSK´nın, sınır ve sınırdaki kentlerin güvenliğini sağlamak amacıyla 20 Ocak´ta Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı sürüyor. Afrin´e giren ve kenti kontrol eden TSK birlikleri, bölgede teröre yönelik harekatına devam ediyor.
600 kişi, barış için koştu
600 kişi, barış için koştu
Eskişehir´deki Gezi parkı protestolarında sopalarla dövülen ve tedavi gördüğü hastenede yaşamını yitiren 19 yaşındaki Antakyalı üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, doğum günü olan 18 Mart´ta (dün) Antakya´da düzenlenen Hatay Barış Koşusu ile anıldı.
Ulusun destanı: Çanakkale
Ulusun destanı: Çanakkale
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü dün kutlandı, şehitler de törenle anıldı.
TSK: Afrin kontrol altında
TSK: Afrin kontrol altında
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 20 Ocak 2018 tarihinde başlmatılan ´Zeytin Dalı Harekâtı´ sürüyor.
´Organik ürün´ projesine destek
´Organik ürün´ projesine destek
Defne Belediyesi ile Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) arasında teknik destek protokolü imzalandı.
Kıcı´da ´halk toplantısı´
Kıcı´da ´halk toplantısı´
Belen´de protokol, halkla buluştu. Kıcı Mahallesi Düğün Salonunda, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın başkanlığında yapılan toplantıya, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Salih Aygün, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Şahan, Mal Müdürü M. Uğur Bekar, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürvekili Şakir Gök, Orman İşletme Şefi Ahmet Yılmaz ve Kıcı Mahallesi Muhtarı Ahmet Soysal da katıldı.
Öğrencilerden askere mektup
Öğrencilerden askere mektup
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 20 Ocak´ta, Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik başlatılan ´Zeytin Dalı Harekatı´ sürüyor.
Ankara´ya OSB ziyareti
Ankara´ya OSB ziyareti
Hatay Valisi Erdal Ata, yöreye yapılacak yatırımlar ve bunlara ait çalışmalar ile ilgili olarak bakanlar düzeyinde görüşmeler yapmak üzere Ankara´ya çalışma ziyaretinde bulundu.
´Doğa ve teknoloji´ konferansı
´Doğa ve teknoloji´ konferansı
Türkiye Gençlik Vakfı Antakya İlçe Başkanlığı ve Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Doğa ve Teknoloji" konferansı yapıldı.
Güven için bir önerge daha
Güven için bir önerge daha
Samandağ´da ´dur´ ihtarına uymadığı için polisin açtığı ateşle yaşamını yitiren Güven Oğurol (22) olayı, TBMM´ye bir kez daha önerge olarak yansıdı.
Hekimlere ´bayram ziyareti´
Hekimlere ´bayram ziyareti´
Tıp Haftası kutlanıyor. Hafta kapsamında, 14 Mart Tıp Bayramı ve Tıp haftası nedeniyle Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve bazı aile sağlığı merkezilerini ziyaret etti ve doktorların bayramını kutlandı.
Zeytin Dalı´na KKTC´den destek
Zeytin Dalı´na KKTC´den destek
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Din İşleri Başkan Yardımcısı Mustafa Küçük, Din Görevlileri Sendikası (DİN GÖR-SEN) Genel Başkanı Süleyman Çakır ve Genel Sekreter Cengiz İşkey, Din Görevlileri Birliği (DİN GÖR-BİR) Genel Başkanı Gökhan İnik ve Genel Sekreter Mustafa Demir´in yer aldığı heyet, Zeytin Dalı Harekatı´na destek ziyaretinde bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi