"Hatay´ın güzelliklerini herkes görsün"
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Suriye´de yaptığı harekatlar sonrakı kentteki Suriyeli nüfusun belli bir bölümünün komşu ülkede oluşan ´güvenli bölge´ye yeniden döndüğünü belirtti.
Tarih: 10.3.2018 10:37:13

 

Kimyeci, A Haber Televizyonunun canlı yayınında şu değerlendirmede bulundu: "Antakya, bir medeniyet, tarih, kültür şehri. Dünya genelinde tarih boyunca baktığımızda iki milyon nüfusu ile dünyanın en büyük ikinci şehriydi. Milattan önceden itibaren 15 farklı kavim aynı coğrafyada birlik beraberlik içerisinde yaşamış. Atalarımız da bu kardeşliği, farklı yaşam şekillerini, farklı inançları bir arada yaşamayı sürdürmüşler. Bizler de bizden sonraki nesillere Antakya´nın bu güzelliğini, gerek yaşam, inanç, gerekse yemek kültürüne varıncaya kadar hoşgörü iklimini aktarmanın gayreti içerisindeyiz. Şu anda Dünya´nın dört bir yanında gözyaşlarının aktığı bir iklimde, tüm bu farklılıklarımızın ayrışma noktası değil, bir birleşme noktası olduğunun en güzel örneğidir. Bunun püf noktası hoşgörü ve insan sevgisidir. Bizim bir kul olarak dünyada varlık sebebimiz budur. Hatay 15 ilçeden oluşan 1 milyon 600 bin nüfusu var. Her alanda ilkleri, enleri barındırıyor. Hiçbir insanımızın çekinmeden buraya gezmeye gelmesini önemsiyoruz. Burası bir medeniyet, kardeşlik şehri, şehrimizde bu güzellikleri görmek için yerli ve yabancı tüm misafirlerimizi bekliyoruz."

“Sayı 102 bine düştü”
Suriye´den gelenlerin bir an önce güvenli bölge oluşturulan topraklarına dönmeyi beklediklerini ifade eden Kimyeci, "Hatay´da 500 binin üzerinde Suriye´den gelen misafirlerimize ev sahipliği yaptık. Başlangıçta sadece Antakya´da 150 bin Suriyeli misafirimiz vardı. Bu operasyon kapsamında başta ülkemizin sınırları olmak üzere, güvenli bir bölge oluşunca, kendi vatanlarına dönmeyi umutla bekliyorlar. Nasıl ki daha önce Fırat kalkanı operasyonuna müteakip, ülkemizde bulunan misafirler döndüyse, şu anda da şehrimizde bunun yansımalarını gördük. Özellikle Antakya´da 150 bine yakın Suriyeli varken, an itibariyle bu sayı 102 bine düştü. Diğerleri barış bölgesine gitti. Bu kendi topraklarımızda sağladığımız birlik, beraberlik ve bütünlüğün yanı sıra komşu ülkelerimizin de toprak bütünlüğünü, yeraltı ve yer üstü kaynaklarının o ülkenin halkına ait olduğunu düşünerek hareket etmek ve buranın onbinlerce kilometre uzaklıktan gelenlerin yönettiği değil, bir barış adası şeklinde olsun istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan burada bir barış ortamı sağlamak için milletimizin desteğiyle, duasıyla her türlü fedakarlığı yapıyor. Biz milletçe Cumhurbaşkanımızın yanındayız, arkasındayız. Komşumuzda bir ateş olduğunda nasıl ki evimizde rahat yatamazsak, başta komşularımız olmak üzere, buranın tekrar bir barış, huzur ikliminde olmasını çok önemsiyoruz. Şu anda mehmetçiğimiz, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu barış ve huzur ikliminin oluşmasında büyük bir fedakarlıkla mücadele ediyor. Suriyeli misafirlerimiz kendi ülkelerine dönmenin heyecanı içinde" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Vurucu: Ciğerimiz yandı
Vurucu: Ciğerimiz yandı
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Soğukoluk yangınının kayıplarına dikkat çekti.
Yangının nedeni: Kopan elektrik telleri
Yangının nedeni: Kopan elektrik telleri
Soğukoluk´ta yangından zarar gören bölgede soğutma çalışmaları dün de devam etti.
Sahilden 645 ton çöp toplandı
Sahilden 645 ton çöp toplandı
Nisan-Ağustos 2018 döneminde Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin gerçekleştirdiği deniz ve sahil temizlik çalışmaları kapsamında 645 ton atık toplandığı bildirildi.
227 minibüs birleşti 69 otobüse dönüştü
227 minibüs birleşti 69 otobüse dönüştü
Ulaşım ağını Ekim ayı sonuna kadar modern midibüslerle yenilemesi planlanan Antakya´da ilk 23 araç Serinyol Minibüscüler Kooperatifi´ne teslim edildi.
Hatay´da hava destekli operasyon
Hatay´da hava destekli operasyon
Hatay´ın Amanos kırsalında erzak temini için 5 sivili rehin aldığı belirtilen ve yerleri İHA ile tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarına hava destekli operasyon düzenlendi.
Mardinli: Etkin ve şeffaf hizmet bir zorunluluk
Mardinli: Etkin ve şeffaf hizmet bir zorunluluk
İskenderun toplantısında kurum yetkililerine sorunları hızlı çözün talimatı veren Vali Vekili Mardinli, enerjide ´yerli ve milli´ olmak gerektiğini söyledi.
“Ğadir Hum resmi bayram olmalı”
“Ğadir Hum resmi bayram olmalı”
Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mevlüt Oruç, devletin bütün inançlara eşit mesafede durması gerektiğini belirterek, Arap Alevi topluluğunun önemli günlerinden Ğadir Hum bayramının resmi bayram olması talebinin toplumun gerçek ihtiyacı olduğunu kaydetti, bunun hem inanç özgürlüğü hem de ülkenin kültürel zenginliğinin gereği olduğunu kaydetti.
Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Eşini, üniforması ve asker selamıyla uğurladı
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), İskenderun´un çeşitli noktalarında devam eden yağmur suyu ızgaralarının çalınma olaylarının sürdüğünü ifade edip, uyarı ve sağduyu çağrısı yaptı.
İnanç önderleriyle buluştu
İnanç önderleriyle buluştu
Hatay il protokolü ve kanaat önderleri, Vali Erdal Ata´nın ev sahipliğinde düzenlenen iftar sofrasında bir araya geldi.
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kırıkhan´da arıtmanın 2. kademesi başladı
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, avukatlara yapılan saldırıları, ‘hukuka ağır bir saldırı ve ülkemizdeki en önemli ayıplardan biri´ olarak değerlendirerek kınadı.
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
2017 yılı iç ve dış hat yolcu sayısı 1.280.164 olarak gerçekleşti
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Hatay Büyükşehir Belediyesi temiz ve sağlıklı kent yaratma amacıyla haşere, larva ve uçkunla mücadelenin sürdüğünü belirtti
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.347 olduğu açıklandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi