"Hatay´ın özel desteğe ihtiyacı var"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, hükümetin vatandaştan yana olmasını istedi.
Tarih: 12.9.2020 09:12:08

Akın Bodur/İskenderun

Hatay´ın sorunları ile ilgili olarak TBMM´de basın açıklaması yapan milletvekili Topal, yaşanan süreçte, esnaf ve çiftçilerin içinde bulunduğu şartların her geçen gün daha kötüye gittiğini, sadece bazı ödemeleri erteleyerek sorunlar çözülmediğini belirtti.
Hatay´ın sorunları hakkında bilgi ve görüşlerini aktardı ve hükümeti de uyarmak istediğini söyleyen milletvekili Topal, "Suriye´de yaşayan çatışma ortamından en çok etkilenen il Hatay´dır. Uzun yıllardır yaşanan bölgesel çatışma ortamı, Hatay ekonomisini ciddi oranda etkilemiş ve birçok işyeri kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Uluslararası çalışan tır filoları çalışamaz duruma gelmiş, sınır ticareti tamamen kapanmıştır. Bu durumdan tüm Hatay halkı çok ciddi anlamda etkilenmektedir. Hatay´ın, dinamik ekonomik gücü olan ve tüm zorluklara karşın ayakta kalmaya çalışan, çiftçilerimizin içinde bulunduğu şartlar her geçen gün çok daha kötüye gitmektedir. Pandemi süreci başlarken, başta Hatay halkı olmaz üzere, genel olarak çiftçinin, tüm esnaf gruplarının, sanatkârların, sorunlarını gerek basın aracılığı gerekse Meclis kürsüsünde dile getirerek gündeme taşıdık, hükumeti bu konuda sık sık uyardık. Ancak ne yazık ki, Hükümet halkın taleplerini dinlemek ve yerine getirmek yerine hamaset yaparak, hatta koronayı yendik gibi açıklamalarda bulunarak ekonomik destekler anlamında olaya ciddiyetle yaklaşmaktan uzak durdu. Ancak bir takım ödemeleri ertelemekle yetindi. Verilen destekler çok yetersiz kaldı. Görüldü ki, sadece bazı ödemeleri erteleyerek sorunların çözülmüyor. Bu açıkça ortaya çıkmıştır" dedi.

´Elektrikte kesintiye karşı faturada indirim olsun´ önerisi
Hatay´da vatandaşı çok rahatsız eden sorunlar arasında elektrik konusunun da bulunduğunu anlatan milletvekili Topal, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Uzun yıllardır devam eden bu sorun ne yazık ki hala çözülememiştir. Meskenlerde ve özellikle tarımsal alanlarda sık sık yaşanan elektrik kesintisi vatandaşlarımızı adeta canından bezdirmiştir. Elektrik dağıtım şirketi, borcunu beş gün geç ödeyen vatandaşa ihbar göndererek enerjisini kesiyor, borç ödemeden de enerjisini açmıyor. Aynı vatandaştan birde, açma-kapama parası alıyor. Bunun gerekçesi ise aboneye; ´sözleşme gereği taahhüdünüzü yerine getirmediniz o yüzden kestik´ olarak açıklanıyor. Sormak isteriz; elektrik şirketi de aynı sözleşmeye göre, vatandaşa kesintisiz elektrik enerjisi vermek zorunda değil midir? Elektrik şirketinden kaynaklanan enerji kesintisinden dolayı vatandaşın özellikle çiftçimizin zararını kim tazmin edecek? Enerji Piyasası Denetleme Kurulu ne iş yapar? Bu çarpık yapı böyle devam mı edecek? Bu konu, pandemiden kaynaklanan bir sorun değildir. Toroslar Elektrik şirketi bunu yıllardır yapmaktadır. Birçok sefer Enerji Bakanının, Enerji Piyasası Kurulunun dikkatini çektik ve durumun düzeltilmesini talep ettik. Bu konuda 18 Ekim 2019´da TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdik. Dağıtım Şirketlerinden kaynaklanan enerji kesintileri 1 saati geçer ise dağıtım şirketi abonenin o ay ki fatura bedelinden yüzde 10 indirim yapmak zorunda olsun, diyerek yasal düzenleme önerdik. Ancak bu güne kadar hükümet ve çoğunluk partileri bu konuda herhangi bir irade göstermemektedir. Enerji Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı, özelleştirme aracılığı ile verilen Hatay enerji dağıtımından da sorumlu Toroslar Elektrik, vatandaşa sorunsuz enerji dağıtımı yapmıyor. Özellikle kırsal mahalleler ve tarımsal alanlarda ciddi kesintiler var. Lütfen bu durumu çözün, Hatay halkı sizden çözüm bekliyor. Bu mağduriyete daha ne kadar kayıtsız kalacaksınız? Siz; Halkın sorunlarına neden kulak tıkıyorsunuz? Aynı şirket Suriye´ye enerji ihraç ediyor. Öncelikli görevi kendi vatandaşına kesintisiz enerji vermek değil midir? Zaten, elektrik zamları vatandaşın canını yeterince yakıyor. 2018 Ağustos´da 1 kws elektrik bedeli yaklaşık 50 kuruş iken (0,502677 TL) 2020 Ağustos´da 71 kuruşa yükseldi (0,710230 TL) yani 3 yıl içinde vatandaşımız yüzde 42 daha pahalı enerji tüketir hale geldi. Zam yapınca sorun yok, peki vatandaşa enerji verirken neden sorun çıkıyor? Hükümetten, bakandan bu sorunun cevabını bekliyoruz. Bakan kimden yanadır? Açıklasın lütfen"

Reyhanlı´da 20 günde 5 intihar yaşandı
Hatay halkının uzun yıllar, ülke adına çok ciddi sorunları göğüslediğini ve çok büyük özverilerde bulunduğunu anlatan milletvekili Topal, "Ülkemizin yüksek menfaati, birliği ve barışı için bu özveriye devam ediyor. Esnaf çok ciddi sıkıntı yaşıyor ve son bir yılda her üç esnaftan biri dükkân kapattı. Bunlar ilgili esnaf odalarının ve maliyenin kayıtlarında mevcuttur. Vatandaş umutsuz ve hükümete olan güvenini her geçen gün yitirmektedir.Hatay Halkı devletini milletini çok sever, hükümet bu güveni koruyacak önlemler almalı ve destekler vermelidir. Hatay´da bulunan esnaf, çiftçi, işçi, hizmet ve turizm sektörü çok ciddi bir krizin içerisindedir. Hatay´ın sorunları diğer illerden farklı olarak bir bütünlük arz ediyor ve ekonomik dinamikler hep birlikte derin bir kriz ortamına sürüklenmeye doğru eğilim gösteriyor. Bu kriz ortamı pandemi ile birleşince ciddi psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir. Son 20 günde, sadece Reyhanlı´da 5 vatandaş intihar ederek ne yazık ki canına kıydı. Bunun nedenlerinin başında emin olunuz ki, ekonomik sebepler, geleceğe olan ümit kırıklıkları ve sosyal güven ortamının gittikçe kaybolmasını sayabiliriz. Bizler, tüm dünyada yaşanan pandemiyi ve ondan kaynaklı sorunları biliyoruz. Ancak sadece elektrik sorununu dahi Pandemiden 6 ay evvel gündeme taşıyarak çözüm önerdik. Her fırsatta, Hatay´ı pandemiden bağımsız olarak ele alın dedik. Hatay ülkenin sorunlarını omuzlamış ciddi sıkıntılara rağmen bu omuzlamadan onur duyan bir ildir, hatırlatmasını yaptık. Hatay´ın özel bir desteğe ihtiyacı var. Hükümetin ve devletimizin tüm kurumlarının, çiftçinin, esnafının ve Hatay halkının sorunlarını çok iyi bildiğini düşünüyoruz. Devlet organlarımız, bu sorunları bir önce çözmek zorundadır" dedi.
Kaynak:

AKP, kongrelerini tamamladı
AKP, kongrelerini tamamladı
Hatay´da ertelenen ilçe kongrelerini Eylül ayında sürdüren AKP, ildeki kongrelerini tamamladı.
CHP´de ‘birlik kahvaltısı´
CHP´de ‘birlik kahvaltısı´
Milletvekilleri, İl, ilçe yöneticileri ile belediye başkanlarını buluşturan Parlar, olası bir seçime yönelik ‘güçlüyüz´ mesajı verdi.
HKP: Covid-19 salgınını yönetemediler
HKP: Covid-19 salgınını yönetemediler
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Covid-19 salgınıyla ilgili yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.
Şanverdi´ye yerel yönetim görevi
Şanverdi´ye yerel yönetim görevi
AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan´ın oluruyla Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.
Kaşıkçı´dan ‘suya kanalizasyon karışıyor´ iddiası
Kaşıkçı´dan ‘suya kanalizasyon karışıyor´ iddiası
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Kırıkhan´a bağlı Camuzkışlası, Kaletepe ve Camuzkışlası mahalllerinde içme suyu ve kanalizasyonun birbirine karıştığını savundu.
Güven: Bölgemiz için birlik olmalıyız
Güven: Bölgemiz için birlik olmalıyız
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, AKP ve İYİ Parti İlçe teşkilatlarını ziyaret ettii
VP´nin ‘Mavi Vatan´ kampanyası
VP´nin ‘Mavi Vatan´ kampanyası
Vatan Partisi, (VP) ülke genelinde başlattığı ´Mavi vatan geleceğimizdir´ çalışmasını İskenderun´un ardından Kırıkhan´da sürdürdü.
İskenderun CHP´de gençlere kadın başkan
İskenderun CHP´de gençlere kadın başkan
Erdem Harmaoğlu´nun istifasıyla boşalan CHP İskenderun Gençlik Kolları Başkanlığına Sinem Şişli getirildi.
AKP, kongrelerini sürdürüyor
AKP, kongrelerini sürdürüyor
Kumlu ve Reyhanlı´da eski ´seçildi´
Gençlik kollarında ´istifa´
Gençlik kollarında ´istifa´
İskenderun CHP´de kuruluş gününde görevden ayrılma
"Lokmayı küçültenlerle mücadele ediyoruz"
"Lokmayı küçültenlerle mücadele ediyoruz"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), kuruluşunun 97. yıl dönümünü dün düzenlenen törenle kutladı. CHP İskenderun ilçe örgütü, dün sabah kuruluş yıl dönümü kapsamında Atatürk Anıtına çelenk sunup, saygı duruşunda bulundu.
İskenderun´da kriz merkezi neresi?
İskenderun´da kriz merkezi neresi?
Birinci derece deprem bölgesi olan İskenderun´da olası deprem hazırlıklarını önergeyle gündeme getiren İskenderun Belediye Meclisi CHP´li Üyesi Bülent Kırmızıoğlu, "İskenderun ilçesi kriz merkezi neresidir? Toplanma ve konaklama yerleri, resmi bina olarak kullanılacak alanlar, aş evi bölgeleri, hastane bölgeleri, yardım malzemesi depoları, soğuk hava depoları, ambulans hizmetleri, banyo ve WC yerleri, helikopter pistlerinin yerleri belirlenmiş midir? Mahalle bazında tahliye alanları belirlenmiş midir? Belediye olarak arama kurtarma ekibimiz var mıdır?" diye sordu. Kırmızıoğlu, soru önergesine yazılı yanıt verilmesini istedi.
"Akdeniz´in serveti yağmalanmak isteniyor"
"Akdeniz´in serveti yağmalanmak isteniyor"
Vatan Partisi, (VP) ülke genelinde başlattığı ´Mavi vatan geleceğimizdir´ çalışmasını İskenderun´da da sürdürüyor.
Hatay´da kanser tedavisi gören hasta sayısı kaç?
Hatay´da kanser tedavisi gören hasta sayısı kaç?
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay´da kanser vakalarının artmasının sebebini ve buna karşı alınan tedbirlerin oluş olmadığını önergeyle parlamentoya taşıdı.
AKP, ilçe kongrelerine başladı
AKP, ilçe kongrelerine başladı
Arsuz ve Payas´ta yönetimler belirlendi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi