Hatay´ın yeniden ‘kadın´ vekili var
Hasene Ilgaz´dan bu yana ‘Hatay´ın ilk kadın milletvekili olmak istiyorum´ diyen kadın siyasetçiler, bu eşiği 24 Haziran seçimiyle aşmış oldu.
Tarih: 26.6.2018 10:52:50

Sadet Berkyürek/İskenderun

 CHP´de YK´ya verilmesine saatler kala listedeki değişiklikle 2. sıraya yerleşen Av. Suzan Şahin ile kesin olmayan sonuçlara göre yeniden bir itiraz olmaz ise AKP´den 5. sıra adayı ve yine AKP´nin eski Hatay Kadın Kolları İl Başkanı Sabahat Özgürsoy Çelik´in de dikkatine diyerek ve kadın sorunsalına yönelik beklentileri hatırlatarak Hasene Ilgaz´ın kısa bir özgeçmişini hatırlatmak isteriz: Enderun Mektebi kökenli, saray mensubu bir babanın kızı Hasene Ilgaz. 1944-1946 yılları arasında, 7. Dönem Hatay Milletvekilli. Ali Şelhum Devrim, Eyüp Durukan, Hasene Ilgaz, Bekir Sıtkı Kunt, Ahmet Hamdi Selçuk, Abdülgani Türkmen´le birlikte Hatay Milletvekili olarak TBMM´ye giren Hasene Ilgaz seçildiği dönemlerde öğretmenlik, halkevi başkanlığı, Türk Kadınlar Birliği, Kadınlar Konseyi gibi yirminin üzerinde dernekle bağlantılı çalışıyordu. Hasene Ilgaz´dan sonra Hatay´ın ‘ilk kadın milletvekili olmak istiyorum´ diyen kadın siyasetçiler, Meral Yılmaz´ın 1998´de yayınlanan ‘Hak tanımak vekil olmaya yetmiyor´ başlıklı dosya çalışmasında, 1997´de Tekin Yayınevi´nden çıkan Perihan Ergun´un Öncü Kadınlar kitabında ve 1991´de Akkadın Dergisi´nde Deniz Banağlu röportajında çeşitli kitap, makale, çalışmalarına da sahip Hasene Ilgaz´ın yaşam öyküsünün izini sürebilirler. Meral Yılmaz´ın çalışmasından alıntılayarak tanıyalım 2000 yılında kaybettiğimiz Hasene Ilgaz´ı: “Hasene Ilgaz, 1944 yılında Hatay´dan seçilip Antakya´ya gittiğinde halkın mebus kelimesini bilmediğini görünce kendisini ne denli zor şartların beklediğini de anlar aynı zamanda. Perihan Ergun´un Öncü Kadınlar kitabındaki ifadesiyle, çarşı pazar dolaşarak, çuvalların, sandalyelerin üzerlerine çıkıp halka kim olduğunu ve ne tür görevlerde burada bulunduğunu anlatır. Öğretmenlik mesleğinden gelen Hasene Ilgaz, Hatay´da çeşitli okullar açtırır ve çevreyi tek tek dolaşarak eğitimin önemi hakkında seçmenlerini bilgilendirmeye çalışır. 89 yaşındayken 1991´de Akkadın Dergisi´nde Deniz Banağlu´nun röportajında, siyasal yaşantısının Hatay ve Çorum milletvekilliğinden çok daha öncesinde 1923´lerde başladığını anlatır Hasene Ilgaz: "Konferanslar verirdim. Kadın haklarıyla ilgili tebliğler sunar, konuşmalar yapar, mitingler düzenlerdim..."
Kaynak:

HDP milletvekilleri muhtarlarla buluştu
HDP milletvekilleri muhtarlarla buluştu
HDP Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu le Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Samandağ´da muuhtarlarla bir araya geldi.
Bakanlara kutlama ziyareti
Bakanlara kutlama ziyareti
Hatay AKP milletvekilleri, bakanlara yaptığı ´kutlama´ ve ´hayırlı olsun´ ziyartini sürdürüyor.
Yayman´dan mahalleye teşekkür ziyareti
Yayman´dan mahalleye teşekkür ziyareti
24 Haziran seçimlerinde partisi AKP´den aday gösterilen ve Hatay Milletvekili seçilen Hüseyin Yayman, Kırıkhan´ın Topbağazı, İMC ve Soğuksu mahallelerine teşekkür ziyaretinde bulundu.
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Kayıp çocuklara geç ulaşılmasının araştırılmasını istedi
“TBMM bizim için kürsü olacak”
“TBMM bizim için kürsü olacak”
HDP Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, yemin sonrası seçmenleriyle buluştu
Parlementer sistem sona erdi
Parlementer sistem sona erdi
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, ‪Cumhurbaşkanımız Erdoğan´ın TBMM´de ettiği yeminle parlementer sistem‬in‪ sona erdi‬ğini‪ ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne geçildi‬ğini belirtti.
Yeni dönemin ilk önergesi
Yeni dönemin ilk önergesi
TBMM Başkanlığı´na Hatay milletvekilleri arasında ilk soru, araştırma önergesi ve yasa değişiklik teklifi Serkan Topal´dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın yazılı yanıtlaması talebiyle ‘tarafsızlık yeminini´ hatırlatan Topal, Hatay için ise Meclis Araştırması istedi.
Vekiller yemin etti
Vekiller yemin etti
24 Haziran seçimlerine partilerin adayları olarak katılan ve seçim sonuçlarına göre Hatay milletvekili seçilen AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik; CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, MHP´li Lütfü Kaşıkçı; HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, parlamentonun cumartesi günü yaptığı olağanüstü toplantıda yemin ederek, TBMM 27. Dönem Hatay Milletvekiliği görevine başladı. Hatay Milletvekilleri, TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından yönetilen mecliste yemin etti.
"Görevimiz asıl şimde başladı"
"Görevimiz asıl şimde başladı"
Saadet Partisi (SP), 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirmek için istişare toplantıları düzenliyor.
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
24 Haziran seçimlerinde MHP ilk sıra adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı.
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
Hatay´da CHP´nin 19 kurultay delegesinden 12´si partisinin olağüanüstü kurultay yapmasını istedi. Olağanüstü toplanan CHP Hatay İl Yönetim Kurulu, partisinin olağanüstü kurultay yapmasını kararını aldı, YK toplantısı sonrası Hatay´daki 18+4 kurultay delegelerinden 12´si de bu çağrıya destek verdi.
Milletvekilleri Ankara yolunda
Milletvekilleri Ankara yolunda
24 Haziran seçimlerinde partilerinden aday gösterilen ve seçim sonuçlarıyla mazbatasını alarak, milletvekili olarak parlamentoda Hatay´ı temsil etme hakkı kazanan AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik, CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, dünden itibaren TBMM´ye kayıt yaptırmak üzere Ankara yolculuğuna başladı.
"Sandıkları yeniden sayalım"
"Sandıkları yeniden sayalım"
24 Haziran seçimlerinde MHP adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfi Kaşıkçı, partisinin YSK´ya yaptığı itirazı değerlendirdi.
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
24 Haziran´da yapılan milletvekilliği seçim sonuçlarına yurtdışı oylarının dahil edilmesiyle Hatay´da ikinci milletvekilliğini kaybeden MHP, YSK´ya itiraz etti.
Onlar artık milletvekili
Onlar artık milletvekili
24 Haziran´da yapılan 27. dönem milletvekilliği seçiminde Hatay´dan AKP, CHP, MHP ve HDP adayı olarak seçimi kazanan milletvekillerine mazbataları verilmeye başlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi