Hatay´ın yeniden ‘kadın´ vekili var
Hasene Ilgaz´dan bu yana ‘Hatay´ın ilk kadın milletvekili olmak istiyorum´ diyen kadın siyasetçiler, bu eşiği 24 Haziran seçimiyle aşmış oldu.
Tarih: 26.6.2018 10:52:50

Sadet Berkyürek/İskenderun

 CHP´de YK´ya verilmesine saatler kala listedeki değişiklikle 2. sıraya yerleşen Av. Suzan Şahin ile kesin olmayan sonuçlara göre yeniden bir itiraz olmaz ise AKP´den 5. sıra adayı ve yine AKP´nin eski Hatay Kadın Kolları İl Başkanı Sabahat Özgürsoy Çelik´in de dikkatine diyerek ve kadın sorunsalına yönelik beklentileri hatırlatarak Hasene Ilgaz´ın kısa bir özgeçmişini hatırlatmak isteriz: Enderun Mektebi kökenli, saray mensubu bir babanın kızı Hasene Ilgaz. 1944-1946 yılları arasında, 7. Dönem Hatay Milletvekilli. Ali Şelhum Devrim, Eyüp Durukan, Hasene Ilgaz, Bekir Sıtkı Kunt, Ahmet Hamdi Selçuk, Abdülgani Türkmen´le birlikte Hatay Milletvekili olarak TBMM´ye giren Hasene Ilgaz seçildiği dönemlerde öğretmenlik, halkevi başkanlığı, Türk Kadınlar Birliği, Kadınlar Konseyi gibi yirminin üzerinde dernekle bağlantılı çalışıyordu. Hasene Ilgaz´dan sonra Hatay´ın ‘ilk kadın milletvekili olmak istiyorum´ diyen kadın siyasetçiler, Meral Yılmaz´ın 1998´de yayınlanan ‘Hak tanımak vekil olmaya yetmiyor´ başlıklı dosya çalışmasında, 1997´de Tekin Yayınevi´nden çıkan Perihan Ergun´un Öncü Kadınlar kitabında ve 1991´de Akkadın Dergisi´nde Deniz Banağlu röportajında çeşitli kitap, makale, çalışmalarına da sahip Hasene Ilgaz´ın yaşam öyküsünün izini sürebilirler. Meral Yılmaz´ın çalışmasından alıntılayarak tanıyalım 2000 yılında kaybettiğimiz Hasene Ilgaz´ı: “Hasene Ilgaz, 1944 yılında Hatay´dan seçilip Antakya´ya gittiğinde halkın mebus kelimesini bilmediğini görünce kendisini ne denli zor şartların beklediğini de anlar aynı zamanda. Perihan Ergun´un Öncü Kadınlar kitabındaki ifadesiyle, çarşı pazar dolaşarak, çuvalların, sandalyelerin üzerlerine çıkıp halka kim olduğunu ve ne tür görevlerde burada bulunduğunu anlatır. Öğretmenlik mesleğinden gelen Hasene Ilgaz, Hatay´da çeşitli okullar açtırır ve çevreyi tek tek dolaşarak eğitimin önemi hakkında seçmenlerini bilgilendirmeye çalışır. 89 yaşındayken 1991´de Akkadın Dergisi´nde Deniz Banağlu´nun röportajında, siyasal yaşantısının Hatay ve Çorum milletvekilliğinden çok daha öncesinde 1923´lerde başladığını anlatır Hasene Ilgaz: "Konferanslar verirdim. Kadın haklarıyla ilgili tebliğler sunar, konuşmalar yapar, mitingler düzenlerdim..."
Kaynak:

CHP´nin meclisi şekillenmeye başladı
CHP´nin meclisi şekillenmeye başladı
CHP belediye meclis üyelikleri için il ve ilçelerde hazırlanan aday listeleri Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında onaylanacak. Kesinleşmeyen İskenderun meclis aday listesinin ilk üç sırasında Meclis üyesi Müge Kılınç´ın babası Bestami Kılınç, Ali Mutlu ve Bülent Kırmızıoğlu yeralıyor.
Karanfil dağıttılar
Karanfil dağıttılar
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun Belediye Başkan Adayı Dr. Yılmaz Şahutoğlu, 14 Şubat Sevgililer günü dolayısıyla cadde esnafını ziyaret etti, karanfil dağıttı.
Seçim çalışmasını esnaf ziyaretiyle başlattı
Seçim çalışmasını esnaf ziyaretiyle başlattı
Demokrat Parti (DP) İskenderun Belediye Başkan adayı Mete Aslan, seçim çalışmalarını esnaf ziyaretiyle başlattı.
"Serzenişimiz var ama ittifakın arkasındayız"
"Serzenişimiz var ama ittifakın arkasındayız"
İYİ Parti İskenderun ilçe Başkanı Zafer Kıvrak, ´millet ittifakı´ kapsamında, kentte ittifakın arkasında durduklarını ifade etti ve "Her kim ki bizi çantada keklik görür veya kendi ekseninde lanse etmeye çalışır bu acziyet göstergesidir" açıklamasını yaptı.
SP´nin Dörtyol adayı Karakoyun
SP´nin Dörtyol adayı Karakoyun
Kırıkhan ve Defne adaylarını da belirledi
İttifaktan ev ziyareti
İttifaktan ev ziyareti
Belen´de seçim çalışmalarını sürdüren ´Cumhur İttifakı´nın Belen Belediye Başkan adayı MHP´li İbrahim Gül, seçim çalışmaları kapsamında ev ziyaretlini sürdürüyor.
"Emeklilerin ´intibak yasası´ çıkacak"
"Emeklilerin ´intibak yasası´ çıkacak"
Vatan Partisi İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, kentteki iki emekli derneğini ziyaret ederek, sorunlarını dinledi ve seçilmesi halinde emeklilerle ilgili gerçekleştireceği projelerini anlattı.
“Arsuz tek çatıda birleşecek”
“Arsuz tek çatıda birleşecek”
Madenli Belediye Başkanlığı döneminde ‘Arsuz tek çatıda birleşmeli´ yönündeki talebiyle de bilinen, bugün CHP´den tek çatının başkan adayı Arsuz Belediye Başkan adayı Dr. Asaf Güven, hedeflerini kurucu dönemin gerçekleşmeleri üzerine inşa edeceklerini belirtti.
Partilerde ´liste çalışması´
Partilerde ´liste çalışması´
31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlere katılacak siyasi partiler, İskenderun Belediye Meclisi üye aday listelerini şekillendirmeyi sürdürüyor.
"Aday olup, başkasına çalışmam"
"Aday olup, başkasına çalışmam"
Önceki gün yapılan seçim bürosu açılışıyla Demokrat Parti´den (DP), 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun Belediye Başkanlığı için adaylığı açıklanan Mete Aslan, ülke ve kent halkına seçimlerde ´cumhur ittifakı´ ve ´millet ittifakı´nın adaylarının dayatılmaya çalışıldığını ve ´alternatif´ yok denilmeye çalışıldığını söyledi.
"Her zaman tek yumruk olduk"
"Her zaman tek yumruk olduk"
Cumhur ittifakının Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı (HBB) adayı AKP´li İbrahim Güler, ilçelerde seçim bürosu açılışlarını ve toplantılarını sürdürüyor.
İttifak, ´parçalanıyor´ mu?
İttifak, ´parçalanıyor´ mu?
Demokrat Parti (DP), 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun´da belediye başkanlığı için Mete Aslan´ı aday olarak açıkladı.
İttifaktan ‘birlik ve dayanışma´ buluşması
İttifaktan ‘birlik ve dayanışma´ buluşması
Adaylık tamam, tartışma meclis listesine ertelendi
VP adayının kaymakam ziyareti
VP adayının kaymakam ziyareti
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, seçim ziyaretlerine başladı.
İYİ Part ve DSP´den üç aday
İYİ Part ve DSP´den üç aday
CHP ve İYİ Parti´nin oluşturduğu ´Millet İttifakı´, 31 Mart Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçiminde Dörtyol ve Belen´de belediye başkan adaylarını belirledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi