"HATSU´nun kiralık araç bedeli; 28,2 milyon"
Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Hatay Büyükşehir Belediyesinin Mayıs ayında yüzde 20 zam yaptığı içme suyuna girdi maliyetlerinin arttığı gerekçesiyle Kasım ayında da yüzde 30 oranında zam istemesinin red edildiğini anımsattı ve HATSU´nun personel ve araç giderleri ile bunun bütçeye oranını sordu.
Tarih: 30.11.2019 10:19:15

İskenderun/SES

 Kırıkhan Belediye Başkanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi AKP´li üyesi Yavuz, CHP´li büyükşehir belediyesi yönetiminin tutumunu eleştirdiği sosyal paylaşım sitesinden yaptığı değerlendirmede şunlara yer verdi: "Mecliste yüzde 30´luk yapılması teklif edilen su zammı ile ilgili Ak parti gurubumuz adına Ak parti gurup Başkanvekili ve Kırıkhan Belediye Başkanı olarak söz alıp; HATSU Genel müdürümüze iki soru sordum. Birincisi, HATSU´nun 348 kadrolu olmak kaydıyla toplamda 1.965 personeli var. 1.965 personelin tamamına ne kadar ücret ödüyoruz?Yaptığınız bütçenin ne kadarına denk geliyor? İkinci sorum ise, kendi mülkümüz olan 110 tane araç bulunuyor? Bizim bunun dışında kiraladığımız araç sayısı nedir? Bunlara ayırdığınız ödenekler nedir? Bu ödeneklerin bütçemize maliyeti nedir? HATSU Genel müdürümüz verdiği cevapta 148 aracın kiralandığını ve bu araçların aylık maliyetinin 2 milyon 355 bin TL olduğunu söyledi. 2 milyon 355 bini 12 ay ile çarptığımızda kiralanan araçların yıllık toplam maliyeti 28 milyon 260 yapıyor. Her bir aracın yıllık kiralama maliyeti 190 bin 945 liradır. Biz bu araçları 6-7 ayda tamamını satın alabiliriz. Bu araçların çoğu hatır gönül için kiralanmış. Koruma, kollama yöntemiyle yapılan çarçurlardır. Cumhur ittifakı üyelerinin talebini ileterek süratle tasarrufa gidilip buradaki eksiklerin bertaraf edilmesi gerektiğini ifade ettik. Hatay büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´a da ´siz yanlış yapanın yanında durmayın, bizde sizin yanınızda dim dik duralım´ dedik. Cumhur İttifakının ortakları Ak parti ve MHP olarak, fakir fukaranın bu zammı kaldıramayacağını bunun vatandaşa büyük haksızlık olduğunu, yapılmak istenen zammın girdilerin fazlalığından ziyade başarısız bir yönetim anlayışından kaynaklandığını ve büyük israflar yapıldığını belirtip yüzde 30´luk su zammı teklifine karşı çıktık. Toplantıda yüzde 30´luk su zammına, Samandağ CHP´li Belediye Başkanı Refik Eryılmaz da HATSU´nun hizmet yapmadığını eleştirerek, su zammının haksız olduğunu söylediği için Savaş´la tartıştı. Mecliste gergin anlar yaşandı. Yaşanan gerginliğin ardından Samandağı Belediye Başkanı Eryılmaz meclis salonundan ayrıldı. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş ve HATSU İdaresi yüzde 30´luk zam teklifini gelen tepkiler ve itirazlar üzerine geri çekti. Cumhur ittifakı üyeleri, Millet ittifakının diğer CHP ve İYİ parti üyelerinin sunmuş oldukları yüzde 30´luk zam teklifine karşı gelip hemşehrilerimizin hakkını savunarak Hatay halkının fahiş fiyatla su içmesini önlemiş oldu."
Kaynak:

Kadının seçmesinin 85. yılı
Kadının seçmesinin 85. yılı
Bugün 5 Aralık, Mustafa Kemal Atatürk´ün kararıyla Türkiye Cumhuriyeti´nin Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkını vermesinin 85. yıl dönümü ve Dünya Kadın Hakları Günü.
"Tüm insanlar kusurlu"
"Tüm insanlar kusurlu"
Dünya Engelliler Günü
‘Yaşam kaynaklarını´ bekliyorlar
‘Yaşam kaynaklarını´ bekliyorlar
2022 sayılı kanun kapsamında aldıkları engelli aylığı 2016 Aralık ayında kesilen, yatağa bağlı yaşam mücadelesi süren 1980 doğumlu Sevsen ile 1982 doğumlu Cihan da önceki gün Dünya Engelliler Günü´nü kutladı.
Hatay İstihdam Fuarı
Hatay İstihdam Fuarı
12. Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı, İskenderun´da yapıldı.
"Amanos, kurtuluş mücadesinde çok önemli"
"Amanos, kurtuluş mücadesinde çok önemli"
"Amanosların çığlığı" adlı romanı yazan gazetemizin yazarlarından Nurullah Er, emperyalizme karşı verdiği Hatay´ın kurtuluş mücadelesinde Amanos Dağı´nın büyük önemi bulunduğunu ifade etti.
"Bölge ülkeleriyle iş birliği yapılmalı"
"Bölge ülkeleriyle iş birliği yapılmalı"
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Necmettin Çalışkan, Suriye konusunda bölge ülkeleriyle yapılacak işbirliği sonucu netice alınabilineceğini söyledi.
Şehit Çınar, sonsuzlukta
Şehit Çınar, sonsuzlukta
Hatay Barış Pınarı Şehidi
Sosyal tesisler elden çıkarılıyor
Sosyal tesisler elden çıkarılıyor
İskenderun Belediyesinin AKP´li yönetimi
Hatayspor, Bolu´ya hazırlanıyor
Hatayspor, Bolu´ya hazırlanıyor
Spor Toto 1. Ligi
Bir ayda 16.182 sürücüye 5.766.386 TL ceza
Bir ayda 16.182 sürücüye 5.766.386 TL ceza
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü, geçen ay polisin ilde yaptığı adli ve önleyici hizmet kapsamında 374.642 kişinin GBT kaydının sorgulamasının yapıldığını, 140.137 aracın kontrol edildiğini, aranan 657 kişinin yakalandığını ve 54 kişi hakkında Kabahatler Kanunu gereğince idari işlem yapıldığını açıkladı.
´Kişisel verilerin korunması´ semineri
´Kişisel verilerin korunması´ semineri
İskenderun´da ‘kişisel verilerin korunması kanunu veri sorumluları sicil bilgi sistemi bilgilendirme´ semineri düzenlendi.
Karağaç´ta asfalt çalışması
Karağaç´ta asfalt çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ekiplerin ilde yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarını sürdürerek, vatandaşın nitelikli ulaşım hizmeti almasını sağlamaya devam ettiğini belirtti.
6 ayda ´u dönüşü´
6 ayda ´u dönüşü´
İskenderun´un Sarıseki mahallesindeki Kanyon parkın yap-işlet-devret modeliyle 7 yıl kiralamaya yapabilmek için belediye meclisinden yetki alan belediye başkanı Fatih Tosyalı, yetkili kullanması halinde orman müdürlüğünden 01 Temmuz 2011´de 10 yıl süreyle tahsis için alınan süreden 6 yıl sonrasının da kiralamasını yaparak, yetkisini aşacak ve sözleşme hukuksuz duruma düşecek.
"Gelişmişlik düzeyi insana verilen değerle ölçülmekte"
"Gelişmişlik düzeyi insana verilen değerle ölçülmekte"
Dünya Engelliler Günü
"Arsuz-Çevlik yolu bitti"
"Arsuz-Çevlik yolu bitti"
Kurtuluş Caddesi´ndeki tarihi yapıların restorasyon çalışması başladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi