´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ İMYO´da kurulacak
İSTE İMYO bünyesinde ´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ adlı iki programı açılması için karar alındı. Üniversitede yıllar önce kurulan fakülte ve meslek yüksekokullarına kadrolar atanmış, yıllar sonra fakültelerin birleştirilmesi yapılırken, meslek yüksekokulları da hiç öğrenci alınmamıştı.
Tarih: 27.3.2022 17:11:56

Akın Bodur/İskenderun

Jandarma helikopteri ile Sivil Havacılık Gününü kutlayan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), ´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ adlı iki programı açmayı hedefliyor. İki program, üniversitenin İskenderun Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulacak.
 
İSTE İskenderun Meslek Yüksekokulunun (İMYO) Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümüne bağlı ´Uçak teknolojisi´ ile ´Havacılık Güvenliği´ adlı programların kurulması için İMYO Yüksekokulu Kurulu, 24 Mart 2022 tarihinde yüksekokulu müdürü Hakan Kalpakçıoğlu başkanlığında toplandı ve 24.03.2022/01 ve 02 sayılı kararlarını oybirliği ile aldı.
 
Kurulan okullar yıllardır açılmadı ama kadrosuna atamalar yapıldı
 
Kurul kararının İSTE Senatosunda görüşülmesinin ardından ´Havacılık Güvenliği´ ve ´Uçak Teknolojisi´ programlarının açılması için YÖK´e yazı gönderilecek. İSTE´de kurulan yüksekokullar faaliyete açılmadı, sonraki süreçte kapandı ya da birleştirilerdi ancak, öğretim kadrosuna atanan görevlilere yıllarca maaş ödemesi yapıldı. İskenderun´da 2014 yılında Sarıseki mahallesinde Yazıcı Meslek Yüksekokulunun temeli atılmış ancak okulun tamamlandığı açıklanmamıştı. Bir dönem İSTE Senatosunda üye olarak görülen Sarıseki Meslek Yüksekokulunun müdürü sonraki sürekçe üye listesinde görünmemeye başlamıştı. Erzin´de de yaklaşık 2 yıl önce OSB Meslek Yüksekokulu kurulmuş, müdürlüğüne Mustafa İnce getirilmiş ve müdür yardımcısı vs. görevlileri atanmış ama öğrenci alımı yapmamıştı. Sarıseki YMO ve Erzin Organize Sanayi Bölgemisi MYO ´kağıt üzerinde var olan okullar´ olmuştu. Kağıt üzerinde var olan Sarıseki Meslek Yüksekokulu ve Erzin Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulunun adresi, Dörtyol Meslek Yüksekokulu binasını olarak gösteriliyor.
 
Hatay´ın büyükşehir olması üzerine kapatılan Karayılan Belediyesinin imkanlarıyla yapılan ve MYO olarak kullanılmak üzere İSTE´ye verilen bina ise kullanılmadan yıllar sonra iade edildiği, iadenin ise Karayılan Belediyesinin kapatılması üzerine İskenderun Belediyesine yapıldığı belirtilmişti. Karayılan Belediyesi tarafından yaptırılan okul, İSTE tarafından sadece kısa bir süre Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu olarak kullanılmıştı. İSTE´nin kuruluşunda kurulan ve kadroları atanan 3 mühendislik fakültesi de yıllar sonra birleştirilmişti.
 
Türkiye´nin ilk programı olacak
 
İskenderun Meslek Yüksekokulunda Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümüne bağlı ´kurulması planlanan ´Havacılık Güvenliği´ programının, ülkenin ilk programı olacağı öğrenildi.
 
Türk ve Suriyeli öğrenciler mi alınacak?
 
´Uçak teknolojisi´ programının ilk kez kurulacağı hazırlanan evraklarda görülürken, programın adının İngilizce ve Arapça yazılması da, programa Suriyeli göçmen öğrencilerin alınacağını sergilediği düşüncesi oluşturdu.
 
Program doluluk oranına sahip değil ama kurulmak isteniyor
 
Bu programın doluluk oranının yüzde 90´un üzerinde olmadığı da kaydedilen kararda, doluluk oranının düşük olmasına karşın İMYO´da açılma gerekçesi ise şöyle ifade edildi: "Ülkemizde hızla gelişmekte olan yük ve yolcu taşımacalığı beraberinde belli başlı güvenlik risklerini de getirmektedir. İster havaalanı iç güvenliği olsun, ister havada hava aracı içerisinde olsun, uçuşun her kademesinde göz ardı edilen bir güvenlik açığı devamında büyük can ve mal kayıplarına ve ayrıca kaçakçılık gibi yasadışı faaliyetlerin oluşmasana sebebiyet verebilmektedir. Yurt dışında da böyle bir ihtiyacın var olduğu görülmüş ve üniversitelerde eğitim faaliyetleri başlanmış olup, ülkemizde de bu ihtiyacın karşılanması üniversiteler aracılığıyla yapılması uygun olacaktır."
 
Kurulma gerekçesi ´kopyala-yapıştır´ ifadesiyle açıklandı
 
İMYO Yüksekokulu Kurulu kararında ´programın açılma gerekçesi´ de, tıpkı yüzde 90 doluluk oranına ulaşmamasına rağmen kurulma düşüncesinin gerekçesiyle aynı cümlelerle ifade edilerek, noktası, virgülünü değiştirmeden kopyala-yapıştır şeklinde ve şu cümlelerle belirtildi: "Ülkemizde hızla gelişmekte olan yük ve yolcu taşımacalığı beraberinde belli başlı güvenlik risklerini de getirmektedir. İster havaalanı iç güvenliği olsun, ister havada hava aracı içerisinde olsun, uçuşun her kademesinde göz ardı edilen bir güvenlik açığı devamında büyük can ve mal kayıplarına ve ayrıca kaçakçılık gibi yasadışı faaliyetlerin oluşmasana sebebiyet verebilmektedir. Yurt dışında da böyle bir ihtiyacın var olduğu görülmüş ve üniversitelerde eğitim faaliyetleri başlanmış olup, ülkemizde de bu ihtiyacın karşılanması üniversiteler aracılığıyla yapılması uygun olacaktır."
 
AÖF´de ders olarak görülüyor
 
İskenderun Teknik Üniversitesi İMYO bünyesinde açılması planlanan ´Havacılık Güvenliği´ programının, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde bir ders olarak okutulurken, ´staj ve uyulamanın´ bu ders için uygun olmadığı belirtiliyor.
 
´Uçak Teknolojisi´ programı

İMYO´ Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümüne kurulmak istenilen ´Uçak Teknolojisi´ programı daha önce farklı üniversitelerde kurulduğu için  farklı dillerle ismi yazılmazken, açılmak istenmesi gerekçesinde, "Hava araçları için bütünü bir araya getiren parçalarının olabilecek en üst çalışma performansını sergilemesi hayati önem taşımaktadır. Bu durumu sağlayabilmek için de sürekli olarak yapılması gereken bir takım kontrol, onarım ve arıza giderme işlemleri bulunmaktadır. Özellikle güncel verilere ve uluslararası standartlara dayanılarak hassas bir şekilde yapılması gereken bu bakımları çağdaş yöntem ve teknikle gerçekleştirebilecek nitelikli elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Uzak teknolojisi programınında da bu ihtiyaçlara yönelik uluslararası standartlarda nitelikli bakım ve onarım yetiştirilmesi hedelenmektedir...." ifadesine yer verildi.
Kaynak:

İSTE´de mezuniyet töreni
İSTE´de mezuniyet töreni
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), 2021-2022 dönemi mezunlarını törenle uğurladı.
Dijital eğitimi destekleme projesi
Dijital eğitimi destekleme projesi
İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, “Think Global, Act Digital-Strong partnerships to support digital education (Küresel Düşün, Dijital Hareket Et, Dijital eğitimi desteklemek için güçlü ortaklıklar)" adlı Erasmus+ projesinin öğretmen hareketliliği toplantısına katıldı.
Nejla Üysen Bilgi Teknolojileri Merkezi açıldı
Nejla Üysen Bilgi Teknolojileri Merkezi açıldı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Merkez Yerleşkesinde kurulu Nejla Üysen Bilgi Teknolojileri Merkezi, törenle açıldı.
Kırıkhan´a 24 derslikli Fen Lisesi
Kırıkhan´a 24 derslikli Fen Lisesi
Atakaş, memleketine okul yaptıracak
Romanya´da Erasmus+ projesi eğitimi
Romanya´da Erasmus+ projesi eğitimi
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Erasmus+Programı kapsamında 6-15 Haziran tarihleri arasında Romanya´nın Vatra Dornei şehrinde ‘Make E+ducation for YOUth´ adlı gençlik çalışanlarına yönelik eğitime Belen´den katılan 1 idareci, 1 öğretmen, 3 öğrenci uygulamalı eğitim aldı.
´Cepler dışarıda´ protesto
´Cepler dışarıda´ protesto
TÜİK´in enflasyon verilerine yönelik açıkladığı rakamsal oranların gerçeği yansıtmadığını belirten Eğitim Sen İskenderun Şubesi, maaşlara yansıtılacak açıklanan enflasyon oranlarını Haziran maaş bordrosunu yakarak, alkışlarla protesto etti.
Denizcilik fakültesinin ilk mezunları
Denizcilik fakültesinin ilk mezunları
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ilk mezunlarını verdi.
Belen´den 2 öğretmen Erasmusla İtalya´da
Belen´den 2 öğretmen Erasmusla İtalya´da
Belen Kaymakamlığının da ortak olduğu Erasmus+ Projesi kapsamındaki “Stage of ChangE+” adlı proje İtalya´nın Pettenasco şehrinde yapıldı.
Öğretmenlerden meslek kanunu ve yönetmeliğine tepki
Öğretmenlerden meslek kanunu ve yönetmeliğine tepki
Sendikaları ve eğitim alanındaki sendika ve meslek örgütlerinin yaptığı eleştiri ve itirazlarına rağmen Öğretmenlik Meslek Kanununun (ÖMK), 3 Şubat 2022 tarihinde TBMM´de kabul edildiğini anımsatan Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, kanuna ilişkin olarak ´Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği´nin de yayınlandığını belirtti.
Üniversiteliye KADES bilgilendirmesi
Üniversiteliye KADES bilgilendirmesi
Hatay Emniyet Müdürlüğü, personelin Mustafa Kemal Üniversitesinde KADES, HAYDİ Uygulamaları ile SİBERAY Projelerinde farkındalığı arttırmak amacıyla çalışma gerçekleştirildi.
Romanya´da sağlık eğitimi
Romanya´da sağlık eğitimi
Erasmus+ Projesi
İlahiyat öğrencilerinden ´materyal sergisi´
İlahiyat öğrencilerinden ´materyal sergisi´
Mustafa Kemal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, Öğrenim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı dersi kapsamında fakültede materyal sergisi açtı.
7. Teknoversite Günleri başladı
7. Teknoversite Günleri başladı
İskenderun Teknik Üniversitesi´nin (İSTE) bu yıl 7.sini düzenlediği Teknoversite Günleri bugün başladı.
Eğitim Sen, ek zam istedi
Eğitim Sen, ek zam istedi
4 aylık enflasyonun yüzde 31,71 olup, maaş artışının kadük olduğu belirtildi
Erasmus´ta balıkçılık kültürü bilgisi
Erasmus´ta balıkçılık kültürü bilgisi
İskenderun Cumhuriyet Anadolu Lisesinin, AB Projesi kapsamında dahil olduğu Understanding Blue Growth Strategy (Mavi Büyüme Stratejisini Anlamak)" adlı projenin ortaklarından İtalya, Romanya ve Polonya´dan 12 öğrenci ve 6 öğretmen İskenderun´a geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi