Hayatlara dokundular
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla İskenderun ve Arsuz´da da etkinlikler gerçekleştirildi.
Tarih: 3.12.2021 20:47:29

Arsuz Gökmeydan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi´nde gerçekleştirilen programa katılan Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, çocuklarla birlikte vakit geçirdi. Başkan Güven, Arsuz Belediyesi meclis üyesi Ahmet (Yusuf) Yüksel´i meclis üyeleriyle birlikte ziyaret etti.

Uygulama Okulu´nda açılış

3 Aralık dolayısıyla Engelsiz Arsuz Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ile Karaağaç Akdeniz Özel Eğitim Uygulama Okulu´nun birlikte bir program gerçekleştirildi. Okulun Konferans Salonu´nun açılışını Arsuz Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar ile Arsuz Belediye Başkanı Güven birlikte gerçekleştirdi. Açılışa İlçe Emniyet Müdürü Hasan Gün, İlçe Jandarma Karakol Komutanı Yüzbaşı Barkın Eryılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez, İlçe Tarım Müdürü Serkan Yılmaz, belediye meclis üyeleri, muhtarlar da katıldı.

Akdeniz Özel Eğitim Uygulama Okulu salonunu açılışının ardından etkinlik açılış konuşmalarıyla devam etti. Okul Müdürü Medine Maraş, Engelsiz Arsuz Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Serhat Gökpınar, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven konuşmalarında sorun, beklenti ve çözüm önerilerilerini dile getirdi.  

Her bireyin engelli adayı olabileceğini belirten Başkan Asaf Güven, “Aslında her birimiz bir engelli adayıyız. Aslında buradan yola çıkarak engellilere nasıl davranılması gerektiğini, onların haklarını nasıl korumamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Ulusal ve yerel alanda değişik uygulamalarla, eğitimlerle, etkinliklerle onların yanında olmalıyız. Ama onlarla birlikte olan insanların eğitimini çok önemli görüyorum. Güzel etkinliklere ev sahipliği yapacak bu Konferans Salonu´nun yapımı elbette kolay olmadı. Arsuz Kaymakamlığımız, Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Büyükşehir Belediyemiz ve Arsuz Belediyemizin katkılarıyla bu salonun düzenlenmesini sağladık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hepimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Gökpınar: Engel artık çevreden kaynaklı sorunlar

Engelli bireyler toplumun vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirten Engelsiz Arsuz Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Serhat Gökpınar, engelli bireylerin hayatın tüm alanında tüm zorluklara rağmen mücadele gösterdiğini, engelli olmanın üretime engel olmadığını belirtti. Günümüz dünyasında engeli ´görememek, duyamamak, yürüyememek ya da başka bir fonksiyon kaybı´nın değil çevreden kaynaklanan sorunların oluşturduğunu vurguladı.

Taleplerin bir ayrıcalık ya da lütuf olmadığını, taleplerin yasalarda da yer alan haklar olduğunu hatırlatan Gökpınar, “Yani bizler bir yerden bir yere rampa ve asansör olmadığı için gidemiyorsak, sokakta kaldırımlar erişilebilir olmadığı için hareket edemiyorsak, toplu taşıma araçları bize uygun olmadığı için kullanamıyorsak, araçlarımız için ayrılmış otoparklara başka araçlar park ediyorsa, okullarımız erişilebilir olmadığı için eğitimden mahrum kalıyorsak ve biz ne yapacağımızı bilemez duruma düşüyorsak, işe girmek istediğimizde reddediliyorsak, insanların ‘sen bunu yapamazsın´ cümlelerine maruz kalıyorsak, asıl engel burada demektir. Engelliler için yapılacak her düzenleme, bireysel farklılıklar dikkate alınarak, toplumda yaşayan her bireyin hayatın her alanına eşit ve özgür bir şekilde erişimini sağlamak bakış açısıyla yapıldığında, daha iyi sonuçlar vermektedir” diye konuştu.

Engellilerin ulaşımını görüştüler

Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı yetkilileri, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü´nde Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şubesi´nde engelli vatandaşlar ile buluştu.

Buluşmada engelli vatandaşların toplu taşıma araçlarında ve trafikte yaşadığı sorunlar konuşuldu.

Engelli vatandaşların sorunlarını dinleyen HBB yetkilileri, büyükşehir belediyesinin engelliler için yapmış olduğu hizmetler hakkında bilgi verdi.

Engelli bireylerin toplu taşıma araçlarını rahat ve güvenli şekilde kullanmaları için yapılan hizmetleri paylaşan yetkililer, yapılacak çalışmalar ile trafik ışıklarında anons sitemi, akıllı duraklarda işitme engelli vatandaşlar için görsel paneller ve otobüslerin üzerinde görme engelliler için Braille alfabesinin olacağını belirtti.
Ayrıca engelli yaya geçitleri ile toplu taşıma araçlarında sesli ve işitsel ekranların da araçlarda yer alacağı açıklandı.

Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Ali Rıza Tekin´in de katıldığı buluşmada yetkililer, yaşanılan sorunları çözüme kavuşturmak için tüm birimleri ile koordineli çalıştıklarını ifade etti.

/resimler/2021-12/5/0857543384173.jpg

/resimler/2021-12/5/0858337013821.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hayatlara dokundular
Kahvehaneye kumar operasyonu
Kahvehaneye kumar operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, Defne´de bir kahvehaneye yönelik düzenlediği operasyonda kumar oynadığı gerekçesiyle 6 kişi hakkında işlem yapıldı, 2.400 liraya el konuldu.
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Hatay İl Jandarma Komutanlığı timlerinin Hassa ve Defne´de düzenledikleri operasyonlarda 1.600 sahte ABD doları, uyuşturucu ele geçirildi.
´En´ ödülleri verildi
´En´ ödülleri verildi
Arsuz Turizm ve Kültür Derneği, ´en güzel siyaset dürüstlüktür´ temasıyla düzenlediği Akdeniz´in "En´leri" ödül törenini gerçekleştirdi.
5 ilçede hırsızlık operasyonu
5 ilçede hırsızlık operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin İskenderun, Erzin, Payas, Kırıkhan, Antakya´da meydana gelen yaptığı hırsızlık olaylarına ilişkin yapılan operasyonlarda 9 kişi gözaltına alındı.
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
İskenderun Halk Kütüphanesi Müdürü Nebil Özdemir, kentin Atatürk Bulvarı üzerinde ve eski doğumevi alanında belediye tarafından planlanan kütüphane binasının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacağını, iç döşemesinin sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığına devredileceğini belirtti.
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
15 yıl önce, gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonrası yaşamını yitiren gazeteci ve Agos Gazetesi Genel yayın Yönetmeni, Hrant Dink, ölüm yıldönümü olan dün anıldı.
Barınma merkezinde inceleme
Barınma merkezinde inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, beraberindeki heyet ile birlikte Altınözü´nde Asi Nehri´nin kenarında ve Suriye sınırındaki Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi´nde incelemede bulundu.
´Türkçe tabela´ denetimi
´Türkçe tabela´ denetimi
Antakya Belediyesi ve Antakya Kaymakamlığı tabela tespit komisyonu işbirliği ile tabela denetimi yaptı.
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
İskenderun´da da silah atölyesine baskın düzenlendi
Uyuşturucu operasyonu
Uyuşturucu operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin İskenderun, Erzin´de uyuşturucu, İskenderun ve Kırıkhan´da da hırsızlık operasyonları düzenledi.
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirleyen Özçelik İş Sendikası İskenderun Şubesinin yöneticileri mazbatalarını aldı.
´Sarı bant´ denetimi
´Sarı bant´ denetimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ´Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası´ kapsamında ilde kaldırım işgali denetimi yaptı.
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
İskenderun Belediyesinin kentin Denizciler mahallesinde yapımını sürdürdüğü çok amaçlı salonun yakında hizmete gireceği belirtildi.
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Yağış ve soğuk havanın etkili olduğu Hatay ve yöresinde yaşam olumsuz etkilendi.
Kök hücre bağışı
Kök hücre bağışı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve kök hücre bekleyen vatandaşlar için açılan kampanyaya katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi