HBB Başkanı Savaş: Daralmayı projelerle aşacağız
Hatay´da yaşanan daralmayı destek ve projelerle aşmak istediklerini söyleyen Başkan Savaş, Hatay´ı Ortadoğu´da ve Akdeniz havzasında ticaret ve turizm merkezi yapmak istediklerini ifade etti.
Tarih: 12.5.2018 10:30:21


Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay´ın 7 yıldır savaşın gölgesinde yaşadığını ve ekonomik sıkıntıların arttığı belirterek, “Savaş ortamından kaynaklı olarak ekonomimiz sığlaştı. İhracatımız ve lojistik sektörümüz de oldukça düştü” dedi. 
TGRT Haber televizyonunda programa katılan Başkan Savaş, Hatay´ın projelerini anlattı, beklentilerini dile getirdi. Programda Hatay´ın tarih, kültür ve medeniyet birikimini dönüştürecek potansiyeline dikkat çeken Savaş, “Amanoslarda ve etrafında tıbbi ve aromatik bitkilerimiz ve çiçek çeşitliliğimiz konusunda Asya ve Avrupa´daki bütün coğrafyalar içinde bir numarayız. 3 bine yakın çiçeğimiz ve 850 civarında da tıbbi aromatik bitkilerimiz var. Coğrafyamızın güzelliğinden, tarihi geçmişimiz ve medeniyet birikimimizden de faydalanmak için 2 yıl önce bu büyük organizasyon için başvuru yaptık. Geçen sene 21 Ocak´ta Düsseldorf´ta Çin ve Avustralya ile yarışarak EXPO 2021´i aldık. Bu dev organizasyon için hazırlık çalışmalarımız devam ediyor. EXPO 2021´de Hatay´ı tüm dünyaya tanıtacağız. Hatay´a ve coğrafyamıza katkı sağlayacak EXPO yapacağız” dedi.
Roma döneminde 3 büyük kentten birini Hatay´ın oluşturduğunu ve ticaretiyle dünyaya entegre olduğuna da işaret ettiği konuşmasından Başkan Savaş, bunun Ortadoğu ile Anadolu´yu birleştiren ve ticaret dolayısıyla da birçok kavimin alışveriş yaptığı bir merkez haline gelen kentin kültürel zenginliğinin de kaynaklık oluşturduğunu ifade etti. Hatay´ın hem EXPO´yu alan hem de gastronomi şehri ilan edilen tek şehir özelliği taşıdığını da vurgulayan Başkan Savaş, 600´ün üzerindeki yemek çeşidini dünyayla paylaşmak istediklerini kaydetti.
Demiz Otobüsleri projesi hakkında da bilgi veren Başkan Savaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hatay´ı Orta Doğu ve Akdeniz havzasında ticaret ve turizm merkezi yapmak istiyoruz. Bizim denize bağlı 7 tane ilçemiz var. Ama biz deniz ulaşımından hiç faydalanmıyorduk. HADO ile ilk etapta Mersin, Kıbrıs ve Beyrut´a seferler yapacağız. Bir tane deniz otobüsünü kiraladık. Hatay´ı ticaret konusunda geliştirmek istiyoruz. Hatay´ın 7 yıldır çekmiş olduğu sıkıntılardan kurtulmasını ve ekonomik olarak da geleceğe hazır olmasını istiyoruz. Biz belediyeciliği sadece altyapı ve üstyapı yapmak olarak algılamıyoruz. O şehrin potansiyel ekonomik gelişmişliğini de katkı sağlayan bir olgu olarak görüyoruz.”
Hatay nüfusunun 3´te biri oranında Suriyeli sığınmacının yaşadığına ve bunun istihdam üzerindeki baskısına da dikkat çeken Savaş, şunları belirtti: “Küçük esnafımızın ve çiftçimizin birçok alanda işçi kısmını Suriye´den gelenler karşılıyor. 2012 yılında 6 buçuk milyar dolar olan ticaret hacmimiz 2016 yılı sonunda 4,3 milyar dolara düşmüş durumda. 4 yılda ciddi bir kaybımız var. Biz ekonomimizin canlanması için teşvik bölgesinin yeniden yapılandırılmasını istiyoruz. Gelen yatırımların çoğu Osmaniye ve Kahramanmaraş´a kayıyor. Bizim geçen sene 7 tane müessesemiz Osmaniye´ye taşındı.  Hatay´ın da yatırımdan mahrum kalmaması için, ekonomik anlamda gerilemememiz için hak ettiğimiz teşvik bölgesinde olmamız lazım. Bunun için de 6 ay sürecek bir kampanya hazırladık. Ve bu imza kampanyasında 500 bin kişiyi hedefledik. Ama 21 günde 517 bin 259 imzaya ulaştık. Şu anda da 585 bin imzamız var. İlgili bakanlıklarımıza da bu konuyu ulaştırdık. Devletimizin ellerini omuzlarımızda hissetmek istiyoruz.”
Kaynak:

Karayolları parkını ´belediye işletsin´ kararı  oybirliğiyle
Karayolları parkını ´belediye işletsin´ kararı oybirliğiyle
2014´te göreve başlayan İskenderun Belediye Meclisinin üyeleri son oturumda helalleşti, Karayolları alanında inşa edilen parktaki tesislerin özel şahıslar yerine belediye eliyle ve çalışanlarıyla işletilmesini oybirliğiyle karara bağladı.
Kentsel dönüşüm hızlandırılacak
Kentsel dönüşüm hızlandırılacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İller Bankası kanalıyla belediyelere verilecek 4 milyar liralık bir kredi ile kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracaklarını bildirdi.
SHD´den ´Suriyeli mülteci´ raporu
SHD´den ´Suriyeli mülteci´ raporu
Sosyal Haklar Derneği İskenderun Temsilcisi Bülent Akbay: Mülteciler, önemli sosyal olgulardan biri
Hatay´da FETÖ´de tutuklu sayısı: 1.442
Hatay´da FETÖ´de tutuklu sayısı: 1.442
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının bin 442 olduğu açıklandı.
Amanoslar´da 9 sığınak ve mühimmat bulundu
Amanoslar´da 9 sığınak ve mühimmat bulundu
Hatay´ın Amanoslar bölgesinde bölücü terör örgütüne yönelik operasyonlarda 9 sığınakta, yaşamsal malzeme ile roketatar mühimmatlarıyla patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi.
DOĞAKA, destek programına başvuru alıyor
DOĞAKA, destek programına başvuru alıyor
Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinde uygulanacak olan DOĞAKA 2019 Yılı Mali Destek Programlarının ilanı ve tanıtımı, bilgilendirme toplantısıyla yapıldı.
HBB´den havaalanı çevresinde çalışma
HBB´den havaalanı çevresinde çalışma
Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri, son yılların en ağır kışını geçirdiği belirtilen Hatay´da vatandaşların olumsuz hava koşullarından etkilenmemesi için çalışmalarını hızlandırdığı bildirildi.
Validen komutana iade-i ziyaret
Validen komutana iade-i ziyaret
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay 2. Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz´e iade-i ziyarette bulundu.
Belediyeden kemirgenle mücedele
Belediyeden kemirgenle mücedele
Hatay Büyükşehir Belediyesi, İskenderun ve Hatay genelindeki tüm mahallelerde kemirgen ve haşereye karşı kış uygulamasını sürdürüyor.
Toplu taşımada öğrenciye indirim
Toplu taşımada öğrenciye indirim
Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) komisyonu aylık kurul toplantısı yapıldı.
Altınözü´nde patlama: 2 ölü, 6 yaralı
Altınözü´nde patlama: 2 ölü, 6 yaralı
Altınözü ilçesinde iki katlı binada meydana gelen patlamada 2 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.
Ovadaki selin nedeni, ´baraj kapağı´
Ovadaki selin nedeni, ´baraj kapağı´
Milletvekili Topal, zararı, kapağın açılmasının getirdiğini söyledi
78 bin dekarda yağış zararı
78 bin dekarda yağış zararı
Son bir haftadır etkili olan yağışlardan dolayı bir çok evin sular altında kaldığı Hatay´da 78 bin dekar tarım alanı zarar gördü.
Gökdere´ye 200 metrelik su hattı
Gökdere´ye 200 metrelik su hattı
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), içme suyunun yetersiz geldiği veya hattın bulunmadığı bölgelerde projelerin sürdüğünü duyurdu.
Yayladağı´nda muhtar toplantısı
Yayladağı´nda muhtar toplantısı
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Yayladağı´nda düzenlenen toplantıda muhtarlarla biraraya geldi. Yayladağı Öğretmenevinde düzenlenen toplantıya Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Yayladağı Kaymakamı Ömer Faruk Yüce, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan ve kurum müdürleri de katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi