HBB Başkanı Savaş: Daralmayı projelerle aşacağız
Hatay´da yaşanan daralmayı destek ve projelerle aşmak istediklerini söyleyen Başkan Savaş, Hatay´ı Ortadoğu´da ve Akdeniz havzasında ticaret ve turizm merkezi yapmak istediklerini ifade etti.
Tarih: 12.5.2018 10:30:21


Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay´ın 7 yıldır savaşın gölgesinde yaşadığını ve ekonomik sıkıntıların arttığı belirterek, “Savaş ortamından kaynaklı olarak ekonomimiz sığlaştı. İhracatımız ve lojistik sektörümüz de oldukça düştü” dedi. 
TGRT Haber televizyonunda programa katılan Başkan Savaş, Hatay´ın projelerini anlattı, beklentilerini dile getirdi. Programda Hatay´ın tarih, kültür ve medeniyet birikimini dönüştürecek potansiyeline dikkat çeken Savaş, “Amanoslarda ve etrafında tıbbi ve aromatik bitkilerimiz ve çiçek çeşitliliğimiz konusunda Asya ve Avrupa´daki bütün coğrafyalar içinde bir numarayız. 3 bine yakın çiçeğimiz ve 850 civarında da tıbbi aromatik bitkilerimiz var. Coğrafyamızın güzelliğinden, tarihi geçmişimiz ve medeniyet birikimimizden de faydalanmak için 2 yıl önce bu büyük organizasyon için başvuru yaptık. Geçen sene 21 Ocak´ta Düsseldorf´ta Çin ve Avustralya ile yarışarak EXPO 2021´i aldık. Bu dev organizasyon için hazırlık çalışmalarımız devam ediyor. EXPO 2021´de Hatay´ı tüm dünyaya tanıtacağız. Hatay´a ve coğrafyamıza katkı sağlayacak EXPO yapacağız” dedi.
Roma döneminde 3 büyük kentten birini Hatay´ın oluşturduğunu ve ticaretiyle dünyaya entegre olduğuna da işaret ettiği konuşmasından Başkan Savaş, bunun Ortadoğu ile Anadolu´yu birleştiren ve ticaret dolayısıyla da birçok kavimin alışveriş yaptığı bir merkez haline gelen kentin kültürel zenginliğinin de kaynaklık oluşturduğunu ifade etti. Hatay´ın hem EXPO´yu alan hem de gastronomi şehri ilan edilen tek şehir özelliği taşıdığını da vurgulayan Başkan Savaş, 600´ün üzerindeki yemek çeşidini dünyayla paylaşmak istediklerini kaydetti.
Demiz Otobüsleri projesi hakkında da bilgi veren Başkan Savaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hatay´ı Orta Doğu ve Akdeniz havzasında ticaret ve turizm merkezi yapmak istiyoruz. Bizim denize bağlı 7 tane ilçemiz var. Ama biz deniz ulaşımından hiç faydalanmıyorduk. HADO ile ilk etapta Mersin, Kıbrıs ve Beyrut´a seferler yapacağız. Bir tane deniz otobüsünü kiraladık. Hatay´ı ticaret konusunda geliştirmek istiyoruz. Hatay´ın 7 yıldır çekmiş olduğu sıkıntılardan kurtulmasını ve ekonomik olarak da geleceğe hazır olmasını istiyoruz. Biz belediyeciliği sadece altyapı ve üstyapı yapmak olarak algılamıyoruz. O şehrin potansiyel ekonomik gelişmişliğini de katkı sağlayan bir olgu olarak görüyoruz.”
Hatay nüfusunun 3´te biri oranında Suriyeli sığınmacının yaşadığına ve bunun istihdam üzerindeki baskısına da dikkat çeken Savaş, şunları belirtti: “Küçük esnafımızın ve çiftçimizin birçok alanda işçi kısmını Suriye´den gelenler karşılıyor. 2012 yılında 6 buçuk milyar dolar olan ticaret hacmimiz 2016 yılı sonunda 4,3 milyar dolara düşmüş durumda. 4 yılda ciddi bir kaybımız var. Biz ekonomimizin canlanması için teşvik bölgesinin yeniden yapılandırılmasını istiyoruz. Gelen yatırımların çoğu Osmaniye ve Kahramanmaraş´a kayıyor. Bizim geçen sene 7 tane müessesemiz Osmaniye´ye taşındı.  Hatay´ın da yatırımdan mahrum kalmaması için, ekonomik anlamda gerilemememiz için hak ettiğimiz teşvik bölgesinde olmamız lazım. Bunun için de 6 ay sürecek bir kampanya hazırladık. Ve bu imza kampanyasında 500 bin kişiyi hedefledik. Ama 21 günde 517 bin 259 imzaya ulaştık. Şu anda da 585 bin imzamız var. İlgili bakanlıklarımıza da bu konuyu ulaştırdık. Devletimizin ellerini omuzlarımızda hissetmek istiyoruz.”
Kaynak:

Hatay Valiliği genelgeyle uyardı
Hatay Valiliği genelgeyle uyardı
Hatay Valiliği: Haklı neden olmadan fiyat yükseltilemez
Tartışmanın nedeni ´borçlanma yetkisi´
Tartışmanın nedeni ´borçlanma yetkisi´
Hatay Büyükşehir meclisinde beton asfalt için borçlanma talebi yine AKP grubunun olumsuz görüşü üzerine ertelendi
Trabzon heyeti arıtma tesisinde inceleme yaptı
Trabzon heyeti arıtma tesisinde inceleme yaptı
Trabzon teknik heyeti, düzenledikleri teknik gezi kapsamında Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisinde incelemede bulundu.
Sahilden 4 bin ton atık toplandı
Sahilden 4 bin ton atık toplandı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin, sahil ve denizlerde gerçekleştirdikleri temizlik çalışmalarıyla Samandağ sahilinden 4 yılda 4 bin ton atık topladığı açıklandı.
Erzin´e güneş santrali
Erzin´e güneş santrali
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Erzin´de 200 MWe gücünde öngörülen santral için bin 500 ABD Doları tutarında teminat mektubu talep etti.
HBB´den moloz denetimi
HBB´den moloz denetimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilde gerçekleştirdiği moloz denetimine devam ediyor.
Kanal kokusuna HATSU müdahalesi
Kanal kokusuna HATSU müdahalesi
Denizciler Mahallesi´nde kötü koku gelmesi üzerine oluşan arızaya hızlıca müdahale edilerek sorunu giderildi.
5 ilçede elektrik kesintisi
5 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın Belen, Dörtyol, Antakya, Kırıkhan ve Kumlu ilçelerinin bazı bölgelerinde yapılacak bakım-onarım ve tesis çalışmaları nedeniyle yarın elektrik verilmeyecek.
Vurucu: Ciğerimiz yandı
Vurucu: Ciğerimiz yandı
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Soğukoluk yangınının kayıplarına dikkat çekti.
Yangının nedeni: Kopan elektrik telleri
Yangının nedeni: Kopan elektrik telleri
Soğukoluk´ta yangından zarar gören bölgede soğutma çalışmaları dün de devam etti.
Sahilden 645 ton çöp toplandı
Sahilden 645 ton çöp toplandı
Nisan-Ağustos 2018 döneminde Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin gerçekleştirdiği deniz ve sahil temizlik çalışmaları kapsamında 645 ton atık toplandığı bildirildi.
227 minibüs birleşti 69 otobüse dönüştü
227 minibüs birleşti 69 otobüse dönüştü
Ulaşım ağını Ekim ayı sonuna kadar modern midibüslerle yenilemesi planlanan Antakya´da ilk 23 araç Serinyol Minibüscüler Kooperatifi´ne teslim edildi.
Hatay´da hava destekli operasyon
Hatay´da hava destekli operasyon
Hatay´ın Amanos kırsalında erzak temini için 5 sivili rehin aldığı belirtilen ve yerleri İHA ile tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarına hava destekli operasyon düzenlendi.
Mardinli: Etkin ve şeffaf hizmet bir zorunluluk
Mardinli: Etkin ve şeffaf hizmet bir zorunluluk
İskenderun toplantısında kurum yetkililerine sorunları hızlı çözün talimatı veren Vali Vekili Mardinli, enerjide ´yerli ve milli´ olmak gerektiğini söyledi.
“Ğadir Hum resmi bayram olmalı”
“Ğadir Hum resmi bayram olmalı”
Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mevlüt Oruç, devletin bütün inançlara eşit mesafede durması gerektiğini belirterek, Arap Alevi topluluğunun önemli günlerinden Ğadir Hum bayramının resmi bayram olması talebinin toplumun gerçek ihtiyacı olduğunu kaydetti, bunun hem inanç özgürlüğü hem de ülkenin kültürel zenginliğinin gereği olduğunu kaydetti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi