HBB personeline ´kadro duyuru´su yayınladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), taşerondan kadroya alımda KHK ve Devlet memurları Kanunu düzenlemelerinin uygulanmasının zorunlu olduğunu, bu konuda HBB´nin takdir yetkisinin bulunmadığını belirtti.
Tarih: 30.3.2018 10:46:34

HBB´den personeline ilişkin yaptığı duyuruda şunlara yer verdi: "Hatay Büyükşehir Belediyesi, 657 Sayılı DMK´nun 48. maddesi ve 375 sayılı KHK´nin geçici 24. maddesinin b bendine göre yapılan tespit sonucunda işçi statüsüne geçmeye hak kazanamayan personeller hakkında açıklamalarda bulundu. 375 sayılı KHK´nin geçici 23 ve 24. maddelerinin uygulanmasına dair usul ve esasların, 657 sayılı kanunun 48. maddesinin A bendinin 1, 4, 5, 6, 7 ve 8 numaralı alt bentlerinde personellerin belirtilen şartları taşıması gerekmektedir. 657 sayılı devlet memurları kanunun 48. maddesi; taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya bir yıl ve daha fazla süre ile fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarda, zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimâli ve istihlâk kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamaktır. Söz konusu kanunlardan anlaşılacağı gibi Hatay Büyükşehir Belediyesinin bu hususta takdir yetkisi bulunmamaktadır."

Karayollarında 26 kişiden 3´ü kadroda
T-Yol İş Sendikası İskenderun Otoyol Bakım İşletme Şefliği İşyeri Baştemsilcisi Kemal Soysüren de taşerondan kadroya alıma ilişkin yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: "696 sayılı KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile kamu kurum ve kuruluşlarında taşeronların çalıştırdığı işçilerin bir bölümünün kadroya alınması memnuniyet yaratmıştır. Ancak söz konusu kararname ile karayollarında asıl işin bir parçası olan yol bakım ve onarım hizmetleri karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri anahtar teslim olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçilerin tünel işletmeciliği günde tünellerin bakın ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altında tünellerdeki HGS dahil her türlü asıl işleri yapan işlerin kadroya alınmaması köylere hizmet götürme birlikleri nde çalışan işlerin kapsam dışı bırakılması il özel idarelerinde beş ay 29 gün çalışan işçilerin ise çalışma sürelerinin dört ay uzatılma hakkından yoksun bırakılması bizlerde hayal kırıklığı yaratmış çalışanları aileleri ile birlikte üzmüştür kadroya geçişte taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yapılması biz de kamuoyunda cumhurbaşkanımızın tam olarak bilgilendirilmesi ve kanaatini uyandırmıştır. Bizler, Karayolları Genel Müdürlüğünde muvazaalı yani kanuna karşı hilleli olarak asıl işin bir parçası olan anahtar teslimi işlerde taşeron yanında çalışan işçi arkadaşlarımızın kurumlarında kadrolarına geçirilmesini, il özel idarelerinde taşoron yanında çalışan işlerin şirket marifetiyle değil doğrudan kadroya alınmalarını, bbelediyelerde ve il özel idarelerinde kısmi süreli orada beş ay 29 gün çalışan işçilerimizin ise çalışma sürelerinin dört ay uzatılmasını talep ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın ve hükümetin izin taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yapan ve adil olmayan bir düzenlemeyi değiştireceklerini tüm taşeron işçilerin başlangıçta açıklandığı gibi kapsama alınıp kadrolarına kavuşacaklarını bekliyor, cumhurbaşkanımızın mağdur edilen bu işçileri de aileleriyle birlikte sevindireceklerine inanıyoruz. Kurumumuzda 26 taşeron işçisi arkadaşımızdan üçü kişi kadro almıştır. Bunu da yüzdeliğe vurdugumuzda yaklaşık yüzde 5´e tekabül eder."
Kaynak:

Hatay Valiliği genelgeyle uyardı
Hatay Valiliği genelgeyle uyardı
Hatay Valiliği: Haklı neden olmadan fiyat yükseltilemez
Tartışmanın nedeni ´borçlanma yetkisi´
Tartışmanın nedeni ´borçlanma yetkisi´
Hatay Büyükşehir meclisinde beton asfalt için borçlanma talebi yine AKP grubunun olumsuz görüşü üzerine ertelendi
Trabzon heyeti arıtma tesisinde inceleme yaptı
Trabzon heyeti arıtma tesisinde inceleme yaptı
Trabzon teknik heyeti, düzenledikleri teknik gezi kapsamında Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisinde incelemede bulundu.
Sahilden 4 bin ton atık toplandı
Sahilden 4 bin ton atık toplandı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin, sahil ve denizlerde gerçekleştirdikleri temizlik çalışmalarıyla Samandağ sahilinden 4 yılda 4 bin ton atık topladığı açıklandı.
Erzin´e güneş santrali
Erzin´e güneş santrali
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Erzin´de 200 MWe gücünde öngörülen santral için bin 500 ABD Doları tutarında teminat mektubu talep etti.
HBB´den moloz denetimi
HBB´den moloz denetimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilde gerçekleştirdiği moloz denetimine devam ediyor.
Kanal kokusuna HATSU müdahalesi
Kanal kokusuna HATSU müdahalesi
Denizciler Mahallesi´nde kötü koku gelmesi üzerine oluşan arızaya hızlıca müdahale edilerek sorunu giderildi.
5 ilçede elektrik kesintisi
5 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın Belen, Dörtyol, Antakya, Kırıkhan ve Kumlu ilçelerinin bazı bölgelerinde yapılacak bakım-onarım ve tesis çalışmaları nedeniyle yarın elektrik verilmeyecek.
Vurucu: Ciğerimiz yandı
Vurucu: Ciğerimiz yandı
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Soğukoluk yangınının kayıplarına dikkat çekti.
Yangının nedeni: Kopan elektrik telleri
Yangının nedeni: Kopan elektrik telleri
Soğukoluk´ta yangından zarar gören bölgede soğutma çalışmaları dün de devam etti.
Sahilden 645 ton çöp toplandı
Sahilden 645 ton çöp toplandı
Nisan-Ağustos 2018 döneminde Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin gerçekleştirdiği deniz ve sahil temizlik çalışmaları kapsamında 645 ton atık toplandığı bildirildi.
227 minibüs birleşti 69 otobüse dönüştü
227 minibüs birleşti 69 otobüse dönüştü
Ulaşım ağını Ekim ayı sonuna kadar modern midibüslerle yenilemesi planlanan Antakya´da ilk 23 araç Serinyol Minibüscüler Kooperatifi´ne teslim edildi.
Hatay´da hava destekli operasyon
Hatay´da hava destekli operasyon
Hatay´ın Amanos kırsalında erzak temini için 5 sivili rehin aldığı belirtilen ve yerleri İHA ile tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarına hava destekli operasyon düzenlendi.
Mardinli: Etkin ve şeffaf hizmet bir zorunluluk
Mardinli: Etkin ve şeffaf hizmet bir zorunluluk
İskenderun toplantısında kurum yetkililerine sorunları hızlı çözün talimatı veren Vali Vekili Mardinli, enerjide ´yerli ve milli´ olmak gerektiğini söyledi.
“Ğadir Hum resmi bayram olmalı”
“Ğadir Hum resmi bayram olmalı”
Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mevlüt Oruç, devletin bütün inançlara eşit mesafede durması gerektiğini belirterek, Arap Alevi topluluğunun önemli günlerinden Ğadir Hum bayramının resmi bayram olması talebinin toplumun gerçek ihtiyacı olduğunu kaydetti, bunun hem inanç özgürlüğü hem de ülkenin kültürel zenginliğinin gereği olduğunu kaydetti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi