HBB personeline ´kadro duyuru´su yayınladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), taşerondan kadroya alımda KHK ve Devlet memurları Kanunu düzenlemelerinin uygulanmasının zorunlu olduğunu, bu konuda HBB´nin takdir yetkisinin bulunmadığını belirtti.
Tarih: 30.3.2018 10:46:34

HBB´den personeline ilişkin yaptığı duyuruda şunlara yer verdi: "Hatay Büyükşehir Belediyesi, 657 Sayılı DMK´nun 48. maddesi ve 375 sayılı KHK´nin geçici 24. maddesinin b bendine göre yapılan tespit sonucunda işçi statüsüne geçmeye hak kazanamayan personeller hakkında açıklamalarda bulundu. 375 sayılı KHK´nin geçici 23 ve 24. maddelerinin uygulanmasına dair usul ve esasların, 657 sayılı kanunun 48. maddesinin A bendinin 1, 4, 5, 6, 7 ve 8 numaralı alt bentlerinde personellerin belirtilen şartları taşıması gerekmektedir. 657 sayılı devlet memurları kanunun 48. maddesi; taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya bir yıl ve daha fazla süre ile fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarda, zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimâli ve istihlâk kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamaktır. Söz konusu kanunlardan anlaşılacağı gibi Hatay Büyükşehir Belediyesinin bu hususta takdir yetkisi bulunmamaktadır."

Karayollarında 26 kişiden 3´ü kadroda
T-Yol İş Sendikası İskenderun Otoyol Bakım İşletme Şefliği İşyeri Baştemsilcisi Kemal Soysüren de taşerondan kadroya alıma ilişkin yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: "696 sayılı KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile kamu kurum ve kuruluşlarında taşeronların çalıştırdığı işçilerin bir bölümünün kadroya alınması memnuniyet yaratmıştır. Ancak söz konusu kararname ile karayollarında asıl işin bir parçası olan yol bakım ve onarım hizmetleri karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri anahtar teslim olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçilerin tünel işletmeciliği günde tünellerin bakın ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altında tünellerdeki HGS dahil her türlü asıl işleri yapan işlerin kadroya alınmaması köylere hizmet götürme birlikleri nde çalışan işlerin kapsam dışı bırakılması il özel idarelerinde beş ay 29 gün çalışan işçilerin ise çalışma sürelerinin dört ay uzatılma hakkından yoksun bırakılması bizlerde hayal kırıklığı yaratmış çalışanları aileleri ile birlikte üzmüştür kadroya geçişte taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yapılması biz de kamuoyunda cumhurbaşkanımızın tam olarak bilgilendirilmesi ve kanaatini uyandırmıştır. Bizler, Karayolları Genel Müdürlüğünde muvazaalı yani kanuna karşı hilleli olarak asıl işin bir parçası olan anahtar teslimi işlerde taşeron yanında çalışan işçi arkadaşlarımızın kurumlarında kadrolarına geçirilmesini, il özel idarelerinde taşoron yanında çalışan işlerin şirket marifetiyle değil doğrudan kadroya alınmalarını, bbelediyelerde ve il özel idarelerinde kısmi süreli orada beş ay 29 gün çalışan işçilerimizin ise çalışma sürelerinin dört ay uzatılmasını talep ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın ve hükümetin izin taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yapan ve adil olmayan bir düzenlemeyi değiştireceklerini tüm taşeron işçilerin başlangıçta açıklandığı gibi kapsama alınıp kadrolarına kavuşacaklarını bekliyor, cumhurbaşkanımızın mağdur edilen bu işçileri de aileleriyle birlikte sevindireceklerine inanıyoruz. Kurumumuzda 26 taşeron işçisi arkadaşımızdan üçü kişi kadro almıştır. Bunu da yüzdeliğe vurdugumuzda yaklaşık yüzde 5´e tekabül eder."
Kaynak:

Ovadaki selin nedeni, ´baraj kapağı´
Ovadaki selin nedeni, ´baraj kapağı´
Milletvekili Topal, zararı, kapağın açılmasının getirdiğini söyledi
78 bin dekarda yağış zararı
78 bin dekarda yağış zararı
Son bir haftadır etkili olan yağışlardan dolayı bir çok evin sular altında kaldığı Hatay´da 78 bin dekar tarım alanı zarar gördü.
Gökdere´ye 200 metrelik su hattı
Gökdere´ye 200 metrelik su hattı
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), içme suyunun yetersiz geldiği veya hattın bulunmadığı bölgelerde projelerin sürdüğünü duyurdu.
Yayladağı´nda muhtar toplantısı
Yayladağı´nda muhtar toplantısı
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Yayladağı´nda düzenlenen toplantıda muhtarlarla biraraya geldi. Yayladağı Öğretmenevinde düzenlenen toplantıya Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Yayladağı Kaymakamı Ömer Faruk Yüce, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan ve kurum müdürleri de katıldı.
Pastanelere ´yeni yıl´ denetimi
Pastanelere ´yeni yıl´ denetimi
Samandağ Belediyesi ekiplerinin yeni yıl nedeniyle pastanelerde denetim yaptı. Kentte bulunan pastaneleri denetleyen zabıta ekipleri, hijyen kurallarına uyulup uyulmadığına da baktı.
Altyapıda 77 iş makinası çalııyor
Altyapıda 77 iş makinası çalııyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) heyeti, Arsuz 1. Grup Kanalizasyon Şebekesi (Karaağaç ve Nardüzü Mahallesi) ile Belen Kollektör Hattı İnşaatında incelemede bulundu.
"Kaos durumu Türkiye´nin yarattığı sorun değil"
"Kaos durumu Türkiye´nin yarattığı sorun değil"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Muhtarlar Buluşma” toplantıları kapsamında Reyhanlı´da muhtarlarla bir araya geldi.
SP´den sendika yönetimine ziyaret
SP´den sendika yönetimine ziyaret
Diyanet-Sen Hatay Şubesi, yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi.
Savaş: Yapılmamış altyapının da borcunun ödedik
Savaş: Yapılmamış altyapının da borcunun ödedik
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, HBB´ye bırakılan ve yapılmamış altyapı borcunu ödediklerini bildirdi.
Hangi açıklama doğru?
Hangi açıklama doğru?
HBB: Trafik yön planı oybirliğiyle kabul edildi
´Siber güvenilirlik´ zirvesi
´Siber güvenilirlik´ zirvesi
Yapay Zekâ Destekli Belediyecilik çalışmalarına başladığını açıklayan Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya´da "Siber Güvenilik Hatay Zirvesi" düzenledi.
´Geçici başbakan´ın ziyareti
´Geçici başbakan´ın ziyareti
Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Cevad Ebu Hattab ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı makamında ziyaret etti.
Döner sermaye sistemine ´eleştiri´
Döner sermaye sistemine ´eleştiri´
Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, performansa dayalı döner sermaye sistemni eleştirdi
Güzelmansur: Hatay, hakkını istiyor
Güzelmansur: Hatay, hakkını istiyor
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, ilin sorunlarını anlattı ve çözüm üretilmesini istedi.
HATSU heyetinden üç ilçeye ziyaret
HATSU heyetinden üç ilçeye ziyaret
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) heyeti, vatandaşa daha hızlı ve çözüm odaklı hizmet edebilmek için ilçelerde kurulan hizmet binalarınğ ziyaret edip, çalışmayı denetledi ve vatandaşrın taleplerini dinledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi