HBB personeline ´kadro duyuru´su yayınladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), taşerondan kadroya alımda KHK ve Devlet memurları Kanunu düzenlemelerinin uygulanmasının zorunlu olduğunu, bu konuda HBB´nin takdir yetkisinin bulunmadığını belirtti.
Tarih: 30.3.2018 10:46:34

HBB´den personeline ilişkin yaptığı duyuruda şunlara yer verdi: "Hatay Büyükşehir Belediyesi, 657 Sayılı DMK´nun 48. maddesi ve 375 sayılı KHK´nin geçici 24. maddesinin b bendine göre yapılan tespit sonucunda işçi statüsüne geçmeye hak kazanamayan personeller hakkında açıklamalarda bulundu. 375 sayılı KHK´nin geçici 23 ve 24. maddelerinin uygulanmasına dair usul ve esasların, 657 sayılı kanunun 48. maddesinin A bendinin 1, 4, 5, 6, 7 ve 8 numaralı alt bentlerinde personellerin belirtilen şartları taşıması gerekmektedir. 657 sayılı devlet memurları kanunun 48. maddesi; taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya bir yıl ve daha fazla süre ile fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarda, zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimâli ve istihlâk kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamaktır. Söz konusu kanunlardan anlaşılacağı gibi Hatay Büyükşehir Belediyesinin bu hususta takdir yetkisi bulunmamaktadır."

Karayollarında 26 kişiden 3´ü kadroda
T-Yol İş Sendikası İskenderun Otoyol Bakım İşletme Şefliği İşyeri Baştemsilcisi Kemal Soysüren de taşerondan kadroya alıma ilişkin yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: "696 sayılı KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile kamu kurum ve kuruluşlarında taşeronların çalıştırdığı işçilerin bir bölümünün kadroya alınması memnuniyet yaratmıştır. Ancak söz konusu kararname ile karayollarında asıl işin bir parçası olan yol bakım ve onarım hizmetleri karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri anahtar teslim olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçilerin tünel işletmeciliği günde tünellerin bakın ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altında tünellerdeki HGS dahil her türlü asıl işleri yapan işlerin kadroya alınmaması köylere hizmet götürme birlikleri nde çalışan işlerin kapsam dışı bırakılması il özel idarelerinde beş ay 29 gün çalışan işçilerin ise çalışma sürelerinin dört ay uzatılma hakkından yoksun bırakılması bizlerde hayal kırıklığı yaratmış çalışanları aileleri ile birlikte üzmüştür kadroya geçişte taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yapılması biz de kamuoyunda cumhurbaşkanımızın tam olarak bilgilendirilmesi ve kanaatini uyandırmıştır. Bizler, Karayolları Genel Müdürlüğünde muvazaalı yani kanuna karşı hilleli olarak asıl işin bir parçası olan anahtar teslimi işlerde taşeron yanında çalışan işçi arkadaşlarımızın kurumlarında kadrolarına geçirilmesini, il özel idarelerinde taşoron yanında çalışan işlerin şirket marifetiyle değil doğrudan kadroya alınmalarını, bbelediyelerde ve il özel idarelerinde kısmi süreli orada beş ay 29 gün çalışan işçilerimizin ise çalışma sürelerinin dört ay uzatılmasını talep ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın ve hükümetin izin taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yapan ve adil olmayan bir düzenlemeyi değiştireceklerini tüm taşeron işçilerin başlangıçta açıklandığı gibi kapsama alınıp kadrolarına kavuşacaklarını bekliyor, cumhurbaşkanımızın mağdur edilen bu işçileri de aileleriyle birlikte sevindireceklerine inanıyoruz. Kurumumuzda 26 taşeron işçisi arkadaşımızdan üçü kişi kadro almıştır. Bunu da yüzdeliğe vurdugumuzda yaklaşık yüzde 5´e tekabül eder."
Kaynak:

Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Dörtyollu şehit sonsuzlukta
Eşini, üniforması ve asker selamıyla uğurladı
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
´Yağmursuyu ızgarası hırsızlığı sürüyor´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), İskenderun´un çeşitli noktalarında devam eden yağmur suyu ızgaralarının çalınma olaylarının sürdüğünü ifade edip, uyarı ve sağduyu çağrısı yaptı.
İnanç önderleriyle buluştu
İnanç önderleriyle buluştu
Hatay il protokolü ve kanaat önderleri, Vali Erdal Ata´nın ev sahipliğinde düzenlenen iftar sofrasında bir araya geldi.
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kapasite artış nedeni Suriyeli göçü
Kırıkhan´da arıtmanın 2. kademesi başladı
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Avukata ‘saldırı ve alıkoymaya´ kınama
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, avukatlara yapılan saldırıları, ‘hukuka ağır bir saldırı ve ülkemizdeki en önemli ayıplardan biri´ olarak değerlendirerek kınadı.
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
Hatay´dan günlük 24 uçuş yapılıyor
2017 yılı iç ve dış hat yolcu sayısı 1.280.164 olarak gerçekleşti
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Haşereye karşı üçüncü tur ilaçlama
Hatay Büyükşehir Belediyesi temiz ve sağlıklı kent yaratma amacıyla haşere, larva ve uçkunla mücadelenin sürdüğünü belirtti
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.347
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.347 olduğu açıklandı.
HBB´den Payas´ta altyapı çalışması
HBB´den Payas´ta altyapı çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), yeni işyerleri ve meskenlerin altyapı ihtiyaçlarını gidermek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.
Belen´de Kadın Toplum Merkezi-2 projesi
Belen´de Kadın Toplum Merkezi-2 projesi
Proje uygulaması SODES adına incelenerek denetlendi
Avlar´ın mozaik büstü parkta
Avlar´ın mozaik büstü parkta
Reyhanlı´ya atılan roketlerin sonucunda hayatını kaybedip Şehit olan Fatma Avlar´ın büstü parka koyuldu
Filistin´e yardım kampanyası
Filistin´e yardım kampanyası
İsrail´in Filistin´e yönelik baskı ve şiddet uygulamasına yönelik tepki olarak yardım kampanyası da başlatıldı.
Yağmur, İskenderun´u etkiledi
Yağmur, İskenderun´u etkiledi
İskenderun ve yöresinde hafta sonu etkili olan şiddetli yağış, birçok ev ve işylerinin su altında kalmasını getirdi.
HBB Başkanı Savaş: Daralmayı projelerle aşacağız
HBB Başkanı Savaş: Daralmayı projelerle aşacağız
Hatay´da yaşanan daralmayı destek ve projelerle aşmak istediklerini söyleyen Başkan Savaş, Hatay´ı Ortadoğu´da ve Akdeniz havzasında ticaret ve turizm merkezi yapmak istediklerini ifade etti.
´Muhtarlarla Buluşma Toplantısı´
´Muhtarlarla Buluşma Toplantısı´
Cumhurbaşkanının muhtarlara yönelik yaptığı rutin toplantılar ve İçişleri Bakanlığının talimatları doğrultusunda ilçelerde düzenlenen ´Muhtarlarla Buluşma Toplantısı´nın biri daha İskenderun´da yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi