HDP´li Eraslan yangınla ilgili iddiaları sordu
HDP Hatay Ekoloji Komisyon Başkanı Nihat Eraslan, Samandağ´da başlayıp 5 gün süren yangınla ilgili bütün kamuoyunu rahatsız eden birçok şüpheli durum için soruların yanıtlanmasını istedi.
Tarih: 19.9.2020 09:27:22

Samandağ´da başlayıp, Antakya´da yerleşim bölgelerini tehdit eden, çıktıktan 5 gün sonra kontrol altına alınan orman yangınının kamuoyunda dilendirilen iddialarla ilişkisini soran HDP´li Eraslan, iddiaların maden arama sahaları, ormanlık arazinin imara açılması ile aynı alanların inşaat ve turizm yatırımcılarının ilgilendiği iddialarını hatırlattı.

Yeraltı ve yerüstü zenginlikleri sermayenin iştahını kabartan bütün dünyadaki örneklerinde olduğu beni Amanos dağlarına yönelik saldırıların her geçen gün arttığını belirten Eraslan, yaptığı yazılı açıklamada, “Bütün Türkiye´de 766.Hatay üzerinde 9 adet maden arama ihalesi 7 Eylül 2020 Pazartesi günü yapılırken ilginç bir tesadüf, Amanos´larda belli bir zaman ve yerleşim aralığında bir türlü söndürülmeyen yangınlar devam ediyordu. Dünya hem bitki örtüsü hem biyoçeşitlilik anlamında korunması öncelikli 20 bölgesinden biri olan bu dağların ve ormanlık arazilerin korunması ve gereken önlemlerin alınması noktasında ilgili bütün yetkililer sınıfta kalmıştır. Bilimsel donanım yetişmiş eleman ve teknik olanaklar bakımında algı mühendisliğinde doruğa çıkan anlayış 5 gündür devam eden ve yerleşim merkezlerine ulaşarak mahalleleri tehdit eden yangın söndürmekte dibe vurmuştur” iddialarını dile getirdi.

“Bu noktada bütün kamuoyunu rahatsız eden birçok şüpheli durum için yetkililere soruyoruz: Bu yangınların ve bir türlü söndürülememesinin tam da aynı günlere denk gelen maden arama ihaleleri ile ilişkisi var mıdır?” diye soran Eraslan, halk arasında her gün daha yüksek sesle dillendirilen bu bölgelerin ormanlık arazi vasfının kaybettirilmesi ve imara açılması yönündeki iddiaların aslı vaslı olup olmadığının da cevaplanmasını istedi.

Eraslan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Birçok alt yapı eksiğine rağmen açılan Çevik – Arsuz otoyolunun devamı niteliğinde planlanan Arsuz Antakya otoyolu projesinin aslı ver mıdır? Son 10 yılda aynı zamanlarda çıkan ve müdahalesi geç yapılarak geniş arazilerin her türlü yaşama elverişsiz kılan yangın alanlarının inşaat ve turizm baronlarına peşkeş çekildiği iddialarının aslı var mıdır? Buradan bütün yetkililer sesleniyoruz: Yanan alanların ıslah edilmesi ve ekoloji dengenin bilimsel doğru uygun koşullarda yeniden dizayn edilmesinin takipçisi olacağız.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Eraslan yangınla ilgili iddiaları sordu
Vali Doğan: Amanoslar temizlendi
Vali Doğan: Amanoslar temizlendi
İskenderun´da meydana gelen patlamayla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Soylu, terör eylemiyle ilgili iki teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Ardından açıklama yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan, Amanosların temizlendiğini bildirdi.
Gönüllü İtfaiyecilik uygulaması başladı
Gönüllü İtfaiyecilik uygulaması başladı
Arsuz´dan Kömürçukuru ve Işıklı´nın da yeraldığı kırsalda kalan 7 mahallenin üçer gönüllü itfaiyeci, römork ve ekipmanları ile donatılması çalışmalarına başlandı.
Dörtyol´da toplu taşıma ihalesi
Dörtyol´da toplu taşıma ihalesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 4 hat güzergahında çalışacak toplam 10 araç için ihaleye çıkıyor. 17 Kasım´daki ihalede hatlar 10 yıllığına kiralanacak.
İHD´den yangın raporu
İHD´den yangın raporu
İnsan hakları Derneği İskenderun Şubesi, 9 Ekim´de başlayan ve 33 saat sonra kontrol altına alınabilen yangınla ilgili araştırma raporunu kamuoyuyla paylaştı. Şube Sekreteri Adil Bahtiyar, yanan bölgelerin iyileştirilmesi talebi yanında sosyal medyadaki kirli bilgilere dikkat çekti.
Üç ilçede uyuşturucu operasyonu
Üç ilçede uyuşturucu operasyonu
Hatay´ın Samandağ, Belen ve Reyhanlı ilçelerinde uyuşturu ticaretine yönelik yapılan operasyonlarda 6 kişi gözaltına alındı.
HBB´den Arsuz ve Antakya´da yol çalışması
HBB´den Arsuz ve Antakya´da yol çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Fen İşleri Daire Başkanlığınca il genelinde yol yapım, bakım ve onarım çalışmaları kapsamında Antakya ve Arsuz´da da yol çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi.
Güven: En fazla Arsuz etkilendi
Güven: En fazla Arsuz etkilendi
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, yangın felaketi sonrası Arsuz Belediyesi Hasar Tespit Ekibinin çalışmalara başladığını bildirdi.
"Hatay´a Orman Bölge Müdürlüğü kurulacak"
"Hatay´a Orman Bölge Müdürlüğü kurulacak"
Hatay´da Orman Bölge Müdürlüğü kurulacağını AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman sosyal medya hesabından duyurdu.
“Sıkıntılar elele aşılacak”
“Sıkıntılar elele aşılacak”
Belediye Başkanı İbrahim Gül: El ele verip yaşadığımız sıkıntıları, hep birlikte aşacağız.
Ormancılardan 9 madde ile önlem istedi
Ormancılardan 9 madde ile önlem istedi
Türkiye Ormancılar Derneği (TOD), orman alanlarında kurulmasına izin verilen atık depolama, maden ocağı, turizm tesisi, HES´ler, elektrik nakil hatları gibi her türlü işletme ve tesisin hem yangın riskini artıracağına dikkat çekti, önlem istedi.
Prof. Ödemiş, 2B arazilerine dikkat çekti
Prof. Ödemiş, 2B arazilerine dikkat çekti
İskenderun Çevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Berkant Ödemiş, Samandağ´da ve İskenderun´da çıkan yangınların maden arama sahaları ile ilgisinin olmadığını, 2B arazilerinin imara açılma olasılığının daha fazla olduğunu belirtti.
Bakan Soylu: Yangın soruşturması sürüyor
Bakan Soylu: Yangın soruşturması sürüyor
Hatay´ın İskenderun, Belen ve Arsuz ilçelerinde yaşanan yangının çıkış nedenleriyle ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirten İçişleri Bakan Süleyman Soylu, yangının çıkışına ilişkin yaygın kanının ise terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği yönünde olduğunu söyledi.
CHP heyeti incelemeleri tamamladı: İstihbarat zaafiyeti var
CHP heyeti incelemeleri tamamladı: İstihbarat zaafiyeti var
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, partinin genel sekreteri Selin Sayek Böke ile yangının etkili olduğu Belen, İskenderun ve Arsuz´daki incelemelerini tamamlayarak hazırladıkları raporu yarın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´na teslim edeceklerini söyledi.
Yangın kontrol altında
Yangın kontrol altında
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Arsuz ve Belen ilçelerinde yangından hasar gören yerleşim alanlarında incelemelerde bulundu.
CHP heyeti yangın bölgesinde
CHP heyeti yangın bölgesinde
CHP Genel Başkan yardımcısı Ali Öztunç ile Genel Sekreter Selin Sayek Böke, bölgenin afet kapsamına alınması gerektiğini söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi