"Hedefimiz eğitimde kalite ve fırsat eşitliği"
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 2 okul açtı. Bakan Yılmaz, İskenderun´da 32 derslikli Nuri Üysen Ortaokulu´nun, Kırıkhan´da Naim Atakaş Anadolu Lisesi´nin resmi açılışı yaptı. Belen´i ziyaretinde Anadolu Lisesi talebini not alan Bakan Yılmaz, "Anadolu Lisesi Belen´e hayırlı olsun" dedi.
Tarih: 12.4.2018 10:25:49

İskenderun/SES

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ´büyük Türkiye hedefine´ giden yolda ilim ve aklı klavuz edindiklerini belirterek, toplumsal kalkınmada öncelikle yetişmiş insan gücüne ihtiyaç olduğunu belirtti. Bakan Yılmaz, "Kaliteli ve fırsat eşitliği temelli eğitim de bakanlığımızın vazgeçilmez ilkesi. Eğitimin altyapısı tamamlanmadan da kaliteden bahsedebilmek de mümkün değildir" dedi.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, açılış ve çalışma ziyareti kapsamında Hatay´a geldi. Numune Mahallesi´ndeki 32 derslikli Nuri Üysen Ortaokulunun resmi açılış töreninin ardından İskenderun Teknik Üniversitesi´ne de geçerek mastır planı inceledi, kent merkezinde onuruna verilen öğlen yemeğine katıldı. Belen Belediyesi´ni de ziyaret eden Bakan Yılmaz, Recep Atakaş tarafından yaptırılan Kırıkhan Karadurmuşlu Mahallesi´ndeki 24 derslikli Naim Atakaş Anadolu Lisesi´nin açılışını yaptı, öğretmenlerle biraraya geldi.

"Eğitimde aksama olursa..."
Bakan Yılmaz, okul açılışlarında yaptığı konuşmada Türkiye´de iyiye giden şeylerin başında eğitimin geldiğini belirtti. Yılmaz, "Eğer eğitimde bir aksama olursa, her şeyde aksama olur. Eğitim iyiye giderse, her şey de iyiye gider. Ama eksik olan varsa onun da sebebi eğitimdir. Yine o eksikleri gidermenin yolu da eğitimden geçiyor. Ülkemizi bilgi ekonomisine geçirmek istiyoruz, taşımak istiyoruz. Endüstri 4 sıfırla buluşturmak istiyoruz. Ne gerek eğitim gerek. Türkiye´de demokrasiyi yerleştirmek kökleştirmek istiyoruz. Çünkü insanların kendisi hakkında sağlıklı karar alabilmesi için mutlaka eğitim şart" diye konuştu.

Değişimi yakalayan eğitim hedefi
Eğitimin altyapısı tamamlanmadan kaliteden bahsedebilemeyeceğini vurgulayan Bakan Yılmaz, eğitimle ilgili gerçekleşmeleri aktardı, merkezi hükümet bütçesinde en yüksek payın yüzde 18 olarak eğitime ayrıldığını ve en büyük yatırımı öğretmene yaptıklarını ifade etti. Çağımızın yeni dili olarak adlandırdığı kodlama derslerini başlattıklarını ve bundan dolayı tablet bilgisayar yerine klavyeli bilgisayar dağıtmayı planladıklarını aktaran Bakan Yılmaz, kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birini müfredatın güncellenmesi olarak gösterdi. Bakan Yılmaz, şunları kaydetti: "Kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birisi eğitim müfredatının güncellenmesidir. Bu yıl birinci sınıf, 5. sınıf ve 9. sınıflarda da yeni müfredatta öğrencilerimize eğitim vermeye başladık. Çağ, teknoloji ve bilgi değişirken siz evlatlarınıza aynı bilgiyi veremezsiniz. Dolayısıyla teknoloji değişirken, bilgi artarken ve değişirken çağa ve bilime uygun eğitimi mutlaka vermek lazım."

Okul öncesini yaygınlaştırma...
Okul öncesine yönelik çalışmalarına dikkat çektiği konuşmasında Bakan Yılmaz, zorunlu eğitim yaşını 5 yaşa çekerek yaygınlaştırıp, 2019´a kadar yüzde 90´lık bir gerçekleşme hedeflediklerini söyledi.

Belen´e anadolu lisesi notu
İskenderun programının ardından Belen´i ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Belediye Başkanı Adnan Vurucu´dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Bakan Yılmaz´ı Kaymakam A.Aziz Aydın´la birlikte karşılayan Başkan Vurucu, kentin eğitim konusunda Anadolu Lisesi ihtiyacı bulunduğunu belirterek, Bakan Yılmaz´dan bu konudaki isteklerini dile getirdi. Bakan Yılmaz, Anadolu Lisesinin ilçeye kazandırılması için notunu alarak, "Anadolu Lisesi Belen´e hayırlı olsun dedi.

Vali Ata: Hayırveserler 240 okul kazandırdı

Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AKP Hatay milletvekilleri Fevzi Şanverdi, Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti yöneticilerinin de katıldığı törende Hatay Valisi Erdal Ata da, Hatay´da 1972 yılından bugüne hayırseverlerin 240 okul, 2 bin 782 derslik kazandırdığını, toplam 156 okul ve 1897 derslik inşaatının bir bölümünün başladığını, bir bölümünün de ihale aşamasında olduğunu bildirdi.
Kaynak:

Mahalleye spor tesisi
Mahalleye spor tesisi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte yapımına başlanan Yıldırım Tepe Mahallesi Spor Sompleksi projesinin tamamlandığı açıkladı.
Erzin´den Cizre´ye transfer oldu
Erzin´den Cizre´ye transfer oldu
TFF Spor Toto 3. Ligi 1. Grup takımlarından Erzin Belediye Spor´da forma giyen orta saha oyuncusu Nureddin Ersoy, Spor Toto 3. Ligi 3. Grubunda mücadele eden Cizre Spor ile anlaştı.
Özel okulda ´okuma şenliği´
Özel okulda ´okuma şenliği´
İskenderun yöresinde özel eğitim veren TEK Kampüs Okulları ilkokul birinci sınıf öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan okuma şenliği okulun konferans salonunda yapıldı.
Gelinlikle uğurlandı
Gelinlikle uğurlandı
Ukrayna´da öldürülen üniversiteli öğrencisi Buket, toprağa verildi
"Hatay´da enflasyon yüzde 45"
"Hatay´da enflasyon yüzde 45"
Hatay´da yaşanan ekonomik sıkıntıyı incelemeye alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Samsun Milletvekili Kemal Zeybek´in yaptığı görüşmeler sonrası hazırlayacağı raporuyla bölge ekonomsi hakkında değerlendirme ve daha derin bir inceleme yapacak.
"Hoş geldin bebek sürecek"
"Hoş geldin bebek sürecek"
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, belediyenin uyguladağı ve yeni bebekleri olan ailelere bebek takımının hediye edildiği "Hoş geldin bebek” projesininbu yılda da devam edeceğini açıkladı.
"Müfettişler kadrolu personel gibi çalışıyor"
"Müfettişler kadrolu personel gibi çalışıyor"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 2019 bütçe görüşmelerinin yapıldığı TBMM Genel Kurulunda, müfettişlerin CHP´li belediyelerde kadrolu personel gibi çalıştığını savundu.
Komutanların vali ziyareti
Komutanların vali ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, nezaket ziyaretleri kapsamında İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutanı Tuğgeneral Erdal Şener ile İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç´ı kabul etti.
Şahin, aday için sandık istedi
Şahin, aday için sandık istedi
Muhtarlıklara konulacak sandıkta halkın oy kullanmasını önerdi
Vali doğan: Eğitim çok önemli
Vali doğan: Eğitim çok önemli
Hatay Valisi Rahmi Doğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ve öğretmenleri temsilen bir grup öğretmeni makamında kabul etti. Ziyarette konuşan vali Doğan, öğretmenlerimizin gününü kutladı ve ziyarete teşekkür etti.
Karaağaç Spor haftayı 1 puanla kapattı
Karaağaç Spor haftayı 1 puanla kapattı
Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 5. Grubunda mücadele eden Arsuz Karaağaç Spor, kendi saha ve seyircisi önünde Adana Kiremithane Spor ile 3-3 berabere kalarak haftayı bir puan ile kapattı.
“Kilis´e bekliyorum”
“Kilis´e bekliyorum”
Kaymakam Soytürk´le veda buluşması
´Zeytin Dalı´nda görev yapanlara belge
´Zeytin Dalı´nda görev yapanlara belge
Zeytin Dalı Harekatına destek veren Belen Belediyesi adına Afrin´de görev yapan belediye çalışanlarına ´Başarı Belgesi´ verildi.
Tarımda teknolojiyi kullanmamız lazım
Tarımda teknolojiyi kullanmamız lazım
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Altınözü´nde başlayan zeytin hasadının açılışına katılmak üzere Hatay´a geldi.
“Konkordato suistimal ediliyor mu?”
“Konkordato suistimal ediliyor mu?”
Güzelmansur konkordato mağduriyetleri için Meclis Araştırması istedi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi