"Hedefimiz eğitimde kalite ve fırsat eşitliği"
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 2 okul açtı. Bakan Yılmaz, İskenderun´da 32 derslikli Nuri Üysen Ortaokulu´nun, Kırıkhan´da Naim Atakaş Anadolu Lisesi´nin resmi açılışı yaptı. Belen´i ziyaretinde Anadolu Lisesi talebini not alan Bakan Yılmaz, "Anadolu Lisesi Belen´e hayırlı olsun" dedi.
Tarih: 12.4.2018 10:25:49

İskenderun/SES

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ´büyük Türkiye hedefine´ giden yolda ilim ve aklı klavuz edindiklerini belirterek, toplumsal kalkınmada öncelikle yetişmiş insan gücüne ihtiyaç olduğunu belirtti. Bakan Yılmaz, "Kaliteli ve fırsat eşitliği temelli eğitim de bakanlığımızın vazgeçilmez ilkesi. Eğitimin altyapısı tamamlanmadan da kaliteden bahsedebilmek de mümkün değildir" dedi.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, açılış ve çalışma ziyareti kapsamında Hatay´a geldi. Numune Mahallesi´ndeki 32 derslikli Nuri Üysen Ortaokulunun resmi açılış töreninin ardından İskenderun Teknik Üniversitesi´ne de geçerek mastır planı inceledi, kent merkezinde onuruna verilen öğlen yemeğine katıldı. Belen Belediyesi´ni de ziyaret eden Bakan Yılmaz, Recep Atakaş tarafından yaptırılan Kırıkhan Karadurmuşlu Mahallesi´ndeki 24 derslikli Naim Atakaş Anadolu Lisesi´nin açılışını yaptı, öğretmenlerle biraraya geldi.

"Eğitimde aksama olursa..."
Bakan Yılmaz, okul açılışlarında yaptığı konuşmada Türkiye´de iyiye giden şeylerin başında eğitimin geldiğini belirtti. Yılmaz, "Eğer eğitimde bir aksama olursa, her şeyde aksama olur. Eğitim iyiye giderse, her şey de iyiye gider. Ama eksik olan varsa onun da sebebi eğitimdir. Yine o eksikleri gidermenin yolu da eğitimden geçiyor. Ülkemizi bilgi ekonomisine geçirmek istiyoruz, taşımak istiyoruz. Endüstri 4 sıfırla buluşturmak istiyoruz. Ne gerek eğitim gerek. Türkiye´de demokrasiyi yerleştirmek kökleştirmek istiyoruz. Çünkü insanların kendisi hakkında sağlıklı karar alabilmesi için mutlaka eğitim şart" diye konuştu.

Değişimi yakalayan eğitim hedefi
Eğitimin altyapısı tamamlanmadan kaliteden bahsedebilemeyeceğini vurgulayan Bakan Yılmaz, eğitimle ilgili gerçekleşmeleri aktardı, merkezi hükümet bütçesinde en yüksek payın yüzde 18 olarak eğitime ayrıldığını ve en büyük yatırımı öğretmene yaptıklarını ifade etti. Çağımızın yeni dili olarak adlandırdığı kodlama derslerini başlattıklarını ve bundan dolayı tablet bilgisayar yerine klavyeli bilgisayar dağıtmayı planladıklarını aktaran Bakan Yılmaz, kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birini müfredatın güncellenmesi olarak gösterdi. Bakan Yılmaz, şunları kaydetti: "Kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birisi eğitim müfredatının güncellenmesidir. Bu yıl birinci sınıf, 5. sınıf ve 9. sınıflarda da yeni müfredatta öğrencilerimize eğitim vermeye başladık. Çağ, teknoloji ve bilgi değişirken siz evlatlarınıza aynı bilgiyi veremezsiniz. Dolayısıyla teknoloji değişirken, bilgi artarken ve değişirken çağa ve bilime uygun eğitimi mutlaka vermek lazım."

Okul öncesini yaygınlaştırma...
Okul öncesine yönelik çalışmalarına dikkat çektiği konuşmasında Bakan Yılmaz, zorunlu eğitim yaşını 5 yaşa çekerek yaygınlaştırıp, 2019´a kadar yüzde 90´lık bir gerçekleşme hedeflediklerini söyledi.

Belen´e anadolu lisesi notu
İskenderun programının ardından Belen´i ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Belediye Başkanı Adnan Vurucu´dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Bakan Yılmaz´ı Kaymakam A.Aziz Aydın´la birlikte karşılayan Başkan Vurucu, kentin eğitim konusunda Anadolu Lisesi ihtiyacı bulunduğunu belirterek, Bakan Yılmaz´dan bu konudaki isteklerini dile getirdi. Bakan Yılmaz, Anadolu Lisesinin ilçeye kazandırılması için notunu alarak, "Anadolu Lisesi Belen´e hayırlı olsun dedi.

Vali Ata: Hayırveserler 240 okul kazandırdı

Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AKP Hatay milletvekilleri Fevzi Şanverdi, Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti yöneticilerinin de katıldığı törende Hatay Valisi Erdal Ata da, Hatay´da 1972 yılından bugüne hayırseverlerin 240 okul, 2 bin 782 derslik kazandırdığını, toplam 156 okul ve 1897 derslik inşaatının bir bölümünün başladığını, bir bölümünün de ihale aşamasında olduğunu bildirdi.
Kaynak:

Partilerden 8 maddelik protokol
Partilerden 8 maddelik protokol
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, demokrasi şöneli olarak adlandırdığı seçimin ‘adaletli ve güvenlikli´ gerçekleşmesine yönelik önlemleri hem partilerle hem basınla paylaştı. 8 maddelik ortak metin 9 parti tarafından imzalandı.
Antakya´da ´bahar meltemi´ konseri
Antakya´da ´bahar meltemi´ konseri
Hatay Büyükşehir Belediyesi Türk Müziği Korosu, Antakya´da ‘Bahar Meltemi Konseri´ verdi. Antakya Kültür Merkezi´ndeki konsere Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da katıldı.
İhtiyaç sahiplerine yardım sürüyor
İhtiyaç sahiplerine yardım sürüyor
Antakya Belediyesinin ´Kardeşinle, sevgiyle paylaş´ projesi kapsamında bağışlanan giysi, oyuncak, ayakkabı, kırtasiye ürünleri, mobilya ve kullanılabilir durumdaki ev eşyaları,ı ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaya devam ediliyor.
Dünya Veterinerler Günü
Dünya Veterinerler Günü
Dünya Veterinerler Günü törenle kutlandı. Dünya Veteriner Hekimler Birliği, her yıl nisan ayının son cumartesi gününü Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırırken, 2000 yılından itibaren bu tarih, ülkemizde de Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanıyor.
Adaylar başvuruyu sürdürüyor
Adaylar başvuruyu sürdürüyor
24 Haziran Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için siyasi partilerde başvuru sürüyor.
HDP: Niyetleri çok açık
HDP: Niyetleri çok açık
Erken genel seçim tarihi ile ilgili açıklamayı HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli´nin 21 Nisan´da kalabalık bir milletvekili grubuyla gerçekleştireceği Hatay ziyaret programı için parti kurullarıyla toplantıda alan İskenderun İlçe Başkanı Ahmet Çahan, tarihin Haziran ayına çekilmesini niyetlerin daha da belirginleşmesi olarak değerlendirdi.
Kırıkhan´da 2 yeni transfer
Kırıkhan´da 2 yeni transfer
TFF Spor Toto 3. Ligi 2. Grubu maçlarının ikinci yarı hazırlıklarını kendi tesislerinde takımın teknik direktörü Hakan Çimen nezaretinde sürdüren Kırıkhan Spor, iki oyuncuyu renklerine bağladı.
Esen-Kayra berabere kaldı
Esen-Kayra berabere kaldı
Hatay Amatör Küme U-16 Liginde İskenderun Esen Gençlik ile İskenderun Kayra Spor takımları karşılaştı.
HBB: 78-Mersin Sanat: 47
HBB: 78-Mersin Sanat: 47
Türkiye Bedensel Engelliler Basketbol Bölgesel Ligi C Grubunda mücadele eden Hatay Büyükşehir Belediye Spor Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, Mersin Sanat Engelliler Basketbol takımını 78-47´lık skorla yendi.
HBB: 100-İstanbul Üniversitesi: 64
HBB: 100-İstanbul Üniversitesi: 64
Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi´nde mücadele eden Hatay Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Takımı, deplasmanda İstanbul Üniversitesini 100-64´lık skorla yendi.
Karaağaç´ta ´izin bitti´
Karaağaç´ta ´izin bitti´
Arsuz Karaağaç Spor, ikinci yarı hazırlıklarına Karaağaç Belediye Spor tesislerinde Teknik Direktör Bilal Özdemir nezaretinde başladı.
Şampiyon, İSTE oldu
Şampiyon, İSTE oldu
İskenderun´da düzenlenenTürkiye Üniversitelerarası 2. Ligi Salon Futbolu Müsabakaları İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Futbol Takımı´ birincili oldu.
Hatay, 2 farkla yendi
Hatay, 2 farkla yendi
Türkiye Bedensel Engelliler Basketbol Bölgesel Ligi C Grubu´nda mücadele eden HBB Spor Bedensel Engelliler Basketbol Takımı, Niğde´yi 66-64 yendi.
Süper Ligde Gözcüler 2-0 yendi
Süper Ligde Gözcüler 2-0 yendi
Hatay Süper Amatör Liginde mücadele eden Arsuz Gözcüler Spor, sahasında konuk ettiği Karaağaç Spor´u 2-0 mağlup etti
Maçlar İskenderun´da başladı
Maçlar İskenderun´da başladı
Türkiye Üniversitelerarası Futsal 2. Ligi Müsabakaları, İskenderun´da dün başladı. İki gün sürecek ligde, ilk maç olarak İSTE ile Çağ Üniversitesi karşı karşıya geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi