"Hedefimiz eğitimde kalite ve fırsat eşitliği"
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 2 okul açtı. Bakan Yılmaz, İskenderun´da 32 derslikli Nuri Üysen Ortaokulu´nun, Kırıkhan´da Naim Atakaş Anadolu Lisesi´nin resmi açılışı yaptı. Belen´i ziyaretinde Anadolu Lisesi talebini not alan Bakan Yılmaz, "Anadolu Lisesi Belen´e hayırlı olsun" dedi.
Tarih: 12.4.2018 10:25:49

İskenderun/SES

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ´büyük Türkiye hedefine´ giden yolda ilim ve aklı klavuz edindiklerini belirterek, toplumsal kalkınmada öncelikle yetişmiş insan gücüne ihtiyaç olduğunu belirtti. Bakan Yılmaz, "Kaliteli ve fırsat eşitliği temelli eğitim de bakanlığımızın vazgeçilmez ilkesi. Eğitimin altyapısı tamamlanmadan da kaliteden bahsedebilmek de mümkün değildir" dedi.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, açılış ve çalışma ziyareti kapsamında Hatay´a geldi. Numune Mahallesi´ndeki 32 derslikli Nuri Üysen Ortaokulunun resmi açılış töreninin ardından İskenderun Teknik Üniversitesi´ne de geçerek mastır planı inceledi, kent merkezinde onuruna verilen öğlen yemeğine katıldı. Belen Belediyesi´ni de ziyaret eden Bakan Yılmaz, Recep Atakaş tarafından yaptırılan Kırıkhan Karadurmuşlu Mahallesi´ndeki 24 derslikli Naim Atakaş Anadolu Lisesi´nin açılışını yaptı, öğretmenlerle biraraya geldi.

"Eğitimde aksama olursa..."
Bakan Yılmaz, okul açılışlarında yaptığı konuşmada Türkiye´de iyiye giden şeylerin başında eğitimin geldiğini belirtti. Yılmaz, "Eğer eğitimde bir aksama olursa, her şeyde aksama olur. Eğitim iyiye giderse, her şey de iyiye gider. Ama eksik olan varsa onun da sebebi eğitimdir. Yine o eksikleri gidermenin yolu da eğitimden geçiyor. Ülkemizi bilgi ekonomisine geçirmek istiyoruz, taşımak istiyoruz. Endüstri 4 sıfırla buluşturmak istiyoruz. Ne gerek eğitim gerek. Türkiye´de demokrasiyi yerleştirmek kökleştirmek istiyoruz. Çünkü insanların kendisi hakkında sağlıklı karar alabilmesi için mutlaka eğitim şart" diye konuştu.

Değişimi yakalayan eğitim hedefi
Eğitimin altyapısı tamamlanmadan kaliteden bahsedebilemeyeceğini vurgulayan Bakan Yılmaz, eğitimle ilgili gerçekleşmeleri aktardı, merkezi hükümet bütçesinde en yüksek payın yüzde 18 olarak eğitime ayrıldığını ve en büyük yatırımı öğretmene yaptıklarını ifade etti. Çağımızın yeni dili olarak adlandırdığı kodlama derslerini başlattıklarını ve bundan dolayı tablet bilgisayar yerine klavyeli bilgisayar dağıtmayı planladıklarını aktaran Bakan Yılmaz, kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birini müfredatın güncellenmesi olarak gösterdi. Bakan Yılmaz, şunları kaydetti: "Kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birisi eğitim müfredatının güncellenmesidir. Bu yıl birinci sınıf, 5. sınıf ve 9. sınıflarda da yeni müfredatta öğrencilerimize eğitim vermeye başladık. Çağ, teknoloji ve bilgi değişirken siz evlatlarınıza aynı bilgiyi veremezsiniz. Dolayısıyla teknoloji değişirken, bilgi artarken ve değişirken çağa ve bilime uygun eğitimi mutlaka vermek lazım."

Okul öncesini yaygınlaştırma...
Okul öncesine yönelik çalışmalarına dikkat çektiği konuşmasında Bakan Yılmaz, zorunlu eğitim yaşını 5 yaşa çekerek yaygınlaştırıp, 2019´a kadar yüzde 90´lık bir gerçekleşme hedeflediklerini söyledi.

Belen´e anadolu lisesi notu
İskenderun programının ardından Belen´i ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Belediye Başkanı Adnan Vurucu´dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Bakan Yılmaz´ı Kaymakam A.Aziz Aydın´la birlikte karşılayan Başkan Vurucu, kentin eğitim konusunda Anadolu Lisesi ihtiyacı bulunduğunu belirterek, Bakan Yılmaz´dan bu konudaki isteklerini dile getirdi. Bakan Yılmaz, Anadolu Lisesinin ilçeye kazandırılması için notunu alarak, "Anadolu Lisesi Belen´e hayırlı olsun dedi.

Vali Ata: Hayırveserler 240 okul kazandırdı

Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AKP Hatay milletvekilleri Fevzi Şanverdi, Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti yöneticilerinin de katıldığı törende Hatay Valisi Erdal Ata da, Hatay´da 1972 yılından bugüne hayırseverlerin 240 okul, 2 bin 782 derslik kazandırdığını, toplam 156 okul ve 1897 derslik inşaatının bir bölümünün başladığını, bir bölümünün de ihale aşamasında olduğunu bildirdi.
Kaynak:

İSTE öğrencilerine ödül
İSTE öğrencilerine ödül
TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışması
Bütçe, oy çokluğuyla kabul edildi
Bütçe, oy çokluğuyla kabul edildi
İskenderun Belediye Meclisi
Pedaller, 10. Yıl Marşıyla çevrildi
Pedaller, 10. Yıl Marşıyla çevrildi
Süslü Kadınlar, İskenderun´da bisiklet turunu düzenledi
F. Tosyalı ´varlık fonu´ yönetiminde
F. Tosyalı ´varlık fonu´ yönetiminde
Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlandı
Kerem, milli takım aday kampında
Kerem, milli takım aday kampında
U-15 Milli Takımı´nın 10-14 Eylül tarihlerinde İstanbul´da yapacağı hazırlık kampının aday kadrosu belli oldu.
Güreşçi itfaiyeciler
Güreşçi itfaiyeciler
Romanya´da düzenlenecek şampiyona katılacak
4 ülkeden 5 şampiyon
4 ülkeden 5 şampiyon
9. Aba Güreşi Dünya Kupası Şampiyonası
Hatayspor´dan üç transfer
Hatayspor´dan üç transfer
Transfer çalışmalarına devam eden Hatayspor, geçen sezon Büyükşehir Belediye Erzurumspor forması giyen Gökhan Karadeniz, Yeni Malatyaspor forması giyen Abdoulaye Sadio Diallo ve Arnavutluk ekibi Skenderbeu´dan Bakary Nimaga´yı transfer ederek, renklerine bağladı.
Tarım alanları da yanıyor
Tarım alanları da yanıyor
İskenderun´da 0,3 hektar orman, Samandağ´da 15 dönüm zeytinlik yok oldu
"Amaç, mücadele eden takım kurmak"
"Amaç, mücadele eden takım kurmak"
Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 5. Grubunda mücadele eden İskenderun Belediye Spor, yeni sezon hazırlığını Nevşehir kampı ile sürdürüyor.
"Çok kültürlülük, insanoğlunun en son erişebileceği aşama"
"Çok kültürlülük, insanoğlunun en son erişebileceği aşama"
Cumhuriyet Gazetesi yazarı Prof. Dr. Emre Kongar, çok kürtürlülüğün insanoğlunun erişeceği en son aşama olduğunu ifade ederek, farklı etnik yapıların birarada yaşadığı Hatay´ın Arsuz ilçesinin bunu yaşadığını söyledi.
Şiir ve türkü harmanlandı
Şiir ve türkü harmanlandı
12. Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinlikleri
Türkoğlu MKYK´da, Özel disiplinde
Türkoğlu MKYK´da, Özel disiplinde
Adalet ve Kalkınma Partisi Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk kongresi Ankara´da yapıldı.
MHP´li Kaşıkçı´dan da ´teşekkür ziyareti´;
MHP´li Kaşıkçı´dan da ´teşekkür ziyareti´;
"Eksikler bize görev ve sorumluluk yüklüyor"
"Hiçkimse Türkiye´yi yeniyetme bir ülke zannetmesin"
"Hiçkimse Türkiye´yi yeniyetme bir ülke zannetmesin"
Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, ´ajan´lık iddiasıyla yargılanan ve ev hapsinde tutulan rahip Brunson davasına tepki olarak ABD´nin Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül´e yaptırım uygulama kararını, "ABD skandal bir karara imza atmaya hazırlanıyor" ifadesiyle kınadı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi