"Hedefimiz eğitimde kalite ve fırsat eşitliği"
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 2 okul açtı. Bakan Yılmaz, İskenderun´da 32 derslikli Nuri Üysen Ortaokulu´nun, Kırıkhan´da Naim Atakaş Anadolu Lisesi´nin resmi açılışı yaptı. Belen´i ziyaretinde Anadolu Lisesi talebini not alan Bakan Yılmaz, "Anadolu Lisesi Belen´e hayırlı olsun" dedi.
Tarih: 12.4.2018 10:25:49

İskenderun/SES

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ´büyük Türkiye hedefine´ giden yolda ilim ve aklı klavuz edindiklerini belirterek, toplumsal kalkınmada öncelikle yetişmiş insan gücüne ihtiyaç olduğunu belirtti. Bakan Yılmaz, "Kaliteli ve fırsat eşitliği temelli eğitim de bakanlığımızın vazgeçilmez ilkesi. Eğitimin altyapısı tamamlanmadan da kaliteden bahsedebilmek de mümkün değildir" dedi.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, açılış ve çalışma ziyareti kapsamında Hatay´a geldi. Numune Mahallesi´ndeki 32 derslikli Nuri Üysen Ortaokulunun resmi açılış töreninin ardından İskenderun Teknik Üniversitesi´ne de geçerek mastır planı inceledi, kent merkezinde onuruna verilen öğlen yemeğine katıldı. Belen Belediyesi´ni de ziyaret eden Bakan Yılmaz, Recep Atakaş tarafından yaptırılan Kırıkhan Karadurmuşlu Mahallesi´ndeki 24 derslikli Naim Atakaş Anadolu Lisesi´nin açılışını yaptı, öğretmenlerle biraraya geldi.

"Eğitimde aksama olursa..."
Bakan Yılmaz, okul açılışlarında yaptığı konuşmada Türkiye´de iyiye giden şeylerin başında eğitimin geldiğini belirtti. Yılmaz, "Eğer eğitimde bir aksama olursa, her şeyde aksama olur. Eğitim iyiye giderse, her şey de iyiye gider. Ama eksik olan varsa onun da sebebi eğitimdir. Yine o eksikleri gidermenin yolu da eğitimden geçiyor. Ülkemizi bilgi ekonomisine geçirmek istiyoruz, taşımak istiyoruz. Endüstri 4 sıfırla buluşturmak istiyoruz. Ne gerek eğitim gerek. Türkiye´de demokrasiyi yerleştirmek kökleştirmek istiyoruz. Çünkü insanların kendisi hakkında sağlıklı karar alabilmesi için mutlaka eğitim şart" diye konuştu.

Değişimi yakalayan eğitim hedefi
Eğitimin altyapısı tamamlanmadan kaliteden bahsedebilemeyeceğini vurgulayan Bakan Yılmaz, eğitimle ilgili gerçekleşmeleri aktardı, merkezi hükümet bütçesinde en yüksek payın yüzde 18 olarak eğitime ayrıldığını ve en büyük yatırımı öğretmene yaptıklarını ifade etti. Çağımızın yeni dili olarak adlandırdığı kodlama derslerini başlattıklarını ve bundan dolayı tablet bilgisayar yerine klavyeli bilgisayar dağıtmayı planladıklarını aktaran Bakan Yılmaz, kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birini müfredatın güncellenmesi olarak gösterdi. Bakan Yılmaz, şunları kaydetti: "Kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birisi eğitim müfredatının güncellenmesidir. Bu yıl birinci sınıf, 5. sınıf ve 9. sınıflarda da yeni müfredatta öğrencilerimize eğitim vermeye başladık. Çağ, teknoloji ve bilgi değişirken siz evlatlarınıza aynı bilgiyi veremezsiniz. Dolayısıyla teknoloji değişirken, bilgi artarken ve değişirken çağa ve bilime uygun eğitimi mutlaka vermek lazım."

Okul öncesini yaygınlaştırma...
Okul öncesine yönelik çalışmalarına dikkat çektiği konuşmasında Bakan Yılmaz, zorunlu eğitim yaşını 5 yaşa çekerek yaygınlaştırıp, 2019´a kadar yüzde 90´lık bir gerçekleşme hedeflediklerini söyledi.

Belen´e anadolu lisesi notu
İskenderun programının ardından Belen´i ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Belediye Başkanı Adnan Vurucu´dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Bakan Yılmaz´ı Kaymakam A.Aziz Aydın´la birlikte karşılayan Başkan Vurucu, kentin eğitim konusunda Anadolu Lisesi ihtiyacı bulunduğunu belirterek, Bakan Yılmaz´dan bu konudaki isteklerini dile getirdi. Bakan Yılmaz, Anadolu Lisesinin ilçeye kazandırılması için notunu alarak, "Anadolu Lisesi Belen´e hayırlı olsun dedi.

Vali Ata: Hayırveserler 240 okul kazandırdı

Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AKP Hatay milletvekilleri Fevzi Şanverdi, Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti yöneticilerinin de katıldığı törende Hatay Valisi Erdal Ata da, Hatay´da 1972 yılından bugüne hayırseverlerin 240 okul, 2 bin 782 derslik kazandırdığını, toplam 156 okul ve 1897 derslik inşaatının bir bölümünün başladığını, bir bölümünün de ihale aşamasında olduğunu bildirdi.
Kaynak:

MHP´li Kaşıkçı´dan da ´teşekkür ziyareti´;
MHP´li Kaşıkçı´dan da ´teşekkür ziyareti´;
"Eksikler bize görev ve sorumluluk yüklüyor"
"Hiçkimse Türkiye´yi yeniyetme bir ülke zannetmesin"
"Hiçkimse Türkiye´yi yeniyetme bir ülke zannetmesin"
Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, ´ajan´lık iddiasıyla yargılanan ve ev hapsinde tutulan rahip Brunson davasına tepki olarak ABD´nin Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül´e yaptırım uygulama kararını, "ABD skandal bir karara imza atmaya hazırlanıyor" ifadesiyle kınadı.
"Tarım topraklarının korunması gerekir"
"Tarım topraklarının korunması gerekir"
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, kullanılan belediye hizmet binasının 1970´li yıllarda zamanın şartlarında deniz kumu ile yapılmış bir bina olduğunu ve yapılan testlerle depreme dayanıksız yapı olarak tespit edilmesi üzerine yenilenmesinin zorounluluk haline geldiğini ifade etti.
Samandağ´da motosiklet festivali
Samandağ´da motosiklet festivali
Samandağ Belediyesi ana sponsorluğunda düzenlenecek Samountain Motosiklet Festivali, 5 Ağustos Pazar günü Çevlik´in, Çevlik–Arsuz yolundaki plajda oluşturulan pistte yapılacak.
´Basın, demokratik toplumun en önemli güvencelerinden biri´
´Basın, demokratik toplumun en önemli güvencelerinden biri´
Basından sansürün ilk kez kaldırılışının 110. yılı mesajlar ve ziyaretlerle kutlanmaya devam etti. Birçok kurum temsilcisi ve siyasetçi, 24 Temmuz´u "Gazeteciler ve Basın Bayramı" olarak kutladı.
"Hatay davası örnek alınmalı"
"Hatay davası örnek alınmalı"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay´ın 79 yıl önce Türkiye Cumhuriyetine katılmasının yıld önümü nedeniyle TBMM Genel Kurulu´nda konuşma yaptı. Milletvekili Güzelmansur, oturumu yöneten Meclis Başkanvekiline de Hatay´ı simgelediği belirtilen bir tablo hediye etti.
79 metrelik künefe
79 metrelik künefe
Her yıl bir metre uzatılıyor
HBB´den iki derece
HBB´den iki derece
TASK Türkiye Kick Boks Şampiyonası
BM´den valiye ziyaret
BM´den valiye ziyaret
Birleşmiş Milletler (BM) OCHA İnsani Yardımlar Türkiye Koordinatörü Trond Jensen ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
CHP´de olağanüstü kurultay istemi
CHP´de olağanüstü kurultay istemi
12 delege imza verdi
Şehitliğe protokol ziyareti
Şehitliğe protokol ziyareti
15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Hatay protokolü, Antakya´da şehitliği ziyaret etti.
“Bisiklet kurtarıcı olabilir”
“Bisiklet kurtarıcı olabilir”
‘Pedal Arkadaşım´ projesiyle engellere dikkat çekiyorlar…
Mahallede asfalt ve tesfiye çalışması
Mahallede asfalt ve tesfiye çalışması
Antakya Belediyesi kentin farklı mahallelerinde sürdürdüğü asfalt ve yol tesfiye çalışmasına devam ediyor.
"Vakit icraat vakti"
"Vakit icraat vakti"
24 Haziran genel seçimlerinde AKP adayı lorak Hatay´dan milletvekili seçilen Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdülkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sabahat Özgürsoy Çelik, partisinin İskenderun, Arsuz, Belen, Payas, Dörtyol, Erzin, kırıkhan, Alltınözü ilçe teşkilatlarına teşekkür ziyaretinde bulundu. Ziyaretlere, belediye başkanları, ilçe başkanları ve AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler de katıldı.
Partilerden 8 maddelik protokol
Partilerden 8 maddelik protokol
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, demokrasi şöneli olarak adlandırdığı seçimin ‘adaletli ve güvenlikli´ gerçekleşmesine yönelik önlemleri hem partilerle hem basınla paylaştı. 8 maddelik ortak metin 9 parti tarafından imzalandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi