Hekimler, bayramda isteklerini sıraladı
14 Mart Tıp Bayramı, Antakya ve İskenderun´da açıklama ve ziyaretlerle kutlandı.
Tarih: 16.3.2021 16:52:20

İskenderun´da Kaymakam İskender Yönden, Tıp Bayramı kapsamında İskenderun Devlet Hastanesine ziyaret edip, hekimlerle görüşürken, hekimler de Atatürk Anıtına çelenk sundu ve açıklama yaptı. Antakya´da, Hatay Tabip Odası (HTO), Hatay Dişhekimleri Odası, Sağlık Emekçileri Sendikası ile Hatay Psikologlar Derneği adına yapılan ortak açıklamada, “Kovid-19 meslek hastalığıdır, önerdiğimiz yasa tasarısı kabul edilsin” talebinde bulundu.

"Demokrasi ve adalet olmadan toplum sağlığı olmayacağını biliyoruz"

Hatay Tabip Odası YK Üyesi Dr. Doğan Dalgıç  İskenderun Atatürk Anıtında yapılan törende, modern tıp eğitimin 194. yılının pandemi koşullarında kutlandığını ifade etti. Atatürk Anıtına HTO adına çelenk koyan hekimler adına konuşan Dalgıç, "Var gücümüzle çabaladığımız koca bir yılı geride bırakarak giriyoruz, bu 14 Mart´a. Yönetlemeyen bir pandeminin gölgesinde. Söylenmeyenlerin ağırlığı omuzlarımızda, söylemediklerini söyleyip, göstermediklerini görünür kılmaya çalışarak mücadele ettik bir yıl boyunca. Ölümleri engelleyemeyenler, istifaları yasak ettiler, soluksuz çalışmayı dayattılar her birimize. Bur yılda milyarlarca lirayı şehir hastanelerine akıtanlar, birinci basamağı bodrumlara mecbur bırakıp, hastalıktan korumanın değil, hasta sayısının peşine düştüler" dedi ve Melih Cevdet Anday´ın "Olsun da gör" adlı şiirinden bir bölüm okudu. Anday´ın şiirindeki "Hiç görmediğim şey bu/Kurdun gözü yılmış sürüden/Elmanın yarısı soğuk, yarısı sıcak/Ağulu bitkilere dolanmış salkım/Güneşten yağmur boşanacak" dörtlüğü okuyan Dalgıç, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Güneşten yağmur boşalmasın diye bu mücadele. Meslek örgütümüz Türk Tabipler Birliği ile birlikte toplumsal sağlık için toplumsal dalanışmayı kurmak oldu hep gaüyretimiz. Demokrasi ve adalet olmadan toplum sağlığı olmayacağını biliyoruz. Onun için Anday´ın dediği gibi; ´Yetsin demir çağının beyliği/Yeni bir gün başlıyor demek/Yeryüzünde korkusuz yaşamak.´ Bizler yan yana gelince içimizdeki yenilmez yıldızı yaz akşamlarında her gece ayın ön dördüdür" diye konuştu. Atatürk Anıtındaki törene İskenderun belediyesi eski Bakanlarından Dr. Yusuf Civelek ile Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal da katıldı,.

Kaymakamdan hastane ziyareti
Sağlık çalışanlarının yanında olduklarını ifade eden ve eşi de hekim olan İskenderun Kaymakamı Yönden, Tıp Bayramı nedeniyle İskenderun Devlet Hastanesini ziyaret ederek, görevli hekimlerle görüştü. Hastane başhekimi Dr. Veysel Yıldırım´ın da eşlik ettiği hastane ziyaretinde kaymakam Yönden, doktor ve hemşireler ile tüm sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını kutladı, covid-19 salgını ile mücadele süreci başta olmak üzere dünden bugüne birey ve toplum sağlığı için yoğun bir emek ve gayret sarf eden tüm sağlık çalışanlarına teşekkürlerini iletip, görevi başında ebediyete intikal eden kahramanları da şükran, rahmet ve saygıyla andığını dile getirdi. Kaymakam Yönden, Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada da şunlara yer verdi: "14 Mart 1827´ de Tıbbiye-i Şahane Mektebi´nin kuruluşu münasebetiyle 1937 yılından bu yana "Tıp Bayramı" olarak kutlanmakta olup, 14 Mart gününü günümüz koşullarında; Bilim, teknik ve teknolojide baş döndürücü hızla ilerleyerek tıp alanında her gün kaydedilen yeni gelişmelerin ışığında idrak etmekteyiz. Halka kolay, erişilebilir, etkin sağlık hizmeti sunabilmek adına en büyük görev doktorlar başta olmak üzere sağlık sektörünün tüm çalışanlarına düşmektedir. Toplum sağlığının korunması ve mevcut sağlık sorunlarının giderilmesi, tüm insanlığın ortak hedefi ve beklentisidir. Bu doğrultuda doktorluk mesleği, önemini hiçbir zaman kaybetmemekte ve kutsal bir meslek olarak kabul görmektedir. Gece gündüz, soğuk sıcak demeden şartlar ne olursa olsun halk sağlığını korumak, insanların mutluluğunu sağlamak ve herkese çare olmak için koşan hekimlerimiz, bu kutsal görevi büyük bir özveri ve meslek aşkıyla ifa ederken, bazen de hak etmedikleri olumsuz davranışlara maruz kaldıkları da maalesef acı bir gerçektir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk´ün de ifade ettiği gibi, sağlığımızı emanet ettiğimiz Türk hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanlarımızın bu hizmet kervanına sabır, özveri, gayret ve inançla, meslek onuruna yakışır bir şekilde etkin hizmetler üretmeye devam edeceklerine olan inancımız sonsuzdur. İnsanı yaşatmayı ve insanlığa daha etkin ve nitelikli yaşam sunmayı amaç edinen bu kutsal mesleği büyük özveriyle ifa eden doktorlar, hemşireler ve ebelerimiz ile sağlık sektörünün tüm çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, çalışmalarında kolaylık ve başarılar diliyorum."
Ülkemizde modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilen 14 Mart tarihininin Tıp Bayramı olarak kutlandığını anımsatan Hatay Valisi Rahmi Doğan da Tıp Bayramı açıklamasında ise şunlara yer verildi: "Kim bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur,´ diyen bir inancın sahipleri olarak, kutsal bir görevi yerine getiren sağlık çalışanlarımız, insan ve toplum sağlığını korumak için şartlar ne olursa olsun gece gündüz demeden kendi hayatlarından ödün vererek büyük bir fedakârlıkla çalışmaktadırlar. ´Beni Türk Doktorlarına emanet edin´ sözleriyle doktorlarımızın bilgi birikimini ve tecrübesini vurgulayan Mustafa Kemal Atatürk´ün sözlerini kendilerine şiar edinen hekimlerimizin öncülüğünde, sosyal devlet olmanın bir gereği olarak sağlık hizmetlerinin en üst seviyeye çıkarılması, hepimizin ortak amacıdır. Hayatın her alanında olduğu gibi tıp alanında da bilimsel gelişmeler yaşanmış, bugün gelinen noktada sağlık alanındaki verilerde ülkemiz önemli bir noktaya ulaşmıştır. Yaşadığımız çağda tüm insanlara sağlık hizmeti verilmesi ve insanların bu hizmetlere ulaşa bilirliğinin artırılması, gelişmişliğin temel göstergelerinden biri kabul edilmektedir. Zira insan varlıkların en değerlisi ve üretilen her hizmetin odak noktasıdır. Tüm dünyanın sınav verdiği pandemi döneminde ülkemiz de virüsle mücadelede devletimizin son yıllarda yaptığı sağlık yatırımları ile gerçekleştirilen büyük projelerle halkımıza sağlık alanında önemli hizmet imkanları sunmuştur. En değerli hazinemiz olan sağlığımızın öneminin kuvvetli bir şekilde hissedildiği bu günlerde, bir nefeslik sıhhatin bile değerinin ölçülemeyeceğinin bilincinde olarak, görevini büyük bir özveriyle yerine getiren sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, virüsle mücadelede hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızı minnet ve şükranla anıyorum."

AKP heyetinin hastane ziyareti
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, AKP Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal ve AKP İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven, İskenderun Devlet Hastanesi Başhekimi Veysel Yıldırım´ı ziyaret ederek, Tıp Bayramını kutladı. Salgın döneminde sağlık çalışanlarının önemli bir görevi yerine getirdiğini belirten Tosyalı, "Sağlık çalışanlarının bayramını kutluyorum. Dünya ve ülkemiz korona virüs nedeniyle zor zamanlar geçiriyor. Sağlık çalışanlarımız korona virüse karşı hummalı bir şekilde mücadele etmeye devam ediyor. Sağlık çalışanları, insanların evlerine kadar giderek halkın sağlığı için yoğun bir şekilde çalışıyor. Bizler onların haklarını hiçbir zaman ödeyemeyiz" diye konuştu. Ziyarete teşekkür eden başhekim Yıldırım da her zaman vatandaşların hizmetinde olduklarını söyledi.

Şahin, Tıp Bayramı ikramiyesi istedi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, sağlık hizmetleri sınıfı ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfına dahil olan sağlık alışanlarına, 14 Mart Tıp Bayramı ikramiyesi olarak, 14 Mart 2021 tarihinden itibaren her yılın Mart ayıhnda brüt maaşı tutarı kadar iki maaş ikramiye verilmesi için kanun teklifi verdi. Hatay Milletvekili Şahin, Covid-19 pandemisinin ilk gününden itibaren ailesi, sevdikleri, sosyal hayatına hasretle çalışan, sabır, özveri ve gayretle mesleğini icra eden ve kendini insanlığa hizmet etmeye adayan sağlık hizmetleri sınıfına ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfına dahil olan sağlık çalışanlarına, 14 Mart Tıp Bayramı ikramiyesi olarak, her yıl Mart ayında brüt maaşı kadar iki maaş ikramiye verilmesini önerdi.
kanun teklifiyle Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmasını öneren milletvekili Şahin, TBMM Başkanlığına sunduğu kanun değişikliği teklifinin gerekçesinde şunlara yer verdi: "Toplum sağlığı çerçevesinde fedakarca çalışan sağlık çalışanlarımız Covid-19 salgını ile birlikte zorlu şartlar altında görevlerini yerine getirmek için yoğun bir özveri ile çalışmışlardır. Bu zorlu süreçlerde sağlık çalışanlarımıza ne kadar ihtiyacımız olduğunun ortaya çıkmış, birçoğu ailelerinden dahi uzakta, izin kullanmadan, gece gündüz demeden, kendi sağlıklarını tehlikeye atarak savaşmışlardır. Sağlığımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanlarımıza minnetimiz büyüktür. Bu nedenle Covid-19 pandemisinin ilk gününden itibaren gece gündüz demeden ailesine, sevdiklerine, sosyal hayatına hasretle çalışan, sabır, özveri ve gayretle mesleğini icra eden ve kendini insanlığa hizmet etmeye adayan vefakar ve cefakar sağlık çalışanlarımızın ekonomik sorunlarının çözümü ve onlara olan minnetimizin bir göstergesi olarak 14 Mart Tıp Bayramında 2 maaş ikramiye verilmesini istiyoruz."
TBMM genel kurulunda görüşülecek olan kanun teklifi için mecliste bulunan partilerin milletvekillerine çağrıda bulunan Suzan Şahin, "Milletimizin günlerce ayakta alkışladığı ve minnet duyduğu sağlık çalışanlarına yönelik bu kanun teklifine, milletin oylarıyla meclise gelmiş olan tüm milletvekillerinin kabul oyu vermesini ümit ediyorum" değerlendirmesini yaptı.

AKP´li kadınların hastane ziyareti
AKP İskenderun İlçe Kadın Kolları Başkanı Bedriye Aslan ve yönetimi, Tıp Bayramı kapsamında kentte özel sağlık hizmeti veren Palmiye Hastanesini ziyaret ederek, hastanede görev yapan sağlık çalışanlarına karanfil ve kek dağıttı. AKP ilçe kadın kolları başkanı Aslan, sağlıkçıların 14 Mart Tıp Bayramı´nı kutladı. Hastane başhekimi Dr. Ömer Suha Caymaz ise, ziyaret için Aslan ve yönetimine teşekkür etti.
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin Başhekimi Dr. Emin Turhan ve özel Palmiye Hastanesinin Başhekimi Dr. Caymaz, yaptıkları açıklamada, sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı´nı kutladı. Turhan, “Sağlık hizmetlerinin her alanında ve özellikle pandemi sürecinde büyük bir özveriyle insan sağlığı için fedakârlık göstererek mesleğini yürüten hekimlerimiz başta olmak üzere, tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı´nı kutluyorum" ifadesini belirtirken, Caymaz da, “Hekim ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin son bulduğu, sevgi ve saygı unsurunun kaybolmadığı, ülkemizde huzurlu bir yaşamın sürdürülebildiği nice bayramlar diliyorum” açıklamasını yaptı.
Sağlık çalışanlarına verilecek en büyük ödül pandemi tedbirlerine sımsıkı uymak olduğunu ifade eden CHP Hatay İl Başkanı Dr. Hasan Ramiz Parlar, Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada şu değerlendirmeye yer verdi: "İnsan sağlığının korunması, mevcut sağlık sorunlarının giderilmesi tüm insanlığın ve toplumun önemli hedeflerinden biridir. Ülkelerin gelişmişlik düzeyinin en temel göstergelerinden biri de sağlık hizmetlerinde ulaşılan noktadır. İnsan sağlığının korunması, mevcut sağlık sorunlarının giderilmesi tüm insanlığın ve toplumun önemli hedeflerinden biridir. Bu nedenle hekimlik mesleği her zaman kutsal, saygın ve onurlu bir meslek olarak görülmüştür. Bireyin kendi sağlığına özen göstermesi ve beslenmeden iyileştirmeye kadar sağlık konularında bilinçlendirilmesi, meslektaşlarım doktorlarımız başta olmak üzere sağlık personelinin özverili çalışmalarını kolaylaştıracak ve sağlık hizmetlerinin evrensel ölçülerde sunulabilmesine önemli katkı sağlayacaktır."
BTP Hatay İl Başkanı Fehmi Uçar ve basın sorumlusu Abdurrezzak Uzun da, "Her alanda müreffeh, çağdaş bir toplum ve güçlü bir devlet olabilmenin ön koşullarından biri sağlıklı bireylere sahip olmaktır. Dünyada yaşanan (covid 19) korona virüs sağlığın ve sağlık çalışanlarının önemi bir kez daha ortaya koymuştur. Atatürk´ün de ifade ettiği gibi, sağlığımızı emanet ettiğimiz Türk hekimlerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımız bu hizmet kervanında özveri ve inançla, meslek onuruna yakışır bir şekilde İnsan sağlığı için hizmet etmeye devam etmektedir. Toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, insanların daha sağlıklı ve daha mutlu hayat sürmesi için en zor şartlarda görev yapan başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı´nı kutluyoruz" değerlendirmesini yaptı.
DEVA Partisi Hatay İl Başkan Yardımcı Yusuf Yurdal ise, "14 Mart Tıp Bayramı Covid-19 salgını ile mücadelenin birinci yıldönümü nede-niyle bu yıl çok farklı bir anlam taşıyor. Vakaların tespiti, aşılama, sosyal kısıt-lamalar ve vaka tespiti konusunda strateji ve planlamadaki pek çok zafiyete rağmen, Türkiye salgın ile mücadeleyi sağlık ordumuzun kendi hayatlarını riske atmak pahasına gösterdiği olağanüstü çaba sayesinde yönetiyor" açıklamasını yaptı. Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat ile Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel de ayrı ayrı yaptıkları açıklamayla, sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını kutladı.
Kaynak:

“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, “İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz” dedi.
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Zeren, kadına yönelik şiddetle mücadelesine dikkat çekmek için 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Akıllı telefonlar aracılığıyla indirilebilen, şiddet mağduru veya şiddet tehdidi altında bulunan kadınlar tarafından kullanıldığında tek tuşla olay yerine en yakın ekibin ivedilikle geçmesine kolaylık sağlayan Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) uygulamasının tanıtımı devam ediyor.
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
İskenderun´da üç aracın lastiklerini kestiği iddiasıyla bir kişi polis tarafından gözaltına alındı.
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
CHP´li kadınların ülke genelinde olduğunu gibi Hatay İl ve ilçelerde de gerçekleştirdiği eşzamanlı açıklamada talepleri dile getirdi, partinin ´Altı Ayda Altı Kolaylık´ başlıklı yol haritası hatırlatıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi, Hatay Barosu ve ECPAT Türkiye arasında, Çocuk Hakları ve Danışma Merkezinin kurulması ve yürütülmesine ilişkin protokol imzalandı.
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
İskenderun Kadın Platformunun evsahipliğinde kadınlar, şiddete ve hak ihlallerine düdük çalarak, alkış tutarak dikkat çekti.
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Antakya El Sanatları Müzesinde düzenlenen 6. Orontes Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali´ni ziyaret eden Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz´ın eşi Saadet Yılmaz, gelen sanatçılara künefe yaptı.
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz Belediyesi, ekiplerin kentteki mahallelerde çalışmalarına devam ettiğini bildirdi.
ÇTV´nin ikinci taksidi
ÇTV´nin ikinci taksidi
Emlak vergisi ve iş yerleri için çevre temizlik vergisinin (ÇTV) 2. taksitinin son ödeme tarihi 30 Kasım.
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Hatay Büyükşehir Belediyesinin, Samandağ´ın Çevlik sahilinde yaşanan boğulma vakalarına karşı aldığı önlemlerin sonuç verdiği belirtildi.
Kaçakçılık operasyonu
Kaçakçılık operasyonu
Reyhanlı´da silah sesi ile polisin yaptığı operasyonda, kaçakçılığa ulaşıldı.
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç, kadına yönelik artan erkek şiddetinin önlenmesi için yükümlü olunan CEDAW ve Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu´nun etkin bir biçimde uygulanması ve kadınlara yönelik erkek şiddetinin engellenmesi amacıyla TBMM Başkanlığına Meclis Araştırması icin önerge verdi.
Komutanın vali ziyareti
Komutanın vali ziyareti
Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tuğgeneral Semih Okyar, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
Samandağ Belediye Meclisi´nin CHP´li üyeleri, hiç kimsenin eleştiri hakkı adı altında küfür ve hakaret etme hakkı olmadığını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi