Hekimler dayanışma istedi
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla hekimler dün İskenderun´da dabuluştu. Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan dayanışma çağrısını İskenderun´da da yineleyen hekimler, meslek değerlerine dikkat çekti.
Tarih: 15.3.2018 10:27:49

Tıp Bayramı dolayısıyla sağlık çalışanları dün saat 09.00´da Atatürk Anıtı alanında biraraya geldi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından günün önemi üzerine konuşan Hatay Tabip Odası yönetim kurulu üyesi Dr. Doğan Dalgıç, öncelikli taleplerini ‘hekimlerin emeklerinin karşılığı olan, emekliliğe yansıyacak, güvenceli görev tanımına ve likayata uygun, tek işte çalışarak insanca yaşamaya yetecek bir ücret elde etmeleri ve emekli hekim ücretlerinin arttırılmasının´ oluşturduğunu söyledi. KHK ile kaldırılan Sağlıkta Dönüşüm Programı SDP´nin 15 yılda, Türkiye´de sağlık ortamını birçok açıdan etkilediğini, sağlık alanında birçok yeni soruna yol açtığına dikkat çekti.
Hatay Tabip Odası İskenderun Temsilciliği ile özel sağlık kuruluşlarının çelenklerinin yer aldığı törende Dr. Dalgıç, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete dikkat çekerek şunları ifade etti: “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti artıran unsurlardan biri de, şiddeti uygulayan kişilerin cezalandırılmayacakları ya da ciddi bir yaptırımla karşılaşmayacakları düşüncesidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete hoşgörü gösterilmeyeceği, şiddet suçlarının mutlak cezalandırılacağı düşüncesinin yerleştirilmesi ve önleyicilik açısından, TTB Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı bir an önce yasalaşmalıdır.”

Karasayar: Devletin en önemli görevi

Vatandaşlarına sağlıklı bir yaşam alanı ve imkânı oluşturmanın devletin en önemli görevleri arasında yer aldığını belirten TBMM İdare Amiri ve AKP Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Karasayar, mesajında “Mutlu ve huzurlu bireylerden oluşan bir toplumun temel şartı kaliteli ve etkin hizmet sunan, iyi işleyen ve kolay erişilebilir bir sağlık sistemidir. Sunulan sağlık hizmetlerinin kalite ve seviyesi Ülkelerin gelişmişlik düzeylerini belirleyen önemli bir gösterge haline gelmiştir. Ülkemizde son dönemlerde sağlık alanında çok önemli reform ve dönüşümler gerçekleştirilmiştir. Bugün, vatandaşlarımızın yaşam standartları, insanımıza sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesi eskisiyle mukayese edilemeyecek düzeyde artmıştır. Bu alanda Türkiye Dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır” ifadesine yer verdi.

Ahrazoğlu: İyileştirmeler devletin görevi

MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi Mehmet N. Ahrazoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı mesajında bir toplumun sağlık sektörüne verdiği önem ve tıp alanındaki gelişmişlik düzeyinin, o ülkenin insana verdiği değerin ve uluslararası değerinin en önemli işareti olduğunu belirtti. Ahrazoğlu, sağlık çalışanlarının çalışma şartlarının iyileştirilmesi, mesleki sorunlarının giderilmesinin ise iktidarların asli görevi olduğunu vurguladı. Ahrazoğlu, “İnsanların daha sağlıklı, daha mutlu yaşam sürmesine hizmet etmeyi amaçlayan tıp bilimi, geçmişten gelen tüm birikimleri de kullanarak sürekli ilerleme içinde olmuştur. ´Önce insan´ anlayışının benimsendiği günümüz dünyasında, herkesin kaliteli sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi çağdaşlığın öncelikli şartıdır” dedi.

Savaş: En büyük değer

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, 14 Mart Tıp Bayramı mesajında sağlığın insan hayatının olmazsa olmaz kabul edilen bir değer olduğunu kaydetti. Savaş´ın mesajı şöyle: “Halkımızın daha sağlıklı bir hayat sürmesini sağlamak, toplumsal refahın artmasına önemli katkı sunmaktadır. İnsan sağlığının korunması, mevcut sağlık sorunlarının giderilmesi, tüm insanlığın ve tüm toplumların en önemli hedefidir. Sağlık hizmetlerinin en üst seviyeye getirilmesi toplumsal refahın sağlanması için hekimlerimizin ve sağlık personellerimizin görevlerini özverili bir şekilde gerçekleştirdikleri herkes tarafından bilinmektedir. Sağlıklı bir toplum oluşturulması için her koşulda görev yapan doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarının ortaya koyduğu çaba takdire şayandır.”

AKP´den hastane ziyaretleri

AKP İskenderun İlçe Başkanı B.Bestami Bilgili, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle İskenderun Devlet Hastanesi ve Diş Hastanesi ile birlikte ilçedeki özel hastaneleri ziyaret ederek sağlık çalışanlarının bayramını kutladı.
İlçe Kadın Kolları Başkanı, Gençlik Kolları Başkanı ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte gerçekleştirdiği ziyaretlerde hastane yöneticileri ve doktorlarla bir araya gelen Bilgili, Türkiye´nin sağlık alanında devrim yaptığını savundu. Bilgili, “Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. İlçe Teşkilat Yöneticilerimiz ile beraber başhekimlerimizi ziyaret ederek onların şahsında hekim arkadaşlarımızın, sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramını tebrik etmek istedik. Gerçekten bu kutsal görevi ifa eden tüm arkadaşlarımızın, gerek Devlet Hastanemizde gerek özel hastanelerde gerek Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde ki hekimlerimizin, sağlık çalışanlarını tebrik ediyor ve canı gönülden kutluyorum. Onlara sağlıklı, hayırlı uzun ömürler diliyorum” diye konuştu.

Culha: Şükran borçluyuz

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Hatay Tabipler Odası İskenderun Temsilciliğini ziyaret eden Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, “Hekimlerimizin demokratik dik duruşlarına şükran borçluyuz “ dedi.

14 Mart Tıp Bayramı münasebetiyle Hatay Tabipler Odası İskenderun Temsilciliğini ziyaret eden Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ve beraberindekileri Dr. Süleyman Saygılı, Dr. Doğan Dalgıç, Dr. İbrahim Tartıcı, Dr. Riyat Kırmızıoğlu, Dr. Yusuf Reyhani, Dr. Aydın Deniz Karataş ve Dr. Behçet Eşkili karşıladı.
Başkan Culha, hekimlerin ve tüm sağlık çalışanlarının, insanlığın güzel ve sağlıklı bir hayat yaşamaları adına özverili çalışmalarda bulunduklarını, ancak darp vakalarının her geçen gün arttığına dikkat çekti. Başkan Culha, “Sağlık personellerimiz mesleki koşullarındaki zorluklara rağmen zor şartlarda mesleklerini ifa etmeye çalışıyor olsalar da kendi mesleklerini uygulamak adına büyük bir performans sergiliyorlar. Ülkemizdeki demokratik gelişmeler konusunda dik duruşlarından ve kararlılıklarından dolayı kendilerini şükran borçluyuz. Kendi ilçemizde Türk Tabipler Birliği´nin temsilciliğinin olmamasından dolayı biz İskenderun Türk Tabipler Birliği Temsilciliği´ni kendi temsilciliğimiz olarak kabul ediyoruz. Bu bağlam ben tekrardan insanlığa hizmet eden hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramlarını kutluyor, mesleki hayatlarında başarılar diliyorum” diye konuştu.
Kaynak:

Kamusen´den ek gösterge istemi
Kamusen´den ek gösterge istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge uygulamasının gerçekleşmesini istediklerini belirtti.
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
Ali Yeral: Haşimi-Muhammedi-Alevi Ehl-i Beyt ve 12 İmam İslam´ına bağlıyız, bundan da büyük gurur duyuyoruz
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Baro başkanları toplandı
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 2018 enflasyon oranının yüzde 20,30 olarak gerçekleştiğini ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Solğun, gelinen noktada 2018 ve 2019 enflasyon hedefini güncellediğine göre, 2019 için yapılacak olan yüzde 9´luk maaş zammı da bu doğrultuda güncellenmesi gerektiğini belirtti.
Bir kez daha ´iptal´ istendi
Bir kez daha ´iptal´ istendi
İskenderun Körfezi´ndeki üç termik santral davası
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Şehit üstteğme Kalo´nun cenazesi Hatay´dan memleketi İstanbul´a gönderildi
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Gaziantep, Kilis ve Adana bölgesinden Hatay sınırına iki gün süreyle askeri araç sevk edildi.Hatay´ın Suriye sınırına sevk edilen askeri araçlar arasında tank, fırtına obüsü ve zırhlı araçlar da bulunuyor.
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, doğru bilgilendirmenin her konuda ´kent efsaneleri´ni azaltacağını söyledi.
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD Hatay: Kamuoyuna “Sağlıkta Şiddet Yasası” diye sunulan ve iktidar vekilleri tarafından meclise sunulan teklif, çok daha ağır bir ihlal içermektedir
Işığın peşinden geldik
Işığın peşinden geldik
Suriyeli gazeteci Hakkı:
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İskenderun KESK, ihraç edilen emekçileri olarak ıslak imzalı dilekçeleri kamu denetçiliği kurumu başkanlığına gönderdiğini açıkladı.
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi