Hekimler, tedbirlerin ´kademeli kaldırılmasını´ istedi
Hatay Tabip Odası, tedbirlerin kademeli ve yerel dinamikleri gözeten bir gevşeme politikasının hayata geçirilmesini istedi.
Tarih: 27.2.2021 12:53:47

Hatay Tabip Odası, aşının bulaşıcı hastalıklar için hayat kurtaran, her canlı için vazgeçilmez ortak bir değer olduğunu belirtti. Hekimler, tedbirlerin Haziran 2020´deki gibi birdenbire kaldırılması yerine kademeli ve yerel dinamikleri gözeten bir gevşeme politikasının hayata geçirilmesinin mutasyonlar ve doğal olarak enfeksiyonun yayılımını engelleyeceğini, hastalık oluşumu ve kayıplar yaşamamızın önüne geçeceğini ifade etti.

Covıd-19 pandemisinde de güvenli ve etkili aşılarla yapılacak yaygın aşılamanın, salgını kontrol altına almaya katkı sağlayacağının açık olduğunu belirten Hatay Tabip Odası, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bugüne kadar dünyada uygulanmaya başlanan aşıların hastalığı önleme konusundaki etkililikleri farklı olmakla birlikte ağır hastalık ve ölümleri önleme konusunda etkililiklerinin yüksek olduğu, farklı yaş ve risk gruplarında etkililik ve yan etki açısından değişiklikler gözlendiği, bugüne kadarki veriler ışığında hiçbirinin ciddi yan etki oluşturmadığı gözlenmektedir. Türk Tabipleri Birliği ve Hatay Tabip Odası olarak koruyucu sağlık hizmetlerinin en önemli aracı aşılamanın, COVID-19´a bağlı ağır hastalıkları, yurttaş ve sağlık çalışanlarının ölümlerini azaltacağını düşünüyoruz. Topluma aşıyı tanıtacak ve kabullendirecek, toplumun güvenini yegâne kazanmış olan sağlık çalışanları olarak, aşılar ve aşılama kampanyasıyla ilgili belirsizliklerin gelinen bu son aşamada giderilmesini istemek de toplumu koruma adına sorumluluğumuz ve hakkımızdır. Aşı sonrası istenmeyen etkilerin izlemi konusunda sağlıkçılar ve toplum da sürecin parçası olmalıdır. İlimiz maalesef hala vaka sayısı açısından riskli konumdadır. Bakanlığın verilerine göre nüfusuna göre en çok vaka görülen 40. ildir. 65 yaş üzeri aşılamada ilimiz ortalamanın altındadır. Bunun en büyük nedenleri aşılamada şeffaf olunmaması, bakanlıktan yeterince güven verici açıklamalar yapılmaması, ilimize yeterince aşı verilmemesi ve aşı dağıtımında yetersiz olunmasıdır. Sağlık çalışanları bütün güçleriyle aşı yapmaya odaklanmışken, aşılama için olağanüstü çaba harcarken aşı yok denilmesi, aşı dağıtılmaması sağlık çalışanları ile halkı karşı karşıya getirmektedir. Mutant virüsün varlığından dolayı halk sağlığı önlemlerine uyum her zamankinden daha fazla önem arz etmektedir. Doğru maske kullanımı, fiziksel mesafe, el hijyeni kurallarına uyum, mümkün olduğunca evde kalma, gereksiz seyahatleri erteleme, kapalı ortamların iyi havalandırılması, önerilen izolasyon ve karantina sürelerine mutlak uyumun sağlanması, aşı çalışmaları ile ülke şartlarına uygun doğru, etkin ve hızlı veri üretilmesi ve paylaşılması en önemli önlemlerdir. Toplumda aşılanmışlık ve bağışıklık oranlarının henüz yeterli düzeylerde olmamasından dolayı uygulanmakta olan sıkı kısıtlama tedbirlerinin gevşetilmesi konusunda son derece temkinli olunması gerekir. Tedbirlerin Haziran 2020´deki gibi birdenbire kaldırılması yerine kademeli ve yerel dinamikleri gözeten bir gevşeme politikasının hayata geçirilmesi mutasyonların ve doğal olarak enfeksiyonun yayılımını engelleyecek, hastalık oluşumu ve kayıplar yaşamamızın önüne geçecektir. Hatay Tabip Odası olarak daima bilimin, toplumcu koruyucu sağlık hizmetinin savunuculuğuna devam edecek, aşıyla ilgili gelişmeleri yakından takip edip yurttaşlarımızı ve tüm sağlık çalışanlarını bilgilendireceğiz."
Kaynak:

Koronada artış sürüyor
Koronada artış sürüyor
Salgında bulaş oranı en yüksek seviyede
Gözlerde bahar alerjisi
Gözlerde bahar alerjisi
Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Merih Gül, göz hastalıklarından alerjik konjiktivit için alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.
HTO, Sağlıkta Şiddet Yasası istedi
HTO, Sağlıkta Şiddet Yasası istedi
Hatay Tabip Odası (HTO) yönetimi, sağlıkta şiddetin sona ermesi için ilgili ve yetkililerin bu konda çalışma yapmasını istedi.
HTO´dan Osmaniye açıklaması
HTO´dan Osmaniye açıklaması
Hatay Tabip Odası (HTO) yönetimi, Osmaniye Devlet Hastanesinde meslektaşları bir hekime karşı sözel ve psikolojik saldırı yapıldığını savundu ve bunu kınadığını açıkladı.
3 çocuktan 2´sinde virüs görülüyor
3 çocuktan 2´sinde virüs görülüyor
Koronavirüs, İskenderun ve Hatay´da yayılmasını sürdürüyor.
Ulusal Kanser Haftası
Ulusal Kanser Haftası
1-7 Nisan tarihleri arası Ulusal Kanser Haftası kapsamında farkındalık açıklamaları yapıldı.
Pazar günü sokak yasağı var
Pazar günü sokak yasağı var
Hatay´da günlük vaka sayısı 243
"Vaka sayısında Suriyeliler yok"
"Vaka sayısında Suriyeliler yok"
Koronavirüsle mücadele ve hastalığın yayılmasına karşı denetimler sürerken, ilde her 100 binde koronavirüslü sayısının 81,77 olduğu açıklandı.
Dünya Tüberküloz Günü
Dünya Tüberküloz Günü
Halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz hastalığına, günde 30 bin kişinin yakalandığına ve 4.500 kişinin de hayatını kaybettiğini belirten Dr. Çiğdem Zuhur, 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü´nde hala verem hastalığının tehdit oluşturmaya devam ettiğini ifade etti.
Gelişim´den ‘hastaneler zinciri´
Gelişim´den ‘hastaneler zinciri´
İskenderun Gelişim ve Palmiye Hastanesi Genel Koordinatörü H. Ozan Yaşar, “Uluslararası standartlarda hastaneler zinciri oluşturuyoruz” dedi.
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
14-20 Mart, Pulmoner Rehabilitasyon Haftasında farkındalık çalışması yapılıyor. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, "Nefes al, hareket et, yaşadığını fark et" yaklaşım ile yöre halkını hastalığa karşı farkındalığa çağırdı.
Defne´ye sağlık merkezi
Defne´ye sağlık merkezi
Hatay İl ve Defne İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan, Defne Belediyesinin tadilat desteği verdiği Defne Sağlık merkezi düzenlenen törenle halkın hizmetine sunuldu.
“Yitirdiklerimiz gönlümüzde, taleplerimiz dilimizde”
“Yitirdiklerimiz gönlümüzde, taleplerimiz dilimizde”
Hatay Tabip Odası, Hatay Dişhekimleri Odası, Sağlık Emekçileri Sendikası ile Hatay Psikologlar Derneği adına ortak açıklamada, “Kovid-19 meslek hastalığıdır, önerdiğimiz yasa tasarısı kabul edilsin” talebinde bulundu.
Hukukçulara öncelikli aşı istedi
Hukukçulara öncelikli aşı istedi
Hatay Milletvekili avukat Suzan Şahin, Covid-19 pandemisi sürecinde adliyelerde halk ile yakın temasta bulunarak görev yapan hakim, savcı ve avukatların aşı uygulanacak grup sıralamasında öncelikli olmasını istedi.
Hatay´da ‘denetimli´ normalleşme
Hatay´da ‘denetimli´ normalleşme
Hatay Valisi Doğan ve İskenderun Kaymakamı Yönden ilk ‘dinamik denetimlerini gerçekleştirdi. Arsuz Kaymakamı Sarı, sürecin startını ekip liderleri toplantısında verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi