Hekimlerden 2 günlük g(ö)rev
Hatay Tabip Odası (HTO), Hekim Birliği Sendikası, Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları, Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (Hekimsen), iki günlük grev süreci başlattı ve doktorların özlük hakları verilene kadar mücadele etmeyi sürdüreceklerini belirtti.
Tarih: 18.5.2022 16:49:45

Akın Bodur/İskenderun

 Hekimler, ülke genelinde 17-18 Mayıs ve 26-27 Mayıs tarihlerinde ikişer günlük g(ö)rev haklarını kullanacak.

´Paran kadar sağlık´ anlayışından vazgeçilmeli
İskenderun Devlet Hastanesinin B Bloğu önünde basın açıklaması düzenleyen hekimler, özlük haklarının düzenlenmesi için Ankara´ya, protestolarını güçlendirmek için de yöre halkına seslendi. Basın açıklamasında konuşan Hatay Tabip Odası YK Üyesi Dr. Esmehan Pehlivan, insanların dinlenmeden çalışanlara çocuklarını emanet etmediğini anımsatarak, "Aama 24 saat süteyle dinlenmeden çalışan hekime yakınlarınızı hatta kendi canınızı emanet ediyorsunuz. Arabanız bozulduğunda veya bakıma götürdüğünüzde, arabanızı 5 dakika içinde geri teslim etseler içiniz rahat eder mi? Etmez ama 5 dakikada 1 hastane randevusuna ´hayır ´demiyorsunuz. Bu sorunlardan biz de en az sizin kadar rahatsızlık duyuyoruz. Gelin bu sorunların çözümünde ortak hareket edelim" diye konuştu. Hekimlere 7.200 ek gösterme isteyen, çalışan ve emekli hekimlerin maaşında düzeltme talep eden Pehlivan, HTO adına yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Hekimleri de hastaları da mağdur eden, hekimlere karşı şiddet kaynağı olan, halkın sağlığını tehlikeye atan 5 dakikada muayene dayatmasından vazgeçilmeli, hasta randevuları her hastaya en az 20 dakika ayrılacak şekilde düzenlenmelidir. Hastaları müşteri olarak gören, ´paran kadar sağlık´ anlayışından vazgeçilmelidir. Haklarımızı alana kadar mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz."
En zor sınavlar ve çok güç eğitim sürecinden geçen hekimlerin yoksulluk sınırının altında maaş almasını kabul etmediklerini anlatan Hekim Birliği Sendikası Temsilcisi Dr. Yusuf Evcil de, “Askeri hekimler gibi maaş talep ediyoruz. Halka doğru tanı koyabilmek için en az 15-20 dakikalık muayene süresi istiyoruz. Kamu görevlileri telefonla şikayet edilmezken, hekimin SABİM üzerinden şikayet edilmesini istemiyor, SABİM´in kapatılmasını istiyoruz. Asistan hekimlerin açlık sınırında maaş almasını ve şişirilen kadrolar ile hakkı olan eğitiminin alınamamasını istemiyoruz. Aile hekimlerinin özlük haklarının iyileştirilmesini, temel maaşlarının verilmesini istiyoruz. Diş hekimlerine uygun yardımcı personelin, hastalara daha kaliteli malzeme ile hizmet verilmesini, hasta muayene ve tedavileri için uygun zamanın verilmesini istiyoruz" değerlendirmesini yaptı.
Hekimsen adına konuşan Dr. Hatice Cansız ise, özlük haklarımızla ilgili taleplerinin hiçbirinin yerine getirilmediğini söyledi. Dr. Cansız şöyle konuştu: "Şiddeti uygulayanlar, halkın aldığı sağlık hizmetini engelliyor. 2-3 dakikada bir muayene sizin sağlık hizmetinizi engelliyor. Hekimi koruyamazsanız, halk sağlık hizmeti alamaz. Bizler her kesimden, her görüşten ve her alandan hekim ile çok daha güçlüyüz. Ve haklarımızı eksiksiz şekilde alana kadar, aslında sizin için, mücadelemiz devam edecek."
Kaynak:

9 ilçede elektrik kesintisi
9 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Dörtyol, Antakya, Defne, Kırıkhan, Altınözü, Kumlu, Reyhanlı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
"Demir yumruk" sürüyor
"Demir yumruk" sürüyor
Ankara merkezli ve aralarında Hatay´ın da bulunduğu 29 ilde eş zamanlı başlatılan "Demir Yumruk Operasyonu" devam ediyor.
İçmesuyuna zam önerisine ´ret´
İçmesuyuna zam önerisine ´ret´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) Genel Kurulu, 2022 yılı ücret tarifesi konusunu görüşmek üzere 3. kez toplandı.
Meclis, hibe için Savaş´a yetki verdi
Meclis, hibe için Savaş´a yetki verdi
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi bu ay ikinci kez yaptığı olağanüstü toplantıda, Dörtyol İçme Suyu Şebekesi İnşaatı´nda kullanılacak ve finansmanı Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) tarafından karşılanacak 11 milyon 500 bin avroluk hibe için HBB Başkanı Lütfü Savaş´ imza yetkisi verilmesi oy birliği ile kabul edildi.
AB direktörünün vali ziyareti
AB direktörünün vali ziyareti
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü (DG ECHO) Avrupa-Doğu Ortaklığı ve Orta Doğu Direktörü Andreas Papaconstantinou, beraberindeki heyetle Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
´Özdağ yasağı´ söyleşi engelledi
´Özdağ yasağı´ söyleşi engelledi
Atatürkçü Düşünce Derneği İskenderun Şubesinin (ADD) cumartesi günü yapmayı planladığı "Kabotaj Bayramı ve Türk denizciliği" adlı söyleşiye, Hatay Valiliği tarafından izin verilmedi.
Kurban satış yeri Modernevler´de
Kurban satış yeri Modernevler´de
İskenderun Kurban Hizmetleri komisyonu, Kurban Bayramı´nda dini ibadet maksadıyla kurban kesmek isteyen vatandaşların, kurbanlarını dini hükümler, sağlık şartları, çevre güvenliği ve temizliğine uygun olarak kesebilmelerini sağlamak amacıyla kurban satılacak ve kesilecek yerleri belirledi, kesim yapacak kişilerle ilgili karar aldı.
6 genç Erasmus´la Burgaristan´da
6 genç Erasmus´la Burgaristan´da
Erasmus+ Projesi kapsamında Belen´den Bulgaristan´ın Plovdiv kentine giden 6 genç, Belen Kaymakamlığının da ortak olduğu "Together Against Discrimination" adlı gençlik değişimi projesine katıldı.
Kuyumcu hırsızlığı ´aydınlatıldı´
Kuyumcu hırsızlığı ´aydınlatıldı´
İskenderun´da bir kuyumcudan çalınan 140 bin lira değerindeki altının şüphelisi belirlendi, Belen ve Kırıkhan´daki aramalarda 1 adet bilezik, 9.790 Türk Lirası, 4.225 Euro, 1.727 dolar, 5 adet captagon ve 2 gram esrar ele geçirildi.
Payas ve Antakya´da kaçakçılık operasyonu
Payas ve Antakya´da kaçakçılık operasyonu
Payas ve Antakya´da polisin yaptığı çalışamlarda gümrük kaçağı cep telefonu ve sigara ele geçirildi.
Valinin onuruna Ankara´da yemek
Valinin onuruna Ankara´da yemek
Hatay Vakfı, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ın onuruna Ankara´da yemek düzenledi.
Okul girişini ´sanat sokağına´ çevirme çabası
Okul girişini ´sanat sokağına´ çevirme çabası
İskenderun´da eğitim veren Oruç Reis İlkokulunun bazı öğretmenleri tatilde okul duvarını boyamaya başladı.
Kursiyer kadınların sergisi
Kursiyer kadınların sergisi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (HATMEK) kursiyerleri yaptıkları eserleri sergilemeyi sürdürüyor.
"Demir yumruk" operasyonu
"Demir yumruk" operasyonu
E. Evcil, İskenderun´da gözaltına alındı
Hedefleri kayısıda markalaşma
Hedefleri kayısıda markalaşma
Kurtbağı 8. Kayısı Festivali buluşturdu
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi