Her 10 kişiden 4´ü asgari ücretle yaşıyor
Ekonomik krizin asgari ücretle çalışanlar ve asgari ücret altında emekli maaşı alan emeklileri olumsuz etkilediğini ifade eden Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, asgari ücretten vergi alınmaması ve en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine yükseltilmesiyle ilgili hazırladığı önergeyi TBMM başkanlığına verdi.
Tarih: 27.10.2021 15:30:00

İskenderun/SES

 Oruç, önergesinde şunlara yer verdi: "İçinden geçtiğimiz ağır ekonomik kriz ve tırmanan enflasyonun yansıması olarak çarşıda, pazarda el yakan fiyatlar yüzünden omzundaki yük daha da ağırlaşan yurttaşlara pandemi döneminde doğrudan gelir transferi yapılmadı. Ancak vergi ve sigorta prim ödemelerinde kısmi ertelemeler getirerek günü kurtarma anlayışı kendini gösterdi. Yurttaştan daha fazla vergi toplama yolları aranırken, geçen hafta Genel Kurul´dan geçirilen vergi kanunu ile vergide reform yapıldığı algısı oluşturulmak istenmiştir. Oysa gerçek bir vergi reformu ancak gelir adaletsizliğini ortadan kaldırarak yapılabilir, ´çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi´ alınarak sağlanabilir. Böylelikle ülkede vergi yükü sadece emekçilerin sırtında olmaktan çıkarak, adaletli bir şekilde pay edilebilir. Türkiye´de her 10 kişiden 4´ü asgari ücret ile yaşamaya çalışmaktadır. Net 2.825 TL olan asgari ücretten aylık 492 TL tutarında vergi kesilmekte, bunun yanında lüks tüketim mallarından ise vergi alınmamakta ya da yüzde 1 gibi çok düşük bir oranla alınmaktadır."

"En düşük emekli aylığı asgari ücrete yükseltilecek mi?"
Milletvekili Oruç, TBMM Başkanlığına verdiği, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintilerin sıfırlanması ve net ödenmesi, böylece tüm ücretlerin yaklaşık 750 TL artırılması sağlanacak mıdır? Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranının yüzde 10´a indirilmesi ve vergiye esas gelir dilimlerinin milli gelire göre artırılması için çalışmalarınız olacak mıdır? En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilecek midir? Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarının vergi ve kesintiden muaf tutulması sağlanacak mıdır? Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlanacak mıdır?"
Kaynak:

CHP´li Parlar´da Gezi Davası açıklaması
CHP´li Parlar´da Gezi Davası açıklaması
CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, Gezi Parkı ile Çarşı Grubu davasının duruşmasına ilişkin konuştu.
Dijital dönüşüme ‘siyasetüstü´ yorumu
Dijital dönüşüme ‘siyasetüstü´ yorumu
TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, sosyal ağların bireylerin kendilerini ifade edecekleri bir demokratik zemin olmaktan çıkıp bir karapropaganda merkezi hâline gelmesi ve cinsellikten kadına şiddet, kişisel hakların korunmasından diğer problem alanlarına kadar konularla anılmasını doğru bulmadıklarını belirtti.
Arıtma polemiği TBMM komisyonunda
Arıtma polemiği TBMM komisyonunda
Hatay´ın Defne ilçesindeki arıtma tesisinin taşınması ile ilgili MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, HBB Başkanı Lütfü Savaş´ı ‘taşıma sözünü´ unutmakla eleştirdi, Lütfü Savaş ise DSİ´nin ‘red´ cevaplarını hatırlattı. Kaşıkçı´nın eleştirisini TBMM Plan Bütçe Komisyonunda dile getirmesi üzerine cevap hakkını Hatay Milletvekili Suzan Şahin kullandı. Şahin, eleştiri konusu tesisin 1989 yılında işletmeye alındığını, taşınmasıyla ilgili ise DSİ´nin olumsuz yanıtının ardından planlanan yeni arıtmanın 2022 yılı programına alındığını belirtti.
Milletvekili Özel disiplin kurulu başkanı
Milletvekili Özel disiplin kurulu başkanı
AKP Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, partisinin Genel Merkez Disiplin kurulu Başkanlığına getirildi. Partideki 3 önemli görev değişikliği, kulislerde ‘seçime hazırlık´ olarak da yorumlanıyor
Bisiklet yolu projesine  yenileme talebi
Bisiklet yolu projesine yenileme talebi
CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu ile İskenderun Belediyesi CHP Meclis grubu proje uygulamasının gözden geçirilmesini önerdi.
SP: İnsanca yaşam ücreti istiyoruz
SP: İnsanca yaşam ücreti istiyoruz
Saadet Partisi Dörtyol İlçe Başkanı Yusuf Çiçek, "Milletimize sadaka mahiyetinde bir asgari ücret zammı yapmayın! Sizden, asgari ücret değil, insanca yaşatacak ücret talep ediyoruz" dedi.
Emek Partisi Genel Başkanı Akdeniz:Birleşmek zorundayız
Emek Partisi Genel Başkanı Akdeniz:Birleşmek zorundayız
Siyasette algı yaratmanın önemli olduğunu ve partisinin pandemi sürecinde algıyı ´aşı, maske ve esnaf´a yönelik oluşturduklarını ifade eden Mersin Milletvekili ve CHP PM Üyesi Ali Mahir Başarır, partisinin algıyı gerçekler üzerinde oluşturduğunu belirterek, "Bu da nedir? Yolsuzluk, yoksulluk, adaletsizliktir" dedi.
CHP Hatay´dan eczacılara destek açıklaması
CHP Hatay´dan eczacılara destek açıklaması
CHP´li Parlar´dan eczacılara destek açıklaması
“AKP ve MHP açlık sınırının altında yaşama gözyumuyor”
“AKP ve MHP açlık sınırının altında yaşama gözyumuyor”
Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlarının eş zamanlı gerçekleştirdiği ‘Asgari Ücretten Verginin ve Kesintilerin Kaldırılması´na yönelik basın açıklaması Hatay´da Antakya Ulus Meydanında yapıldı.
“Hedef özgürlük ve barış talebini yoketmekti"
“Hedef özgürlük ve barış talebini yoketmekti"
HDP Hatay il ve İskenderun ilçe örgütleri tarafından 4 Kasım 2016´nın yıldönümü dolayısıyla yapılan açıklamalarda, “amaç demokratik siyaseti tamamıyla tasfiye ederek halkların özgürlük, eşitlik ve barış talebini yok etmekti” denildi.
“Fiyatlar el yakıyor”
“Fiyatlar el yakıyor”
Cumhuriyet Halk Partisi Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu Perşembe Pazarını ziyaret ederek, ürün fiyatlarını inceledi.
VP´den sendika ziyareti
VP´den sendika ziyareti
Vatan Partisi (VP) İskenderun İlçe Başkanı İbrahim Bedir ve ilçe sekreteri Sadık Karakaş, Türk-İş Hatay Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası İskenderun Nolu Şube Başkanı Çakır Varan´ı ziyaret ederek, sendika ve işçi sınıfının mücadelesi hakkında fikir alışverişinde bulundu.
"Enerjide bağımlılık milli güvenlik meselesi"
"Enerjide bağımlılık milli güvenlik meselesi"
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, enerjide dışa bağımlılığın bir milli güvenlik meselesi olduğunu, Türkiye´nin bir an önce bu konuda istenilen seviyeye gelmesini ümit ettiğini söyledi.
Kazakistan´a transit taşımacılıkta sorun
Kazakistan´a transit taşımacılıkta sorun
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, dört aydır çözülemeyen Kazakistan geçiş belgesi sorunu ile yüzde 40 düşen Orta Asya taşımalarındaki pazar payını, soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
46 tesisin dönüşümü için süre istedi
46 tesisin dönüşümü için süre istedi
Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, Türkiye´nin kooperatifçilikte gelişmiş ülkelere oranla oldukça geride olduğunu, Avrupa´da her 5 kişiden 1´i kooperatif üyesi olup, sektörün yakaladığı ekonomik büyüklüğün 1,5 trilyon avroya ulaştığını, ülkede ise 3 farklı bakanlık oluruyla faaliyet gösteren toplamda 60 bin civarında kooperatif ve 6 milyon üyenin bulunduğunu ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi