Her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası
Dünya Böbrek Günü
Tarih: 17.3.2022 09:34:21İskenderun/SES
10 Mart, farkındalık amacıyla Dünya Böbrek Günü olarak kutlanıyor. Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat, Türkiye´de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğunun saptandığını belirtti.
Kronik böbrek hastalığının dünyada ve ülkede salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade eden Hatay İl Sağlık Müdürü Hambolat, şu değerlendirmeyi yaptı: "Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkân vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır. Türk Nefroloji Derneği´nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye´de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar, hastalığın farkındalığının yüzde 10´un altında olduğunu göstermiştir. Düşük farkındalık nedeniyle hastalık son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) evresine ilerlemekte, kötü yaşam kalitesi ile hastanın sağlığını tehdit etmekte, engellilik ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır. Hastalık zamanında fark edildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirilebilen bir hastalıktır. Kronik böbrek hastalığından korunmak için; Düzenli egzersiz yapılmalı, sağlıklı beslenilmeli ve vücut ağırlığı korunmalı, tuz azaltılıp yeterli sıvı alınmalı, sigara içilmemeli, ağrı kesici ilaçlardan kaçınılmalı, kan basıncı ve kan şekeri düzenli olarak ölçtürülmeli."

Böbrek kanseri belirtileri

Böbrek kanserinde erken teşhisin önemli olduğunu belirten Dr. Yusuf Diker de, kilo kaybı, böğür ağrısı ve idrardan kan gelmesinin böbrek kanseri belirtisi olabileceğini belirtti. İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Palmiye Hastanesinin Üroloji Uzmanı Dr. Diker, "Genellikle 45 yaşın üzerindeki erkeklerde görülen böbrek kanseri; normal işlevlerini yerine getiren hücrelerin işlevlerini yitirerek, anormal derecede büyümesidir. Böbrek tümörü oluşumunun nedeni tam olarak bilinmese de, risk faktörleri kanser oluşumunu tetikleyebilir. Aşırı sigara kullanımı, aşırı kilo, böbrek fonksiyonlarında bozukluklara yol açan vücudun aşırı yağlanması, uzun süre kan basıncı yüksekliği, kronik böbrek yetmezliği hastalığı, genetik yatkınlık, doğuştan gelen atnalı böbrek, polikistik böbrek hastalığı gibi hastalıklardır. Erken evrede böbrek kanseri hiçbir belirti vermeksizin sessiz bir şekilde ilerleyebilir. Bu yüzden yıllık ultrason takiplerinin yapılması önerilir. Kilo kaybı, böğür ağrısı ve idrardan kan gelmesi böbrek kanseri belirtisi olabilir. Bu nedenle her belirtiyi dikkate almak gerekir” değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

SMA hastalarının sorunlarına ´önerge´
SMA hastalarının sorunlarına ´önerge´
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, SMA hastalarının sorunlarını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Türk Tıp Tarihi Kongresi
Türk Tıp Tarihi Kongresi
14. Türk Tıp Tarihi Kongresi MKÜ ile Türk Tıp Tarihi Kurumu iş birliğinde, Antakya´daki Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonunda düzenlendi.
Entübe hastanın ameliyat sonrası bilinci açıldı
Entübe hastanın ameliyat sonrası bilinci açıldı
İskenderun´da halsizlik ve baş ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran ve kısa sürede entübe olan hasta, ameliyatın ardından servise çıkarıldı.
Sağlık çalışanları "g(ö)reve çıktı"
Sağlık çalışanları "g(ö)reve çıktı"
Sağlık çalışanları, sorunlarını aktarmak için dün ülke genelinde işi yavaşlattı ya da bıraktı.
Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi açıldı
Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi açıldı
Avrupa Birliğinin finansal desteği, Sağlık Bakanlığı ve Fransız Kalkınma Ajansı işbirliğiyle inşa edilen Yeni Dörtyol Devlet Hastanesinin açılışı törenle yapıldı.
‘Yeniden canlandırma´ sempozyumu Hatay´da
‘Yeniden canlandırma´ sempozyumu Hatay´da
8. Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Resüsitasyon (Canlandırma) Sempozyumu RESÜSİST 2022 Hatay´da gerçekleştirilecek.
Kemik erimesi bilgisi
Kemik erimesi bilgisi
İskenderun Gelişim Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nilay Kılıç Çınar, osteoporoz yani kemik erimesinin belirtileri, tanı ve tedavisi hakkında açıklamada bulundu.
Sağlık için hareket et
Sağlık için hareket et
10 Mayıs, Sağlık İçin Hareket Et Günü. Dünya Sağlık Örgütü, günü, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için kabul etti.
Ambulans uçakla Arabistan´dan getirildi
Ambulans uçakla Arabistan´dan getirildi
Y.R. adlı yurttaş İskenderun´da tedaviye alındı
Ülkeye giriş yapacak ´araçlara dezenfeksiyon kaldırıldı´
Ülkeye giriş yapacak ´araçlara dezenfeksiyon kaldırıldı´
Koronavirüs (Covid19) salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ilişkin usul ve esaslar, salgının genel seyri ve Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda belirlendiğini anımsatan Hatay İl Hıfzısıhha Kurulu, bakanlığın kararı kapsamında daha önce alınan bazı koronavirüs tedbir kararlarını kaldırdı.
Ramazan´da nasıl beslenilmeli?
Ramazan´da nasıl beslenilmeli?
Antakya yöresinde özel sağlık hizmeti veren Defne Hastanesinin diyetisyeni Gizem Ayabaktı, Ramazan´da olması gereken beslenme hakkında bilgi verdi.
"Sağlıkta şiddet yasası Meclis´e gelmeli"
"Sağlıkta şiddet yasası Meclis´e gelmeli"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, sağlıkta etkin şiddet yasasının bir an önce parlamentoya getirilmesini istedi.
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası farkındalık amacıyla kutlanıyor. Hafta, Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında 14-20 Mart 2022 tarihleri olarak belirlendi.
Akdeniz diyeti obeziteden koruyor
Akdeniz diyeti obeziteden koruyor
Akdeniz ülkelerindeki geleneksel beslenme alışkanlıklarını yansıtan; meyve, sebze, tam tahıl ve kuru baklagillerden oluşan bir beslenme tarzı (Akdeniz Diyeti) hakkında bilgi veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Ecem Kın, bu beslenme tipinin uzun ve kaliteli bir yaşamın temel anahtarı olduğunu ifade etti.
´Tıp Bayramı´ önergesi
´Tıp Bayramı´ önergesi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, sağlık çalışanlarının sorunlarını önergeyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´ya sordu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi