Kadın Fidan Yaşam ormanının ilk fidanları dikildi
Her kadın bir fidanla yaşatılacak
Tarih: 25.11.2020 17:14:25

Sadet Berkyürek/İskenderun

Selin Culha, Emine Bulut, Şule Çet, Ceren Özdemir, İpek Bakımcı, Özgecan Aslan, Pınar Gültekin… 2008´den 2019 Eylül ayına kadar Türkiye´de katledilen 3.224 kadının adının yaşatılacağı Kadın Fidan Yaşam ormanının ilk fidanları, katledilen kadınların yakınlarının da katılımıyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü´nde dikildi.
Emine Bulut´un annesi Fatma Bulut, kardeşi Poyraz Bekir Bulut ve kızı Fatma Bilge Bulut, Şule Çet babası İsmail Çet, Ceren Özdemir´in babası Yılmaz Özdemir, İpek Bakımcı´nın annesi Muayel Bakımcı´nın da katılımıyla Arsuz´a bağlı Kurtbağı mahallesinde oluşturulacak ormanın fidanları törenle toprakla buluşturuldu.
Şule Çet´in babası İsmail Çet, kızları adına bir fidan dikmek üzere Arsuz´a geldiklerini, katledilen kadınların anısını yaşatmak için gerçekleştirilen etkinliğin büyük anlam taşıdığını ifade etti. Emine Bulut´un kardeşi Poyraz Bekir Bulut da kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin son bulmasını istediklerini belirtti. Bulut, “Devlet büyüklerimiz elinden geleni yapıyor ama adaletin yeterli olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.

Zeytin barış ve yaşamın simgesi
Zaman zaman gözyaşların da eşlik ettiği törende konuşan Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, belediye olarak 22 dönümlük bir araziyi tahsis ettiklerini belirterek, her katledilen kadının anısına bir ağaç dikileceğini söyledi. Mitolojik çağrışımları yanında barışı ve uzun yaşamı da simgeleyen bir ağaç olarak zeytinin seçildiğini kaydeden Başkan Güven, yetişen zeytinin gelirinin mağdur kadınlara ulaşacak bir sistem oluşturacaklarını ifade etti. Güven, “Şiddete hayır diyoruz. Dezavantajlı kesim olan kadın ve çocuklara yönelik şiddeti kınıyoruz. Bu bir insanlık ayıbıdır, suçudur. Bu konuya yetkililerin ciddi bir şekilde el atmalarını bekliyoruz. Öncelikle var olan yasaların uygulanmasının sağlanmasını talep ediyoruz” dedi.

“İstanbul Sözleşmesi yaşatır”
Arsuz Belediyesi, YOL-SEV-DER ve Arsuz Gönüllüleri Derneği işbirliği ile “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” dolayısıyla gerçekleştirilen ‘Katledilen Her Kadının Adına Bir Zeytin Ağacı´ etkinliğinde konuşan Yol-Sev-Der Genel Başkanı Gölge Kaya, şiddet görerek öldürülen kadınların isimlerini yaşatmak için bir araya gelindiğini belirterek, “Burada kadın cinayetlerini, özellikle son zamanlarda sıradanlaştırılmaya çalışılan bu kadın cinayetlerine dur demek için, yiten canların devamının gelmemesi için biraradayız. Kadın cinayetleri ülkemizde günden güne artıyor. Bu olaya dur demek için İstanbul Sözleşmesi yaşatır diyorum” diye konuştu.

“Kadınlar birer sayıdan ibaret değil”
Yol-Sev-Der´in başkan yardımcısı Şule Gündüz de kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin sıradanlaşmaya başladığına işaret ederek, buna yönelik bir farkındalık oluşturmak amacıyla bu projeyi oluşturduklarını aktardı. Şule Gündüz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kadınlar birer sayıdan ibaret değil. Bunun farkındalığını sağlamak için buradayız. Öldürülen her bir kadın birer yetim çocuk, birer hayat ve umuttur. Ve katiller hala aramızda. İstanbul Sözleşmesini biz de destekliyoruz. Şiddete karşı dünyayı sevgi kurtaracak.”
Arsuz Gönüllüleri Derneği Başkanı Behice Güven ise dernek olarak projeye bin adet fidan desteğiyle katıldıklarını söyledi. Güven, şiddetin yerini sevginin almasını istediklerini vurguladı.

/resimler/2020-11/27/1009535722249.jpg

/resimler/2020-11/27/1026457460883.jpg

/resimler/2020-11/27/1027225274002.jpg
Kaynak:

"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
Rumi takviminin başlangıcı olan 14 Ocak, yeni yıl (Ras-El Seni) olarak Arap alevileri tarafından kutlanıyor. Hatay yöresinde yaşayan alevi yurttaşlar, Ras El Seni´yi (yeni yıl) kutluyor.
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatayspor Başkanı Nihat Tazearslan´ın da katıldığı CHP Spor Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi.
Konaklama tesislerinde denetim
Konaklama tesislerinde denetim
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 7 günübirlik konaklama tesisinde kayıt ve HES sorgulaması gerçekleştirdi.
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, esnafa ‘acil destek´ çağrısında bulundu.
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
10 Ocak 1961´de gazetecilerin haklarının yasal güvenceye alan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi dolayısıyla ‘Çalışan Gazeteciler Günü, mesaj ve ziyaretlerle kutlandı.
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Kırkhan´daki bir fabrikada çıkan yangın, Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alınarak söndürüldü.
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
Covid-19 nedeniyle yeni tarih verilmesini değerlendiren HBB Başkanı Savaş: Ertelemeyi fırsata dönüştüreceğiz”
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Hatay İl Jandarma Komutanlığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Mustafa Kemal´in sözüyle kutladı
“Emekliler artışı değerlendirdi
“Emekliler artışı değerlendirdi
Emekliden maaş artışına tepki: Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Kaymakam Yönden: Basın mensuplarımızın sevinç ve gururunu gönülden paylaşıyoruz.
Meclis´ten CHP´siz karar
Meclis´ten CHP´siz karar
İskenderun Belediye Meclisi, önceki gün CHP grubunun salonu terk etmesi sonrası oturumunu sürdürdü ve gündemindeki konuları karara bağladı.
"Uyum dille başlar"
"Uyum dille başlar"
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Akdeniz ve Ege bölgesindeki yerel gazetecilere yönelik çevrim içi (online) ´Göç ve uyum konulu yerelde basın buluşması´ etkinliği düzenlendi.
Yanlış uygulama
Yanlış uygulama
İskenderun´da 01 Aralık 2020 tarihinde toplanan ilçe hıfzıssıhha kurulunun aldığı kararının yanlış uygulanması, kentte yaşayan binlerce insanın açık alanı ve parkları kullanmasını engelliyor.
‘En dijital bakkal´a sertifika
‘En dijital bakkal´a sertifika
Ticaret Bakanlığı´nın ‘Bakkalımla El Ele´ projesi ile 81 ildeki bakkal esnafına e-ticaretten, müşteri ilişkisine, dijital pazarlamadan, reklam ve sosyal medya kadar kadar eğitim verilecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi