Her mevsim çilek üretimi
Dörtyol´da ziraat mühendisi Mevlüt Coşkun ve işletmeci Özgür Çınar´ın kurduğu serada, çilek üretimi sürüyor.
Tarih: 13.2.2018 10:28:17

Üreticiler, Dörtyol Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Soner Kıymacı ve Kaymakamlık Proje Koordinatörü Sait Uyar ile birlikte ilk çilek hasadını yaptı. Üreticilere seslenen Coşkun, "Kısıtlı üretim alanlarından yüksek verim ve gelir elde etmek istiyorsanız, seracılığa yönelin. Biz bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız” dedi. Dörtyol´da narenciye çeşitlerinin hakim bir tarım ürünü olduğunu ve kentte her türlü ürünün yetişeebileceğini ifade eden Coşkun, "Üç dönüm arazide kendi seramızı kurduk ve çilek üretimine başladık. Bu yatırımda kazanç sağlamayı düşünüyoruz ama bir hedefimiz de Dörtyol´da çilek üretiminin yapılabileceğini ispatlamak. Kısıtlı üretim alanlarından yüksek verim ve gelir elde etmek isteyenlere seracılık konusunda destek sunmaya hazırız" dedi.

Çilek üretiminde hormon ilacı kullanılmadığını ve doğal olarak yapıldığını da ifade eden Coşkun, bölgede tüm çilek türlerini yetiştirmek mümkün olduğunu kaydetti. Coşkun, "Biz rubigen ve kamaroza çeşitlerini tercih ettik. Bunlar meyve boyu iri, aroması yüksek, kaliteli, verimli ve ekonomik değeri yüksek çeşitler. İnsan yediği zaman çilek yediğini anlıyor. Ürünü normal bitki besleme programı uyguluyoruz. Ekstra bir ilacımız yok. Hormon kesinlikle kullanmıyoruz. Serada arılar çalışıyor. Güçlü bir bitki oluşturuyoruz ve zaman zaman mantar ilacı kullanıyoruz" diye konuştu.
Dörtyol Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kıymacı da, üretimin miktarı ve kalitesinden memnun olduğunu ifade etti. Kıymacı, "İlçede narenciyeye ek bir ürün olarak çilek üretiminin de gerçekleştirilmiş olması sevindirici. Çileklerin tadına baktık. Haziran ayındaki çilek ile aynı tat ve kokuda. Bu da Dörtyol´un iklim özellikleri bakımından çilek üretimine uygun olduğunu gösteriyor"dedi ve müdürlük olarük üreticilere destek olmaya hazır olduklarını belirtti.
Seradaki ilk çilek hasadı, kentte manavlık yapan Adem Aydınışık tarafından satın alınıp, tüketiciye sunuldu.
Kaynak:

Liselerarası Müzik Yarışması
Liselerarası Müzik Yarışması
fizy 21. Liselerarası Müzik Yarışması hazırlığı sürüyor.
Nevruz kutlaması Yıldırımtepe´de
Nevruz kutlaması Yıldırımtepe´de
Bazı takvimlerde yılın ilk gününü temsil eden, Baharın gelişi, barış, dostluk ve kardeşlik anlamına gelen Nevruz, bu yıl da İskenderun´da Yıldırımtepe´de kutlanacak.
Arsuz´a yeni belediye binası
Arsuz´a yeni belediye binası
Arsuz Belediyesi, ´Yeni Hizmet Binası Projesi´nin tanıtım toplantısını yaptı.
Geleceğin gazetecileri işin mutfağında
Geleceğin gazetecileri işin mutfağında
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Meslek Yüksekokulu son sınıf öğrencileri Matbaa Teknolojileri dersinde aldıkları bilgileri matbaaya uygulama gezisi gerçekleştirdi.
“Tuzu azaltarak gelişecek hastalıklar önlenebilir”
“Tuzu azaltarak gelişecek hastalıklar önlenebilir”
Mevcut risk faktörlerini önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından Kasım 2011 yılında ‘Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılma Programı´nın başlatıldığını belirten Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, “Unutmayalım ki damak tadımız için önemli olan tuzun azaltılması uzun vadede sağlığımız için büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.
Bugün, Tıp Bayramı
Bugün, Tıp Bayramı
1827 yılında Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire isimli ilk modern tıp okulunun açılış günü olan 14 Mart Tıp Bayramı bugün kutlanacak.
Kayahan, eserleriyle anıldı
Kayahan, eserleriyle anıldı
Her hafta çarşama günü söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları müzik dinletisini sürdürüyor.
Yarın, Tıp Bayramı
Yarın, Tıp Bayramı
14 Mart Tıp Bayramı, Hatay´da törenle mutlanacak. Hatay Tabip Odası, 14 Mart Tıp Bayramı kutlamasının yarın saat 09.00´da İskenderun Atatürk Anıtı ve Antakya´daki Ulus Alanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunulması ve saygı duruşu ile başlayacağını açıkladı.
8 Mart için Seher´i sahneledi
8 Mart için Seher´i sahneledi
KHK ile görevinden ihraç edilen sağlık çalışanı Hülya Cengiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hazırladığı Seher adlı tek kişilik kadın oyununu Arsuz Karağaç´ta, Üç Ağaç Kültür Derneği salonunda sahneledi.
İstiklal Marşı´nın 97. yıl dönümü
İstiklal Marşı´nın 97. yıl dönümü
Devletin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşı´nın, 12 Mart 1921´de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. yıl dönümün törenle kutlanacak, şair Mehmet Akif Ersoy´da anılacak.
Kara: Mücadeleyi kadınlar dönüştürür
Kara: Mücadeleyi kadınlar dönüştürür
İÇKD Başkanı Nermin Yıldırım Kara, her alanda mücadelenin kadınla dönüştürülebileceğini kaydetti.
ÇGD ödülü İskenderun´a
ÇGD ödülü İskenderun´a
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), 2017 Yılının Başarılı Gazetecileri Ödüllerini açıkladı.
Kadınlar şiddet karşı yürüdü
Kadınlar şiddet karşı yürüdü
CHP Arsuz İlçe Kadın Kolları Başkanı Sibel Uslu, kadınların 161 yıl önce canlarını ortaya koyarak mücadeleyle elde ettikleri kazanımlara karşın bugün de kadına baskı, şiddet, taciz, tecavüz katliamların devam ettiğini belirtti.
11 Mayıs Şehitleri Derneğinin ziyareti
11 Mayıs Şehitleri Derneğinin ziyareti
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 11 Mayıs Reyhanlı Şehitleri Derneği Başkanı Ahmet Tuna ve yönetimini ağırladı.
Dalyaman ve Yeşil´e müşavirlik ruhsatı
Dalyaman ve Yeşil´e müşavirlik ruhsatı
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, üyelerine yönelik ‘Gelir vergisi beyannamesinde yol haritası´ konulu seminer düzenledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi