Her mevsim çilek üretimi
Dörtyol´da ziraat mühendisi Mevlüt Coşkun ve işletmeci Özgür Çınar´ın kurduğu serada, çilek üretimi sürüyor.
Tarih: 13.2.2018 10:28:17

Üreticiler, Dörtyol Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Soner Kıymacı ve Kaymakamlık Proje Koordinatörü Sait Uyar ile birlikte ilk çilek hasadını yaptı. Üreticilere seslenen Coşkun, "Kısıtlı üretim alanlarından yüksek verim ve gelir elde etmek istiyorsanız, seracılığa yönelin. Biz bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız” dedi. Dörtyol´da narenciye çeşitlerinin hakim bir tarım ürünü olduğunu ve kentte her türlü ürünün yetişeebileceğini ifade eden Coşkun, "Üç dönüm arazide kendi seramızı kurduk ve çilek üretimine başladık. Bu yatırımda kazanç sağlamayı düşünüyoruz ama bir hedefimiz de Dörtyol´da çilek üretiminin yapılabileceğini ispatlamak. Kısıtlı üretim alanlarından yüksek verim ve gelir elde etmek isteyenlere seracılık konusunda destek sunmaya hazırız" dedi.

Çilek üretiminde hormon ilacı kullanılmadığını ve doğal olarak yapıldığını da ifade eden Coşkun, bölgede tüm çilek türlerini yetiştirmek mümkün olduğunu kaydetti. Coşkun, "Biz rubigen ve kamaroza çeşitlerini tercih ettik. Bunlar meyve boyu iri, aroması yüksek, kaliteli, verimli ve ekonomik değeri yüksek çeşitler. İnsan yediği zaman çilek yediğini anlıyor. Ürünü normal bitki besleme programı uyguluyoruz. Ekstra bir ilacımız yok. Hormon kesinlikle kullanmıyoruz. Serada arılar çalışıyor. Güçlü bir bitki oluşturuyoruz ve zaman zaman mantar ilacı kullanıyoruz" diye konuştu.
Dörtyol Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kıymacı da, üretimin miktarı ve kalitesinden memnun olduğunu ifade etti. Kıymacı, "İlçede narenciyeye ek bir ürün olarak çilek üretiminin de gerçekleştirilmiş olması sevindirici. Çileklerin tadına baktık. Haziran ayındaki çilek ile aynı tat ve kokuda. Bu da Dörtyol´un iklim özellikleri bakımından çilek üretimine uygun olduğunu gösteriyor"dedi ve müdürlük olarük üreticilere destek olmaya hazır olduklarını belirtti.
Seradaki ilk çilek hasadı, kentte manavlık yapan Adem Aydınışık tarafından satın alınıp, tüketiciye sunuldu.
Kaynak:

"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
İskenderun trafiğinde yönlerin değiştirilmesine tepki.
"Bor, bitkiler için de gerekli"
"Bor, bitkiler için de gerekli"
İSTE öğretim üyesi Dr. İrem Uluışık, bor madeninin kullanım alanının çok yaygın olduğunu, bu konuda araştırma ve yapılan yatırımların da arttığını belirtti.
"Beyanname, ortak değer"
"Beyanname, ortak değer"
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 70. yıl
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, İSDEMİR´e teknik gezi gerçekleştirdi.
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hatay il teşkilatı, yaptığı genel kurulla Fehmi Uçar´ı yeniden il başkanlığına getirdi.
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne, Samandağ ve Arsuz ilçelerinde çok sayıda belediye başkan aday adayı olduğunu ifade ederek, "Bu olayın kangren olmadan en adaletli ve demokratik bir şekilde çözülmesini istiyorum.
195 litre atık yağ toplandı
195 litre atık yağ toplandı
Samandağ´da geri dönüşüm projesi
"Haklarda aşınma var"
"Haklarda aşınma var"
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi´nin 70 yılı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Metoroloji Müdürlüğü, Hatay´ın da içinde bulunduğu Doğu Akdeniz Bölgesinde havanın dün gece başlayan ve bugün de süreceği tahmin edilen çok bulutlu, sağanak yağmurlu ve yer yer kuvetli rüzgarın etkisinde olacağını bildirdi.
Sürücüden kornalı protesto
Sürücüden kornalı protesto
HBB´nin, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirmesi
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akın Savaş Toklu, İskenderun teknik Üniversitesinde eğitim alan mühendislik fakültesi öğrencilerine "Satürasyon dalışı" tekniğini anlattı ve bu tekniğin ülkemizde ilk kez Avrasya Tüneli projesinde kullanıldığını ifade etti.
Üst geçit yapımı sürüyor
Üst geçit yapımı sürüyor
İskenderun Meslek Yüksekokulu önü
Milletvekilinin ağabey acısı
Milletvekilinin ağabey acısı
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir abisi ve Hatay eski Milletvekili Nurettin Tokdemir´in kardeşi emekli öğretmen Bilgin Tokdemir, geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi.
Valiye ziyaret sürüyor
Valiye ziyaret sürüyor
İçişleri Bakanlığı GAMER Başkanı Selim Çapar ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretinde bulundu.
Kentte trafik ´tersine´
Kentte trafik ´tersine´
HBB, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirdi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi