Her mevsim çilek üretimi
Dörtyol´da ziraat mühendisi Mevlüt Coşkun ve işletmeci Özgür Çınar´ın kurduğu serada, çilek üretimi sürüyor.
Tarih: 13.2.2018 10:28:17

Üreticiler, Dörtyol Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Soner Kıymacı ve Kaymakamlık Proje Koordinatörü Sait Uyar ile birlikte ilk çilek hasadını yaptı. Üreticilere seslenen Coşkun, "Kısıtlı üretim alanlarından yüksek verim ve gelir elde etmek istiyorsanız, seracılığa yönelin. Biz bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız” dedi. Dörtyol´da narenciye çeşitlerinin hakim bir tarım ürünü olduğunu ve kentte her türlü ürünün yetişeebileceğini ifade eden Coşkun, "Üç dönüm arazide kendi seramızı kurduk ve çilek üretimine başladık. Bu yatırımda kazanç sağlamayı düşünüyoruz ama bir hedefimiz de Dörtyol´da çilek üretiminin yapılabileceğini ispatlamak. Kısıtlı üretim alanlarından yüksek verim ve gelir elde etmek isteyenlere seracılık konusunda destek sunmaya hazırız" dedi.

Çilek üretiminde hormon ilacı kullanılmadığını ve doğal olarak yapıldığını da ifade eden Coşkun, bölgede tüm çilek türlerini yetiştirmek mümkün olduğunu kaydetti. Coşkun, "Biz rubigen ve kamaroza çeşitlerini tercih ettik. Bunlar meyve boyu iri, aroması yüksek, kaliteli, verimli ve ekonomik değeri yüksek çeşitler. İnsan yediği zaman çilek yediğini anlıyor. Ürünü normal bitki besleme programı uyguluyoruz. Ekstra bir ilacımız yok. Hormon kesinlikle kullanmıyoruz. Serada arılar çalışıyor. Güçlü bir bitki oluşturuyoruz ve zaman zaman mantar ilacı kullanıyoruz" diye konuştu.
Dörtyol Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kıymacı da, üretimin miktarı ve kalitesinden memnun olduğunu ifade etti. Kıymacı, "İlçede narenciyeye ek bir ürün olarak çilek üretiminin de gerçekleştirilmiş olması sevindirici. Çileklerin tadına baktık. Haziran ayındaki çilek ile aynı tat ve kokuda. Bu da Dörtyol´un iklim özellikleri bakımından çilek üretimine uygun olduğunu gösteriyor"dedi ve müdürlük olarük üreticilere destek olmaya hazır olduklarını belirtti.
Seradaki ilk çilek hasadı, kentte manavlık yapan Adem Aydınışık tarafından satın alınıp, tüketiciye sunuldu.
Kaynak:

Meclis´e ´Angus´ önergesi
Meclis´e ´Angus´ önergesi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, İskenderun´da LimakPort´a yanaşan gemilerden boşalan ´Angus´ türü canlı ithal hayvanların kentte yaydığı koku ve oluşturduğu çevresel kirlilğin tehlike saçtığını ifade etti.
Karayolları  parkına temel atma töreni
Karayolları parkına temel atma töreni
İskenderun Belediyesi tarafından kentin Fener caddesi üzerinde eski karayolları alanındaku 53 dönümlük alana yapılacak ´kent parkı´nın temeli yarın (22 Eylül 2018 Cumartesi) atılacak.
Okul bahçesine fidan diktiler
Okul bahçesine fidan diktiler
İskenderun´un Denizciler Mahallesindeki Şirinyurt İlkokulu, yeni eğitim yılının ilk haftasında okul bahçesine fidan dikti.
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi tarafından düzenlenen 3. Ulusal/1. Uluslararası Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Gamet Biyolojisi Çalıştayı başladı.
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Ömer Solğun, yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un geçtiğimiz eğitim-öğretim yıllarındaki hataları tekrarlamamasını dileyerek yeni dönemle ilgili, “hem eğitim hayatımız hem de eğitim çalışanları için önemli değişimlerin yaşanacağı, hak kayıplarının olmayacağı, ülkemizin dünya ülkeleri ile yarışmasını sağlayacak dönüşümlerin gerçekleşeceği bir yıl olur” dileğinde bulundu.
Ahilik Haftası kutlanıyor
Ahilik Haftası kutlanıyor
17 Eylül´de başlayan Ahilik Haftası, 23 Eylül tarihine kadar kutlanıyor.
"Devletin imkânları, maddi manevi anlamda yanınızda"
"Devletin imkânları, maddi manevi anlamda yanınızda"
19 Eylül Gaziler Günü kapsamında Antakya Anemon Otel´de yemek verildi.
Polisten operasyon: 2 gözaltı
Polisten operasyon: 2 gözaltı
Suriye´ye geçmek için Hatay´a gelmişler
Pamuk tarlasında 307 bin uyuşturucu hap
Pamuk tarlasında 307 bin uyuşturucu hap
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü narkotip ekiplerinin reyhanlı´da bir spamuk tarlasına düzenlediği operasyonda 4 ayrı poşette 151 adet paketlenmiş halde 307 bin 418 adet uyuşturucu/uyarıcı türü hap ele geçirildiği açıklandı.
Belen´e Dağlık-Karabağ Parkı
Belen´e Dağlık-Karabağ Parkı
Belen Belediyesi, kentte Azerbaycan Caddesi ve Dağlık-Karabağ Parkının açılışını yaptı. Belen´in Fatih Mahallesindeki açılış töreni Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva´nın katılımıyla gerçekleşti.
Takıma moral ziyareti
Takıma moral ziyareti
Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 5. Grubunda mücadele eden İskenderun Belediye Spor, yeni sezon öncesinde çalışmalarını teknik direktör Mehmet Kurt yönetiminde sürdürüyor.
Vali, hükümet konağı çalışmasını inceledi
Vali, hükümet konağı çalışmasını inceledi
Hatay Valisi Erdal Ata, Arsuz Kaymakam Musa Sarı´yı ziyaret etti, yapımı devam eden Hükümet Konağı´nda incelemede bulundu.
HBB personeline ´beden dili´ eğitimi
HBB personeline ´beden dili´ eğitimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı, iş ve özel hayatlarındaki kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla personeline kişisel gelişim eğitimi vermeye başladı.
HBB angus defin işini üslenmeli
HBB angus defin işini üslenmeli
Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Veteriner Şerif Akçalı, şarbon endişesine karşı tüketiciden et alırken hayvanın mezbahanede kesildiğinden ve mühürlü et olduğundan emin olmasını önerdi.
"Kahramanlarımız gurur kaynağımız"
"Kahramanlarımız gurur kaynağımız"
19 Eylül Gaziler Günü kapsamında dün etkinlikler düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi