´Herod bilim ile aydınlanıyor´ projesi
TÜBİTAK tarafından Türkiye´de desteklenen 53 projeden biri olan ´Herod bilim ile aydınlanıyor´ projesi Bilim Şenlikleri Antakya Belediyesi´nin ev sahipliğinde yapıldı.
Tarih: 19.10.2021 17:02:12


Antakya/SES
 Bilim şenliğinde öğrenciler, alanda kurulan 25 atölyede bilim ve sanatla buluştu. TÜBİTAK, Hatay Bilim ve Sanat Merkezi ve Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirlikleri ile hayata geçirilen Bilim Şenliği törenle açıldı. Şenliğin açılış törenine öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Tecimen, AKP Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz de katıldı. Antakya´nın tarihi değerlerinden biri olan Kurtuluş Caddesi´nin, dünyanın ilk aydınlatılan caddesi olma özelliğini taşıdığını ifade eden ve ´Herod bilim ile aydınlanıyor´ projesi ile gençlerin geçmişte Herod caddesi olarak bilinen Kurtuluş Caddesi´ni bilimle aydınlatacağını ifade eden Antakya Belediye Başkanı Yılmaz, "Şehrin tarihi değerlerini gençlerle bir araya getiren projede emeği geçenlere teşekkür ederim. Bilimin, araştırmanın, geliştirmenin yenilikçiliğin kök salmadığı bir şehrin diğer hedeflere ulaşması mümkün değildir. Bilim şenlikleriyle, gençleri modern teknolojilerle buluşturarak, onlara birlikte iş yapma kültürünü ve takım ruhunu aşılamayı amaçlıyoruz. Bilim şenliğinin en önemli özelliği okul öncesinden, üniversite mezunlarına kadar tüm öğrencilerimize yönelik olması ile öğretmenlerimizin de çalıştaylar düzenleyecek olmasıdır" dedi. Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Çerko da, şenlikte bulunan ortamın eğitimin ete kemiğe bürünmüş vücut bulmuş hali olduğunu belirtti ve "Geçen yıl hem TÜBİTAK 4004, 4005 hemde 4007 projelerinde ülkenin seçkin projeleri arasında yer almayı başaran Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğün ve Bilim Sanat Merkezi Müdürlüğünün işbirliği ile yapılan projelerdir. Bunlardan biri olan TÜBİTAK 4007, Türkiye´deki 53 proje arasından kabul gördü. Bu açıkçası hepimizi gururlandıran bir olay ve bunun tadını çıkarmamız gerekiyor" değerlendirmesini yaptı. TÜBİTAK tarafından desteklenen, "Herod Bilim İle Aydınlanıyor" projesinin, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına yazılmış olan bir proje olduğunu ifade eden Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Tecimen ise şöyle konuştu: "Projemiz Türkiye´de destek alan 53 projeden biri olup, 14-15-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 25 atölye, konferanslar ve öğretmen çalıştayları ile devam edecek."
Törende, "Herod bilim ile aydınlatılıyor"adlı projesinin açılışı törenle yapıldı. Açılışa katılanlar, şenliği alanında yapılan deneyleri izledi, öğrencilerle sohbet etti. Antakya Belediyesi de Herod Bilim Şenliklerine ön kayıt yaptıran öğrenci sayısının 10 binin üzerinde olduğu ve bu sayının çok daha üstünde ziyaretçi beklendiğini açıkladı.
Kaynak:

Kahvehaneye kumar operasyonu
Kahvehaneye kumar operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, Defne´de bir kahvehaneye yönelik düzenlediği operasyonda kumar oynadığı gerekçesiyle 6 kişi hakkında işlem yapıldı, 2.400 liraya el konuldu.
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Hatay İl Jandarma Komutanlığı timlerinin Hassa ve Defne´de düzenledikleri operasyonlarda 1.600 sahte ABD doları, uyuşturucu ele geçirildi.
´En´ ödülleri verildi
´En´ ödülleri verildi
Arsuz Turizm ve Kültür Derneği, ´en güzel siyaset dürüstlüktür´ temasıyla düzenlediği Akdeniz´in "En´leri" ödül törenini gerçekleştirdi.
5 ilçede hırsızlık operasyonu
5 ilçede hırsızlık operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin İskenderun, Erzin, Payas, Kırıkhan, Antakya´da meydana gelen yaptığı hırsızlık olaylarına ilişkin yapılan operasyonlarda 9 kişi gözaltına alındı.
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
İskenderun Halk Kütüphanesi Müdürü Nebil Özdemir, kentin Atatürk Bulvarı üzerinde ve eski doğumevi alanında belediye tarafından planlanan kütüphane binasının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacağını, iç döşemesinin sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığına devredileceğini belirtti.
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
15 yıl önce, gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonrası yaşamını yitiren gazeteci ve Agos Gazetesi Genel yayın Yönetmeni, Hrant Dink, ölüm yıldönümü olan dün anıldı.
Barınma merkezinde inceleme
Barınma merkezinde inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, beraberindeki heyet ile birlikte Altınözü´nde Asi Nehri´nin kenarında ve Suriye sınırındaki Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi´nde incelemede bulundu.
´Türkçe tabela´ denetimi
´Türkçe tabela´ denetimi
Antakya Belediyesi ve Antakya Kaymakamlığı tabela tespit komisyonu işbirliği ile tabela denetimi yaptı.
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
İskenderun´da da silah atölyesine baskın düzenlendi
Uyuşturucu operasyonu
Uyuşturucu operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin İskenderun, Erzin´de uyuşturucu, İskenderun ve Kırıkhan´da da hırsızlık operasyonları düzenledi.
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirleyen Özçelik İş Sendikası İskenderun Şubesinin yöneticileri mazbatalarını aldı.
´Sarı bant´ denetimi
´Sarı bant´ denetimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ´Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası´ kapsamında ilde kaldırım işgali denetimi yaptı.
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
İskenderun Belediyesinin kentin Denizciler mahallesinde yapımını sürdürdüğü çok amaçlı salonun yakında hizmete gireceği belirtildi.
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Yağış ve soğuk havanın etkili olduğu Hatay ve yöresinde yaşam olumsuz etkilendi.
Kök hücre bağışı
Kök hücre bağışı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve kök hücre bekleyen vatandaşlar için açılan kampanyaya katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi