´Hukuk bürosuna silahlı saldırı´
Hatay Barosu, bir avukatlık bürosuna ateş açılarak, ofise zarar verildiğini ve saldırıda bulunan iki kişinin çıkarıldığı mahkemece tutuklandığını bildirdi.
Tarih: 14.6.2018 10:52:38

Antakya/SES

Saldırıya ilişkin değerlendirmede bulunan Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, yazılı açıklamasında şunlara yer verdi: "Bir avukatlık bürosunun saldırıya uğraması elbette vahimdir, tehlikelidir ve üzücüdür. Böyle bir saldırıyı kınıyoruz. Ancak; avukatlık mesleği ve faaliyeti esas alınarak yapılmış bir saldırı gibi algılanan ve kamuoyuna yansıyan olayla ilgili olarak kamuoyunun da doğru bilgilendirilmesi gerekmektedir. Saldırıda bulunan iki kişi Hatay 2. Sulh Ceza Hakimliği´nin kararıyla tutuklanmıştır. Silahı kullanan kişi hakkında ise Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı´nın daha önce yürütmüş olduğu birden fazla soruşturmada temin ettiği sağlık raporunda; bu kişinin paranoid persekütüer bizar hezeyenlarının mevcut olduğu, bu haliyle hastanın aktif psikotik bozukluk sürecinde olduğu, psikoz isimli bir akıl hastalığına düçar olduğu, beyanlarına itibar edilemeyeceği yönünde rapor tanzim edilmiştir. Ayrıca avukatlık ofisinde bulunan meslektaşlarımızın da beyanı itibariyle; saldırıdan avukatlık bürosunun malen zarar görmüş olmakla birlikte, saldırıyı gerçekleştiren kişiyi tanımadıkları, bir iş veya vekalet ilişkisi içinde bulunmadıkları veya aleyhine bir davalarının da bulunmadığı, saldırının avukatlık ofisi ve avukatlık mesleği esas alınarak yapılmış bir saldırı olmadığını ifade etmişlerdir. Tutuklama kararı ile birlikte, baro başkanlığımız tarafından Cumhuriyet Savcılığına başvuruda bulunulmuş ve saldırıyı yapan tutuklanmış olsa bile, tutuklama kararına ek olarak TMK´nun 432 ve devamı maddeleri gereğince ve özellikle hastanın mevcut ruhsal yapısı itibari ile mahkemece dinlenme olanağının bulunmaması hususu dikkate alınarak, hastanın koruma amacıyla özgürlüğünün kısıtlanması ve tedavi altına alınması için Vesayet makamından talepte bulunulması istenmiştir. Her saldırı gibi bu saldırı da, yakın takibimiz altında olacaktır. Mesleğimizi aşağıya çekme ve itibarsızlaştırma çabasında olanlara karşın; halkımızın iyi ki avukatlar var, iyi ki barolar var şeklindeki inancı ve avukatlık mesleğine duyulan saygı ve itibar çok çok yüksektir. Bu olay ve bundan önce meydana gelen ve avukatlara karşı gerçekleştirilen saldırılarla ilgili olarak, yasal çerçevede yapılan takip ve gereken cezanın verilmesini sağlama yönündeki gayret karşılığını hep bulmuştur. Çok şükür ki kimsenin canına ve sağlığına hiçbir zarar gelmemiştir. Kamuoyunu doğru bilgilendirme yükümlülüğümüz gereği açıklamada bulunuyoruz."
Kaynak:

Akdeniz´de sanat oluşumu çabası
Akdeniz´de sanat oluşumu çabası
Sanat ve edebiyatın yolculuğun genellikle birlikte süreci getiriyor. Daha çok kendi içerisinde bir döngüyü oluştursa da...
´Özel güvenlik bölgesi´ uzatıldı
´Özel güvenlik bölgesi´ uzatıldı
TSK´nın Suriye´nin Afrin bölgesine düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı sonrası Hatay´ın Suriye sınırındaki Hassa, Kırıkhan, Kumlu ve Reyhanlı ilçelerinin kırsal alanlarına yönelik ´özel güvenlik bölgesi´ uygulaması yarından itibaren 15 gün süreyle uzatıldı. Buna göre, gazetecilerin de özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerlere girişi 27 Haziran tarihine kadar izinle olabilecek.
Genelkurmay´dan güvenlik korucularına iftar
Genelkurmay´dan güvenlik korucularına iftar
Hatay Güvenlik Korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Musa Salık, Genelkurmay Başkanlığının Güvenlik Korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Konfederasyonuna verdiği iftara katıldı.
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.379
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.379
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.379 olduğu açıklandı.
Jandarmadan şehit yakınları ve gazilere iftar
Jandarmadan şehit yakınları ve gazilere iftar
Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından şehit yakınları ve gaziler ile aileleri onuruna iftar yemeği düzenledi.
Bayram yarın başlayacak
Bayram yarın başlayacak
Şeker (Ramazan) Bayramı yarın başlayacak. Üç günlük byram arefesinde bugün hem alışverişlerin hızlanması bekleniyor, hem de kamu kurumları ile bazı özel işyerleri yarım gün çalışma yapacağı biliniyor.
Kursiyerler iftarda buluştu
Kursiyerler iftarda buluştu
Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarında (HATMEK) düzenlenen Aşçı Yardımcılığı Kursu´na katılan kursiyerler, kurs sonu iftar yemeğinde bir araya geldi.
HADO´nun ilk gemisi geldi
HADO´nun ilk gemisi geldi
HBB´nin Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinin ilk gemisi, Yunanistan´ın Kos Adası´ndan Türk Loydu yol deneme seferi, mekanik ve elektronik motor testleri için yola çıktı.
İskenderun´da bayram denetimi
İskenderun´da bayram denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerin Ramazan Bayramı öncesinde, kentte şeker ve çikolata satışı yapan esnafı denetledi.
HBB´den çevre haftası etkinliği
HBB´den çevre haftası etkinliği
Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından Çevre Haftası kapsamında Antakya Atatürk Parkında düzenlenen etkinlikler sona erdi.
Hassa´ya SGK hizmet binası
Hassa´ya SGK hizmet binası
Hassa Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet binası düzenlenen törenle açıldı. SGK hizmet binasının açılış kurdelesini Hatay Valisi Erdal Ata, törene katılan protokolle birlikte kesti.
´Demokratik kurumlar güçlendirilmeli´
´Demokratik kurumlar güçlendirilmeli´
Türkonfed tarafından hazırlanan “Türkiye´nin ikilemi; Orta gelir ve orta demokrasi tuzakları" konusi İskenderun´da yapılan ve DASİFED tarafından düzenlenen bir toplantıda ele alındı.
“Bacalı sanayiye şerh koyarız”
“Bacalı sanayiye şerh koyarız”
Karaağaç ve Nardüzü´nde sanayi tesislerini kapsayan alanda Hatay İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından Islah OSB kurulmasına yönelik çalışmayı takip ettiklerini belirten Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, sanayi bölgesinde bacalı yatırımlara izin verilmeyeceğini söyledi.
İSTE öğrencilerinden iftar katkısı
İSTE öğrencilerinden iftar katkısı
İskenderun Teknik Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu Deniz Liman İşletmeciliği Bölümü öğrencileri, Sosyal Sorumluluk Projeleri dersi kapsamında hazırladığı su ve atıştırmalık yiyeceklerden oluşan iftariyelik paketleri vatandaşlara ulaştırdı.
11 ilçede elektrik kesintisi
11 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Dörtyol, Erzin, Antakya, Kırıkhan, Defne, Reyhanlı, Yayladağı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerindeki elektrik hatlarında yapılacak bakım ve onarım nedeniyle bugün ve yarın elektrik kesintisi yapılacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi