´Hukuk bürosuna silahlı saldırı´
Hatay Barosu, bir avukatlık bürosuna ateş açılarak, ofise zarar verildiğini ve saldırıda bulunan iki kişinin çıkarıldığı mahkemece tutuklandığını bildirdi.
Tarih: 14.6.2018 10:52:38

Antakya/SES

Saldırıya ilişkin değerlendirmede bulunan Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, yazılı açıklamasında şunlara yer verdi: "Bir avukatlık bürosunun saldırıya uğraması elbette vahimdir, tehlikelidir ve üzücüdür. Böyle bir saldırıyı kınıyoruz. Ancak; avukatlık mesleği ve faaliyeti esas alınarak yapılmış bir saldırı gibi algılanan ve kamuoyuna yansıyan olayla ilgili olarak kamuoyunun da doğru bilgilendirilmesi gerekmektedir. Saldırıda bulunan iki kişi Hatay 2. Sulh Ceza Hakimliği´nin kararıyla tutuklanmıştır. Silahı kullanan kişi hakkında ise Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı´nın daha önce yürütmüş olduğu birden fazla soruşturmada temin ettiği sağlık raporunda; bu kişinin paranoid persekütüer bizar hezeyenlarının mevcut olduğu, bu haliyle hastanın aktif psikotik bozukluk sürecinde olduğu, psikoz isimli bir akıl hastalığına düçar olduğu, beyanlarına itibar edilemeyeceği yönünde rapor tanzim edilmiştir. Ayrıca avukatlık ofisinde bulunan meslektaşlarımızın da beyanı itibariyle; saldırıdan avukatlık bürosunun malen zarar görmüş olmakla birlikte, saldırıyı gerçekleştiren kişiyi tanımadıkları, bir iş veya vekalet ilişkisi içinde bulunmadıkları veya aleyhine bir davalarının da bulunmadığı, saldırının avukatlık ofisi ve avukatlık mesleği esas alınarak yapılmış bir saldırı olmadığını ifade etmişlerdir. Tutuklama kararı ile birlikte, baro başkanlığımız tarafından Cumhuriyet Savcılığına başvuruda bulunulmuş ve saldırıyı yapan tutuklanmış olsa bile, tutuklama kararına ek olarak TMK´nun 432 ve devamı maddeleri gereğince ve özellikle hastanın mevcut ruhsal yapısı itibari ile mahkemece dinlenme olanağının bulunmaması hususu dikkate alınarak, hastanın koruma amacıyla özgürlüğünün kısıtlanması ve tedavi altına alınması için Vesayet makamından talepte bulunulması istenmiştir. Her saldırı gibi bu saldırı da, yakın takibimiz altında olacaktır. Mesleğimizi aşağıya çekme ve itibarsızlaştırma çabasında olanlara karşın; halkımızın iyi ki avukatlar var, iyi ki barolar var şeklindeki inancı ve avukatlık mesleğine duyulan saygı ve itibar çok çok yüksektir. Bu olay ve bundan önce meydana gelen ve avukatlara karşı gerçekleştirilen saldırılarla ilgili olarak, yasal çerçevede yapılan takip ve gereken cezanın verilmesini sağlama yönündeki gayret karşılığını hep bulmuştur. Çok şükür ki kimsenin canına ve sağlığına hiçbir zarar gelmemiştir. Kamuoyunu doğru bilgilendirme yükümlülüğümüz gereği açıklamada bulunuyoruz."
Kaynak:

Körfez´e ‘mavi proje´
Körfez´e ‘mavi proje´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ekibi tarafından 2017´de tartışmaya açılan Daha Mavi İskenderun Körfezi projesinin uygulaması önceki gün başladı.
Baro´da görev bölümü
Baro´da görev bölümü
Hatay Barosu´nun 14 Ekim´de gerçekleştirilen genel kurulunda Av. ekrem Dönmez başkanlığındaki yönetimi, mazbatasını törenle teslim aldı.
Binnur Kaska sergisi galeride
Binnur Kaska sergisi galeride
İskenderunlu ressam Binnur Kaska´nın ilk kişisel sergisi İskenderun Belediyesi Sanat Galerisi´nde açıldı.
Özel Güvenlik Bölgesi´ne yeniden uzatma
Özel Güvenlik Bölgesi´ne yeniden uzatma
TSK´nın ÖSO ile birlikte Afrin bölgesine yönelik yürüttüğü Zeytin dalı Harekatı sonrası Hatay´ın Suriye sınırındaki Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Altınözü ve Yayladağı ilçelerinin kırsallarına yönelik özel güvenlik bölgesi uygulaması, 31 Ekim´e kadar uzatıldı. Ayrıca 2017/10341 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilen ve 15 Haziran 2018 tarihinde süresi dolan sınırdaki 29 sınır karakol bölgesinde de bu kez Hatay Valiliği kararıyla 15 gün süreyle Güvenlik Bölgesi uygulaması sürdürülecek.
Temel ürünlerde indirim istedi
Temel ürünlerde indirim istedi
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, buğdayda 5 milyon ton, pamukta 1 milyon ton ithalat yapar duruma gelinen, son on altı yılda çiftçi kayıt sistemine göre 2,8 milyon çiftçiden 2,1 milyona düşerek çiftçilerin hızla alanlarını terk ettikleri Türkiye´de Et ve Süt Kurumu´nun 10 üründe yüzde 10 indirime giderek Enflasyonla Topyekün Mücadele Programına destek vermesini ‘ekmek yoksa pasta yesinler´ anlayışıyla yorumladı.
“Abdullah Cömertlerin mücadelesini sürdüreceğiz”
“Abdullah Cömertlerin mücadelesini sürdüreceğiz”
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Hatay temsilciliğine Ali Kan Uçar atandı.
37 yeşil projeden biri Hatay´a
37 yeşil projeden biri Hatay´a
Hatay Büyük Şehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Hatay” projesi kapsamında “Yeşil Yatırımlara Yönelik İş Planı Hazırlama” konulu toplantı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Hatay projesi, desteklenen 37 projeden biri.
Kaymakam Aydın Göç İdaresi´nde
Kaymakam Aydın Göç İdaresi´nde
Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına atandı.
HBB´den "ülkenin ürününü al" kampanyası
HBB´den "ülkenin ürününü al" kampanyası
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), yerli ve milli ürünlerin kullanılması konusunda vatandaşa çağrıda bulundu.
İlk Kurşun için yürüyecekler
İlk Kurşun için yürüyecekler
Milli Mücadele´de İlk Kurşun´un atılışının 100. yıl kutlamaları kapsamında Amanoslar Çevre Koruma Derneği (AÇED) ile Dörtyol Belediyesi ortaklığıyla Amanos dağlarının en yüksek tepesi olan Mığır´a yürüyüş gerçekleştirilecek.
10 numaralı forma Vali Ata´nın
10 numaralı forma Vali Ata´nın
Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret eden Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Üyeleri, 10 numaralı kulüp formasını hediye etti.
´İstismar´ bilgilendirmesi
´İstismar´ bilgilendirmesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ihmal ve istismara yönelik bilinci arttırmak amacıyla HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi´nde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Sahile ´yangın kamerası´
Sahile ´yangın kamerası´
Hatay ormanlarındaki yaşanan yangna karşı erken bilgilendirme amacıyla sahilin iki noktasına termal kamera kuruluyor.
Baro, Dönmez´le devam
Baro, Dönmez´le devam
Hatay Barosu, hafta sonu yaptığı genel kurlla yeni yönetimini belirledi.
´Ek gösterge´ teklifine destek
´Ek gösterge´ teklifine destek
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl temsilcisi Hayrettin Şahin, kam çalışanlarına yönelik ek göstergeye ilişkin hazırlanan kanun teklifi hakkında değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi