´Hukuk bürosuna silahlı saldırı´
Hatay Barosu, bir avukatlık bürosuna ateş açılarak, ofise zarar verildiğini ve saldırıda bulunan iki kişinin çıkarıldığı mahkemece tutuklandığını bildirdi.
Tarih: 14.6.2018 10:52:38

Antakya/SES

Saldırıya ilişkin değerlendirmede bulunan Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, yazılı açıklamasında şunlara yer verdi: "Bir avukatlık bürosunun saldırıya uğraması elbette vahimdir, tehlikelidir ve üzücüdür. Böyle bir saldırıyı kınıyoruz. Ancak; avukatlık mesleği ve faaliyeti esas alınarak yapılmış bir saldırı gibi algılanan ve kamuoyuna yansıyan olayla ilgili olarak kamuoyunun da doğru bilgilendirilmesi gerekmektedir. Saldırıda bulunan iki kişi Hatay 2. Sulh Ceza Hakimliği´nin kararıyla tutuklanmıştır. Silahı kullanan kişi hakkında ise Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı´nın daha önce yürütmüş olduğu birden fazla soruşturmada temin ettiği sağlık raporunda; bu kişinin paranoid persekütüer bizar hezeyenlarının mevcut olduğu, bu haliyle hastanın aktif psikotik bozukluk sürecinde olduğu, psikoz isimli bir akıl hastalığına düçar olduğu, beyanlarına itibar edilemeyeceği yönünde rapor tanzim edilmiştir. Ayrıca avukatlık ofisinde bulunan meslektaşlarımızın da beyanı itibariyle; saldırıdan avukatlık bürosunun malen zarar görmüş olmakla birlikte, saldırıyı gerçekleştiren kişiyi tanımadıkları, bir iş veya vekalet ilişkisi içinde bulunmadıkları veya aleyhine bir davalarının da bulunmadığı, saldırının avukatlık ofisi ve avukatlık mesleği esas alınarak yapılmış bir saldırı olmadığını ifade etmişlerdir. Tutuklama kararı ile birlikte, baro başkanlığımız tarafından Cumhuriyet Savcılığına başvuruda bulunulmuş ve saldırıyı yapan tutuklanmış olsa bile, tutuklama kararına ek olarak TMK´nun 432 ve devamı maddeleri gereğince ve özellikle hastanın mevcut ruhsal yapısı itibari ile mahkemece dinlenme olanağının bulunmaması hususu dikkate alınarak, hastanın koruma amacıyla özgürlüğünün kısıtlanması ve tedavi altına alınması için Vesayet makamından talepte bulunulması istenmiştir. Her saldırı gibi bu saldırı da, yakın takibimiz altında olacaktır. Mesleğimizi aşağıya çekme ve itibarsızlaştırma çabasında olanlara karşın; halkımızın iyi ki avukatlar var, iyi ki barolar var şeklindeki inancı ve avukatlık mesleğine duyulan saygı ve itibar çok çok yüksektir. Bu olay ve bundan önce meydana gelen ve avukatlara karşı gerçekleştirilen saldırılarla ilgili olarak, yasal çerçevede yapılan takip ve gereken cezanın verilmesini sağlama yönündeki gayret karşılığını hep bulmuştur. Çok şükür ki kimsenin canına ve sağlığına hiçbir zarar gelmemiştir. Kamuoyunu doğru bilgilendirme yükümlülüğümüz gereği açıklamada bulunuyoruz."
Kaynak:

"Bayramlar kucaklaşma fırsatı"
"Bayramlar kucaklaşma fırsatı"
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, bayramların, dargınlık ve kırgınlıkların unutulduğu, ferdi sevinçlerin müşterek mutluluklara dönüştüğü müstesna günler olduğunu, daha çok kucaklaşmak ve kaynaşmak için önemli birer fırsatı getirdiğini ifade etti.
15 operasyonda 23 gözaltı
15 operasyonda 23 gözaltı
İskenderun´da uyuşturucu operasyonu
3. Belen İncir Festivali
3. Belen İncir Festivali
Üreticiler yarıştı
Atatürk Anıtında altyapı temizliği
Atatürk Anıtında altyapı temizliği
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), yağmur suyu hatlarının tıkanmaması amacıyla temizlik çalışmalarının sürdürüldüğünü açıkladı.
Engelliler, HBB´den memnunmuş
Engelliler, HBB´den memnunmuş
Hatay Kent Konseyi üyeleri, engelli bireylerin yaşama kaynaştırılması konusunda değerlendirmede bulundu.
"Her şeyin farkındayız"
"Her şeyin farkındayız"
Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler ve partinin İskenderun ilçe başkanı Bestami Bilgili kentte mahalle ve meslek odaları ile sivil toplum kuruluşlarının bazılarına nezaket ve teşekkür ziyaretinde bulundu.
Ormanlar dün de yandı
Ormanlar dün de yandı
Bu yılın ilk yedi ayında çıkan 47 yangında 250 hektar ormanı yanan Hatay´da ormanlar yanmaya devam ediyor.
Meryem Ana Bayramı kutlandı
Meryem Ana Bayramı kutlandı
Vakıflı´daki ayini patrikvekili Ateşyan yönetti
Dörtyol´a yeni hastane ne oldu?
Dörtyol´a yeni hastane ne oldu?
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Dörtyol´da hizmet veren devlet hastanesine ek olarak yapılması planlanan ancak yapılmayan yeni devlet hastanesini soru önergesiyle TBMM´ye taşıdı.
AKP 17 yaşında
AKP 17 yaşında
AKP İskenderun İlçe Başkanı B. Bestami Bilgili, partisinin kuruluşuna ilişkin yaptığı açıklamada şunları belirtti: "Bundan tam 17 yıl önce bugün, devlet başkanımız ve kurucu genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan partimiz Türk demokrasi tarihinde çok önemli bir dönemin başlangıcı olmuştur.
Samandağ´da 2. Turizm Festivali
Samandağ´da 2. Turizm Festivali
Samandağ Turizm İşletmeciler ve Yatırımcıları Derneği (SATİYAD) tarafından düzenlenen 2. Turizm Fest başladı. Deniz Sitesi Hz. Hızır Parkı´nda yapılacak açılışla Turizm Fest start dün başladı. Festival, altı gün sürecek.
"Kurtuluş mücadelesinde Antakya" söyleşisi
"Kurtuluş mücadelesinde Antakya" söyleşisi
Arsuz´da düzenlenen 12. Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinliklerinde, "Kurtuluş Mücadelesinde Antakya" konulu söyleşi düzenlendi. 12. Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinlikleri, 31 Ağustos tarihine kadar sürecek.
Şekercilere bayram denetimi
Şekercilere bayram denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı öncesinde, kentte şeker satışı yapan esnafı denetledi.
HBB´den kurban satış alanı
HBB´den kurban satış alanı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), vatandaşın kurban bayramında kurbanlıklarını huzurlu ve rahat bir ortamda alabilmesi için kurban satış bölgelerinin olşturulduğunu bildirdi.
11 ilçede elektrik kesintisi
11 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Dörtyol, Erzin, Antakya, Defne, Kırıkhan, Hassa, Reyhanlı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde yapılacak bakım-onarım çalışmaları nedeniyle bugün ve yarın elektrik verilmeyecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi