´Hukuk bürosuna silahlı saldırı´
Hatay Barosu, bir avukatlık bürosuna ateş açılarak, ofise zarar verildiğini ve saldırıda bulunan iki kişinin çıkarıldığı mahkemece tutuklandığını bildirdi.
Tarih: 14.6.2018 10:52:38

Antakya/SES

Saldırıya ilişkin değerlendirmede bulunan Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, yazılı açıklamasında şunlara yer verdi: "Bir avukatlık bürosunun saldırıya uğraması elbette vahimdir, tehlikelidir ve üzücüdür. Böyle bir saldırıyı kınıyoruz. Ancak; avukatlık mesleği ve faaliyeti esas alınarak yapılmış bir saldırı gibi algılanan ve kamuoyuna yansıyan olayla ilgili olarak kamuoyunun da doğru bilgilendirilmesi gerekmektedir. Saldırıda bulunan iki kişi Hatay 2. Sulh Ceza Hakimliği´nin kararıyla tutuklanmıştır. Silahı kullanan kişi hakkında ise Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı´nın daha önce yürütmüş olduğu birden fazla soruşturmada temin ettiği sağlık raporunda; bu kişinin paranoid persekütüer bizar hezeyenlarının mevcut olduğu, bu haliyle hastanın aktif psikotik bozukluk sürecinde olduğu, psikoz isimli bir akıl hastalığına düçar olduğu, beyanlarına itibar edilemeyeceği yönünde rapor tanzim edilmiştir. Ayrıca avukatlık ofisinde bulunan meslektaşlarımızın da beyanı itibariyle; saldırıdan avukatlık bürosunun malen zarar görmüş olmakla birlikte, saldırıyı gerçekleştiren kişiyi tanımadıkları, bir iş veya vekalet ilişkisi içinde bulunmadıkları veya aleyhine bir davalarının da bulunmadığı, saldırının avukatlık ofisi ve avukatlık mesleği esas alınarak yapılmış bir saldırı olmadığını ifade etmişlerdir. Tutuklama kararı ile birlikte, baro başkanlığımız tarafından Cumhuriyet Savcılığına başvuruda bulunulmuş ve saldırıyı yapan tutuklanmış olsa bile, tutuklama kararına ek olarak TMK´nun 432 ve devamı maddeleri gereğince ve özellikle hastanın mevcut ruhsal yapısı itibari ile mahkemece dinlenme olanağının bulunmaması hususu dikkate alınarak, hastanın koruma amacıyla özgürlüğünün kısıtlanması ve tedavi altına alınması için Vesayet makamından talepte bulunulması istenmiştir. Her saldırı gibi bu saldırı da, yakın takibimiz altında olacaktır. Mesleğimizi aşağıya çekme ve itibarsızlaştırma çabasında olanlara karşın; halkımızın iyi ki avukatlar var, iyi ki barolar var şeklindeki inancı ve avukatlık mesleğine duyulan saygı ve itibar çok çok yüksektir. Bu olay ve bundan önce meydana gelen ve avukatlara karşı gerçekleştirilen saldırılarla ilgili olarak, yasal çerçevede yapılan takip ve gereken cezanın verilmesini sağlama yönündeki gayret karşılığını hep bulmuştur. Çok şükür ki kimsenin canına ve sağlığına hiçbir zarar gelmemiştir. Kamuoyunu doğru bilgilendirme yükümlülüğümüz gereği açıklamada bulunuyoruz."
Kaynak:

Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Kampanyaya destek veren Arsuz Belediyesi de "Arsuz, hastanesine bir an önce kavuşmak istiyor" açıklaması yaptı.
Hatay yemekleri, festivalde tanıtılacak
Hatay yemekleri, festivalde tanıtılacak
International Gastronomi Macao 2019, Çin´de düzenlenecek
Adaylar bu hafta açıklanacak
Adaylar bu hafta açıklanacak
Türkiye çok partili sisteme yarım asrı aşkın süre önce girse de 31 Mart seçimleri ´iki partili´ seçim havasında esecek. ´Cumhur ittifakı´ ile ´Mullet ittifakı´ kapsamında CHP ve AKP rozeti altında seçime katılacak Hatay adaylarının belirlenme süreci bu hafta belli olacak.
Sınıra sevkiyat sürüyor
Sınıra sevkiyat sürüyor
Suriye´nin İdlip bölgesinde geçen hafta yaşanan El Nusra ve ÖSO arasındaki silahlı çatışma, uzlaşmayla sonuçlanmasına karşın, Hatay´ın sınır komşusu İdlip sınırına yönelik askeri sevkiyat sürüyor.
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Harbiye Turizm ve Gastronomi Derneği, birinci yıl dönümünü düzenlediği dayanışma yemeği ile kutladı. Harbiye Kule Restaurant´taki dayanışma yemeğine, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, muhtarlar ve sivil toplum kurulularnın temsilcileri de katıldı.
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
Eğitimci Kimyonok, Gelsenkirchen ve İskenderun´n ortaklıkları ve farklılıklarını inceledi…
Memura da sabit vergi istemi
Memura da sabit vergi istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, 2019 yılı için uygulanacak gelir vergisi dilimlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Altınözü´nde muhtarlar ile buluşma toplantısı düzenledi.
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
Defne´de Ras-El Seni kutlaması
"Erken cinsellik rahim ağzı kanseri nedeni"
"Erken cinsellik rahim ağzı kanseri nedeni"
İçinde bulunduğunuz ocak ayı, rahim ağzı kanseri farkındalık ayı. İskenderun Toplum Sağlığı Merkezi, erken yaşta (16 yaştan önce) cinsel ilişki, çok eşlilik, sigara içme sağlıksız beslenme, rahim ağzı kanseri riskini artırır), çok sayıda doğum yapma, sosyoekonomik düzeyin düşüklüğü, beş yıldan daha uzun süre doğum kontrol hapı kullanımının, rahim ağzı kanserinin nedenleri arasında yer aldığını anımsattı.
Ovada ´taşkın incelemesi´
Ovada ´taşkın incelemesi´
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında Amik Havzasında yükselen su ve buna bağlı olarak Amik Gölü Havzasında taşkın oluşmaması için ilgili birimler tarafından sürdürülen çalışmalara yönelik değerlendirme toplantısı yapıldı.
İki belediyede sözleşme imzalandı
İki belediyede sözleşme imzalandı
Hizmet-İş Sendikası İskenderun Şubesi, Yayladağı ve Reyhanlı Belediyeleri ile toplu sözleşme imzaladı.
Barınma merkezini ziyaret etti
Barınma merkezini ziyaret etti
Vali, sınır karakolunda da inceleme yaptı
"Kriz, artık dayanılmaz boyutta"
"Kriz, artık dayanılmaz boyutta"
Sosyal Haklar Derneği İskenderun Temsilciliği, ülkede yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenen kentler arasında İskenderun ve Hatay´ın olduğunu ifade etti.
´Milyonfest Arsuz´ çalışması
´Milyonfest Arsuz´ çalışması
Türkiye´nin en büyük festival organizasyonları arasında gösterilen Zeytinli Rock Festivali, Erdemli Rock Festivali, İstanbul, İzmir, Dalaman, Kuşadası, Eskişehir gibi kentlerde rock festivalleri organize eden Milyon Yapım´la Milyonfest Arsuz Festivali için imza atıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi