´İcat etmeyi´ öğrenmeye çalıştılar
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE), "TRIZ (Yenilikçi Problem Çözme Tekniği) Çalıştayı" düzenlendi.
Tarih: 22.2.2019 11:50:15

İskenderun/SES

İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesindeki çalıştaya, akademisyenler ve sanayi kuruluşlarının Ar-Ge bölümü çalışanları katıldı. Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Sadettin Kapucu ve Dr. Öğr. Üyesi Ali Kılıç ile Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yavuz´un TRIZ hakkında bilgi paylaştığı çalıştay, İSTE Mekatronik Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Çağlar Conker´in yürütücülüğünde gerçekleştirildi. TRIZ Çalıştayına, farklı üniversiteler ile özel kuruluşların Ar-Ge bölümünde görev yapan 30 katılımcı, yeni ürün, süreç ve teknoloji geliştirme konusunda uygulamalı eğitim aldı. Çalıştayda eğitmenliği yapan Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadettin Kapucu, TRIZ yöntemi ile analitik düşünmenin hayatın bir parçası haline gelmesi ve günlük hayatta aktif olarak problemleri yeniden modelleyerek çözebilme becerisinin kazanılabileceğini uygulamalarla göstermeye çalıştı, yapılan çalışmaların patentlenmesine yönelik kolaylıkları ve ipuçlarını anlattı. TRIZ´ın tarihçesi, gelişimi ve geldiği nokta hakkında bilgi veren Prof. Dr. Kapucu, şu değerlendirmeyi yaptı: "Güncellenen üretim ortamlarında işletmelerin rekabet edebilmeleri için yenilikçi olmaları gerekmektedir. İşletmeler yeniliklere ve yenilikçi düşünceyi teşvik etmeye odaklı olmazlarsa, sektörde tutunamazlar. Buradaki temel sorun, yaratıcı ve yenilikçi fikirlerin nasıl üretileceğidir. Bu noktada TRIZ işin içine girmektedir. TRIZ; gelişigüzel fikir toplanması üzerine kurulmuş beyin fırtınası ve benzeri gibi tekniklerin aksine; eski sistemlerin iyileştirilmesi ya da yeni sistemlerin tasarlanması için bilgi ve teknoloji tabanlı sistematik yaklaşımları kullanır. Bu yüzden eldeki verilerin en iyi şekilde değerlendirilmesine dayanır. İnovasyonun birinci aracı TRIZ´dır. Belli bir sistematiği, algoritmaları olan bilgi temelli, teknolojik gelişmeler hakkında öngörülerde bulunur. TRIZ´ın uygulama alanlarına bakıldığında; eğitimde, tıp ve biyolojide, bilimsel problemlerin çözümünde, güvenlikte ve iş uygulamalarında olmak üzere neredeyse kullanılmadığı saha kalmamıştır. Çalıştaydaki hedefimiz, TRIZ´ın tam olarak ne demek olduğunu anlamak ve yorumlayarak, her alanda nasıl kullanabileceğimizi uygulamaları ile gösterebilmek."
Üç gün süren çalıştayın sponsor olan Makina Teorisi Derneği (MAKTED) tarafından katılımcılara akşam yemeği de verildi. Yemekte konuşan MAKTED Genel Sekretervekili Doç. Dr. Gökhan Kiper, “Sadece makine teorisine veya mühendislik branşına odaklanmayan bu organizasyonda payımızın olmasından büyük mutluluk duymaktayız" değerlendirmesini yaptı. Çalıştayın kapanışına katılan İSTE Rektörü Türkay Dereli de, üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre şunları söyledi: "Çalıştay, inovasyon, icat, teknovasyon güzel de bunları sistematik olarak nasıl yapacağız?´ diyenler için düzenlendi. Analitik düşünceyi, analitik icat çıkarmaya dönüştüren TRIZ yöntemi, detay ve uygulamalarla anlatıldı. Bir anlamda 15 dakikada icat çıkarmayı, teknik problemleri çözebilmeyi öğretmiş olduk. İnanıyorum ki bu etkinlik belli bir süre zarfında hem sanayi hem de akademide ortaya mutlaka güzel sonuçlar doğuracak."
Kaynak:

Turizmde Eğitimden İstihdama projesi
Turizmde Eğitimden İstihdama projesi
Aşçı Yardımcılığı kursu ile Servis Görevlisi kursunu tamamlayan 50 kursiyer sertifikalarını aldı.
Portekiz´de ´kültür yolculuğu´
Portekiz´de ´kültür yolculuğu´
İskenderun´un Suçıkağı mahallesindeki Paşa Karaca Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin oluşturduğu 7 kişilik grup, Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu tarafından hibelenen, "Köklere Yolculuk (Surfing Our Roots)” adlı Erasmus+ projesi kapsamında, Portekiz´in Ponte de Lima kentinde düzenlenen etkinliğe katıldı.
18 öğretmene Prag´da eğitim
18 öğretmene Prag´da eğitim
Arsuz Milli Eğitim Müdürlüğü, Arsuz Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan ve Dışişleri Bakanlığı Ulusal Ajans tarafından hibelendirilen "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+ KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesinin ilk toplantısı başladı. Proje kapsamında, Prag/Çekya hareketliliği yapıldı. Arsuz´dan Uluçınar Ortaokulu, Konacık İlkokulu, Hüyük Ortaokulu,Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulu´nun dahil olduğu projede 18 katılımcı Prağ´daki katıldı.
Öğrenci ve sektör buluştu
Öğrenci ve sektör buluştu
İSTE Havacılık Öğrenci Topluluğu etkinliği
Kolej takımına ´sunum ödülü´
Kolej takımına ´sunum ödülü´
Fırst Lego League etkinliği
Ulusal ´Maker Faire´ yapıldı
Ulusal ´Maker Faire´ yapıldı
Antakya´da özel eğitim veren Hatay Bahçeşehir Koleji´nin ev sahipliğinde "Maker Faire" etkinliği yapıldı.
Kadınlara ´teknoloji eğitimi´
Kadınlara ´teknoloji eğitimi´
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) kadınlara yönelik dört saatlik ´temel teknoloji okuryazarlığı´ eğitimi düzenlendi
Özel okulda ´dil festivali´
Özel okulda ´dil festivali´
İskenderun yöresinde özel eğitim veren TEK Okulları anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin, eğitim sezonunda öğrendikleri yabancı dil becerilerini sergiledikleri “Dil Festivali” yapıldı.
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE) düzenlenen ´teknoloji sohbetleri´nde, İSTE Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim Üyesi Dr. İnayet Derin, “Dünyayı değiştiren matematikçiler ve ilginç hayatları” üzerine değerlendirmede bulundu.
"Konservatuarda okumak"
"Konservatuarda okumak"
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) düzenlenen 2. İskenderun Kitap Şöleni´nin konuk yazarları arasında doğuştan görme engelli Fatma Nur Benli de bulundu.
Dileklerini gerçekleştirdiler
Dileklerini gerçekleştirdiler
Antakya´da özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Materyal Dizayn ve Boyama Kulübü öğrencileri, ‘Bir bardak mutluluk´ adlı projeyi yaptı.
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hidrojen Teknolojileri Öğrenci Topluluğunun "isteC-H2" adlı Hidrojenli Otomobil Tasarımı ve Üretimi Projesi´nin ön tanıtımı yapıldı.
Ortaokula çok amaçlı salon
Ortaokula çok amaçlı salon
Arsuz´un madenli mahallesindeki Madenli Ortaokulunun Çok Amaçlı Salonü düzenlenen törenle açıldı.
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
Eğitim vizyonu toplantısı yapıldı
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin (İSTE-TTO) ‘teknoloji sohbetleri´ne konuk olan İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Özlem Çiçek, doğadan ilham alan tasarım, inovasyon ve icatların, daha doğal, daha sürdürülebilir, nitelikli ve başarılı olduğunu söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi