İcralık kişi oranı artıyor
Ülkenin ekonomide yaşadığı ciddi dalgalanmayı eleştiren siyasetçiler, hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi ve buna karşı muhalefeti birleşmeye çağırdı.
Tarih: 25.11.2021 11:39:45

İskenderun/SES

 Toplumun tüm kesimlerini icralık eden bir iktidarın bulunduğunu savunan Hatay Milletvekili Serkan Topal, "Bütün vatandaşları icralık etmek zor iştir. Bunu yaparsa ancak AK Parti yapar diyor ve onları alkışlıyoruz" dedi. TBMM Genel Kurulunda İcra ve İflas Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi görüşülürken söz alan milletvekili Topal, şöyle konuştu: "Eğer bir ülkede icra ve iflas gibi iki sözcük konuşuluyor ve bununla ilgili kanuni düzenleme yapılıyorsa o ülkede işler iyi gitmiyor demektir. Bu iki sözcük konuşuluyorsa biliniz ki orada bir sorun var, orada ekonomik bir kriz var. Orada hayat pahalılığı, yoksulluk, yolsuzluk var, demektir. Biliniz ki bu sözcük konuşuluyorsa o ülkede partizanlık, adaletsizlik, işsizlik vardır; ekmek yoktur. Biliniz ki çiftçi var ama çiftçiye destek yoktur, üretim yoktur. Hep ´millî, millî´ nutukları atanlara şunları söylemek istiyorum: Bugün mercimek millî mi; pirinç millî mi; domates, tohum, gübre millî mi? Peki bütün bunlar Türkiye´de var mı? Var. Bakın, bu kanun da icra dairelerini büyütüyor iktidar. Neden? Çünkü icra müdürleri yetmiyor, icra başkanlıkları icra başmüdürlükleri kuruyor. Neden? Çünkü icra memurları artık icra dosyalarının altından kalkamıyor. Çünkü bu ülkenin vatandaşı hemen hemen neredeyse bütün kurumlardan maalesef icralık. Toplumun tüm kesimlerini icralık etmeyi başaran bir iktidar var."

"Hükümetin faiz politikasıyla mücadelesi yok"
Saadet Partisi GİK Üyesi Necmettin Çalışkan, hükümetin faiz politikalarını eleştirdi. Katıldığı bir televizyon programında açıklama yapan SP´yi Çalışkan, AKP Hükümetinin son 20 yılda faiz politika tutumunun ortada olduğunu belirterek, enflasyonla ilgili konuşuldukça batıldığı bir dönemin içinde olunduğunu ifade etti. Hükümetin faiz politikasıyla bir mücadele olmadığını da savunan Çalışkan, halkın daha fazla faize teşvik edildiğini vurguladı.

"Yaşadığımız alt üst oluşun sorumlusu İktidardır"
Yeşil Sol Partisi Hatay İl Eş Sözcüleri Sibel Köle ve Ercüment Kimyon, iktidarın yarattığı kriz karşısında daha baskıcı politikalara yöneldiğini, demokratik muhalefetin birleşmek, ortak mücadeleyi birlikte örmek zorunda olduğunu ifade etti. Kimyon ve Köle, açıklamasında şunlara yer verdi: "Yaşanan ekonomik krizin boyutlarını herkes görüyor. Kriz var yok tartışması hiçbir anlam taşımıyor. Türkiye tarihinin en derin krizlerinden birisini yaşıyoruz. Devalüasyon ve enflasyon baskısı altında halk hızla yoksullaşıyor. Bu krizi AKP de kabul etmekle birlikte her krizde olduğu gibi, krizi dış güçlerin saldırısına bağlamakta. Yine alışıldık söylemlere başvurmaktadır. Oysa krizin nedeni iktidarın yirmi yıldır sürdürdüğü politikalardır. İktidarın kendisidir. Hemen istifa etmesi ve erken seçime gitmesi gerekirken iktidarın dış güçlere karşı kurtuluş savaşı başlatmaktan söz etmesi, muhalefete yönelik baskı ve tehdit diline başvurması asla kabul edilemez. AKP-MHP iktidarının dış güçlerin saldırısı söyleminin her seferinde daha baskıcı ve şiddet dolu politikalara neden olduğunu 20 yıldır görüyor ve yaşıyoruz. Yirmi yıldır yapamadığımız şeyi şimdi başarmak ve bir araya gelerek haklarımızı korumak için harekete geçmek zorundayız. Toplumun güçlü bir çıkışa ihtiyacı var, bu odağı demokratik muhalefet olarak ortaya çıkarabiliriz. Çıkarmak zorundayız. Kendi aramızdaki tartışmaları, farklılıkları bir kenara bırakalım. Bu iktidardan bir önce kurtulmak temel siyasal görevimizdir. Hiç kimseyi dışlamadan bütün muhalif güçleri hep birlikte ortak davranmaya çağırıyoruz."
Kaynak:

Türkiye´ye İskenderun´dan mesaj
Türkiye´ye İskenderun´dan mesaj
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı İbrahim Kaynar, 5.Olağan Genel Kurulun ardından yaptığı değerlendirmede, “Meslektaşlarımıza karşı olan sorumluluğumuz daha da arttırmış bulunmaktadır” dedi.
İbrahim Kaynar İSMMO´nun yeni dönem başkanı
İbrahim Kaynar İSMMO´nun yeni dönem başkanı
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası´nın yeni dönem başkanlığına İbrahim Kaynar getirildi.
´Bayram ikramiyesi asgari ücret olsun´ teklifi
´Bayram ikramiyesi asgari ücret olsun´ teklifi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin 1.100 TL´den asgari ücret tutarı olan 4250 TL´ye artırılması için kanun teklifi verdi.
Çiftçiye ÖTV ve TDV´´siz mazot teklifi
Çiftçiye ÖTV ve TDV´´siz mazot teklifi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, çiftçinin ve tarım ürünü taşıyan araçların kullandığı motorinde ÖTV ve KDV´nin sıfırlanması için kanun teklifi verdi.
İskenderun Körfez güvenliği için toplantılar
İskenderun Körfez güvenliği için toplantılar
İMEAK Deniz Ticaret Odası Şubesi´nin ev sahipliğinde Kaymakam İskender Yönden´in başkanlığında ilgili birimlerin temsilcilerinin katılımıyla ‘İskenderun Körfezi Güvenlik´ toplantısı gerçekleştirildi.
Şanverdi, Irak´la ticarette kolaylık istedi
Şanverdi, Irak´la ticarette kolaylık istedi
Türkiye Irak Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi Irak´ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nazdar İhsan Şırzad´ı Türkiye Büyük Meclisi´nde konuk etti.
Milletvekilleri balıkçıların sorunlarını dinledi
Milletvekilleri balıkçıların sorunlarını dinledi
CHP heyeti Samandağ, Arsuz, İskenderun ve Payas´ta sektörün sorunlarına çözüm için balıkçılarla görüştü.
AKP heyetinden Tahtaköprü Barajına inceleme
AKP heyetinden Tahtaköprü Barajına inceleme
AKP Hatay İl Başkanı Av. Adem Yeşildal, AKP Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Abdulkadir Özel Sabahat Özgürsoy Çelik, İlçe Belediye Başkanları, İl ve İlçe Yöneticilerinden oluşan AkP Heyeti, Tahta köprü Barajı´nda incelemelerde bulundu.
Antakya´da hurdacılara denetim
Antakya´da hurdacılara denetim
Antakya Belediyesi, kentteki hurdacıların denetlendiği açıkladı.
“Yüksek Orandaki Enerji Maliyetleri Düşürülmeli”
“Yüksek Orandaki Enerji Maliyetleri Düşürülmeli”
Son aylarda özellik enerji maliyetlerindeki artışlara dikkat çeken İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “Ülke olarak enerji maliyetlerinin yüksek oranda arttığı ve bu durumla ilgili ciddi sıkıntıların yaşandığı günlerden geçiyoruz” dedi.
Körfez´e ´yapay resif´
Körfez´e ´yapay resif´
İskenderun Teknik Üniversitesi´nin (İSTE), yeni projesi ile İskenderun Körfezi´ne biyoaktif yapay resif yapacak.
Ulusal Pamuk Zirvesi Antakya´da yapıldı
Ulusal Pamuk Zirvesi Antakya´da yapıldı
Ulusal Pamuk Konseyi tarafından düzenlenen 6. Ulusal Pamuk Zirvesi, dün Antakya´da yapıldı.
Esnafın gündemi, ´elektrik faturası´
Esnafın gündemi, ´elektrik faturası´
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ekonomik krizin olumsuz etkilediği esnafın elektrik fiyatlarının artmasınıdan olumsuz etkilendiğini, elektriğe yüzde 125 zam yapılsa da bunun yansımasının yüzde 3004e ulaştığının belirtildiğini ifade etti.
CHP: Zamlar çileden çıkardı
CHP: Zamlar çileden çıkardı
CHP Hatay İl Başkanı Ramiz Parlar, yapılan zamları eleştirdi ve iktidarın üzerinde milyonlarca insanın ahının olduğunu savundu.
İTSO Başkanı Yılmaz: İşdünyasında tedirginlik sürüyor
İTSO Başkanı Yılmaz: İşdünyasında tedirginlik sürüyor
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent H. Yılmaz, 2021 yılının ülkemiz ve iş dünyası açısından zorlu bir yıl olduğunu, işdünyasındaki tedirginliğin ise devam ettiğini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi