"İdlip, en büyük terörist çöplüğü"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay´a 130 kilometre sınırı bulunan Suriye´nin İdlip kentinde bulunan terör örgütlerinin yörede güvenlik kaygısı yarattığını ifade etti.
Tarih: 15.11.2019 10:36:08

Akın Bodur/İskenderun

TBMM Genel Kurulunda gündem dışı yaptığı konuşmasında Hatay´ın güvenlikten, ekonomiye, ihracattan tarıma tüm sorunlarını anlatan ve Birleşmiş Milletler raporunu anımsatan milletvekili Güzelmansur, "Geçtiğimiz haftalarda ABD, Bağdadi´yi Hatay´a 5 kilometre mesafedeki İdlib´in Barişa köyünde ölü olarak ele geçirdi. Bu olayla bazı gerçekler de su yüzüne çıktı. Mesela, öngörüsüz, maceraperest, Suriye politikası sonucunda Hatay´la 130 kilometrelik sınırı olan İdlib´in, dünyanın en büyük terörist çöplüğüne dönüştüğü gerçeği ortaya çıktı. İdlib için dünyanın en büyük terörist çöplüğü tanımlamasını ben değil, Birleşmiş Milletler yapıyor. Nerede yapıyor? 15 Temmuz 2019 tarihli raporunda yapıyor. Bu rapora göre, 130 kilometre sınırımız olan İdlib´de 40 bin civarında radikal silahlı terörist bulunuyor. Dolayısıyla Hataylılar güvenlik kaygısı yaşıyor, can korkusu taşıyor. Bu nedenle de Türkiye´nin en mutsuz dürdüncü ili Hatay´dır" dedi.
Üretkenliği, ödediği vergi miktarı, 50 bin Suriyeliye ev sahipliği yapmasına karşın Hatay´a bunlarla örtüşmeyen kamu kaynağı aktarıldığını belirten Güzelmansur, "8 yıldır 500 bin Suriyeliye ev sahipliği yapan ve 2,1 milyon kişinin yaşadığı Hatay´a Hükümet 1,6 milyon kişilik kaynak gönderiyor. Hataylılar çalışıyor, üretiyor devletin vergi gelirleri açısından illerini dokuzuncu sıraya taşıyor, ama Hatay kamu yatırımlarında 56. sırada! Hatay´a bunu mu reva görüyorsunuz? Buna adalet mi diyorsunuz? Olmaz olsun böyle adalet" dedi ve hükümete şöyle seslendi: "Suriye iç savaşı sonrası 14 Ortadoğu ülkesine açılan sınır kapılarını kapattınız. Bununla Hatay´da her kesime çok ciddi zarar verdiniz. Sadece yaş-sebze meyve ihracatı yüzde 21,4 düştü, nakliyeciyi iş yapamaz duruma geldi. Türkiye´nin İstanbul´dan sonra ikinci büyük tır filosuna sahip Hatay´ı, üçüncü sıraya gerilettiniz. Bavul ticaretini bitirdiniz, Hatay´da bavul ticaretinin kalbinin attığı yer Uzun Çarşı´nın 750 bin dolarlık cirosunu 50 bin dolara düştü. Hatay´da, 2010´da, takipteki kredi miktarı 177 milyon lira iken 2019 yılının Mart ayında bu rakamın 2,3 milyar liraya yükseldi. Türkiye´de takipteki krediler 2010 yılına kıyasla beş kat, Hatay´da ise 13 kat arttı. İhracatçısını, nakliyecisini, esnafını gerileten, vatandaşını borç harç içinde yaşamaya sürükleyen, kendi vatandaşının istikbalini değil, dış güçlerin emellerini önceleyen, böyle dış politika da olmaz olsun."
Hatay´da işsizlik oranının son dokuz yılda Türkiye ortalamasının çok üstünde seyrettiğini anlatan milletvekili Güzelmansur, "Hükümet yanlış politikalarının kurbanı olmuş Hataylı işsize çare arayacağına, güvenli bölgede 2 milyon Suriyeliye iş bulma derdine düştü. Bu nasıl hak, bu nasıl eşitlik?" diye konuştu. Hataylı çiftçinin mağdur olduğunu, barajlar ve sulama projelerinin bitirilemediğini, üreticinin ithal ilaç ve tohuma mahkûm edildiğini belirten Güzelmansur, "Tarımsal sulama sübvansiyonlarını kaldırmakla, desteklemeleri zamanında açıklamamakla Hatay tarımını yok ediyorsunuz. Desteklemeleri azaltmanız, bunu da yarım yamalak ödemeniz nedeniyle çiftçi ekemiyor. Ekse sulayamıyor, sulasa hasat edemiyor. Çiftçi evine, traktörüne, tarlasına gelen hacizlerle boğuşuyor. ´Çiftçinin borçları ertelensin´ diyoruz, kanun teklifi veriyoruz görmezden, duymazdan geliyorsunuz. Nerede kaldı yerlilik, nerede kaldı millilik söylemleriniz?"
Kaynak:

"Plansız bir gidişat var"
"Plansız bir gidişat var"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, dün İskenderun´da düzenlediği basınla sohbet konusunda, ülkenin plansız yönetildiğini, günübirlik kararlar alındığını ifade ederek, "Ne planlı bir ekonomi bir ekonomi var ne de tarım ve milli eğitimde plan var. Hiçbirinde yok. Planlı yönetilmediği gibi düzenli bir denetim de yok" dedi.
VP İskenderun´da başkan Bedir
VP İskenderun´da başkan Bedir
Vatan Partisi (VP) İskenderun ilçe örgütü, ilçe kongresini yaptı.
İskenderun CHP kongre tarihi belirledi
İskenderun CHP kongre tarihi belirledi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun ilçe örgütü, olağan genel kuru tarihini 15 Aralık Pazar günü olarak belirledi. Kongrede mahalleleri temsilen 400 seçilmiş delege ile yönetimde bulunan 17 doğal delege olarak toplam 417 delegenin oy hakkı bulunuyor.
CHP´de hazırlıklar kongreye
CHP´de hazırlıklar kongreye
İlçe kongre delege seçim sonuçları kesinleşen Cumhuriyet Halk Partisi´nde hazırlıklar ilçe kongrelerine yönelik başladı.
MHP´den ´Amanos Tüneli´ne destek
MHP´den ´Amanos Tüneli´ne destek
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, partisi MHP´nin milletvekillerinin Amanos Tüneli projesine destek verdiğini ifade etti.
"´Cambaza bak cambaza´ oynanıyor"
"´Cambaza bak cambaza´ oynanıyor"
CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, partisinin bir milletvekilinin Cumhurbaşkanlığı Külliyesine gittiği yönündeki haber, yorum ve tartışmalarla, açlık, yoksulluk, işsizlik ve ekonomik krizin gizlenmek istendiğini savundu.
Başkandan Bahçeli´ye ziyaret
Başkandan Bahçeli´ye ziyaret
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, gittiği Gaziantep´te bazı ziyaretlerde bulundu ve ziyaret ettiği kişiler arasında partisi AKP´nin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de oldu.
"Seçime üç buçuk yıl var"
"Seçime üç buçuk yıl var"
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı, AKP MKYK Üyesi ve Kars Milletvekili Ahmet Arslan, iktidarın güçlü bir şekilde yol alınca birilerinin ´nasıl çelme takarım, nasıl zayıf düşürürüm, nasıl maşalık ettiğim hizmetkârlık ettiğin düşüncelere veya art niyetlere daha fazla hizmet ederim?´ diyenlerin de boş durmadığını ve yürüyüşlerini durdurmaya çalıştığını ifade etti.
Ankara görüşmeleri verimli geçti
Ankara görüşmeleri verimli geçti
Belediye ile ilgili bazı projeler üzerine görüşme yapmak üzere Ankara´ya giden ve başkentte bazı ziyaretlerde de bulunan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yapılması planlanan proje ve çalışmalar ile ilgili verimli görüşmeler yaptıklarını belirtti.
"Çare bulamıyorsanız, bu işi bırakın"
"Çare bulamıyorsanız, bu işi bırakın"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, ülkenin bazı büyük kentlerinde yaşanan siyanürlü intihar olaylarını, TBMM genel kurulunda dile getirdi ve intiharlara çare bulmanın hükümetin görevi olduğunu ifade etti.
Erzin CHP adayını ´temayülle belirledi´
Erzin CHP adayını ´temayülle belirledi´
Erzin CHP İlçe başkan adayını belirlemek amacıyla kayıtlı üyeler tarafından yapılan temayül yoklaması yapıldı.
"Sandık geleneğinin sürdürülmesini bekliyoruz"
"Sandık geleneğinin sürdürülmesini bekliyoruz"
Arsuz CHP, 38 mahallenin 21´inde delege tespiti tamamlandı.
"Korku bacayı sardı"
"Korku bacayı sardı"
Partisinin yaptığı kurultayı değerlendiren Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Necmettin Çalışkan, bazı tarihi günlerin olduğunu ve bunlar hayatın dönüm noktalarını oluşturduğunu ifade etti.
"Ülkeye istibdat dönemi yaşatıyorsunuz"
"Ülkeye istibdat dönemi yaşatıyorsunuz"
Hatay Milletvekili ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay Mengüllüoğlu, TBMM Genel Kurulu´nda yaptığı konuşmada, ülkenin ekonomik ve güncel durumu hakkında değerlendirme yaptı ve "Gezi´yi mumla arayacaksınız!" dedi.
Toplu intiharlara soru önergesi
Toplu intiharlara soru önergesi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç, İstanbul ve Antalya´da ekonomik nedenler ve borç nedeniyle yaşandığı belirtilen toplu intiharları önergeyle parlamentoya taşıdı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi