İHD: OHAL kaldırılsın
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, 4 Ocak´ta yeniden uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL) uygulanmasının kaldırılmasını istedi.
Tarih: 9.1.2017 10:31:55

Derneğin İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, önceki gün yaptığı yazılı açıklamada, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra 21 Temmuz´dan başlamak üzere, 3 ay süreyle, bütün Türkiye´de olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini ve bunun Ekim 2016 ve Ocak 2017 tarihlerinde üçer ay uzatıldığını anımsattı. Darbecilerin173´ü sivil 246 kişiyi öldürdüğünü ve 2 binden fazla insanı yaraladığını belirten Selçuk, "Darbe teşebbüsünde bulunanların, işledikleri suçlar nedeniyle, insan hakları hukuku ilkeleri dâhilinde, soruşturulmaları, kovuşturulmaları ve yargılanmalarını doğal karşılamaktayız. Darbe teşebbüsü bastırılmış ve tüm toplum kesimleri darbeye karşı çıkmıştır. Darbeciler ve arkasındaki örgütle mücadele etmek için OHAL çıkarılmasına gerek yoktu. Çünkü, TBMM´de grubu bulanan tüm partiler bu konuda Hükümete yardım edeceklerini açıklamışlardı. Ancak, buna rağmen OHAL ilan edilmesi bir karşı darbe pratiğine dönüşmüş ve toplumsal muhalefet bir bütün olarak baskı altına alınmıştır. Nitekim, OHAL ilanı sonrası çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile OHAL ilanını gerekli kılan konuları tamamen aşan uygulamalar yaşanmış ve yaşanmaktadır. Anayasa´nın 15. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi´nin 15. ve Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi´nin 4. maddesindeki yükümlülüklerin azaltılması ile ilgili hükümleri aşan bu uygulamalar, pek çok insan hak ve özgürlüklerinin ihlali sonucunu doğurmuştur" görüşünü belirtti.

667 sayılı KHK´den 678. KHK´ye kadar çıkarılan 12 KHK´nin, konu bakımından darbe ile ve süre bakımından OHAL süresi ile sınırlı olmayan, kalıcı hukuksal düzenlemeler içerdiğini ifade eden İHD şube başkanı Selçuk, "Bu KHK´larla kamu görevinden savunma ve etkili yargı hakkı tanınmadan haksızca çıkarılan binlerce insan adeta ´medeni ölü´ haline getirilerek sosyal infaza tabi tutulmuştur... İHD olarak OHAL´e karşıyız. Çünkü OHAL hukuksuzluk, keyfilik demektir. OHAL insan hakları ve özgürlüklerinin kullanılamaması, korunamaması demektir. OHAL pratikte yasama organının devre dışı bırakılması, ihlaller söz konusu olduğunda yargısal korumanın ve hukukun üstünlüğü ilkesinin rafa kaldırılması demektir. OHAL yasaklar rejimine dönüş demektir. Oysa Türkiye´nin ihtiyacı, özgürlükler rejimidir, demokrasidir, insan hakları ve özgürlüklerinin tanınması, kullanılması, korunması ve geliştirilmesidir. OHAL demokrasinin reddidir. Oysa Türkiye´nin ihtiyacı barıştır. Barış ve demokrasi politikaları ve uygulamasıdır. OHAL kaldırılmalıdır. Türkiye´nin, Türkiye toplumun ihtiyacı, barış ve demokrasi talebinin vücut bulacağı bir demokratik rejimdir" değerlendirmesini yaptı. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: OHAL kaldırılsın
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü, pazar günü anma töreni düzenlenecek.
Hekimler dayanışma istedi
Hekimler dayanışma istedi
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla hekimler dün İskenderun´da dabuluştu. Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan dayanışma çağrısını İskenderun´da da yineleyen hekimler, meslek değerlerine dikkat çekti.
Mevziler, ateş altında
Mevziler, ateş altında
Genel Kurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin dün yaptığı açıklamada, ´etkisiz hale getirilen terörist´ sayısının 2.222´ye ulaştığını bildirdi.
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte, önceki gün Hatay bölgesinde inceleme ve denetlemede bulundu. Askeri zırhlı araç sevkiyatı devam ederken özel birlikler de sınıra ulaştı.
Fakıbaba´ya Hatay brifingi
Fakıbaba´ya Hatay brifingi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, önceki gün Hatay´a geldi.
Hatay Barosu: Türkiye kelimesini kimse kaldıramaz
Hatay Barosu: Türkiye kelimesini kimse kaldıramaz
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Türkiye Barolar Birliğinden ´Türkiye´ kelimesini kimsenin kaldıramayacağını ifade etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Zeytin Dalı için Hatay´da
Cumhurbaşkanı Erdoğan Zeytin Dalı için Hatay´da
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar´la birlikte Zeytin Dalı Harekâtı´nın sevk ve idaresinden sorumlu olan 2. Ordu´nun Hatay´daki Harekât Merkezi´ne gitti.
11 füzenin 9´u Reyhanlı merkezine
11 füzenin 9´u Reyhanlı merkezine
Hatay Valiliği, gün içerisinde Afrin bölgesinden atılan 11 roketin 9´unun Reyhanlı ilçe merkezine isabet ettiğini, 1 Suriye uyruklu kişinin hayatını kaybettiği saldırılarda 17´si Suriyeli olmak üzere toplam 47 kişinin yaralandığını duyurdu.
Genelkurmay Başkanı Akar Hatay´da
Genelkurmay Başkanı Akar Hatay´da
Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar, kuvvet komutarlarıyla birlikte Hatay´da Zeytin Dalı Harekatı´yla ilgili inceleme yaptı, bilgi aldı.
Afrin operasyonunda ‘ikinci aşama´ başladı
Afrin operasyonunda ‘ikinci aşama´ başladı
Erken saatlerde karadan bölgeye girerek operasyon başlatan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri ve TSK´nın Afrin´de birlikte ilerliyor.
Afrin harekatı başladı
Afrin harekatı başladı
Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye´nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ´a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere ´Zeytin Dalı Herakatı´nı başlattı.
Canikli: Fiili olarak Afrin operasyonu başladı
Canikli: Fiili olarak Afrin operasyonu başladı
Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay bölgesinde sürdürdüğü askeri sevkiyatı bugün de sürdürüldü. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ise Afrin harekatının yapılacağını ve fiilen operasyonun başladığını açıkladı.
31. kararname yayınlandı
31. kararname yayınlandı
Resmi Gazete´de yayımlanan 697 sayılı KHK ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarından 214, TSK´dan da 48 kişi kamu görevinden çıkartıldı, birer televizyon ve radyo kanalı kapatıldı.
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mersin´in Gülnar ilçesinde kurulması planlanan 4.800 MW (uranyum) gücündeki Akkuyu Nükleer Santrali önlisansının iptali için 07 Eylül 2016 tarihinde açtığı davanın, Ankara 12. İdare Mahkemesi tarafından, önlisansın dava edilemeyeceği gerekçesiyle ´incelemeden´ red edilmesine ilişkin itiraz kabul edildi.
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
İndirimli su, ücretsiz ulaşım, kooperatifleşme çalışmaları ve doğal üretimin yaygınlaşması yönündeki çalışma ve projeleriyle tanınan Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, çalışma politikalarının merkezini tüm canlıların oluşturduğunu söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi