İHD: OHAL kaldırılsın
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, 4 Ocak´ta yeniden uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL) uygulanmasının kaldırılmasını istedi.
Tarih: 9.1.2017 10:31:55

Derneğin İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, önceki gün yaptığı yazılı açıklamada, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra 21 Temmuz´dan başlamak üzere, 3 ay süreyle, bütün Türkiye´de olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini ve bunun Ekim 2016 ve Ocak 2017 tarihlerinde üçer ay uzatıldığını anımsattı. Darbecilerin173´ü sivil 246 kişiyi öldürdüğünü ve 2 binden fazla insanı yaraladığını belirten Selçuk, "Darbe teşebbüsünde bulunanların, işledikleri suçlar nedeniyle, insan hakları hukuku ilkeleri dâhilinde, soruşturulmaları, kovuşturulmaları ve yargılanmalarını doğal karşılamaktayız. Darbe teşebbüsü bastırılmış ve tüm toplum kesimleri darbeye karşı çıkmıştır. Darbeciler ve arkasındaki örgütle mücadele etmek için OHAL çıkarılmasına gerek yoktu. Çünkü, TBMM´de grubu bulanan tüm partiler bu konuda Hükümete yardım edeceklerini açıklamışlardı. Ancak, buna rağmen OHAL ilan edilmesi bir karşı darbe pratiğine dönüşmüş ve toplumsal muhalefet bir bütün olarak baskı altına alınmıştır. Nitekim, OHAL ilanı sonrası çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile OHAL ilanını gerekli kılan konuları tamamen aşan uygulamalar yaşanmış ve yaşanmaktadır. Anayasa´nın 15. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi´nin 15. ve Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi´nin 4. maddesindeki yükümlülüklerin azaltılması ile ilgili hükümleri aşan bu uygulamalar, pek çok insan hak ve özgürlüklerinin ihlali sonucunu doğurmuştur" görüşünü belirtti.

667 sayılı KHK´den 678. KHK´ye kadar çıkarılan 12 KHK´nin, konu bakımından darbe ile ve süre bakımından OHAL süresi ile sınırlı olmayan, kalıcı hukuksal düzenlemeler içerdiğini ifade eden İHD şube başkanı Selçuk, "Bu KHK´larla kamu görevinden savunma ve etkili yargı hakkı tanınmadan haksızca çıkarılan binlerce insan adeta ´medeni ölü´ haline getirilerek sosyal infaza tabi tutulmuştur... İHD olarak OHAL´e karşıyız. Çünkü OHAL hukuksuzluk, keyfilik demektir. OHAL insan hakları ve özgürlüklerinin kullanılamaması, korunamaması demektir. OHAL pratikte yasama organının devre dışı bırakılması, ihlaller söz konusu olduğunda yargısal korumanın ve hukukun üstünlüğü ilkesinin rafa kaldırılması demektir. OHAL yasaklar rejimine dönüş demektir. Oysa Türkiye´nin ihtiyacı, özgürlükler rejimidir, demokrasidir, insan hakları ve özgürlüklerinin tanınması, kullanılması, korunması ve geliştirilmesidir. OHAL demokrasinin reddidir. Oysa Türkiye´nin ihtiyacı barıştır. Barış ve demokrasi politikaları ve uygulamasıdır. OHAL kaldırılmalıdır. Türkiye´nin, Türkiye toplumun ihtiyacı, barış ve demokrasi talebinin vücut bulacağı bir demokratik rejimdir" değerlendirmesini yaptı. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: OHAL kaldırılsın
Kudüs protestosu
Kudüs protestosu
İsrail´in Kudüs´ü başkent ilan etmesi ve ABD´nin bu karara büyükelçiliği Kudüs´e taşıyarak destek vermesine tepki sürüyor.
Hatay´dan 10 ihraç daha
Hatay´dan 10 ihraç daha
Olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 693 ve 694 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete´de yayımlandı.
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
DOĞAKA´dan Suriyelilere danışmanlık ve eğitim
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliğiyle Temel Arapça Eğitimleri başladı.
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Hataylı şehit doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı
Trabzon´da Cuma günü terör örgütüyle çıkan çatışmada yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit düşen Jandarma Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik, doğum gününde Hatay´ın İskenderun ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Gedik´in 9 yaşındaki kızı Perizat Kayra babasının tabutu başından bir an olsun ayrılmadı.
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
“İthamları hak savunucularına yönelik saldırı olarak görüyoruz”
İnsan Hakları Derneği İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, 5 Temmuz´da eğitim toplantısı için İstanbul Büyükada´da bulunan insan hakları savunucularının gözaltına alınarak tutuklandığını hatırlatarak, “Arkadaşlarımıza yöneltilen suçlamaların ve hak savunuculuğunu ağır ithamlarla karalayan haberlerin yalan ve asılsız olduğunu biliyoruz” dedi.
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Trabzondaki şehit ateşi Bekbele´ye ulaştı
Ferhat Gedik´in (38) acı haberini babası Ahmet ve annesi Hatice Gedik´e askeri yetkililer verdi.
“Hatay tartışmalı hale gelebilir” uyarısı
“Hatay tartışmalı hale gelebilir” uyarısı
CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan toprak, Reyhanlı´nın sınır komşusu İdlip´in, El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam´ın kontrolüne girmesi sonrasında hükümetin sınır güvenliğini en üst düzeye çıkartması gerektiğini belirterek, “Türkiye İdlib tuzağından uzak durmalı, basiretsiz dış politika ile Hatay tartışma gündemine çekilebilir” uyarısı yaptı.
Meteoroloji´den kıyılara yağış uyarısı
Meteoroloji´den kıyılara yağış uyarısı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Kahramanmaraş, Adana, Osmaniye ve Hatay için kuvvetli yağış uyarısında bulundu.
Hatay´ın milletvekili sayısı 11 oldu
Hatay´ın milletvekili sayısı 11 oldu
YSK, anayasa değişikliğiyle 600´e çıkan milletvekili sayısının illere göre dağılımını yeniden belirledi.
Form valiliğe teslim edilecek
Form valiliğe teslim edilecek
OHAL Kanun Hükmünde kararnameleri ile görevlerine son verilenler, öğrencilik ile ilişikleri kesilen veya dernekleri, vakıfları kapatılanlar, valilik bünyesinde oluşturulan Ohal komisyonlarına başvuracak.
Nöbet yürüyüşle tamamlanacak
Nöbet yürüyüşle tamamlanacak
Anıt Alanı´ndan 19.00´da başlayacak olan yürüyüş Şehit Pamir Caddesi çok katlı otoparka Ulu Cami Caddesi´ne dönülerek, Merkez Bankası´nın önünden tekrar Anıt´a geçilecek.
Lisans iptal davasında keşif
Lisans iptal davasında keşif
İskenderun Körfezi´nin Yumurtalık bölgesinde kurulan EMBA kömürlü termik santralinin lisans iptali davasında mahkeme ve bilirkişi bölgede keşif yaptı.
Kaboğlu: Kuralları  koyanlar hukuka uymalı
Kaboğlu: Kuralları koyanlar hukuka uymalı
Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, hukuk kurallarını koyanların koydukları kurala uyması gerektiğini söyledi.
"Asit yağmurları ormanları öldürüyor"
"Asit yağmurları ormanları öldürüyor"
Termik santrallerin çevreye çok büyük zarar verdiğini ifade eden MKÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Berkant Ödemiş 35 bin hektarlık ormanlık alanın asit yağmurları nedeni ile elden çıktığını söyledi.
BU BİR YOL HİKAYESİ
BU BİR YOL HİKAYESİ
Dr. Riyat Kırmızıoğlu Adalet Yürüyüşü izlenimlerini SES için kaleme aldı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi