İhracatçılar dış ticareti konuştu
Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç´ın, enflasyon ve döviz ihtiyacına dikkat çektiği toplantıda beklentiler ele alındı
Tarih: 24.4.2021 10:01:58

Elektronik ortamda buluşan İskenderunlu ihracatçılar, COVID-19 salgınının dünyada ve Türkiye´de makroekonomik gelişmelere etkileriyle birlikte dış ticaret ve 2021 beklentileri konuştu.

COVID-19 pandemisinin başladığı günden bu yana Odeabank, dijital platform üzerinden düzenlediği Dış Ticaret Buluşmaları´nda, İskenderunlu iş insanları ile bir araya geldi. Buluşmada, COVID-19 salgınının dünyada ve Türkiye´de makroekonomik gelişmelere etkileriyle birlikte dış ticaret ve 2021 beklentileri konuşuldu.

İskenderunlu iş insanları ile gerçekleştirilen Dış Ticaret Buluşmaları serisinin 45´inci toplantısına 65´in üzerinde şirket yöneticisinin katıldığı video konferansta, 2021 yılına dair küresel ekonomik beklentiler, emtia ve dış ticaret alanında yaşanacak gelişmelerin ele alındığı belirtildi. Odebank´dan yapılan yazılı açıklamada, dijital buluşmada ayrıca COVID-19 salgınına karşı ülkelerin aşılama programında ulaştıkları seviyeler ve aşılama sonucunda oluşacak toplumsal bağışıklığın küresel ekonomiye etkisinin de tartışıldığı kaydedildi.

Altınsaç: En acili enflasyon ve döviz ihtiyacı

Ahmet Zafer Seyar´ın bankalarının sanayici ve ihracatçılara verdikleri desteklerle ilgili bilgi verdiği buluşmada konuşan Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç´ın, dünyada ve Türkiye´deki makroekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirme yaptığı ifade edildi. Altınsaç, “Türkiye ekonomisi için bu dönemde en aciliyeti olan iki kritik konu enflasyon ile mücadele ve ülkenin 220 milyar dolar seviyesinde bulunan döviz ihtiyacıdır” dedi.

Yazılı açıklamada, Altınsaç´ın şu değerlendirmesine yer verildi: “2021 yılı, dünyanın COVID-19 salgınına karşı aşılama ile toplu bağışıklığın sağlanmasının önem kazandığı bir yıl olacak. ABD´de ve İngiltere´de aşılama çalışması hızla ilerliyor; ABD´de aşılama yüzde 40´lara, İngiltere´de de yüzde 60´lara ulaşmış durumda. ABD´nin bu aşılama hızıyla toplu bağışıklığa temmuz ayında erişmesi öngörülüyor. Türkiye´de de çift doz aşılama yüzde 13´lere kadar ulaştı. Türkiye mevcut aşılama hızıyla 2021´in kasım ayına doğru toplu bağışıklığa erişebilir. Dünya ekonomisi yılbaşından bu yana özellikle imalat tarafında hızlı toparlanmaya devam ediyor. Global ticaret de canlanmayı sürdürmekte. Türkiye de globalde yaşanan büyümeden, belli kırılganlıklarımızı azalttığımız ölçüde, elbette faydalanacaktır. IMF´nin son açıkladığı verilere göre geçen yıl yüzde 3 daralan dünya ekonomisi bu yıl yüzde 6 büyüme kaydedecek. Çin´de ve ABD´de ticaretin canlanması dünya ekonomisinin büyümesini destekliyor. Yapılan projeksiyonlara göre bu yıl Çin´in yüzde 9, ABD´nin yüzde 7, Avrupa´nın yüzde 4 büyümesi öngörülüyor. Küresel ekonomik büyüme ve Avrupa´da imalat sanayinin iyi gitmesi, Türkiye´nin ihracatını olumlu yönde etkiliyor. Küresel ekonomide yaşanan canlanma ve pandemi kaynaklı yaşanan arz sorunları global gıda ve emtia fiyatlarında artışın sürmesine sebep oluyor. Bu da global enflasyon endişelerini körüklüyor. Bu durumda gelişen ülke para birimlerinde dönem dönem baskı ile sonuçlanmakta. Bu zaman zarfında ancak iktisadi dinamikleri güçlü olan gelişen ekonomilerin döviz çekebilmesi söz konusu olacaktır. Türkiye ekonomisi için bu dönemde en aciliyeti olan iki kritik konu enflasyon ile mücadele ve ülkenin 220 milyar dolar seviyesinde bulunan döviz ihtiyacıdır.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İhracatçılar ticareti konuştu
Liman Güvenliği için toplandılar
Liman Güvenliği için toplandılar
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´in başkanlığında "Liman Güvenliği Toplantısı" gerçekleştirildi.
Tarımsal sulama projesine sembolik ödenek
Tarımsal sulama projesine sembolik ödenek
Arsuz´da tarımsal sulama sorununa yönelik tamamlanması beklenen Gönençay Barajı´na 2021 bütçesinden bin lira ödenek ayrıldı. CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, “Gönençay Barajı da Amanos Tüneli gibi Karaçay sulama projesi gibi üvey evlat bırakılmıştır” dedi.
Av sezonu açıldı
Av sezonu açıldı
2021-2022 yılı su ürünleri av sezonu İskenderun Körfezi´nde de törenle açıldı. Balıkçının denizle buluşma töreni Samandağ Çevlik Balıkçı Barınağında gerçekleştirildi.
DOĞAKA yönetimi Antakya´da toplandı
DOĞAKA yönetimi Antakya´da toplandı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) yönetimi Antakya´da toplandı.
ÇED raporu halkın görüşüne sunuldu
ÇED raporu halkın görüşüne sunuldu
Tosyalı Demir Çelik San. A.Ş. tarafından kentin Azganlık mahallesinde yapılması planlanan ´İskele-Dolfen ve Liman Amaçlı İlave Dolgu Alanı´ projesi ile ilgili olarak hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu, 10 takvim günü süreyle halkın görüş ve önerilerine açıldı.
Gümrükte bekleme süresi ´ithalatta sorun´
Gümrükte bekleme süresi ´ithalatta sorun´
Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD) Başkanı Murat Hayzaran, ihracat ve ithalat bakımından gümrüklerde bekleme süreleri ve liman masraf ve maliyetlerinin ciddi sorun oluşturduğunu belirtti.
Arsuz´da ‘sezon başı´ toplantısı
Arsuz´da ‘sezon başı´ toplantısı
Arsuz´da esnafın sorunları, pandemi sürecine ilişkin talepleri, istişare ve çözüm toplantısında ele alındı.
Av yasağı fiyatları arttırdı
Av yasağı fiyatları arttırdı
İskenderun´da bugünlerde en ucuz balık kilosu 30 lira ile Mercan olurken, bunu 35 lira ile İstavrit, 45 lira ile Gümüş balığı izliyor.
HBB Başkanı Savaş Kırgızistan´da
HBB Başkanı Savaş Kırgızistan´da
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 3 günlük çalışma programı kapsamında Hataylı yatırımcı ve iş insanları ile birlikte Kırgızistan`a gitti.
2. OSB için toplandılar
2. OSB için toplandılar
2. OSB´nin bağlantı yolları yolları ile ilgili değişikliğe gidiliyor
"Kamuda en az yatırım Hatay´a"
"Kamuda en az yatırım Hatay´a"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulu´nda yaptığı konuşmada Hatay´ın sorunlarını anlatarak, çözüm sağlanmasını istedi.
İskenderun´a ait  ürünler  markalaşıyor
İskenderun´a ait ürünler markalaşıyor
İskenderun Markalaşma Projesi Kapsamında kentin yerli ürünlerinin markalaşması için çalışmalar İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın öncülüğünde sürüyor.
Yem fiyatları yüzde 50 dışa bağımlı
Yem fiyatları yüzde 50 dışa bağımlı
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, yüksek maliyetler sebebiyle büyük işletme sahiplerinin hayvan varlığını yarıya indirme kararını gözden geçirdiklerini, küçük işletme sahiplerinin ise neredeyse kapanma eşiğine geldiğini, akaryakıt fiyatları ve yem fiyatları bu kadar yüksek seyrederken süt ve et fiyatları yerinde saydığını belirtti.
Kadın kooperatifinden kaymakama ziyaret
Kadın kooperatifinden kaymakama ziyaret
İskenderun Üreten Altıneller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin yönetimi, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi verdi ve ürünlerini hediye etti.
Kırıkhan OSB´nin ´sunum toplantısı´
Kırıkhan OSB´nin ´sunum toplantısı´
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında Kırıkhan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili sunum toplantısı düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi