İki ilçeye hastane önergesi
Milletvekili Oruç, Arsuz´daki imza kampanyasını önergeyle Meclis´e taşıdı
Tarih: 10.1.2019 11:08:01

Akın Bodur/İskenderun

Defne ve Arsuz´a devlet hastanesi yapımı birkez daha parlamentoya geldi. Arsuz´a hastane yapımı çin başlatılan imza kampanyası da devam ediyor.
Hatay´ın üçüncü büyük ilçesi olan Defne ile 88 bin nüfuslu Arsuz´da devlet hastanelerinin bulunmadığını belirten Samandağlı olan Adana Milletvekili Tüllay Hatimoğulları Oruç, önergesinde, "Trafik kazalarında kaybedilmiş olan gençlerin ardından Arsuz halkı ´Arsuz´a hastane istiyoruz´ imza kampanyası başlatmıştır. Kampanya metninde ´2018 ve öncesinde hızlı müdahelede bulunulamadığı için birçok canımızı kaybettik. En yakın devlet hastanesi 35 kilometre uzaklıktaki İskenderun ilçesinde bulunmaktadır ve hızlı müdahele gereken olaylar bu sebepten ötürü ölümle sonuçlanmaktadır" ifadesine yer verdi.

Hastane için imza kampanyası sürüyor
Arsuz´da yılbaşı akşamı meydana gelen motosiklet trafik kazasında lise öğrencileri Mahir Ekenel ve Eren Tultak´ın yaşamını yitirmesi sonrası başlatılan ´hastane potestosu´ imza kampanyasıyla sürüyor.
"Arsuz´a Devlet hastanesi istiyoruz" istemiyle başlatılan imza kampanyası yazılı metine atılan imzanın yanı sıra sosyal medyada da devam ediyor. Arsuz´a hastane istemiyle başlatılan kampanya, sosyal medyada "http://chng.it/YZVnDGpqVx" adresinden sürüyor. Kampanyada en az beş bine yakın imzaya ulaşılmak istendiği belirtildi.

Oruç, önergeyle Meclis´e taşıdı
Milletvzekil Oruç, önergesinde, Defne´de aile doktorları (ASM) dışında görev yapan sağlık kuruluşu bulunmamaktadır. Defne halkı ´Defne İlçesi Devlet Hastanesi Platformu´ adı altında taleplerini çeşitli şekillerde dile getirmişse de halen acil bir durumda sağlık hizmetine ulaşabilmek saatlerini almaktadır. Trafik kazalarında kaybedilmiş olan gençlerin ardından Arsuz halkı ´Arsuz´a hastane istiyoruz´ imza kampanyası başlatmıştır. Kampanya metninde ´2018 ve öncesinde hızlı müdahelede bulunulamadığı için birçok canımızı kaybettik. En yakın devlet hastanesi 35 kilometre uzaklıktaki İskenderun ilçesinde bulunmaktadır ve hızlı müdahele gereken olaylar bu sebepten ötürü ölümle sonuçlanmaktadır. İlçemizde devlet hastanesi eksikliğini ciddi şekilde hissetmekteyiz´ denilmiştir" ifadesine yer verdi.

Bakana hangi soruları yöneltti?
Milletvekili Oruç, TBMM Başkanlığına verdiği ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Defne´de Devlet Hastanesi açılması için vatandaşların yapmış olduğu başvurular neden sonuçsuz kalmıştır? Konunun Meclis´te defalarca gündem edilmiş olmasına, hatta hastane yapımı takibi sözleri alınmış olmasına rağmen neden halen bu konuda somut bir adım atılmamıştır? Defne Devlet Hastanesi´nin kurulması için fizibilite çalışmaları yapıldığı iddiası doğru mudur? Doğruysa bu çalışmalar hangi aşamadadır? Arsuz ilçesinde halkın sağlık hizmetine erişimi konusunda yaşanan sorunları önlemek ve bu erişimi sağlamak üzere devlet hastanesi açılması için bakanlığınızın çalışmaları var mıdır? Anayasa´nın 56. maddesi ´Devlet herkesin hayatını beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlar...´ hükmü gereğince vatandaşların sağlık hizmetine erişimini sağlamak, Bakanlığınızın görevidir. Bu konuda bakanlığınızca bahsi geçen ilçelerde yapılması planlanan çalışmalarınız var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir?"
Kaynak:

Adaylar bu hafta açıklanacak
Adaylar bu hafta açıklanacak
Türkiye çok partili sisteme yarım asrı aşkın süre önce girse de 31 Mart seçimleri ´iki partili´ seçim havasında esecek. ´Cumhur ittifakı´ ile ´Mullet ittifakı´ kapsamında CHP ve AKP rozeti altında seçime katılacak Hatay adaylarının belirlenme süreci bu hafta belli olacak.
Sınıra sevkiyat sürüyor
Sınıra sevkiyat sürüyor
Suriye´nin İdlip bölgesinde geçen hafta yaşanan El Nusra ve ÖSO arasındaki silahlı çatışma, uzlaşmayla sonuçlanmasına karşın, Hatay´ın sınır komşusu İdlip sınırına yönelik askeri sevkiyat sürüyor.
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Harbiye Turizm ve Gastronomi Derneği, birinci yıl dönümünü düzenlediği dayanışma yemeği ile kutladı. Harbiye Kule Restaurant´taki dayanışma yemeğine, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, muhtarlar ve sivil toplum kurulularnın temsilcileri de katıldı.
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
Eğitimci Kimyonok, Gelsenkirchen ve İskenderun´n ortaklıkları ve farklılıklarını inceledi…
Memura da sabit vergi istemi
Memura da sabit vergi istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, 2019 yılı için uygulanacak gelir vergisi dilimlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Altınözü´nde muhtarlar ile buluşma toplantısı düzenledi.
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
Defne´de Ras-El Seni kutlaması
"Erken cinsellik rahim ağzı kanseri nedeni"
"Erken cinsellik rahim ağzı kanseri nedeni"
İçinde bulunduğunuz ocak ayı, rahim ağzı kanseri farkındalık ayı. İskenderun Toplum Sağlığı Merkezi, erken yaşta (16 yaştan önce) cinsel ilişki, çok eşlilik, sigara içme sağlıksız beslenme, rahim ağzı kanseri riskini artırır), çok sayıda doğum yapma, sosyoekonomik düzeyin düşüklüğü, beş yıldan daha uzun süre doğum kontrol hapı kullanımının, rahim ağzı kanserinin nedenleri arasında yer aldığını anımsattı.
Ovada ´taşkın incelemesi´
Ovada ´taşkın incelemesi´
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında Amik Havzasında yükselen su ve buna bağlı olarak Amik Gölü Havzasında taşkın oluşmaması için ilgili birimler tarafından sürdürülen çalışmalara yönelik değerlendirme toplantısı yapıldı.
İki belediyede sözleşme imzalandı
İki belediyede sözleşme imzalandı
Hizmet-İş Sendikası İskenderun Şubesi, Yayladağı ve Reyhanlı Belediyeleri ile toplu sözleşme imzaladı.
Barınma merkezini ziyaret etti
Barınma merkezini ziyaret etti
Vali, sınır karakolunda da inceleme yaptı
"Kriz, artık dayanılmaz boyutta"
"Kriz, artık dayanılmaz boyutta"
Sosyal Haklar Derneği İskenderun Temsilciliği, ülkede yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenen kentler arasında İskenderun ve Hatay´ın olduğunu ifade etti.
´Milyonfest Arsuz´ çalışması
´Milyonfest Arsuz´ çalışması
Türkiye´nin en büyük festival organizasyonları arasında gösterilen Zeytinli Rock Festivali, Erdemli Rock Festivali, İstanbul, İzmir, Dalaman, Kuşadası, Eskişehir gibi kentlerde rock festivalleri organize eden Milyon Yapım´la Milyonfest Arsuz Festivali için imza atıldı.
Savaş gemisine kaymakam ziyareti
Savaş gemisine kaymakam ziyareti
Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yalçın Özkütük, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i makamında ziyaret etti; Kaymakam Yönden de Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Özkütük ve TCG Heybeliada Gemi Komutanı Yarbay İbrahim Akgül´e iade-i ziyarette bulundu.
"Uyum sürecinde medyanın rolü" paneli
"Uyum sürecinde medyanın rolü" paneli
İltica ve Göç Araştırma Merkezi (İGAM) ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti işbirliğiyle yürütülen, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen ‘Mülteci Hakları için Medya ve Sivil Toplum İş Birliği´ projesi kapsamında İstanbul´da konferans düzenlenecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi