İki ilçeye hastane önergesi
Milletvekili Oruç, Arsuz´daki imza kampanyasını önergeyle Meclis´e taşıdı
Tarih: 10.1.2019 11:08:01

Akın Bodur/İskenderun

Defne ve Arsuz´a devlet hastanesi yapımı birkez daha parlamentoya geldi. Arsuz´a hastane yapımı çin başlatılan imza kampanyası da devam ediyor.
Hatay´ın üçüncü büyük ilçesi olan Defne ile 88 bin nüfuslu Arsuz´da devlet hastanelerinin bulunmadığını belirten Samandağlı olan Adana Milletvekili Tüllay Hatimoğulları Oruç, önergesinde, "Trafik kazalarında kaybedilmiş olan gençlerin ardından Arsuz halkı ´Arsuz´a hastane istiyoruz´ imza kampanyası başlatmıştır. Kampanya metninde ´2018 ve öncesinde hızlı müdahelede bulunulamadığı için birçok canımızı kaybettik. En yakın devlet hastanesi 35 kilometre uzaklıktaki İskenderun ilçesinde bulunmaktadır ve hızlı müdahele gereken olaylar bu sebepten ötürü ölümle sonuçlanmaktadır" ifadesine yer verdi.

Hastane için imza kampanyası sürüyor
Arsuz´da yılbaşı akşamı meydana gelen motosiklet trafik kazasında lise öğrencileri Mahir Ekenel ve Eren Tultak´ın yaşamını yitirmesi sonrası başlatılan ´hastane potestosu´ imza kampanyasıyla sürüyor.
"Arsuz´a Devlet hastanesi istiyoruz" istemiyle başlatılan imza kampanyası yazılı metine atılan imzanın yanı sıra sosyal medyada da devam ediyor. Arsuz´a hastane istemiyle başlatılan kampanya, sosyal medyada "http://chng.it/YZVnDGpqVx" adresinden sürüyor. Kampanyada en az beş bine yakın imzaya ulaşılmak istendiği belirtildi.

Oruç, önergeyle Meclis´e taşıdı
Milletvzekil Oruç, önergesinde, Defne´de aile doktorları (ASM) dışında görev yapan sağlık kuruluşu bulunmamaktadır. Defne halkı ´Defne İlçesi Devlet Hastanesi Platformu´ adı altında taleplerini çeşitli şekillerde dile getirmişse de halen acil bir durumda sağlık hizmetine ulaşabilmek saatlerini almaktadır. Trafik kazalarında kaybedilmiş olan gençlerin ardından Arsuz halkı ´Arsuz´a hastane istiyoruz´ imza kampanyası başlatmıştır. Kampanya metninde ´2018 ve öncesinde hızlı müdahelede bulunulamadığı için birçok canımızı kaybettik. En yakın devlet hastanesi 35 kilometre uzaklıktaki İskenderun ilçesinde bulunmaktadır ve hızlı müdahele gereken olaylar bu sebepten ötürü ölümle sonuçlanmaktadır. İlçemizde devlet hastanesi eksikliğini ciddi şekilde hissetmekteyiz´ denilmiştir" ifadesine yer verdi.

Bakana hangi soruları yöneltti?
Milletvekili Oruç, TBMM Başkanlığına verdiği ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Defne´de Devlet Hastanesi açılması için vatandaşların yapmış olduğu başvurular neden sonuçsuz kalmıştır? Konunun Meclis´te defalarca gündem edilmiş olmasına, hatta hastane yapımı takibi sözleri alınmış olmasına rağmen neden halen bu konuda somut bir adım atılmamıştır? Defne Devlet Hastanesi´nin kurulması için fizibilite çalışmaları yapıldığı iddiası doğru mudur? Doğruysa bu çalışmalar hangi aşamadadır? Arsuz ilçesinde halkın sağlık hizmetine erişimi konusunda yaşanan sorunları önlemek ve bu erişimi sağlamak üzere devlet hastanesi açılması için bakanlığınızın çalışmaları var mıdır? Anayasa´nın 56. maddesi ´Devlet herkesin hayatını beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlar...´ hükmü gereğince vatandaşların sağlık hizmetine erişimini sağlamak, Bakanlığınızın görevidir. Bu konuda bakanlığınızca bahsi geçen ilçelerde yapılması planlanan çalışmalarınız var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir?"
Kaynak:

Karayollarına park açıldı
Karayollarına park açıldı
55 dönümlük park törenle hizmete açıldı
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Cumhur İttifakı´nın AKP´den İskenderun Belediye Başkan adayı Fatih Tosyalı, “31 Mart´tan sonra partimin rozetini çıkarıp tüm İskenderun´un başkanı olacağım” dedi.
“Kazananın arkasında durmalıyız"
“Kazananın arkasında durmalıyız"
Şahutoğlu ve Aslan buluştu
Akçalı´ya taziye evi
Akçalı´ya taziye evi
Arsuz Belediyesi ve iş insanı Edip Büyüktepe işbirliğiyle Akçalı mahallesinde yapımı tamamlanan “Akçalı Cavide Büyüktepe Taziye Evi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Üniversitede kök hücre bağışı
Üniversitede kök hücre bağışı
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Genç Sağlık LiderleriTtopluluğu ve Antakya Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle "Kök bağışı ile yaşam bağışla" konulu adlı panel düzenlendi.
"Gelenekler pek değişmiyor"
"Gelenekler pek değişmiyor"
Kültürel miras haberciliğinin önemli olduğunu belirten ve bu tür habercilikte dikket edilmesi gerekenleri yöredeki gazetecilere anlatan Agos gazetesi çalışanı Uygar Gültekin, her bölgedeki birçok şeyin kültürel miras olduğunu anımsattı.
Destan, 104 yıl önce yazıldı
Destan, 104 yıl önce yazıldı
İskenderun kaymakamı İskender Yönden, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında şehitlikte düzenlenen etkinliğe, gazilerle birlikte otobüsle birlikte gitti.
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
İskenderun Kadın Platformu, kadının toplumsal cinsiyet eşitliliğinde hak ettiği noktaya ulaşması için erkek adalet değil gerçek adaletin gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Arsuz Belediyesi, Nardüzü Kadın Kültür ve Gençlik Merkezinde açılan kurslara katılanlar sertifikalarını törenle aldı.
Bildirgeyle adaylara seslendiler
Bildirgeyle adaylara seslendiler
Acıklamayı, TMMOB İskenderun Koordinasyon Kurulu sekreteri Durukan yaptı.
"Vatanı ileriye götürme azmindeyiz"
"Vatanı ileriye götürme azmindeyiz"
Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü dün kutlandı, şehitler de törenle anıldı.
Barodan, ´Hayvan Hakları Komisyonu´
Barodan, ´Hayvan Hakları Komisyonu´
Hatay Barosu Hayvan Hakları Komisyonunu oluşturdu. Komisyon, tüm hayvanların haklarının savunucusu ve her hayvan hakkı ihlalinin karşısında olduklarını belirtti.
Halepçe anması açıklaması
Halepçe anması açıklaması
Halepçe ve 16 Mart´ta İstanbul Üniversitesi önündeki katliamlarının yıldönümünde Halkların Demokratik Partisi HDP İskenderun ilçe örgütü adına eşbaşkan Ahmet Çahan, “Geçmişiyle hesaplaşamayan toplumların demokrasiyi inşa edemeyeceklerini bilerek, tarihin karanlık sayfalarının aydınlatılması mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.
Bakanlık, yat limanı istemiyor
Bakanlık, yat limanı istemiyor
Arsuz´da Muhtarlarla Buluşma Toplantısı, düzenlendi.
´İş Kulüpleri´ projesi tanıtıldı
´İş Kulüpleri´ projesi tanıtıldı
İSTE-İŞKUR işbirliği ile yürütülen İş Kulüpleri projesinin tanıtımı yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi