İki mahalleye daha karantina
Kırıkhan´da 2 mahalle daha karantina kararı uygulamaya alındı, sayı 7´e ulaştı
Tarih: 8.4.2020 12:34:44

Kırıkhan İlçe Hıfzısıhha Kurulu, kentin 2 mahallesinde görülen korona virüsü vakası üzerine Karamağra Mahallesine giriş çıkışların kolluk kuvvetlerince kontrol altına alınmasına, Yalangoz Mahallesinde de bakkal, market ve diğer işyerlerinde çalışanların maske ve eldiven kullanımının sağlanması, iş yeri içerisinde de sosyal mesafenin korunmasına yönelik kolluk kuvvetleri ve yetkili kurumlarca gerekli uyarıların yapılması kararını aldı. Karar uygulamaya geçirildi. 

Kırıkhan Kaymakamlığından yapılan açıklamaya göre, ilçe hıfzıssıhha kurulu, 06 Nisan 2002 gün ve 10 sayılı kararında şunlara yer verdi: Yalangoz Mahallesin´de bulunan bir vatandaşımızda pozitif vaka görülmesi üzerine, mahallede bakkal, market ve diğer işyerlerinde çalışanların maske ve eldiven kullanımının sağlanması, iş yeri içerisinde de sosyal mesafenin korunmasına yönelik kolluk kuvvetleri ve yetkili kurumlarca gerekli uyarıların yapılmasına, vatandaşların zorunlu haller dışında sokağa çıkmamaları ve sosyal mesafeyi korumalarına yönelik gerekli tedbirlerin alınmasına; Karamağra Mahallesin´de bulunan bir vatandaşımızda pozitif vaka görülmesi üzerine mahalleye giriş çıkışların kolluk kuvvetlerince kontrol altına alınmasına, pozitif çıkan vaka ile temaslı olduğu tespit edilen ve bilgileri kolluk kuvvetlerince paylaşılan hanelerin sağlık birimleri ve kolluk kuvvetleri tarafından 14 gün (20.04.2020 tarihine kadar) kontrol ve denetim altında tutulmasına, korona virüs kapsamında alınan tedbirler uyulması gerektiğinin tüm ilgili kurum ve kuruluşlarca mahallede bulunan vatandaşlara duyuruların yapılmasına, mahallede bakkal, market ve diğer işyerlerinde çalışanların maske ve eldivenle çalışmalarının sağlanması, iş yeri içerisinde de sosyal mesafenin korunmasına yönelik kolluk kuvvetleri ve yetkili kurumlarca gerekli uyarıların yapılmasına karar verildi."

Karantina altına alınan mahalle sayısı 7 oldu

Kaymakam Zafer Karamehmetoğlu başkanlığında toplanan Kırıkhan İlçe Hıfzısıhha Kurulu, 31 Mart tarihli 09 sayılı kararında, kentin Bektaşlı Mahallesinde koronavirüs hastalığına ilişkin pozitif vakalı bir kişi olması ve bulaştırıcılık zaman diliminde Bektaşlı Mahallesindeki yapılan düğüne muhtemel temaslı Balarmudu, Saylak, Taşoluk ve Dedeçınar Mahallelerinden de katılım olduğunun tespiti üzerine vatandaşlarımızın sağlığını korumak ve virüsün yayılımını önlemek için; Bektaşlı, Balarmudu, Taşoluk, Saylak ve Dedeçınar Mahallelerinde karantina uygulamasına başlanmasına ve vatandaşların 04.04.2020 tarihine kadar köyden ayrılmalarına doğum gibi acil haller dışında sadece sağlık sebebiyle Saylak ASM´deki Aile Hekiminden ilgili birime sevk kağıdı almak suretiyle izin verilmesine karar verilmişti. Kurul, Ceylanlı Mahallesinde pozitif vakalı bir şahıs olması ve mahallenin sosyal, coğrafi şartlarından dolayı, vatandaşların sağlığını korumak ve virüsün yayılmasını engellemek için, Ceylanlı Mahallesinde ikamet etmekte olan vatandaşların köyden ayrılmalarına 14.04.2020 tarihine kadar doğum gibi acil haller dışında sadece sağlık sebebiyle Ceylanlı ASM´deki Aile Hekiminden ilgili birime sevk kağıdı almak suretiyle izin verilmesini kararlaştırmıştı. Kurul kararıyla karantina altına alınan mahallerde ikamet etmeyenlerin (kamu görevlileri ve kamu hizmeti yapanlar hariç) ilgili mahallelere girişlerine müsade edilmesi kararı da alınmıştı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: mahalleye daha karantina
Koronada artış sürüyor
Koronada artış sürüyor
Salgında bulaş oranı en yüksek seviyede
Gözlerde bahar alerjisi
Gözlerde bahar alerjisi
Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Merih Gül, göz hastalıklarından alerjik konjiktivit için alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.
HTO, Sağlıkta Şiddet Yasası istedi
HTO, Sağlıkta Şiddet Yasası istedi
Hatay Tabip Odası (HTO) yönetimi, sağlıkta şiddetin sona ermesi için ilgili ve yetkililerin bu konda çalışma yapmasını istedi.
HTO´dan Osmaniye açıklaması
HTO´dan Osmaniye açıklaması
Hatay Tabip Odası (HTO) yönetimi, Osmaniye Devlet Hastanesinde meslektaşları bir hekime karşı sözel ve psikolojik saldırı yapıldığını savundu ve bunu kınadığını açıkladı.
3 çocuktan 2´sinde virüs görülüyor
3 çocuktan 2´sinde virüs görülüyor
Koronavirüs, İskenderun ve Hatay´da yayılmasını sürdürüyor.
Ulusal Kanser Haftası
Ulusal Kanser Haftası
1-7 Nisan tarihleri arası Ulusal Kanser Haftası kapsamında farkındalık açıklamaları yapıldı.
Pazar günü sokak yasağı var
Pazar günü sokak yasağı var
Hatay´da günlük vaka sayısı 243
"Vaka sayısında Suriyeliler yok"
"Vaka sayısında Suriyeliler yok"
Koronavirüsle mücadele ve hastalığın yayılmasına karşı denetimler sürerken, ilde her 100 binde koronavirüslü sayısının 81,77 olduğu açıklandı.
Dünya Tüberküloz Günü
Dünya Tüberküloz Günü
Halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz hastalığına, günde 30 bin kişinin yakalandığına ve 4.500 kişinin de hayatını kaybettiğini belirten Dr. Çiğdem Zuhur, 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü´nde hala verem hastalığının tehdit oluşturmaya devam ettiğini ifade etti.
Gelişim´den ‘hastaneler zinciri´
Gelişim´den ‘hastaneler zinciri´
İskenderun Gelişim ve Palmiye Hastanesi Genel Koordinatörü H. Ozan Yaşar, “Uluslararası standartlarda hastaneler zinciri oluşturuyoruz” dedi.
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
14-20 Mart, Pulmoner Rehabilitasyon Haftasında farkındalık çalışması yapılıyor. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, "Nefes al, hareket et, yaşadığını fark et" yaklaşım ile yöre halkını hastalığa karşı farkındalığa çağırdı.
Defne´ye sağlık merkezi
Defne´ye sağlık merkezi
Hatay İl ve Defne İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan, Defne Belediyesinin tadilat desteği verdiği Defne Sağlık merkezi düzenlenen törenle halkın hizmetine sunuldu.
“Yitirdiklerimiz gönlümüzde, taleplerimiz dilimizde”
“Yitirdiklerimiz gönlümüzde, taleplerimiz dilimizde”
Hatay Tabip Odası, Hatay Dişhekimleri Odası, Sağlık Emekçileri Sendikası ile Hatay Psikologlar Derneği adına ortak açıklamada, “Kovid-19 meslek hastalığıdır, önerdiğimiz yasa tasarısı kabul edilsin” talebinde bulundu.
Hukukçulara öncelikli aşı istedi
Hukukçulara öncelikli aşı istedi
Hatay Milletvekili avukat Suzan Şahin, Covid-19 pandemisi sürecinde adliyelerde halk ile yakın temasta bulunarak görev yapan hakim, savcı ve avukatların aşı uygulanacak grup sıralamasında öncelikli olmasını istedi.
Hatay´da ‘denetimli´ normalleşme
Hatay´da ‘denetimli´ normalleşme
Hatay Valisi Doğan ve İskenderun Kaymakamı Yönden ilk ‘dinamik denetimlerini gerçekleştirdi. Arsuz Kaymakamı Sarı, sürecin startını ekip liderleri toplantısında verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi