İkinci aşıda oran yüzde 80.5
Sağlık bakanlığı, Hatay´da yaşayan ve 18 yaş üstü olan yurttaşların yüzde 80.5 oranınının en az iki doz aşı yaptırdığını açıkladı.
Tarih: 5.1.2022 11:01:38

Koronavirüs (Covıd-19) yayılırken can almayı da sürdürüyor. Dörtyol´da görevli trafik polisi Kerim Karbeyaz yakalandığı Covid-19 hastalığından kurtulamadı ve yaşamını yitirdi. İskenderunlu diyetisyen Manolya Nur Üşür de, koronavirüsün yayılışını sürdürmesi üzerine sosyal iletişim sitesinden takipçilerine yönelik bağışıklık arttırıcı shot paylaştı. Her gün bir shot (atış) yapılıp içilerek, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi öneren Üşür, "C vitamininden zengin sebze ve meyveleri ihmal etmeyin (kırmızı biber, maydonoz, yeşil yapraklılar, nar, portakal, kivi, mandalina, kuşburnu vb.)" ifadesine yer verdiği paylaşımında shot tarifinde ise şunlara yer verdi: "1 parmak kalınlığında taze zencefil, 1 parmak kalınlığında taze zerdeçal(taze bulamazsak 1/2 tatlı kaşığı toz zerdeçal), 1 limonun suyu, 1 çay kaşığı bal, 1/2 çay kaşığı karabiber. Hepsi blender ve anında shot. Lütfen dikkat edelim şu an çok fazla covid vakası var."

Toplu ulaşım sağlık çalışanlarına ücretsiz

Hatay Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle sağlık çalışanlarının toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanmaya devam edeceğini duyurdu. HBB´den yapılan açıklamada, Resmi Gazete´de yer alan karar kapsamında, sağlık hizmeti veren kamu ve özel sektöre ait tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin ücretsiz ulaşım yararlanma hakkının 6 ay uzatıldığını belirtildi. Karar kapsamında sağlık çalışanları belediyeye ait toplu taşıma araçlarından (sarı otobüsler) 30 Haziran 2022 tarihine kadar sağlık personel kartlarını göstererek ücretsiz binebilecek.

Turkovac aşısına soru önergesi

Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, ülke üretimi olan Turkovac aşısı için acil kullanım onayı verildiğinin önergeyle parlamentoya taşıdı. Sağlık Bakanlığı tarafından inaktive virüs aşısı Turkovac için acil kullanım onayı verildiğinin açıklanması üzerine Türk Tabipleri Birliğinin (TTB), 27 Aralık 2021 tarihinde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü´ne yazı yazdığını ifade eden milletvekili Oruç, soru önergesinde şunlara yer verdi: "Bilimsel çalışma sonuçları yayımlanmayan ve bilimsel ortamlarda tartışılmamış bir aşının güvenli ve etkili sayıldığına dair bakanlık açıklamaları, ne yazık ki var olan aşı tereddüdünü daha da artıracaktır” ifadelerinin yer aldığı yazıda; şüphe ve farklı saiklerin bilimsel gerekliliklerin yerine ikame edilmesi yaklaşımının, Türkiye´nin aşı üretimi alanında bilimsel çevrelerde olumsuz algılanabileceğine dikkat çekilmiştir. Yazıda cevaplarının kamuoyu ile paylaşılması istemi ile TTB´nin yönelttiği soruları bakanlığına iletiyoruz."

Milletvekili Oruç, TBMM Başkanlığına verdiği ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Aşının faz-1, faz-2 ve faz-3 çalışmaları bilimsel rapor olarak kamunun erişebileceği biçimde yayınlanmış mıdır? Acil kullanım onayı verilmeden önce aşının ´güvenli´ ve ´etkili´ olduğu konusunda bir rapor var mıdır? Bu aşının üretim tesislerinde İyi İmalat Uygulamaları (İİU-GMP) ve biyogüvenlik seviyesi (BSL 3) koşulları sağlanmış mıdır? Üretici ve tedarikçi firmalar hangileridir ve doz başına maliyeti nedir?"

Borçlu olanın sağlığa ulaşmamasına da önerge

Milletvekili Oruç, pandemi koşulları sürerken, Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve BAĞ-KUR prim borcu olan yurttaşların, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren kamu sağlık hizmetinden yararlanamayacak olmasını önergeyle de parlamentoya taşıdı. Oruç. TBMM Başkanlığına verdiği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "GSS ve BAĞ-KUR prim borcu bulunan yurttaşların sayısı nedir? Borcunu ödeyemeyen yurttaşların il, yaş, cinsiyet olarak dağılımı nedir? Primini ödeyemeyen yurttaşların sağlık hizmetinden yararlanmasını sağlayacak bir düzenleme yapılacak mıdır? Ekonomik krizin ağır etkilerinin yaşandığı ve pandemi koşullarının sürdüğü bir süreçte ´borçlu oldukları´gerekçesi ile yurttaşların sağlık hakkına erişemeyecek olması sizce olağan mıdır? Bu koşullarda giderek yoksullaşan yurttaşların GSS prim borçlarının silinmesini sağlamak üzere Bakanlığınızın girişimi olacak mı?"
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İkinci aşıda oran yüzde
‘Yeniden canlandırma´ sempozyumu Hatay´da
‘Yeniden canlandırma´ sempozyumu Hatay´da
8. Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Resüsitasyon (Canlandırma) Sempozyumu RESÜSİST 2022 Hatay´da gerçekleştirilecek.
Kemik erimesi bilgisi
Kemik erimesi bilgisi
İskenderun Gelişim Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nilay Kılıç Çınar, osteoporoz yani kemik erimesinin belirtileri, tanı ve tedavisi hakkında açıklamada bulundu.
Sağlık için hareket et
Sağlık için hareket et
10 Mayıs, Sağlık İçin Hareket Et Günü. Dünya Sağlık Örgütü, günü, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için kabul etti.
Ambulans uçakla Arabistan´dan getirildi
Ambulans uçakla Arabistan´dan getirildi
Y.R. adlı yurttaş İskenderun´da tedaviye alındı
Ülkeye giriş yapacak ´araçlara dezenfeksiyon kaldırıldı´
Ülkeye giriş yapacak ´araçlara dezenfeksiyon kaldırıldı´
Koronavirüs (Covid19) salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ilişkin usul ve esaslar, salgının genel seyri ve Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda belirlendiğini anımsatan Hatay İl Hıfzısıhha Kurulu, bakanlığın kararı kapsamında daha önce alınan bazı koronavirüs tedbir kararlarını kaldırdı.
Ramazan´da nasıl beslenilmeli?
Ramazan´da nasıl beslenilmeli?
Antakya yöresinde özel sağlık hizmeti veren Defne Hastanesinin diyetisyeni Gizem Ayabaktı, Ramazan´da olması gereken beslenme hakkında bilgi verdi.
"Sağlıkta şiddet yasası Meclis´e gelmeli"
"Sağlıkta şiddet yasası Meclis´e gelmeli"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, sağlıkta etkin şiddet yasasının bir an önce parlamentoya getirilmesini istedi.
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası farkındalık amacıyla kutlanıyor. Hafta, Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) kapsamında 14-20 Mart 2022 tarihleri olarak belirlendi.
Her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası
Her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası
Dünya Böbrek Günü
Akdeniz diyeti obeziteden koruyor
Akdeniz diyeti obeziteden koruyor
Akdeniz ülkelerindeki geleneksel beslenme alışkanlıklarını yansıtan; meyve, sebze, tam tahıl ve kuru baklagillerden oluşan bir beslenme tarzı (Akdeniz Diyeti) hakkında bilgi veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Ecem Kın, bu beslenme tipinin uzun ve kaliteli bir yaşamın temel anahtarı olduğunu ifade etti.
´Tıp Bayramı´ önergesi
´Tıp Bayramı´ önergesi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, sağlık çalışanlarının sorunlarını önergeyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´ya sordu.
Kadınların yüzde 20,9´u, erkeklerin 13,7´si obez
Kadınların yüzde 20,9´u, erkeklerin 13,7´si obez
4 Mart Dünya Obezite Günü´nde, farkındalık oluşturma açıklaması yapıldı.
"Meslek hastanesi kurulması çalışması var mı?"
"Meslek hastanesi kurulması çalışması var mı?"
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, sanayi ağırlığı bulunan Hatay´da yanıt ünitesi sorununu önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Sayısı 12 bini geçti
Sayısı 12 bini geçti
Hatay, koronada en çok artan 8. il
´Covid´e karşı yeni yaklaşımda ´İskenderunlu imzası´
´Covid´e karşı yeni yaklaşımda ´İskenderunlu imzası´
Dr. Ahmet Can Berkyürek, İngiltere´deki çalışmasını sürdürüyor
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi