İlaçlama polemiği sürüyor
İskenderun Belediyesi ile yaşanan ‘ilaçlama´ polemiğini Antakya Belediyesi, ilaçlamanın 95 mahallede kendi ekipleriyle yürütüldüğü bilgisiyle sürdürdü.
Tarih: 11.8.2017 10:22:26

 

Antakya Belediyesi´nden yapılan yazılı açıklamada, kent genelinde her mahallede haftada iki defa yapılan uçkunla mücadelenin yanı sıra, 95 mahallede önceden tespit edilmiş olan 5000´e yakın açık üreme alanı ve 20 dere ve Asi Nehri´nde periyodik larva ilaçlaması da yapıldığı belirtildi. Açıklamada, “Asi Nehri´nin kirliliğinden kaynaklı titrek sineğe karşı yapılan mücadelenin yanı sıra ihtiyacın görüldüğü yerler ile vatandaştan gelen talepler doğrultusunda hamamböceği, fare, kene, pire mücadelesi de Antakya Belediyesi ekiplerince yürütülüyor” denildi.
Titrek sineğe karşı büyük park ve Dostluk Parkı´nın Asi Nehri´nin kıyısına yakın kısımları ve nehrin iki yakası boyunca ekili olan sarmaşıklarda her gece saat 02.00-05.00 arası yoğun mücadele yapıldığı da ifade edilen açıklamada, Antakya´nın başta eski mahalleleri olmak üzere, Uzun Çarşı, pazar yerleri, Balıkçılar Çarşısı vb. yerlerde başta karasinek olmak üzere ihtiyaca göre haşere mücadelesi yapıldığı; okullar, ibadethaneler ve resmi kurumlardan gelen haşere ile ilgili taleplerin de değerlendirildiği kaydedildi.
“Ciddi bir altyapı sıkıntısı olan kentte, içinden lağımın aktığı onlarca deresi, kirli asi nehri, üremenin olduğu binlerce apartman bodrumuna rağmen halkın rahat bir yaz geçirmesi yönünde haşereye karşı çalışmalar aralıksız devam edecek” ifadesinin de yer aldığı yazılı açıklamada, Büyükşehir Belediyesi ile de polemik sürdürüldü. Sivrisinek ve haşereyle mücadelede ilaçlama hizmeti karşılığı yapılacak harcamanın Büyükşehir Belediyesi´nce karşılanması şartıyla Vali Erdal Ata, ilçe belediyelerinden, ilaçlamanın başlatılmasını Haziran ayı sonunda talep etmesine karşın, Antakya Belediyesi açıklamasında, “İçişleri Bakanlığı ve Hatay Valilik makamının talimatlarıyla Hatay Büyükşehir Belediyesi sorumluluğuna geçen ve 30 Haziran 2017 tarihinden itibaren Büyükşehir Belediyesi´nce yapılması kanuni zorunluluk olan ancak yapılmayan haşereyle mücadele hizmeti, Antakya Belediyesi tarafından 95 mahallede aralıksız sürdürülüyor” değerlendirmesi yapıldı.

Haziran ayı sonunda Vali Ata bildirimde bulunmuştu
Hatay Valiliği´nin 23 Haziran´a kadar mücadeleye başlanması ya da mücadelenin İlçe belediyeleri tarafından yapılarak harcamanın HBB tarafından karşılanmasına yönelik bildiriminin ardından HBB Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Haziran ayı sonunda yaptığı bilgilendirmede, haşere ile mücadelede sorumluluk alanı ile ilgili belirsizliğin yılsonuna kadar çözüme kavuşturulduğunu belirtmişti. İlaçlama hizmeti karşılığı yapılacak harcamanın Büyükşehir Belediyesi´nce karşılanması şartıyla Vali Ata, yetkiyi İl İdare Yasası´na dayandırarak, ilaçlamayla ilgili Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri arasında koordinasyon oluşturarak, ilaçlamanın başlatılmasını sağlamıştı. İskenderun Belediyesi, Valilik bildiriminin ardından ilaçlama çalışmasını temmuz ayının ilk günlerinden itibaren başlatarak sürdürmüştü.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İlaçlama polemiği sürüyor
Antakya´da ‘yerinde dönüşüm´ düzenlemesi
Antakya´da ‘yerinde dönüşüm´ düzenlemesi
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Emek ve Aksaray Mahallelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi´nde tüm hak sahiplerinin gönül rızasının alınacağı ve projenin en yakın zamanda gerçekleştirileceğini belirtti.
Lütfü Savaş: Borular yurt dışından değil, Samsun´dan
Lütfü Savaş: Borular yurt dışından değil, Samsun´dan
HATSU´nun hayata geçirdiği içmesuyu projelerinde kullandığı boruların yurt dışından alındığı iddialarına yanıt veren Başkan Savaş, “Altyapı ve içmesuyu hizmetlerimizde yerli ve milli malzeme kullanıyoruz. Borularını aldığımız Samsun Makine Sanayi, Endonezya ve Çin´de olacak değil” dedi.
Başkanlara ‘proje ödülü´
Başkanlara ‘proje ödülü´
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ile Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ile Payas Belediye Başkanı Bekir Altan da Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi´nin düzenlediği ‘Yılın Yerel Yöneticisi´ ödülünü aldı.
Hanımlar Lokali ´ilgi görüyor´
Hanımlar Lokali ´ilgi görüyor´
Antakya Belediyesi´nin kurduğu Hanımlar Lokalinde ücretsiz spor kursu, diyetisyen, oyun parkı, toplantı salonu, mescit ve oyun parkı yer alıyor ve lokale gidenler keyifli vakit geçirirken, talepleri de etkinlik olarak dikkate alınıyor.
FETÖ´den 1.292 kişi tutuklu
FETÖ´den 1.292 kişi tutuklu
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.292 olduğu açıklandı.
Kimyeci: HATSU kaynağını sağlıklı kullanmıyor
Kimyeci: HATSU kaynağını sağlıklı kullanmıyor
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Büyükşehir Belediyesi´ne gereksiz yatırım yapmak yerine, esnafı teşvik etmesi konusunda öneride bulunduklarını ifade etti.
Savaş: Sizden sadece biraz sabır bekliyoruz
Savaş: Sizden sadece biraz sabır bekliyoruz
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Karaağaç Mahalle sakinleriyle bir araya geldi. Savaş´a toplantıda Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha da eşlik etti.
Vurucu: Peşkeş çekecek zihniyette olmadık
Vurucu: Peşkeş çekecek zihniyette olmadık
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Belen Şehitler Abidesi Sosyal Tesisinde, Belediye Meclis Üyeleri ve AKP Belen İlçe YK üyeleriyle düzenlenen kahvaltılı istişare toplantısında bir araya geldi. Birlik ve beraberlik mesajı verilen toplantıda konuşan AKP Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder, güzel bir toplantı ortamı hazırladığı için Belen Belediye Başkanı Vurucu´ya teşekkür etti.
Toplu taşımaya BB plakası
Toplu taşımaya BB plakası
Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) komisyonu aylık kurul toplantısı yaptı.
Kaldırım işgallerine ´engellileri engellemeyin´ uyarısı
Kaldırım işgallerine ´engellileri engellemeyin´ uyarısı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), engelli vatandaşların kent içindeki günlük yaşamlarını zorlaştıran unsurların önüne geçmek için çalımalarını sürdürdüğü bildirildi.
Sendikacıların vali ziyareti
Sendikacıların vali ziyareti
Türk Büro Sen Hatay Şube Başkanı Uğur Muratoğlu ve YK üyeleri, Hatay Valisi Erdal Ata´ya nezaket ziyaretinde bulundu.
Vurucu, ´yılın yerel yöneticisi´
Vurucu, ´yılın yerel yöneticisi´
Belediye Başkanımız Adnan Vurucu, Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi tarafından “Yılın Yerel Yöneticisi” olarak belirlendi.
Bölge komutanı Hatay´da
Bölge komutanı Hatay´da
Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti. Valilik makamında gerçekleşen ziyarete Hatay İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Uğur Ertekin de eşlik etti.
Vali Ata Basatemir´i kabul etti
Vali Ata Basatemir´i kabul etti
Süryani Katolik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Basatemir, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
Kanalizasyon mu çöplük mü?
Kanalizasyon mu çöplük mü?
Yağmursuyu ve kanalizasyon hattında atık, taş ve kum nedeniyle tıkanmalara dikkat çeken Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel müdürlüğü (HATSU), yağmursuyu ve kanalizasyon hatlarında oluşan tıkanıklıkların hatalı kullanım sonucunda oluştuğunu ve hatlardan çıkan katı atıkların ekipleri şaşırttığını bildirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi