İlk ders zili çaldı
2018-2019 eğitim öğretim yılı İskenderun´da da törenle başladı.
Tarih: 18.9.2018 13:50:31

Sadet Berkyürek/İskenderun

İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı´na çelenk konularak İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan tören ilçe protokolünün katılımıyla Mithatpaşa İlkokulu´nda devam etti. Kaymakam Recep Soytürk ile İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ilk ders zilini birlikte çaldı. Yeni dönem dolayısıyla Türk Eğitim-Sen adına yapılan açıklamada, “Huzurlu bir çalışma ortamı istiyoruz” denilirken, Eğitim-İş sendikası, devam eden sorunlara ve MEB bütçesinden kesintilere dikkat çekti.İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu´nun çelenk sunumuyla başlayan Atatürk anıtı alanındaki törene şube müdürleri, okul yöneticileri, öğrenciler ve veliler katıldı. Mithatpaşa İlkokulunda devam eden tören de sayfı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı. Okul Müdürü Berivan Şahin´in açış konuşmasıyla devam eden törende konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu, dünyanın teknoloji ve bilgi çağı yapılanmasına ve yarışına işaret ederek, “Dünyaya yön verecek milletler bu yarışı önde götürenler olacaktır” diye konuştu. 

İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk ve İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil öğrencilere yeni öğretim yılında başarılar dileyerek yapılan çeşitli etkinliklerin ardından ilkokul zilini çalarak ders saatini başlattığı törende eğitime yeni başlayan öğrencilere, üst sınıflarda okuyan öğrenciler tarafından Türk Bayrağı teslim edildi.

Antakya´da da zili birlikte çaldılar
Hatay Valisi Erdal Ata da Haydar Mursaloğlu İlkokulunda düzenlenen açılış programına katıldı. Okulun Konferans Salonu´nda gerçekleşen programa Vali Ata´nın yanı sıra Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, kurum müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. Vali Ata, eğitimin ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen en önemli etkenlerin başında geldiğini belirterek, şunları söyledi: “Bir ülkenin gelişmesi ancak bilim, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat gibi her alanda topyekûn bir kalkınmayla mümkündür. Eğitim de bu kalkınmanın lokomotifi gibidir. Gelecekte bilimde teknikte daha ileri gitmek, sağlıkta, ulaşımda daha kaliteli bir hizmet almak, sanatta, sporda dünya çapında değerler ortaya koymak istiyorsak; bugün geleceğimizi şekillendirecek o insanları iyi yetiştirmeliyiz.”
Türkiye´nin genç bir nüfusa sahip olduğuna işaret ederek , genç nüfusun bir çok avrupa ülkesinin nüfusundan yüksek olduğunu kaydeden vali Ata, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu anlamda geleceğin büyük Türkiye´si için önemli bir potansiyel taşıyan gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bizler de bu bilinçle ilimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekteyiz.”

Suriyeli öğrenciler ‘resmi okullarda´
Suriyeli çocukların eğitimlerine Hatay´da kurulan eğitim merkezlerinde başladıklarını, eğitimlerini Türk eğitim sistemine entegrasyon çalışmaları kapsamında üç yıldır aşamalı olarak geçiş yaptıkları resmi okullarımızda eğitimlerini sürdürdüklerini de sözlerine ekleyen vali Ata, şu bilgileri paylaştı: “İlimizde 77 geçici eğitim merkezinde 28.553 öğrenci, resmi kurumlarımızda ise 31.811 olmak üzere toplam 60.364 Suriyeli öğrenci bulunmaktadır. Daha önce sokağınızı, hastanelerinizi, ekmeğinizi bölüştüğünüz Suriyeli misafirlerimizle şimdi de okullarınızı paylaşıyorsunuz. Bu vesileyle gösterdiğiniz anlayış ve hoşgörüden dolayı sizlere teşekkür ediyor, tüm dünyaya örnek olan misafirperverliğiniz için sizleri kutluyorum.”

MEB´i temsilen Kavgası konuştu
2018-2019 eğitim-öğretim döneminin başlaması dolayısıyla Haydar Mursaloğlu İlkokulunda düzenlenen açılış programında Milli Eğitim Bakanlığını temsilen konuşan Talim Terbiye Kurulu Üyesi Kavgacı, “Eğitim camiamız yaklaşık 1 milyon öğretmen ve 18 milyon öğrenci ile birçok ülkenin nüfusundan daha büyüktür. Bu bizim için büyük bir sorumluluktur. Çocuklarımız önce Yaradan´ın bize emaneti, ailelerin bize emaneti, milletimizin bize emanetidir” dedi.
Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan da Hatay´da 400.000 öğrencimiz, 22.000 öğretmenimiz ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap dağıtımını tamamladık. 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 28.000 öğrencimizi sorunsuz bir şekilde sınıflarına yerleştirdik. Okullarımızı ve sıralarımızı yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırladık. Artık bundan sonraki söz sınıfa giren öğretmenlerimizdedir” diye konuştu.

“Eğitim dönemi sevinç ve coşkuyla başlıyor”
İskenderun Kaymakamı Soytürk 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı ve İlköğretim Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında öğretmen, öğrenci ve velilere seslendi, yeni döneme sevinç ve coşkuyla başlandığını belirtti.
Öğrencilerden bu eğitim-öğretim yılında da yeteneklerine ve isteklerine göre yeni başarılar tatmalarını öneren Kaymakam Soytürk, derslerde, sportif, sanatsal ve kültürel etkinliklerde sorumluluk alarak özenli ve sistemli çalışmayı ilke edinmelerini istediğini kaydetti. Soytürk, “Öğretmenleriniz ve arkadaşlarınızla sevgi, saygı temeline dayalı, hedefini belirlemiş, gayretli öğrenciler olarak başarılı bir öğretim yılı geçireceğinize inanıyor ve kucak dolusu sevgilerimi sunuyorum” dedi.
Velilere seslenen Kaymakam Soytürk, okul-aile işbirliğinin önemine vurgu yaptığı mesajını şöyle sürdürdü: “Çocuklarımızın yetişmesinde sizlerin katkısı çok büyüktür. Olumlu ve yönlendirici desteğiniz ile çocuklarınıza yapacağınız rehberlik ve göstereceğiniz alaka onların özgüvenlerinin artmasına katkı sağlayacağı şüphesizdir. Bunları yaparken okul-aile işbirliği esasına dayalı olarak öğretmen ve okul yönetimi ile sürekli iletişim kurmak yerinde olacaktır.”
“Çocuklarımız ve yarınlarımız değerlidir” diyen Kaymakam Soytürk, öğretmenlerden beklentilerini şöyle özetledi: “Onları eleştirel ve yaratıcı düşünen, iletişim becerileri gelişmiş, araştıran, sorgulayan, problem çözebilen, bilgi teknolojilerini kullanabilen, girişimci bireyler olarak yetiştirmek sizlerin asli görevidir.”
Kaynak:

4 öğretmene ‘proje eğitimi´
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
Belen´de 4 öğretmen, Romanya´nın Yaş şehrinde yapılan gençliği şekillendirmek için drama teknikleri konulu proje eğitimini tamamladı.
Erasmus projesiyle meslek kursu
Erasmus projesiyle meslek kursu
Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında finans edilen ve Arsuz Kaymakamlığına bağlı olarak faaliyet gösteren "Genç çok, iş yok" adlı projesinin kapanış toplantısı yapıldı.
Okula gidemeyene evde eğitim
Okula gidemeyene evde eğitim
Engelsiz Arsuz Derneği ve bazı özel okulların katkısıyla Dünya Engelliler Günü kapsamında etkinlik düzenlendi.
Okul kütüphanesine boyama kitabı
Okul kütüphanesine boyama kitabı
Antakya Belediyesinin "Kardeşinle sevgiyle paylaş" projesi kapsamında yürütülen "Kardeş Okul" kapsamında bağışlanan 220 adet kitap, Kisecik Ortaokuluna teslim edildi; iletilen diğer yardımlar da mobil araçla ulaştırılması sürdü.
İlkokul öğrencileri kolejin konuğu
İlkokul öğrencileri kolejin konuğu
İskenderun yöresinde özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Satranç ile Mutfak Akademi kulüpleri, çocuklar arasında kaynaşma, dayanışmaı, kardeşlik duygusunu yaşatıp, pekiştirmek amacıyla Arsuz´un Pirinçlik mahallesindeki Mustafa Kemal İlköğretim Okulunu konuk etti.
Kurtbağı okuluna kütüphane
Kurtbağı okuluna kütüphane
Ünlü ailesi tarafından yaptırılan kütüphane hizmete açıldı
Değişim öğrencilerinin ziyareti
Değişim öğrencilerinin ziyareti
Erasmus- Gençlik projeleri kapsamında Hatay´da bulunan öğrenciler, İskenderun ve Arsuz´u ziyaret etti.
Üniversiteliye ´iklim değişikliği´ bilgilendirmesi
Üniversiteliye ´iklim değişikliği´ bilgilendirmesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Avrupa Birliği ile projesi olan "İklim değişikliği alanında kapasitenin geliştirilmesi programı" kapsamında eğitim düzenledi.
TÜBİTAK, araştırma proje desteğini arttırdı
TÜBİTAK, araştırma proje desteğini arttırdı
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi´nin (İSTE-TTO), TÜBİTAK´ın Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen projelere yönelik modülünün sorumluluğu yürüten İSTE Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hakan Eryüzlü, ilgili proje desteklerindeki güncek gelişmeler ve değişiklikler hakkında bilgi verdi.
"Teşvik edici ve yönlendirici olunmalı"
"Teşvik edici ve yönlendirici olunmalı"
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, güçlü Türkiye hedefine ulaşmak için, yeni bir idarecilik, yeni bir eğitimcilik ve optimum bakış açısı geliştirerek, ülke, ilçe ve ilin gelişmesi, kalkınması ve daha ileri hedeflere doğru yürümesi için teşvik edici ve yönlendirici bir faktör olunması gerekitğini söyledi.
"Hedef, Hatay´ın patent sayısını artırmak"
"Hedef, Hatay´ın patent sayısını artırmak"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO), ASAŞ Filtre firmasının Ar-Ge Departmanı çalışanlarına yönelik "Sınai mülkiyet temel eğitimi” verdi.
Tadilatı BM üstlendi
Tadilatı BM üstlendi
Modernevler İlkokuluna ´açılış´
MKÜ´de rektör değişmedi
MKÜ´de rektör değişmedi
Hasan Kaya yeniden atandı
‘e-uygulama´ semineri
‘e-uygulama´ semineri
İskenderun´da Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası İskenderun Şubesi tarafından üyelerine yönelik ‘e-uygulamalar´ konulu eğitim semineri düzenlendi.
"Kimse her konudan anlayamaz"
"Kimse her konudan anlayamaz"
Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü ve Türkiye Zekâ Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Şeref Oğuz, “Gelin, yetenekli ve zeki (!) insanlarımızdan kurtulalım” adlı konferansta konuştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi