İlk ders zili çaldı
2018-2019 eğitim öğretim yılı İskenderun´da da törenle başladı.
Tarih: 18.9.2018 13:50:31

Sadet Berkyürek/İskenderun

İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı´na çelenk konularak İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan tören ilçe protokolünün katılımıyla Mithatpaşa İlkokulu´nda devam etti. Kaymakam Recep Soytürk ile İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ilk ders zilini birlikte çaldı. Yeni dönem dolayısıyla Türk Eğitim-Sen adına yapılan açıklamada, “Huzurlu bir çalışma ortamı istiyoruz” denilirken, Eğitim-İş sendikası, devam eden sorunlara ve MEB bütçesinden kesintilere dikkat çekti.İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu´nun çelenk sunumuyla başlayan Atatürk anıtı alanındaki törene şube müdürleri, okul yöneticileri, öğrenciler ve veliler katıldı. Mithatpaşa İlkokulunda devam eden tören de sayfı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı. Okul Müdürü Berivan Şahin´in açış konuşmasıyla devam eden törende konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu, dünyanın teknoloji ve bilgi çağı yapılanmasına ve yarışına işaret ederek, “Dünyaya yön verecek milletler bu yarışı önde götürenler olacaktır” diye konuştu. 

İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk ve İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil öğrencilere yeni öğretim yılında başarılar dileyerek yapılan çeşitli etkinliklerin ardından ilkokul zilini çalarak ders saatini başlattığı törende eğitime yeni başlayan öğrencilere, üst sınıflarda okuyan öğrenciler tarafından Türk Bayrağı teslim edildi.

Antakya´da da zili birlikte çaldılar
Hatay Valisi Erdal Ata da Haydar Mursaloğlu İlkokulunda düzenlenen açılış programına katıldı. Okulun Konferans Salonu´nda gerçekleşen programa Vali Ata´nın yanı sıra Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, kurum müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. Vali Ata, eğitimin ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen en önemli etkenlerin başında geldiğini belirterek, şunları söyledi: “Bir ülkenin gelişmesi ancak bilim, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat gibi her alanda topyekûn bir kalkınmayla mümkündür. Eğitim de bu kalkınmanın lokomotifi gibidir. Gelecekte bilimde teknikte daha ileri gitmek, sağlıkta, ulaşımda daha kaliteli bir hizmet almak, sanatta, sporda dünya çapında değerler ortaya koymak istiyorsak; bugün geleceğimizi şekillendirecek o insanları iyi yetiştirmeliyiz.”
Türkiye´nin genç bir nüfusa sahip olduğuna işaret ederek , genç nüfusun bir çok avrupa ülkesinin nüfusundan yüksek olduğunu kaydeden vali Ata, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu anlamda geleceğin büyük Türkiye´si için önemli bir potansiyel taşıyan gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bizler de bu bilinçle ilimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekteyiz.”

Suriyeli öğrenciler ‘resmi okullarda´
Suriyeli çocukların eğitimlerine Hatay´da kurulan eğitim merkezlerinde başladıklarını, eğitimlerini Türk eğitim sistemine entegrasyon çalışmaları kapsamında üç yıldır aşamalı olarak geçiş yaptıkları resmi okullarımızda eğitimlerini sürdürdüklerini de sözlerine ekleyen vali Ata, şu bilgileri paylaştı: “İlimizde 77 geçici eğitim merkezinde 28.553 öğrenci, resmi kurumlarımızda ise 31.811 olmak üzere toplam 60.364 Suriyeli öğrenci bulunmaktadır. Daha önce sokağınızı, hastanelerinizi, ekmeğinizi bölüştüğünüz Suriyeli misafirlerimizle şimdi de okullarınızı paylaşıyorsunuz. Bu vesileyle gösterdiğiniz anlayış ve hoşgörüden dolayı sizlere teşekkür ediyor, tüm dünyaya örnek olan misafirperverliğiniz için sizleri kutluyorum.”

MEB´i temsilen Kavgası konuştu
2018-2019 eğitim-öğretim döneminin başlaması dolayısıyla Haydar Mursaloğlu İlkokulunda düzenlenen açılış programında Milli Eğitim Bakanlığını temsilen konuşan Talim Terbiye Kurulu Üyesi Kavgacı, “Eğitim camiamız yaklaşık 1 milyon öğretmen ve 18 milyon öğrenci ile birçok ülkenin nüfusundan daha büyüktür. Bu bizim için büyük bir sorumluluktur. Çocuklarımız önce Yaradan´ın bize emaneti, ailelerin bize emaneti, milletimizin bize emanetidir” dedi.
Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan da Hatay´da 400.000 öğrencimiz, 22.000 öğretmenimiz ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap dağıtımını tamamladık. 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 28.000 öğrencimizi sorunsuz bir şekilde sınıflarına yerleştirdik. Okullarımızı ve sıralarımızı yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırladık. Artık bundan sonraki söz sınıfa giren öğretmenlerimizdedir” diye konuştu.

“Eğitim dönemi sevinç ve coşkuyla başlıyor”
İskenderun Kaymakamı Soytürk 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı ve İlköğretim Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında öğretmen, öğrenci ve velilere seslendi, yeni döneme sevinç ve coşkuyla başlandığını belirtti.
Öğrencilerden bu eğitim-öğretim yılında da yeteneklerine ve isteklerine göre yeni başarılar tatmalarını öneren Kaymakam Soytürk, derslerde, sportif, sanatsal ve kültürel etkinliklerde sorumluluk alarak özenli ve sistemli çalışmayı ilke edinmelerini istediğini kaydetti. Soytürk, “Öğretmenleriniz ve arkadaşlarınızla sevgi, saygı temeline dayalı, hedefini belirlemiş, gayretli öğrenciler olarak başarılı bir öğretim yılı geçireceğinize inanıyor ve kucak dolusu sevgilerimi sunuyorum” dedi.
Velilere seslenen Kaymakam Soytürk, okul-aile işbirliğinin önemine vurgu yaptığı mesajını şöyle sürdürdü: “Çocuklarımızın yetişmesinde sizlerin katkısı çok büyüktür. Olumlu ve yönlendirici desteğiniz ile çocuklarınıza yapacağınız rehberlik ve göstereceğiniz alaka onların özgüvenlerinin artmasına katkı sağlayacağı şüphesizdir. Bunları yaparken okul-aile işbirliği esasına dayalı olarak öğretmen ve okul yönetimi ile sürekli iletişim kurmak yerinde olacaktır.”
“Çocuklarımız ve yarınlarımız değerlidir” diyen Kaymakam Soytürk, öğretmenlerden beklentilerini şöyle özetledi: “Onları eleştirel ve yaratıcı düşünen, iletişim becerileri gelişmiş, araştıran, sorgulayan, problem çözebilen, bilgi teknolojilerini kullanabilen, girişimci bireyler olarak yetiştirmek sizlerin asli görevidir.”
Kaynak:

Cezaevine kitap yardımı
Cezaevine kitap yardımı
Lionslar cezaevlerini ziyaret ederek kitap hediye etti
İSTE, İstanbul Airshow´da stand açtı
İSTE, İstanbul Airshow´da stand açtı
İstanbul´da düzenlenen 12. Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı ve Havacılık Endüstrisi Tedarik Zinciri Platformu İstanbul Airshow´da stant açan İskenderun Teknik Üniversitesinin (İSTE), etkinliğe katılan tek devlet üniversitesi olduğu belirtildi.
İskenderun´dan NASA´ya bağlantı
İskenderun´dan NASA´ya bağlantı
İskenderun Teknouzay Bilim Şenliği İSTE´de bugün sona erecek
İSTE´de uzakyol vardiya zabitleri seçildi
İSTE´de uzakyol vardiya zabitleri seçildi
2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) neticesinde İskenderun Teknik Üniversitesi´ni (İSTE) tercih edip, Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü´nü kazanan öğrencileriçin Bedensel Yeterlilik Sınavı ve mülakatı yapıldı.
“Kriz önce mutfağı vuracak”
“Kriz önce mutfağı vuracak”
Eğitim Sen İskenderun Şubesi´nin evsahipliğinde düzenlenen "Ekonomik kriz ve emekçilere etkisi" panelinde konuşan Eğitim-Sen uğitim uzmanı Dr. Erkan Aydoğanoğlu, krizlerin faturasının öncelikle mutfağa çıktığını belirtti.
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, cemaat ve tarikatların talepleri ve baskıları doğrultusunda karma eğitime ilişkin düzenlemeler yönetmelikten çıkartıldığını savunarak, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ‘karma eğitimi´ tartışmaya açma çabalarıyla başlamasını eleştirdi.
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
Eğitim İş Sendikası Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Sinan Cibaroğulları, yeni eğitim ve öğretim döneminde değişen Milli Eğitim Bakanına karşın mülakat, kadrolaşma, mevzuat, müfredat, kitap, özlük sorunlarının devam ettiğini belirtti. C
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
Antakya´da düzenlenen "Mülteci kadınlar ve hak odaklı habercilik atölyesi"nde yaygın medyanın kullandığı haber dilinin "ötekileştirme, ayrımcılık ve şiddeti" pekiştirdiğini belirten iletişim uzmanları, gazetecilerin kullandığı dile daha dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
Yenilikçi-Girişimci KOBİ´lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) Projeleri´nin 10 Eylül´de başlayan değerlendirme sunumları İskenderun Teknik Üniversitesi İSTE´nin evsahipliğinde devam ediyor.
Okul yatırımlarına inceleme
Okul yatırımlarına inceleme
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, yapımı devam eden 8 okul binasını yerinde inceledi, çalışmaların hızlandırılmasını istedi.
Okullara 900 temizlik görevlisi
Okullara 900 temizlik görevlisi
Hatay´da da Toplum Yararına Programı TYP protokolü kapsamında 900 temizlik görevlisi ile 134 güvenlik görevlisinin okullarda görevlendirileceği bildirildi.
Uyum dersi başladı
Uyum dersi başladı
İlkokulun ilk sınıf öğrencileri okulla tanıştı
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
TÜBİTAK, üniversite mezunu olan ve iş kurmak isteyen girişimcilere BİGG Garaj Yenilikçi Anadolu Projesi kapsamında 200 bin liraya kadar hibe ve destek veriyor.
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi´nde doktora yapan öğretim görevlisi Melisa Kara, International Society for Horticultural Science (ISHS) tarafından İstanbul´da düzenlenen kongrede yaptığı İngilizce sunumuyla ödül aldığı bildirildi.
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında üç kategoride toplam 12 engelli öğrenci alınacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi