İlk ders zili çaldı
2018-2019 eğitim öğretim yılı İskenderun´da da törenle başladı.
Tarih: 18.9.2018 13:50:31

Sadet Berkyürek/İskenderun

İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı´na çelenk konularak İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan tören ilçe protokolünün katılımıyla Mithatpaşa İlkokulu´nda devam etti. Kaymakam Recep Soytürk ile İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ilk ders zilini birlikte çaldı. Yeni dönem dolayısıyla Türk Eğitim-Sen adına yapılan açıklamada, “Huzurlu bir çalışma ortamı istiyoruz” denilirken, Eğitim-İş sendikası, devam eden sorunlara ve MEB bütçesinden kesintilere dikkat çekti.İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu´nun çelenk sunumuyla başlayan Atatürk anıtı alanındaki törene şube müdürleri, okul yöneticileri, öğrenciler ve veliler katıldı. Mithatpaşa İlkokulunda devam eden tören de sayfı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı. Okul Müdürü Berivan Şahin´in açış konuşmasıyla devam eden törende konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu, dünyanın teknoloji ve bilgi çağı yapılanmasına ve yarışına işaret ederek, “Dünyaya yön verecek milletler bu yarışı önde götürenler olacaktır” diye konuştu. 

İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk ve İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil öğrencilere yeni öğretim yılında başarılar dileyerek yapılan çeşitli etkinliklerin ardından ilkokul zilini çalarak ders saatini başlattığı törende eğitime yeni başlayan öğrencilere, üst sınıflarda okuyan öğrenciler tarafından Türk Bayrağı teslim edildi.

Antakya´da da zili birlikte çaldılar
Hatay Valisi Erdal Ata da Haydar Mursaloğlu İlkokulunda düzenlenen açılış programına katıldı. Okulun Konferans Salonu´nda gerçekleşen programa Vali Ata´nın yanı sıra Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, kurum müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. Vali Ata, eğitimin ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen en önemli etkenlerin başında geldiğini belirterek, şunları söyledi: “Bir ülkenin gelişmesi ancak bilim, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat gibi her alanda topyekûn bir kalkınmayla mümkündür. Eğitim de bu kalkınmanın lokomotifi gibidir. Gelecekte bilimde teknikte daha ileri gitmek, sağlıkta, ulaşımda daha kaliteli bir hizmet almak, sanatta, sporda dünya çapında değerler ortaya koymak istiyorsak; bugün geleceğimizi şekillendirecek o insanları iyi yetiştirmeliyiz.”
Türkiye´nin genç bir nüfusa sahip olduğuna işaret ederek , genç nüfusun bir çok avrupa ülkesinin nüfusundan yüksek olduğunu kaydeden vali Ata, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu anlamda geleceğin büyük Türkiye´si için önemli bir potansiyel taşıyan gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bizler de bu bilinçle ilimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekteyiz.”

Suriyeli öğrenciler ‘resmi okullarda´
Suriyeli çocukların eğitimlerine Hatay´da kurulan eğitim merkezlerinde başladıklarını, eğitimlerini Türk eğitim sistemine entegrasyon çalışmaları kapsamında üç yıldır aşamalı olarak geçiş yaptıkları resmi okullarımızda eğitimlerini sürdürdüklerini de sözlerine ekleyen vali Ata, şu bilgileri paylaştı: “İlimizde 77 geçici eğitim merkezinde 28.553 öğrenci, resmi kurumlarımızda ise 31.811 olmak üzere toplam 60.364 Suriyeli öğrenci bulunmaktadır. Daha önce sokağınızı, hastanelerinizi, ekmeğinizi bölüştüğünüz Suriyeli misafirlerimizle şimdi de okullarınızı paylaşıyorsunuz. Bu vesileyle gösterdiğiniz anlayış ve hoşgörüden dolayı sizlere teşekkür ediyor, tüm dünyaya örnek olan misafirperverliğiniz için sizleri kutluyorum.”

MEB´i temsilen Kavgası konuştu
2018-2019 eğitim-öğretim döneminin başlaması dolayısıyla Haydar Mursaloğlu İlkokulunda düzenlenen açılış programında Milli Eğitim Bakanlığını temsilen konuşan Talim Terbiye Kurulu Üyesi Kavgacı, “Eğitim camiamız yaklaşık 1 milyon öğretmen ve 18 milyon öğrenci ile birçok ülkenin nüfusundan daha büyüktür. Bu bizim için büyük bir sorumluluktur. Çocuklarımız önce Yaradan´ın bize emaneti, ailelerin bize emaneti, milletimizin bize emanetidir” dedi.
Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan da Hatay´da 400.000 öğrencimiz, 22.000 öğretmenimiz ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kitap dağıtımını tamamladık. 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 28.000 öğrencimizi sorunsuz bir şekilde sınıflarına yerleştirdik. Okullarımızı ve sıralarımızı yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırladık. Artık bundan sonraki söz sınıfa giren öğretmenlerimizdedir” diye konuştu.

“Eğitim dönemi sevinç ve coşkuyla başlıyor”
İskenderun Kaymakamı Soytürk 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı ve İlköğretim Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında öğretmen, öğrenci ve velilere seslendi, yeni döneme sevinç ve coşkuyla başlandığını belirtti.
Öğrencilerden bu eğitim-öğretim yılında da yeteneklerine ve isteklerine göre yeni başarılar tatmalarını öneren Kaymakam Soytürk, derslerde, sportif, sanatsal ve kültürel etkinliklerde sorumluluk alarak özenli ve sistemli çalışmayı ilke edinmelerini istediğini kaydetti. Soytürk, “Öğretmenleriniz ve arkadaşlarınızla sevgi, saygı temeline dayalı, hedefini belirlemiş, gayretli öğrenciler olarak başarılı bir öğretim yılı geçireceğinize inanıyor ve kucak dolusu sevgilerimi sunuyorum” dedi.
Velilere seslenen Kaymakam Soytürk, okul-aile işbirliğinin önemine vurgu yaptığı mesajını şöyle sürdürdü: “Çocuklarımızın yetişmesinde sizlerin katkısı çok büyüktür. Olumlu ve yönlendirici desteğiniz ile çocuklarınıza yapacağınız rehberlik ve göstereceğiniz alaka onların özgüvenlerinin artmasına katkı sağlayacağı şüphesizdir. Bunları yaparken okul-aile işbirliği esasına dayalı olarak öğretmen ve okul yönetimi ile sürekli iletişim kurmak yerinde olacaktır.”
“Çocuklarımız ve yarınlarımız değerlidir” diyen Kaymakam Soytürk, öğretmenlerden beklentilerini şöyle özetledi: “Onları eleştirel ve yaratıcı düşünen, iletişim becerileri gelişmiş, araştıran, sorgulayan, problem çözebilen, bilgi teknolojilerini kullanabilen, girişimci bireyler olarak yetiştirmek sizlerin asli görevidir.”
Kaynak:

´İcat etmeyi´ öğrenmeye çalıştılar
´İcat etmeyi´ öğrenmeye çalıştılar
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE), "TRIZ (Yenilikçi Problem Çözme Tekniği) Çalıştayı" düzenlendi.
Kolej takımına ´sunum ödülü´
Kolej takımına ´sunum ödülü´
Fırst Lego League etkinliği
Ulusal ´Maker Faire´ yapıldı
Ulusal ´Maker Faire´ yapıldı
Antakya´da özel eğitim veren Hatay Bahçeşehir Koleji´nin ev sahipliğinde "Maker Faire" etkinliği yapıldı.
Kadınlara ´teknoloji eğitimi´
Kadınlara ´teknoloji eğitimi´
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) kadınlara yönelik dört saatlik ´temel teknoloji okuryazarlığı´ eğitimi düzenlendi
Özel okulda ´dil festivali´
Özel okulda ´dil festivali´
İskenderun yöresinde özel eğitim veren TEK Okulları anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin, eğitim sezonunda öğrendikleri yabancı dil becerilerini sergiledikleri “Dil Festivali” yapıldı.
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE) düzenlenen ´teknoloji sohbetleri´nde, İSTE Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim Üyesi Dr. İnayet Derin, “Dünyayı değiştiren matematikçiler ve ilginç hayatları” üzerine değerlendirmede bulundu.
"Konservatuarda okumak"
"Konservatuarda okumak"
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) düzenlenen 2. İskenderun Kitap Şöleni´nin konuk yazarları arasında doğuştan görme engelli Fatma Nur Benli de bulundu.
Dileklerini gerçekleştirdiler
Dileklerini gerçekleştirdiler
Antakya´da özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Materyal Dizayn ve Boyama Kulübü öğrencileri, ‘Bir bardak mutluluk´ adlı projeyi yaptı.
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hidrojen Teknolojileri Öğrenci Topluluğunun "isteC-H2" adlı Hidrojenli Otomobil Tasarımı ve Üretimi Projesi´nin ön tanıtımı yapıldı.
Ortaokula çok amaçlı salon
Ortaokula çok amaçlı salon
Arsuz´un madenli mahallesindeki Madenli Ortaokulunun Çok Amaçlı Salonü düzenlenen törenle açıldı.
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
Eğitim vizyonu toplantısı yapıldı
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin (İSTE-TTO) ‘teknoloji sohbetleri´ne konuk olan İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Özlem Çiçek, doğadan ilham alan tasarım, inovasyon ve icatların, daha doğal, daha sürdürülebilir, nitelikli ve başarılı olduğunu söyledi.
İskenderun´da ´halkla buluşma ve eğitim´ toplantısı
İskenderun´da ´halkla buluşma ve eğitim´ toplantısı
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliğinin genelgesi kapsamında kentte uygulanan “Halk ile Buluşma ve Eğitim İstişare Toplantısı” sürüyor.
Çocuk Meclisi yönetimini belirledi
Çocuk Meclisi yönetimini belirledi
Belen Belediyesi Çocuk Meclisi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk toplantısı yaptı.
Kolej öğrencileerinin belediye ziyareti
Kolej öğrencileerinin belediye ziyareti
İskenderun yöresinde özel eğitim veren Yükseliş Koleji öğrencileri, "Yerel yönetimler gezisi" kapsamında, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´yı ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi