‘İlk kurşun´ önerge konusu oldu
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Açıköğretim Fakültesi´nin Milli Mücadelede ilk kurşunun sıkıldığı günün 102. yıldönümü olan 19 Aralık 2020 günü gerçekleştirdiği sınavdaki skandalı soru önergesiyle meclise taşıdı.
Tarih: 20.1.2021 16:22:16

Nesrin Geyik/İskenderun

 Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından 19 Aralık 2020 Cumartesi günü yapılan sınavda İnkılap Tarihi dersinde “Mondros Mütarekesi´nden sonra işgallere karşı ilk direnişin başladığı yer aşağıdakilerden hangisidir?” sorusu sorulmuş, cevap şıkları ise A) Urfa/Şanlıurfa, B) Hatay/İskenderun, C) Adana, D) Antep/Gaziantep, E) Maraş/Kahramanmaraş olarak belirtilmiş ve doğru cevap ise B) Hatay/İskenderun olarak açıklanmıştı.
Milletvekili Şahin bu bilginin hatalı olduğu belirterek, "Milli mücadelede işgallere karşı ilk silahlı direniş olarak kabul edilen tarihi olayın, 19 Aralık 1918´de Hatay ili Dörtyol ilçesi Karakese Köyünde gerçekleştiği, 29 Ocak 1992 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı tarafından Hatay Valiliğinin 18 Aralık 1991 gün ve 2325/4407 sayılı yazısına cevaben gönderilmiş olan resmi yazısı ile onaylandığını söyledi. Şahin, "Genelkurmay uzmanlarınca ATASE Başkanlığı arşivinde gerekli incelemeler yapılmış olup, 1.Dünya Savaşı´ndan sonra galip devletlerin yurdumuzda ilk işgal ettiği yerlerin İskenderun ve Dörtyol olduğu, buna bağlı olarak da ilk silahlı direniş hareketinin, İzmir´den 5 ay önce, Dörtyol´da 19 Aralık 1918´de, yiğit Dörtyolluların cesur evladı Mehmet Çavuş tarafından Karakese Köyü´nde atıldığını tespit edilmiştir" değerlendirmesini yaptı.
Şahin´in, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un şu sorulara cevap vermesini istedi: "Milli Mücadelede ilk kurşun gibi önemli bir tarihi olayın yeri ve zamanı Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında nasıl yer almaktadır? Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından yaygınlaştırılan hatalı bilginin doğru olduğunu düşünüyor musunuz? Bakanlığınız onaylı kitaplarda ya da ders dokümanlarından bu konuda hatalı bilgiye rastlanmış mıdır? Rastlanmışsa düzeltme yapılmış mıdır? Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından sorulan sorunun yanlış olduğunu düşünüyor musunuz? Yanlış olan sorunun kaldırılması konusunda bir işlem yaptınız mı? Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından soru hazırlayan heyet nasıl belirlenmektedir? Hazırlanan sorular başka bir heyet tarafından denetlenmekte midir? Tarihi bir bilginin hatalı aktarılması konusunda herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Tarihimizde önemli olan böylesi bilgilerin yanlış aktarılması konusunda başka tespitler olmuş mudur? Olmuşsa nedir?"
Kaynak:

Ülkedeki kaçak akaryakıt miktarı 5 milyar litre
Ülkedeki kaçak akaryakıt miktarı 5 milyar litre
CHP´li Güzelmansur, Meclis Araştırması istedi
AKP´li Yeşildal´dan ilçelerde davet toplantıları
AKP´li Yeşildal´dan ilçelerde davet toplantıları
AKP´nin Antakya Spor Salonu´nda yapılacak il kongresine tek aday olarak katılacağı açıklanan Adem Yeşildal´ın davet ziyaretleri AKP´nin kongre kalabalıklarını aratmadı.
Başkan Parlar´dan erken seçim çağrısı
Başkan Parlar´dan erken seçim çağrısı
CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, vatandaşın yaşadığı sıkıntıların ve isteklerinin farkında olduklarını belirterek, “Kaybedecek bir saniye bile kalmadı. Erken seçim Türkiye´nin aydınlığa giden yoludur” dedi.
Başkan Savaş y ve z kuşağını dinledi
Başkan Savaş y ve z kuşağını dinledi
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Payaslı gençlerle bir araya geldi.
DEVA´dan 21 kişilik İl Başkanlık Kurulu
DEVA´dan 21 kişilik İl Başkanlık Kurulu
Sabit Coşkun Başkanlığındaki Deva Partisi Hatay İl Yönetimi, ilk başkanlık kurulunu oluşturdu.
Kaşıkçı: Gara öncesi ile Gara sonrası aynı olmayacak
Kaşıkçı: Gara öncesi ile Gara sonrası aynı olmayacak
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) genel kurulunda partisinin grubu adına yaptığı konuşmada Gara´da PKK´nın şehit ettiği 13 vatandaşımız ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel kanunları ile ilgili konuştu.
CHP´li Tokdemir´den AKP kongrelerine soru önergesi
CHP´li Tokdemir´den AKP kongrelerine soru önergesi
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, lokanta ve kahvehane gibi birçok işyeri koronavirüs salgını gerekçesiyle kapatılıp, birçok ilde etkinlikler valilerin kararlarıyla yasaklanırken, AKP´nin il kongrelerini yapmaya devam ettirmesini önergeyle parlamentoya taşıdı.
Tek adaylı AKP kongresi çarşamba günü
Tek adaylı AKP kongresi çarşamba günü
AKP, Hatay il kongresini 24 Şubat Çarşamba günü yapacak. Kongrenin tek adayın Hatay eski Milletvekili Adel Yeşildal olacak.
Eski vekilin ´istifa değerlendirmesi´
Eski vekilin ´istifa değerlendirmesi´
Hatay eski Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, partisi CHP´den istifa edenlere ´taş yerinde ağırdır´ ifadesiyle seslendi.
Oruç´tan, Suriye önergesi
Oruç´tan, Suriye önergesi
"Suriye´de işlendiği iddia edilen suçların Türkiye´de yargılamasının yapılması mümkün müdür?"
Tokdemir temizlik elemanı alımını sordu
Tokdemir temizlik elemanı alımını sordu
CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, yüzyüze eğitim kararıyla birlikte okulların hijyen koşullarını soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.
Kaşıkçı: Afet önlemleri siyaset üstüdür
Kaşıkçı: Afet önlemleri siyaset üstüdür
Deprem konusunun Hatay´ın en büyük gündemi olduğunu söyleyen Kaşıkçı, “Afad´ın yayınlamış olduğu deprem ısı haritası, Hatay´ın ne kadar kritik bir konuma sahip olduğunu gösteriyor” dedi.
AKP Hatay İl Gençlik´te Alkaya dönemi
AKP Hatay İl Gençlik´te Alkaya dönemi
AKP Hatay İl Gençlik Kollarının 6. Olağan kongresinde Mustafa Alkaya başkanlığındaki yeni yönetim kurulu göreve getirildi.
“SP, şu anda yükselen değer”
“SP, şu anda yükselen değer”
Çevrimiçi İl Divan Toplantısı´na katılan Saadet Partisi GİK Üyesi ve Teşkilat Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, “Partimiz şu anda yükselen değer” dedi.
Suriye içsavaşının 10. yılını değerlendirdi
Suriye içsavaşının 10. yılını değerlendirdi
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulu´nda yaptığı konuşmada, 10´uncu yılına girecek Suriye iç savaşında yürütülen yanlış politikaları değerlendirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi