İLKSAN temsilcilik seçimi cumartesi günü
İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığının (İLKSAN), Hasan Ali Yücel´in Milli Eğitim Bakanı, İsmail Hakkı Tonguç´un İlköğretim Genel Müdürü olduğu 1943 yılında kurulduğunu belirten Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, sandığın (İLKSAN); konut, sağlık, doğum, ölüm, ilköğrenim gibi en çok sıkıntı çekilen konularda üyelerine hizmet verdiğini belirtti.
Tarih: 16.6.2021 10:18:59

Nesrin Geyik/İskenderun

4357 sayılı Kanun ile kurulan İLKSAN´ın ana statüsünün bugünkünden çok daha ileri bir demokrasi anlayışının ürünü olduğunu, ancak 12 Eylül darbesi ile kazanımlar büyük ölçüde ortadan kaldırıldığını belirten Eğitim Sen İskenderun şube Başkanı Ünsal, 19 Haziran Cumartesi günü yapılacak seçimlerde aday olan İskenderun ve Arsuz´da sendikanın üyelerine destek istedi.
1985 yılında İLKSAN´ın kuruluş kanununun değiştirildiğini anlatan Ünsal, şu açıklamayı yaptı: "Ana statü hazırlama yetkisi MEB´ e devredildi. Öğretmenler sandığın işleyişini belirleme ve yönlendirme konusunda yetkisiz ve etkisiz bir konuma getirildi. 7 kişilik yönetim kurulunun 4 üyesi; 3 kişilik denetim kurulunun 2 üyesi bakan tarafından belirlenir oldu. Sandığın gerçek sahipleri olan bizlerin katılımcılığı en aza indirildi.Saydamlığı reddeden bir yönetim anlayışı doğdu. İLKSAN toplam üye sayısı 285.830´dur. Üyelerinin yüzde 54´ü kadın olmasına rağmen yönetim kurulunda bir tane kadın üye yoktur. İLKSAN in en büyük geliri üyelerinden aldığı aidatları tekrar üyelerine ikraz yoluyla vererek elde ettiği faiz geliridir. Öyleki ikraz geliri üyelerden zorunlu olarak aldığı aidat gelirlerinin üzerine çıkmıştır. Bu durum İLKSAN in kuruluş felsefesine aykırıdır. Temsilciler kurulu kararları ancak bakan uygun bulursa uygulanabilmektedir. Temsilde adalet yoktur. Şöyle ki; İstanbuldaki 35 bin üye 4 temsilci seçerken, Bartın´daki 240 üye 2 temsilci seçmektedir. Zorunlu üyeliğin kaldırılması, 3600 ek göstergenin çıkması halinde emekli sayısı artacağından İLKSAN nakdinin emekli ikramiyelerini ödemede zorlanacağı açıktır."

Eğitim Sen´in İLKSAN talepleri neler?
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Ünsal, İLKSAN´a yönelik taleplerini şöyle açıkladı: "İLKSAN ana statüsü demokratikleştirilmeli İLKSAN´ın geleceğine üyeler karar vermelidir. İLKSAN kaynakları etkili, ekonomik ve verimli kullanılmalıdır. İLKSAN yönetim kurulu başkanının ve üyelerinin maaşları öğretmenken aldıkları maaşın üzerinde olmamalıdır. Başta üyeleri olmak üzere her türlü denetime açık olmalı şeffaf ve hesap verebilir bir şekilde yönetilmelidir. Zorunlu üyelik kaldırılmalı gönüllülük esas alınmalıdır."

Seçimler cumartesi günü yapılacak
Eğitim Sen İskenderun Şubesi olarak İskenderun ve Arsuz´da, bu sürece dur demek, daha demokratik bir İLKSAN için adaylarıyla 19 Haziran´da yapılacak seçimlere katıldıklarını ifade eden Ünsal, "İskenderun adaylarımız Mevlana İlkokulu Sınıf Öğretmeni Didem Akyüz ve Dr. Gani Bahadırlı İlkokulu Sınıf Öğretmeni Uğur Doğa´dır. İskenderun İLKSAN Temsilcilik Seçimleri, 19 Haziran 2021 Cumartesi günü 09-17.00 saatleri arasında İskenderun Sahil Kız Meslek Lisesinde yapılacaktır. Arsuz adayımız, Çetillik İlkokulu Müdürü Mustafa Pehlivan´dır. Arsuz İLKSAN Temsilcilik Seçimleri 19 Haziran 2021 Cumartesi günü 09-17.00 saatleri arasında Karaağaç Akdeniz Ortaokulunda yapılacak" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Sanayinin ihtiyacı teknik eğitim için protokol
Sanayinin ihtiyacı teknik eğitim için protokol
Özel Antakya Teknokent Koleji ile Antakya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu arasında sektörlerde ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün okul-sanayi işbirliği protokolü imzalandı.
Sendikanın okullara ilişkin tespitleri
Sendikanın okullara ilişkin tespitleri
Eğitim Sen İskenderun Şubesi, yeni eğitim öğretim yılının, salgınla ilgili kaygılar, aşı ve test tartışmaları, LGS sonrası istediği okul türüne yerleşemeyenler, kalabalık sınıflar, öğretmen açıkları, özel-devlet arasındaki uygulama farkları vb. bir dolu sorunun gölgesinde başladığını belirtti.
Zil çaldı ve eğitim başladı
Zil çaldı ve eğitim başladı
İlk, orta ve liselerde okullar, bir buçuk yıl sonra açıldı ve yüz yüze eğitim başladı.
Pandemide 157 eğitim çalışanı yaşamını yitirdi
Pandemide 157 eğitim çalışanı yaşamını yitirdi
Eğitim sen İskenderun şube Başkanı Mustafa Ünsal, pandeminin başlangıcından bu yana geçen sürede MEB alınması gereken tedbirler konusunda eğitim emekçilerinin alep ve önerilerine kulaklarını tıkadığını savundu.
YKS sonuçları açıklandı
YKS sonuçları açıklandı
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklandı.
Başarılı öğrenciler ödüllendirildi
Başarılı öğrenciler ödüllendirildi
İskenderun´da 2021 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı´nda (YKS) dereceye giren öğrenciler için düzenlenen törenle hediye verildi.
Emin, burs desteği istiyor
Emin, burs desteği istiyor
YKS´de Türkiye 784. olmuştu
İSTE´den yangına karşı proje çağrısı
İSTE´den yangına karşı proje çağrısı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) orman yangınları ile mücadele için proje çağrısı yaptı.
YKS puanı 170´e çekildi
YKS puanı 170´e çekildi
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite sınavlarında baraj puanını 170´e düşürdü. Kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyururken, barajdaki düşüş, ilk tercihler ve ek yerleştirmede geçerli olmayacak.
Barajı geçenler avantajlı
Barajı geçenler avantajlı
YKS´de 180 ve üstü alan kişi sayısı az, üniversitelerde kontenjan çok
YKS sonuçları açıklandı
YKS sonuçları açıklandı
2021 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları ÖSYM´nin resmi internet sitesinden dün sabah açıklandı.
LGS´de 97 kişi tam puan aldı
LGS´de 97 kişi tam puan aldı
2021 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirme sonuçları, Milli Eğitim bakanlığının ´http://www.meb.gov.tr´ adresinden ilan edildi.
İSTE´de mezuniyet töreni
İSTE´de mezuniyet töreni
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 2020-2021 akademik dönemi mezunlarını gerçekleştirilen Mezuniyet Töreni ile uğurladı.
Dijital eğitimi destekleme projesi
Dijital eğitimi destekleme projesi
İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Kadiriye Yırtıcı, proje kapsamında Eylül 2021´den itibaren öğrenci ve öğretmen eğitimlerinin başlayacağını ve öğrencilerle birlikte yurtdışı hareketliliklere katılacaklarını belirtti.
Kursa katılana 53 ücretsiz noktadan ulaşım
Kursa katılana 53 ücretsiz noktadan ulaşım
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya´daki spor kompleksi ve yaşam merkezinde ücretsiz yaz spor kurslarının devam ettiğini bildirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi