İmar barışı, ´af değil´
İskenderun´da çalışan harita mühendisi ve İskenderun Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Tintaş, ´imar barışı´ ve çarpık yapılaşmayla değerlendirmede bulundu.
Tarih: 11.10.2018 10:13:42

Nesrin Geyik/İskenderun

Tintaş, ´imar barışı´nı, iskansız olan yapıların iskanlı hale getirilmesinin yayası olarak niteledi. Tintaş, "İmar barışında insanlara resmi işler yapıtırılıyor, arkasından da ´kaçak yapın´ deyip sonra da bunlara bir kolaylıklar sağlanıyor. Buradaki esas amaç para toplamaktır" diye konuştu.

"Ülkede 20 milyon usülsüz yapı var"
İskenderun´da faaliyet gösteren Ayna Kültür Sanat Derneği ile Evimiz Süpürge İskenderun Derneğinin geleneksel çarşamba toplantısının konuğu olan harita mühendisi Hüsey Tintaş, ´imar barışı´nı, iskanlı ve iskansız olan yapıların iskanlı hale getirilmesinin yayası olduğunu belirtti. Tintaş, "İmar barışında insanlara resmi işler yapıtırılıyor, arkasından da ´kaçak yapın´ deyip sonra da bunlara bir kolaylıklar sağlanıyor. Buradaki esas amaç para toplamaktır. Bu insanların bina güvenliği, projenin Bunların sağlamlığını hayat standardına aykırı olan bir sistem olarak görüyorum. Türkiye´de 20 milyona yakın bir usülsüz yapı var. Bunların bir kısmı kendi parsellerinde olan yapılar, kimisi hazine arazisinde olan yapılar, kimisi belediyenin parsellerine oturmuş yapılar olarak gözümüze çarpıyor. Bunların genelde yani yüzde 70´i 2000´li yıllar öncesine dayanan bir yapılaşma. En yakın tarihiyle 18 yılı doldurmuş binalar. Bunların zeminlerinin sağlamlığı belli değil. Binaların karakteristik yapısının nasıl olduğu belli değil; betonu, demiri sıkıntılı olan yerler. Bunlar büyükşehirlerde daha çok gözümüze çarpıyor. Özellikle İstanbul´da temelsiz 2-3 kat çıkılıyor. Böyle yapılara biz nasıl ruhsat vereceğiz? Bu insanların hem cebinden parasını alacağız hem de sağlıksız bir ortam sağlayacağız" dedi.

Tintaş: Yasa imar barışı, imar affı değil
Yapılan yapıların elektrikği, suyu, yapı kullanmamı, kat mülkiyeti, tapuların alınması için kişinin binasının hangi konumda olduğunu bilmesi gerektiğini anlatan hüseyin tintaş, şunları söyledi: "Bunun için bir harita mühendisiyle vatandaşın talebi esas alınarak bir beyanda bulunulur. Bu beyan için öncelikle e devlet şifresini alması gerekiyor; TC´siyle gelmesi gerekiyor. Harita mühendisi de vatandaşa bir bedel ödetmeden binanın etüdünü yapması gerekiyor. Yani sizin bina olur veya olmaz. Tespit edilen kendi malı ise içinde binası varsa, kendi parselimizde üç katlı binamız var, tapunuz kat ittifaklı mı yoksa normal tapu mu?, İnşaaat ruhsatı var mı, yapı kullanma belgesi var mı? Üç katın birini yapı kullanma ruhsatı almış ikisini almamış olabilirsiniz, bunlarla ilgili detaylı açıklama yapabiliriz. Yapı kullanma belgesi olmayan, inşaat ruhsatı olmayan bir binanız varsa, üç tane daireniz varsa üçünün toplam inşaat değeriyle parselinizin alanı çevre ve şehircilik müdürlüğünün sitede değerleri girerek bir bedel çıkıyor. İlk etapta yapı kayıt belgesini almanız gereken bir belge elde ediyoruz. Bu işleri bilen birisiyle yapmanızda fayda var, çünkü bu parayı ödedikten sonra eğer yanlış bilgiyle girerseniz, bütün sorumluluk beyana esas olduğu için size ait. Geriye dönüşü olmayacaktır. Değerleri girdiniz, size mesela 3 bin lira kadar bir bedel çıktı. Bu bedeli yatırdığınız anda otomatikman, bu sizin başvurunuz orda görülecektir. Tekrar giriş yapıp kayıt belgesi alıyorsunuz. Bu belgenin alım süresi 31 Ekim tarihinde bitiyor. Bu tarihe kadar alınabiliniyor. Yapı kayıt belgesi, yapı izin belgesi yerine geçecek bir belgedir. İkinci bir tarafı konut sahibi olan, mülkiye kendine ait yapı kullanma alamamış, bir şekile fazla alanlar yapmış, üste fazla çıkmış olanlar, yine uzmanlara giderek zemin tespit tutanağı, o binanın konumunu kadarstral olarak, bitirip kadastroda bunu onaylatmak gerekiyor. Bulunduğunuz parselin belediyede yola terki, sosyal donatı alanlarına, yada umui hizmet alanlarına tecavüzü varsa bunların öncelikle giderilmesi ve giderildikten sonra tapulama çalışmasının başlaması, belediyeden bununla ilgili belge almak gerekiyor. Üçüncü belgede, kat iirtifakı yada mimari proje. Muaffakat alınması gerekiyor. Bu muaffakatla tapuya başvurup kat mülkiyetine giriliyor. Kat mülkiyetine geçecek her bir dairenin tapuda döner sermaye ücret olaraki, 300 lira civarında bir bedel alıyorlar. Her tapu için yani. Dubleks katta oturuluyor ise de alttaki adamın döner sermayesini benim ödemem gerekiyor. Başka türlü olmaz çünkü imza vermez. Şahıs mallarının üzerine yapı yapmış vatandaşlar hiç bu işlere girmesin. Emlakçılara, ayakçılara, ´ben bu işi yaparım´ diyen kişilere inanılmasın. Yapı kullanması olmaz imar barışı olmaz. Bunlarla hiç bir şekilde işlem yapılmamalı. Eğer bina riskli bölgedeyse ve siz üç katlı bir yere 5 kat yapmışsanız, o iki katı bir gün gelir yıkarlar. Riskli bölgelerde imar barışı yoktur. Yasa, imar barışıdur ve imar affı değildir."
Kaynak:

Körfez´e ‘mavi proje´
Körfez´e ‘mavi proje´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ekibi tarafından 2017´de tartışmaya açılan Daha Mavi İskenderun Körfezi projesinin uygulaması önceki gün başladı.
Baro´da görev bölümü
Baro´da görev bölümü
Hatay Barosu´nun 14 Ekim´de gerçekleştirilen genel kurulunda Av. ekrem Dönmez başkanlığındaki yönetimi, mazbatasını törenle teslim aldı.
Binnur Kaska sergisi galeride
Binnur Kaska sergisi galeride
İskenderunlu ressam Binnur Kaska´nın ilk kişisel sergisi İskenderun Belediyesi Sanat Galerisi´nde açıldı.
Özel Güvenlik Bölgesi´ne yeniden uzatma
Özel Güvenlik Bölgesi´ne yeniden uzatma
TSK´nın ÖSO ile birlikte Afrin bölgesine yönelik yürüttüğü Zeytin dalı Harekatı sonrası Hatay´ın Suriye sınırındaki Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Altınözü ve Yayladağı ilçelerinin kırsallarına yönelik özel güvenlik bölgesi uygulaması, 31 Ekim´e kadar uzatıldı. Ayrıca 2017/10341 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilen ve 15 Haziran 2018 tarihinde süresi dolan sınırdaki 29 sınır karakol bölgesinde de bu kez Hatay Valiliği kararıyla 15 gün süreyle Güvenlik Bölgesi uygulaması sürdürülecek.
Temel ürünlerde indirim istedi
Temel ürünlerde indirim istedi
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, buğdayda 5 milyon ton, pamukta 1 milyon ton ithalat yapar duruma gelinen, son on altı yılda çiftçi kayıt sistemine göre 2,8 milyon çiftçiden 2,1 milyona düşerek çiftçilerin hızla alanlarını terk ettikleri Türkiye´de Et ve Süt Kurumu´nun 10 üründe yüzde 10 indirime giderek Enflasyonla Topyekün Mücadele Programına destek vermesini ‘ekmek yoksa pasta yesinler´ anlayışıyla yorumladı.
“Abdullah Cömertlerin mücadelesini sürdüreceğiz”
“Abdullah Cömertlerin mücadelesini sürdüreceğiz”
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Hatay temsilciliğine Ali Kan Uçar atandı.
37 yeşil projeden biri Hatay´a
37 yeşil projeden biri Hatay´a
Hatay Büyük Şehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Hatay” projesi kapsamında “Yeşil Yatırımlara Yönelik İş Planı Hazırlama” konulu toplantı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Hatay projesi, desteklenen 37 projeden biri.
Kaymakam Aydın Göç İdaresi´nde
Kaymakam Aydın Göç İdaresi´nde
Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına atandı.
HBB´den "ülkenin ürününü al" kampanyası
HBB´den "ülkenin ürününü al" kampanyası
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), yerli ve milli ürünlerin kullanılması konusunda vatandaşa çağrıda bulundu.
İlk Kurşun için yürüyecekler
İlk Kurşun için yürüyecekler
Milli Mücadele´de İlk Kurşun´un atılışının 100. yıl kutlamaları kapsamında Amanoslar Çevre Koruma Derneği (AÇED) ile Dörtyol Belediyesi ortaklığıyla Amanos dağlarının en yüksek tepesi olan Mığır´a yürüyüş gerçekleştirilecek.
10 numaralı forma Vali Ata´nın
10 numaralı forma Vali Ata´nın
Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret eden Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Üyeleri, 10 numaralı kulüp formasını hediye etti.
´İstismar´ bilgilendirmesi
´İstismar´ bilgilendirmesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ihmal ve istismara yönelik bilinci arttırmak amacıyla HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi´nde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Sahile ´yangın kamerası´
Sahile ´yangın kamerası´
Hatay ormanlarındaki yaşanan yangna karşı erken bilgilendirme amacıyla sahilin iki noktasına termal kamera kuruluyor.
Baro, Dönmez´le devam
Baro, Dönmez´le devam
Hatay Barosu, hafta sonu yaptığı genel kurlla yeni yönetimini belirledi.
´Ek gösterge´ teklifine destek
´Ek gösterge´ teklifine destek
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl temsilcisi Hayrettin Şahin, kam çalışanlarına yönelik ek göstergeye ilişkin hazırlanan kanun teklifi hakkında değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi